مسمومیت های غذایی و راز های بزرگ درمان سریع و موثر آن

آشنایی با منشا مسمومیت های غذایی و راه های درمانی معجزه آسا و سریع برای آن

  • تاریخ انتشار : ۲۱ مرداد ۱۳۹۷
  • تعداد نمایش : 41
  • دیدگاه ها : صفر

کمتر پیش می آید که در یک خانواده مسمومیت های غذایی رخ ندهد. در واقع مسمومیت ها همیشه افراد را تهدید می کنند ، زیرادر زندگی بشر امروزی ، ما مجبور به تهیه و استفاده از مواد غذایی هستیم که اصلا از شرایط نگهداری و حتی تولید و انقضا آن اطلاعی نداریم.

بر همین اساس چیزی که باید با آن آشنای اولیه داشته باشیم این است :

کمک های اولیه و آشنایی ابتدایی با راه های درمان مسمومیت های غذایی

مسمومیت ها اکثرا در فاصله چند روزه پس از صرف مواد غذایی نیز رخ میدهند. به همین جهت ما بعضل از شناسایی عامل اصلی مشکل عاجز میمانیم ، چرا که دقیقا نمیدانیم در مدت زمان چند روزه سپری شده ، چه چیزهایی مصرف کرده ایم و کدامشان دقیقا باعث بروز مشکل شده اند!

راه های رفع مسمومیت های غذایی

 

مهمترین و شایعترین غلائم مسمومیت های غذایی

مسمومیت میتواند به دلایل مختلفی برای شخص اتفاق بیفتد (سه منشا اصلی باکتریایی ، ویروسی و انگلی دارند) ، اما در این میان باید توجه داشته باشید که به طور کلی میتوان آنرا به دو دسته حاد و نرمال تقسیم بندی نمود.
نوع نرمال آن معمولا با کمی مدارا و درمانهای خانگی قابل کنترل و بهبود است و اما مسمویت حاد حتما باید زیر نظر پزشک معالجه گردد.

علائم بروز مسمومیت های غذایی : گرفتگی عضلات شکم و پهلو ، استفراغ ، کم اشتهایی ، احساس ضعف و سرگیجه ، سردرد خفیف و حالت تهوع.

علائم مسمومیت های غذایی خطرناک * : تب شدید (بالای ۳۸ درجه) ، سرگیجه شدید ، وجود خون در مدفوع ، ادرار و یا استفراغ ، اختلالات بینایی و شنوایی و از دست دادن زیاد آب بدن (گود در صورت ، عدم دفع ادرار و یا به مقدار ناچیز و تختلالات مشابه آن)

 

راه های رفع مسمومیت های غذایی

پس از بروز اولین علائم مربوط به مسمومیت های غذایی باید مراحلی را برای رفع این علائم نیز سپری کنید. اولین کاری که انجام می دهید برای برطرف کردن تأثیر و رقیق شدن سموم داخل سیستم گوارشی بهتر است تا از مایعی استفاده کنید که سریعا به این سیستم راه پیدا کند. آب یکی از بهترین مایعاتی است که در این مواقع تأثیر خود را برجای خواهد گذاشت. اگر احساسی از سرگیجه و بی حالی به شما دست می دهد می توانید علاوه بر آب از آب میوه های طبیعی که شیرین هستند نیز بهره ببرید.
توجه داشته باشید منظور آبمیوه های طبیعی ، آبمیوه واقعا طبیعی است نه نوشیدنی های پاکتی که دارای منشا نامشخص هستند. همچنین سعی کنید از نوشیدنی های گازدار نیز دوری کنید ، چرا که موجب دلدرد و دلپیچه میشوند.

در مواردی که مسمومیت های غذایی نیز اتفاق می افتد از مصرف کردن هر نوع ماده ای که سیستم گوارشی شما را تحریک می کند خودداری نمایید. از جمله مواردی که می تواند سیستم گوارش شما را تحت تأثیر خود قرار دهد مصرف کافئین ، فلفل و هر نوع ماده تند و حساسیت زای دیگر می باشد. بنابراین از مصرف کردن قهوه ها ، چای پررنگ و… پرهیز کنید. اگر معده شما نیز دردناک است می توانید از زنجبیل و همچنین نعناع برای تسکین درد آن استفاده کنید.

 درمان طبیعی برای رفع مسمومیت غذایی

درمان طبیعی برای رفع مسمومیت غذایی

اگر در فضای خانه هستید و هیچ دسترسی به مرکز درمانی ندارید هرچه سریع تر از موادی استفاده کنید که بتواند تأثیر اسیدی یک ماده مسمومیت زای وارد شده به بدن شما را از بین ببرد. از جمله این مواد می توان به سرکه سیب که به صورت کاملا طبیعی نیز تهیه شده اشاره کرد. در ایجاد یک حالت مسمومیت باکتری ها نقش زیادی دارند ، این باکتری ها از خود اسید تولید می کنند ، لیمو و همچنین ماست در زمره ی پرمصرف ترین های خانگی قرار دارند. سعی کنید تا در اولین فرصت از این مواد برای رفع مشکلات گوارشی خود مصرف کنید.

 

مسمومیت های غذایی همراه دلپیچه و اسهال

اگر علاوه بر علائم مسمومیت ، حالت دلپیچه را نیز در خود احساس میکنید ، یکی از درمان های موثر طبیعی و سریع برای خلاصی از این معضل ، استفاده از سیب است.
برای دریافت بازخورد بهتر و سریعتر ، سیب را پوست کنده و گوشت آنرا رنده کنید و سپس میل کنید. اینکار خیلی زود مانند آب روی آتش عمل میکند و باعث میشود وضعیتتان بهتر شود. مصرف سیب سالم هم همین اثر گذاری را دارد ، اما رنده کردن سیب ، سرعت عمل آن را برای رفع دلپیچه افزایش میدهد.

 

 

زمان مراجعه به پزشک در مسمومیت های غذایی

چنانچه دارای علائم زیر باشید ، حتما به پزشک مراجعه کنید و از اتلاف وقت به امید بهبود وضعیت جدا خودداری کنید. چراکه مسمومیت های غذایی میتواند ریشه های مختلفی داشته باشد و گاهی درمانهای طبیعی و خانگی در بهبود وضعیت بیمار اثرگذار نیستند.

  • در صورت مشاهده خود در ادرار ، مدفوع و یا استفراغ
  • در صورت تب های بالا (بیش از ۳۸ درجه)
  • عدم بهبود شرایط بیمار پس از گذشت ۲۴ ساعت
  • از دست دادن بیش از حد آب بدن و گود افتادن صورت بخصوص زیر چشم
  • وجود سابقه نوع خاصی از بیماری و یا ابتلا به آن به خصوص بیماری های مرتبط و گوارشی

 

* توجه داشته باشید گاهی بیماری جدی تر از آن است که تصورش میشود ، بنابراین اگر دوره بیماری طولانی بود و یا اینکه بصورت دوره ای در شما عود میکند ، حتما با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید