زیباترین قصرهای تاریخی شهر فلورانس

معرفی مهم ترین و زیباترین قصرهای تاریخی شهر فلورانس شامل قصر دلا سیگنوریا ، کاخ پیتی ، کاخ اوفیتزی ، قصر مدیچی ریکاردی ، قصرهای دلو استروزینو و استروتزی

  • تاریخ انتشار : ۳ تیر ۱۳۹۷
  • تعداد نمایش : 70
  • دیدگاه ها : صفر

شهر فلورانس با تاریخی بسیار غنی و جالب توجه در مذهب، هنر و سیاست، مشاهیر بسیاری را به خود دیده است، هنرمندانی مشهور مانند میکل آنجلو، رافائل و دوناتلو، نویسنده ای بزرگ مانند دانته، نظریه پرداز سیاسی مانند ماکیاولی و حتی چند نفر از افرادی که به مقام پاپ رسیدند، از شهروندان فلورانس بوده اند.

 

جای تعجبی ندارد اگر شهری که خاستگاه جنبش رنسانس بوده است، گنجینه هایی ارزشمند از هنر و معماری را در خود جای داده باشد.
فلورانس علاوه بر موزه های هنری و کلیساهایی با قدمت تاریخی که از ارزشمندترین نمونه های معماری مذهبی در سراسر جهان بشمار می روند، قصرها و خانه هایی اشرافی و بسیار دیدنی را در خود جای داده که زمانی محل زندگی و فعالیت قدرتمندترین خانواده های کشور ایتالیا بوده اند.

در این مطلب لیست هفتگانه از مهم ترین و زیباترین قصرهای تاریخی شهر فلورانس در اختیار شما قرار می گیرد.

در طول عصر رنسانس و در قرن های پس از آن، بسیاری از خانواده های ثروتمند و بانفوذ فلورانس تحت تأثیر فضای هنری، سیاسی و مذهبی این شهر، به ساخت کلیساهایی باشکوه و یا جمع آوری مجموعه های ارزشمند تاریخی و هنری روی آوردند که هر یک از آن گالری های خانوادگی، امروزه از گنجینه ها و جاذبه های گردشگری فلورانس بشمار می روند.

نمایی از گالری اوفیتزی در فلورانس ایتالیا

نمایی از گالری اوفیتزی در فلورانس ایتالیا

برخی از این مجموعه ها مانند گالری اوفیتزی (Uffizi Gallery) تابلوهای نقاشی را در قالبی شبیه به موزه های بزرگ هنری گردآوری کرده و در معرض نمایش قرار داده اند و برخی دیگر مانند موزه کاخ پیتی (Pitti Palace)، آثار مختلف هنری را در قالب تزییناتی باشکوه و دیدنی برای چیدمان داخلی قصرها و خانه های اشرافی مورد استفاده قرار داده اند.

 

قصر دلا سیگنوریا (Palazzo della Signoria)

یکی از مهم ترین و محبوب ترین قصرهای تاریخی شهر فلورانس که به Palazzo Vecchio مشهور است. هیچ مکان تاریخی یا جاذبه گردشگری در فلورانس به اندازه این قصر نمی تواند، نمایش دهنده تاریخ پرفراز و نشیب فلورانس باشد.

قصر دلا سیگنوریا (Palazzo della Signoria)

این قصر زیبا و باشکوه در مجاورت میدان تاریخی Piazza della Signoria ، در طول تاریخ فلورانس مرکز قدرت سیاسی و اجتماعی این شهر بوده است و حتی امروز دفاتر مهم اداری و مدیریتی شهر فلورانس، در ساختمان این قصر مستقر شده اند.

قصر دلا سیگنوریا یکی از قصرهای تاریخی شهر فلورانس

قصر دلا سیگنوریا، یکی از قدیمی ترین قصرهای تاریخی کشور ایتالیا محسوب می شود که در قرن سیزدهم ساخنه شده و به خاندان مدیچی (Medici family) تعلق داشته است که از پرنفوذترین خانواده های تاریخ کشور ایتالیا محسوب می شوند.

 

کاخ پیتی (Palazzo Pitti)

یکی از بزرگترین قصرهای تاریخی شهر فلورانس که سبک معماری بکاررفته در بخش های مختلف این کاخ، با گذشت سالها همچنان از بهترین نمونه های معماری جهان محسوب می شود و توسط معماران سراسر جهان بعنوان الگویی معتبر، مورد استفاده قرار می گیرد.

کاخ پیتی (Palazzo Pitti) فلورانس

کاخ پیتی با نمای بیرونی بسیار جالب توجه که با استفاده از قطعه سنگ هایی که بسیار هنرمندانه برش خورده و تزیین شده اند و پنجره هایی با حفاظ های چوبی و محوطه فضای سبز بسیار زیبا در مقابل رودخانه آرنو (Arno River) در منطقه Oltrarno خودنمایی می کند.

موزه مد و فشت قصر پیتی فلورانس

با توجه به انتخاب هوشمندانه سازندگان این کاخ در هنگام تصمیم برای ساخت این املاک در سالهای قرون وسطی، کاخ پیتی در زمینی به مساحت ۴۵ هکتار و به دور از شلوغی شهر و خانه های متراکم در بافت مرکزی فلورانس ساخته شد و در احاطه یک فضای سبز طبیعی وسیع و باغ های طراحی شده قرار گرفته است.

نمایی زیبا از حیات قصر پیتی فلورانس

چیدمان و معماری داخلی اتاق ها و فضای داخلی کاخ در نهایت دقت و ظرافت هنری انجام شده است و در بازدید از این کاخ مجموعه ای از زیباترین تابلوهای نقاشی هنر ایتالیا را خواهید دید.

 

کاخ اوفیتزی (Palazzo degli Uffizi)

این کاخ بسیار بزرگ و دیدنی به گالری اوفیتزی یا موزه اوفیتزی نیز مشهور است و یکی از مهم ترین موزه های هنری در سراسر اروپا و حتی جهان محسوب می شود و در لیست قصرهای تاریخی شهر فلورانس نیز جایگاه ویژه ای دارد.

در حدود سالهای ۱۵۶۰ میلادی، کاسیمو مدیچی (Cosimo I de’ Medici) حاکم وقت فلورانس از املاک خانوادگی خود به قصر دلاسیگنوریا یا همان Palazzo Vecchio نقل مکان کرد و تصمیم گرفته شد تا دفاتر اداری و دادگاه فلورانس در ساختمانی جدید مستقر شوند.

کاخ اوفیتزی (Palazzo degli Uffizi)

در سال ۱۵۸۱ میلادی، عملیات ساخت ساختمان جدید به پایان رسید و علاوه بر دفاتر اداری، مجموعه ای ارزشمند از مجسمه ها و پیکره های متعلق به روم باستان به این ساختمان منتقل شد.

آثار هنری مختلف کاخ اوفیتزی

با گذشت زمان، آثار هنری مختلف مانند تابلوهای نقاشی متعلق به اعضای خاندنا مدیچی به این مکان منتقل شد که ادامه این روند به شکل گیری گالری هنری اوفیتزی منجر شد که امروزه دهها شاهکار هنری و تابلوهای نقاشی ارزشمند از هنرمندان بزرگ ایتالیایی از جمله لئوناردو داوینچی و میکل آنجلو را در خود جای داده است.

آثار هنری و شاهکارهای بهترین هنرمندان تاریخ جهان در گالری هنری اوفیتزی

محبوبیت و جذابیت موزه اوفیتزی، نه تنها بخاطر تابلوهای نقاشی که هر یک از شاهکارهای تاریخ هنر بشمار می روند، بلکه بخاطر چیدمان و طراحی زیبای فضای داخلی تالارهای این موزه است.

 

قصر مدیچی ریکاردی (Palazzo Medici-Riccardi)

یکی دیگر از قصرهای تاریخی شهر فلورانس که به خانواده مشهور مدیچی تعلق داشته است اما نسبت به دیگر قصرهای متعلق به این خانواده از ظرافت هنری و معماری کمتری برخوردار است.
چرا که در اولین سالهای حکمرانی این خانواده بر فلورانس، هنوز شرایط برای اشرافی گری و ایجاد تمایز با قشرهای مردم مهیا نبود که این امر، دلیل ساده تر بودن معماری و ساخت قصرها و املاک خاندان مدیچی در دوران اولیه اعتبار و تسلط آنها بر شهر فلورانس بوده است.

قصر مدیچی ریکاردی (Palazzo Medici-Riccardi)

حاکمان مدیچی از ۱۴۶۴ تا ۱۵۴۰ میلادی و نقل مکان به کاخ ویچیو در این قصر اقامت داشتند و بعدها این املاک به خانواده ریکاردی منتقل شد.

نمایی زیبا از قصر مدیچی ریکاردی فلورانس در ایتالیا

معماری بکاررفته در ساخت بخش های مختلف این قصر یکی از زیباترین نمونه های موجود در فلورانس محسوب می شود و تالار اصلی ساختمان امروزه با عنوان  تعدادی از مهم ترین آثار هنری هنرمندانی مانند فیلیپو لیپی (Filippo Lippi) و لوکا گیاردونا (Luca Giordano) را در خود جای داده است.
آثاری شامل تابلوهای نقاشی بسیار ارزشمند و پیکره های ساخته شده از سنگ مرمر که قطعاً ارزش بازدید را دارند.

 

قصر بارگلو (Palace del Bargello)

این قصر در سال ۱۲۵۰ میلادی و پس از پیروزی مردم فلورانس بر خاندان سلطنتی بنا شده است و امروزه بعنوان موزه ملی بارگلو (Museo Nazionale del Bargello) شناخته می شود.
این قصر از سال ۱۲۶۱ تا ۱۵۰۲ مرکز حاکمیت شهر فلورانس و از این سال تا ۱۵۷۴ میلادی بعنوان زندان مرکزی فلورانس و در نهایت از سال ۱۸۵۹ تا به امروز محل موزه ملی فلورانس می باشد.

قصر بارگلو (Palace del Bargello)

فارغ از معماری داخلی ساختمان که بسیار جالب توجه و دیدنی است، معماری نمای بیرونی و محوطه ساختمان یکی از زیباترین نمونه ها از نوع خود در شهر فلورانس بشمار می رود.

قصرهای تاریخی شهر فلورانس -کاخ بارگلو ایتالیا

ستون هایی عظیم، نمایی ساخته شده از سنگ هایی که با ظرافت و به زیبایی برش داده شده و پنجره های دارای طرح هایی هماهنگ و متناسب با نمای بیرونی ساختمان و پلکان ورودی ساختمان که به تالار ورودی قصر منتهی می شود، مجموعه ای دیدنی از هنر و تکنیک معماری ایتالیا در قرون وسطی محسوب می شود که در ورود به هزاره جدید همچنان از جذابیت زیادی برخوردار است.

 

قصرهای دلو استروزینو و استروتزی (Palazzo dello Strozzino & Strozzi)

شاید دو نام مشابه کمی گمراه کننده باشند، دلو استروزینو و استروتزی نام دو قصر است که در مجاورت میدان استروتزی (Piazza Strozzi) در مقابل یکدیگر قرار دارند و در قرن ۱۶ میلادی در یک دوره زمانی صدساله توسط خاندان استروتزی ساخته شده اند.
متاسفانه بخش هایی از ساختمان اصلی قصر قدیمی تر برای ساخت سالن آمفی تئاتر تخریب شد که بدون شک اقدامی احمقانه بوده است.

قصرهای دلو استروزینو و استروتزی (Palazzo dello Strozzino & Strozzi)

دلو استروزینو و استروتزی مانند دیگر قصرهای مشهور فلورانس، توسط خانواده ای ثروتمند و پرنفوذ ساخته شده اند با این تفاوت که برخلاف قصرهای متعلق به خاندان مدیچی از تظاهر و اشرافی گری چندان در معماری این قصرها خبری نیست و برخلاف خاندان Pitti ، خانواده استروتزی برای ساخت قصر خانوادگی خود را ورشکسته نکردند!

دلو استروزینو و استروتزی دو قصر بزرگ فلورانس در قرن شانزدهم

این قصر تقریباً بلافاصله پس از اتمام ساخت به بهانه ای توسط حاکمان مدیچی مصادره شد و حدود ۳۰سال در اختیار خانواده مدیچی قرار داشت تا اینکه در نهایت خانواده استروتزی موفق شدند املاک خود را بازپس بگیرند و جالب اینکه حدود ۲۰۰ سال بعد از مرگ آخرین حاکم مدیچی، تا سال ۱۹۳۷ دلو استروزینو و استروتزی ، مرکز قدرت و حاکمیت خانواده استروتزی در شهر فلورانس بودند.

نمای بیرونی قصرهای دلو استروزینو و استروتزی در فلورانس

در بازدید از این دو قصر عجله نکنید و قبل از ورود به ساختمانها، از فاصله ای دور منظره این دو قصر را تماشا کنید و از نمای زیبای بیرونی و هارمونی معماری بین دو ساختمان لذت ببرید.
بدیهی است که در داخل هر دو ساختمان، مجموعه هایی ارزشمند و دیدنی از آثار هنری در انتظار شماست.

 

قصر داوانزاتی (Palazzo Davanzati)

قصر داوانزاتی از معدود بناهای بزرگ بجامانده از قرون وسطی در فلورانس، متفاوت ترین قصر تاریخی در این شهر محسوب می شود و باوجود اینکه از نمای بیرونی اشرافی و فضای داخلی مجلل برخوردار نیست، از محبوب ترین نقاط گردشگری شهر فلورانس بشمار می رود که محل موزه خانه های قدیمی فلورانس (Museum of the Old Florentine House) نیز هست.

قصر داوانزاتی (Palazzo Davanzati)

این قصر در قرن ۱۳ میلادی ساخته شده و از نخستین ساختمان های چندطبقه در فلورانس بوده است و برخلاف فرم رایج در معماری رنسانس که بعدها در فلورانس رایج شد، از حیاط داخلی خبری نیست و ساختمان در بنایی برج مانند ساخته شده است.

موزه و اثار هنری موجود در قصر تاریخی داوانزاتی

فضای داخلی ساختمان با دیوارها و سقف که با همان رنگ های اولیه حفظ و نگهداری شده است در کنار بسیار آیتم های متعلق به دوره های مختلف تاریخی و یک منظره بسیار عالی به مناطق اطراف از خصوصیات جذاب و موردعلاقه این ساختمان برای گردشگران محسوب می شود.
بازدید از این ساختمان، می تواند زمینه ای مناسب برای کسب آگاهی از معماری خانه ها و سبک زندگی مردم در آن دوره زمانی در جامعه ایتالیا فراهم کند.

معرفی قصرهای تاریخی شهر فلورانس - کاخ داوانزاتی

این روزها این ساختمان، محل موزه خانه های قدیمی فلورانس است که علاوه بر لوازم اصلی متعلق به همین ساختمان، آیتم های مختلف متعلق به دوره های تاریخی از قرون وسطی تا عصر رنسانس، از دیگر موزه های فلورانس، به گالری این موزه منتقل شده و در معرض نمایش عموم قرار گرفته است.

برچسب ها : ، ، ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید