آشنایی با مهمترین جاذبه های گردشگری گرجستان

آشنایی با بهترین جاذبه های گردشگری گرجستان شامل شهر سنگی اوپلیس، شهر زوگدیدی، شهر تاریخی تلاوی و…

  • تاریخ انتشار : ۱۵ مرداد ۱۳۹۷
  • تعداد نمایش : 45
  • دیدگاه ها : صفر

گرجستان ، با جاذبه های طبیعی و دریاچه های زیبا، مناظر کوهستانی بی همتا و همچنین در اختیار داشتن تاریخی بس پرفراز و نشیب اکنون در یکی از بهترین دوران تاریخ سرزمین خود به سر می برد.

آشنایی با ۱۵ مورد از مهمترین و زیباترین جاذبه های گردشگری گرجستان شامل مناطق طبیعی ، تاریخی و شهری

گرجستان با اراده ای مثال زدنی به حرکت رو به جلوی خود ادامه می دهد و در حال تبدیل شدن به یکی از پربازدید ترین کشورهای ناحیه قفقاز می باشد. قفقاز با در اختیارداشتن یکی از زیباترین مناطق طبیعی روی کره زمین مجموعه ای بی نظیر از زمین های کم ارتفاع ، دشت های سرسبز ، دریاچه های پرآب ، جنگل های انبوه و سرزمین های بلند کوهستانی را در خود جای داده است.
کشورهای واقع در این منطقه مرز بین دو قاره اروپا و آسیا محسوب می شوند. در سفر به گرجستان با مجموعه ای متنوع از جاذبه های طبیعی از سواحل زیبای دریای سیاه گرفته تا ارتفاعات برفی سوانه تی روبه رو خواهید شد که روزهایی خاطره انگیز را برایتان رقم خواهند زد.

دیدنی های گرجستان - قلعه باستانی ناریکالا در تفلیس

دیدنی های گرجستان – قلعه باستانی ناریکالا در تفلیس که به دست ایرانی ها ساخته شده

 

در این مطلب، بهترین جاذبه های گردشگری گرجستان را در قالب یک لیست پیشنهادی جمع آوری کرده و همراه با تصاویری گویا و جذاب در اختیار شما قرار خواهیم داد.
این لیست شامل اماکن تاریخی و جاذبه های طبیعی است که راهنمایی مفید برای سفر به گرجستان محسوب می شود.

 

پارک ملی و منطقه حفاظت شده توشه تی (Tusheti National Park)

این پارک ملی که در واقع منطقه ای حفاظت شده در دامنه های شمالی کوهستانهای بلند قفقاز می باشد درست در مقابل سرزمین های روسیه و چچن قرار گرفته است و در طول تاریخ گرجستان منطقه سکونت قوم توش محسوب می شود.

پارک ملی و منطقه حفاظت شده توشه تی (Tusheti National Park)

مناظر طبیعی این پارک به نحوی خیره کننده زیبا هستند و تمام زمین های این پارک از تپه های پوشیده از چمن و گیاهان سبز تشکیل شده است. تعدادی روستا با قدمتی تاریخی در این منطقه واقع شده که بوسیله جاده های کوهستانی با یکدیگر در ارتباط هستند. علاوه بر مناظر طبیعی نفس گیر، محصولات لبنی و سبزیجات این منطقه از کیفیتی بالا و شهرت خوبی برخوردار هستند.

 

شهر تفلیس (Tbilisi : The Capital)

شهر زیبای تفلیس (در زبان گرجی، تبیلیسی) با گذشته تاریخی بسیار قدیمی و پرفراز و نشیب، پایتخت کشوری با تاریخ پرفراز و نشیب است که داستان هایی بی شمار از سالیانی بس دراز را در خود جای داده است و اکنون با شتابی وصف ناپذیر به سمت هر چه بیشتر مدرن شدن پیش می رود. در سفر به تفلیس با تلفیقی کم نظیر از دو دنیای متفاوت روبرو خواهید شد.

شهر تفلیس (Tbilisi : The Capital)

اماکن تاریخی متعدد شامل کلیساهای دوره بیزانس، صومعه های قدیمی و قلعه های تاریخی با اتمسفری آرام و دلنشین و سکوتی که از نجابتی تاریخی سرچشمه می گیرد از یک سو و خیابانهای پر رفت و آمد، مراکز خرید پرجنب و جوش که مملو از انرژی دنیای مدرن در قالب شهری پرتکاپو در مقابل شما قرار خواهد داشت. شهر تفلیس از یک سو در کناره های رودخانه Mtkvari و از سوی دیگر در دامنه های کوهستان بلند قفقاز آرام گرفته است. در بازدید از تپه های بلند تفلیس، مناظر چشم نواز دنیای قدیم و مدرن جاری در این شهر را تجربه خواهید کرد.

 

چشمه های آب معدنی بورجومی (Borjomi)

بورجومی، نام شهری کوچک و کوهستانی در استان جاواختی است تنها در حدود ۱۴۰۰۰ نفر جمعیت دارد و با قرار گرفتن در کوهپایه های زیبای قفقاز دارای مجموعه ای از غنی ترین سرچشمه های آب معدنی در منطقه قفقاز می باشد.

چشمه های آب معدنی بورجومی گرجستان (Borjomi)

این چشمه های آب گرم معدنی دارای خاصیت های فراوان برای سلامت پوست و همچنین عوارض استخوانی می باشد و در سراسر گرجستان مشهور می باشد. یکی دیگر از جذبیت های این شهر کوچک، سبک معماری زیبا و کلاسیک ساختمان های شهر می باشد که تحت تأثیر سالهای حاکمیت شوروی سابق شکل گرفته است و تطابقی جالب توجه با طبیعت بکر دارد که شهر را در برگرفته است. این شهر کوچک دارای تاریخچه ای بسیار قدیمی می باشد و در هر گوشه از آن نشانه ای از این تاریخچه طولانی را می توان مشاهده نمود.

 

شهر سنگی واردزیا (Vardzia)

واردزیا، شهری سنگی در جنوب گرجستان متعلق به قرن دوازدهم میلادی است که از تعداد زیادی خانه هایی به شکل غار که در دل کوه های سنگی منطقه حفر شده اند تشکیل شده است. این خانه های تمام سنگی در محدوده ای به طول ۵۰۰ متر ساخته شده اند و در بخش هایی تا ۱۹ ردیف بر روی یکدیگر امتداد دارند.

شهر سنگی واردزیا گرجستان (Vardzia)

صومعه سنگی واردزیا که در دامنه کوه اروشتی ساخته شده یکی از نماد های گردشگری گرجستان محسوب می شود. یک کلیسای تاریخی که مجموعه ای از نقش های تاریخی از دوران ملکه تامار و شوتاروستاولی بر دیوارهای آن نقاشی شده است از دیگر جذابیت های دیدنی این شهر تاریخی می باشد. این شهر بعنوان میراث جهانی یونسکو برای نسل های آینده به ثبت رسیده و محفوظ مانده است.

واردزیا یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری گرجستان است که حتما در سفر به این کشور باید از آن دیدن کنید.

 

میراث باستانی متسختا (Mtskheta)

متسختا نام منطقه ای باستانی در ۲۰ کیلومتری تفلیس پایتخت گرجستان می باشد که با قدمتی که به ۱۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح باز می گردد در فهرست یونسکو بعنوان میراث تاریخی تمدن ثبت شده است. این شهرک تاریخی زمانی پایتخت فرمانروایی ایبریا بوده است.

میراث باستانی متسختا (Mtskheta)

یکی دیگر از جذابیت های منطقه متسختا به دلیل قرارگرفتن در نقطه تلاقی دو رودخانه Mtkvari  و Aragvi  می باشد که منظره ای کم نظیر را بوجود آورده و توجه بسیاری از گردشگران را به سوی خود جلب می کند. این منطقه به دلیل قرارگرفتن در موقعیتی استراتژیک دارای تاریخی بسیار غنی و پرماجرا بوده است و بسیاری آثار ارزشمند باستانی در قسمت های مختلف آن کشف شده که مهم ترین این نقاط عبارتند از صومعه سنت نینو، موزه تاریخ کهن متسختا، قلعه تاریخی ببریست سیکه، کلیسای جاواری، مقبره باستانی آرماتسیخه و همچنین قلعه نظامی باستانی آرمازی.

مهمترین آثار تاریخی و دیدنی های گرجستان - متسختا

 

شهرک کوهستانی مستایا گرجستان (Mestia)

مستایا، نام شهرکی کوهستانی و تاریخی است که در میان طبیعتی بکر با زیبایی نفس گیر و در پای کوهستان های بلند و پوشیده از برف قفقاز واقع شده است.

شهرک کوهستانی مستایا گرجستان (Mestia)

ساختمان های این شهرک تاریخی با معماری خاص و بسیار کم نظیر از سنگ های کوهستانی ساخته شده اند. این شهرک که بخشی از تاریخ و فرهنگ گرجستان را در گذر از قرون متمادی در خود جای داده است یکی از آثار تحت حفاظت یونسکو می باشد. از جمله بناهای موردتوجه مستایا می توان به لاگامی و لختاگی اشاره نمود. در مسافرت به مستایا همزمان از طبیعت بکر که نفس را در سینه حبس می کند و تاریخ بس طولانی این منطقه لذت خواهید برد.

 

جاذبه های گردشگری گرجستان : پیست اسکی گودائوری (Gudauri)

گودائوری، منطقه ای کوهستانی است که در ارتفاع ۲۰۰۰ متری واقع شده و پیست اسکی آن در دل مسیرهای برفی سرزمین های شمالی قفقاز ساخته شده و امروز بعنوان بهترین و معتبرترین پیست اسکی در سراسر گرجستان شناخته می شود.

جاذبه های گردشگری گرجستان - پیست اسکی گودائوری (Gudauri)

بسیاری این پیست اسکی را بعنوان بهترین جایگزین پیست های اسکی کوههای آلپ قلمداد می کنند. طول این پیست اسکی در مجموع ۳۲ کیلومتر است که ۱۰ کیلومتر انتهایی آن تنها برای اسکی بازان حرفه ای ساخته شده و شرایط آن برای افراد آماتور مناسب نیست.

 

جاذبه های گردشگری گرجستان : دریاچه ریتسا (Lake Ritsa)

زیبایی توصیف ناپذیر این دریاچه و اتمسفر حاکم بر فضای طبیعت اطرف آن در قلب کوهستان قفقاز که در میان جنگل های انبوه محاصره شده است، این دریاچه را در ردیف زیباترین دریاچه های طبیعی جهان در کنار دریاچه کوهستان آلپ و همچنین دریاچه بریتیش کلمبیا در کوهستان راکی قرار داده است.

جاذبه های گردشگری گرجستان : دریاچه ریتسا (Lake Ritsa)

این دریاچه و جنگل انبوه اطرافش قطعه ای از بهشت بر روی زمین هستند که طبیعتی بکر با زیبایی نفس گیر را به علاقمندان به طبیعت ارائه می دهند. جدای از منظره های بی نظیر و آرامش حاکم بر دریاچه و زمین های اطراف آن، سفر به این منطقه برای آن دسته از افراد علاقمند به کشف نقاط طبیعی بکر و شنا در آبهای ناشناخته و سرد کوهستانی تجربه ای هیجان انگیز و فرامون ناشدنی خواهد بود.

 

جاذبه های گردشگری گرجستان : شهر تاریخی تلاوی (Telavi)

شهر تلاوی با قدمتی ۲۰۰۰ ساله، مرکز استان کاخه تی در شرق گرجستان است که مجموعه ای از مشهورترین آثار باستانی و تاریخی شامل قلعه ها، سالن های هنر فولکور و موزه های هنر گرجی را در خود جای داده است. سفر به تلاوی در قالب تورهای یک روزه انجام می شود اما برای بازدیدی کامل از زیبایی های این شهر، اقامتی دو یا سه روزه نیز مناسب می باشد.

شهر تاریخی تلاوی (Telavi)

شهر تلاوی در طول تاریخ شاهد فرمانروایی رومان ها، شاهان کاخه تی، حکومتهای روس و گرجی بوده است و به همین خاطر، آثار باستانی و معماری منحصر بفردی از آن دوران را در خود جای داده و نگهداری می کند. از جمله مکان های تاریخی و دیدنی تلاوی می توان به موزه تاریخ و تمدن گرجی، خیابان چلوکاشویلی با معماری و فضایی بسیار زیبا، قلعه تاریخی باتونیس، پارک نادیکواری، درخت چنار تاریخی با قدمت ۹۰۰ ساله که قدیمی ترین ساکن این شهر بشمار می رود، کلیسای تاریخی ارتدوکس شوآمتا، صومعه تاریخی ایکالتو، موزه اسکندر و صومعه الاوردی می باشد.

شهر تلاوی گرجستان یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری گرجستان

 

جاذبه های گردشگری گرجستان : شهر زوگدیدی (Zugdidi)

شهر زوگدیدی مرکز استان سامگره لو در غرب گرجستان است که یکی از مناطق تاریخی سرزمین گرجستان محسوب می شود. نام این شهر به زبان گرجی به معنای سرزمین بسیار بلند است که اشاره به مرتفع بودن این شهر نسبت به سطح دریا دارد.

دیدنی های گرجستان : شهر زوگدیدی (Zugdidi)

در سفر به این شهر می توانید از مکان های دیدنی متعدد شامل موزه تاریخ و معماری کاخ دادیانی، پارک ساحلی گانموخوری و آناکلیا، پارک ملی کولخه تی، صخره دیدنی کائوکانسالیا، صومعه تاریخی خبی، منطقه طبیعی سکوری با چشمه های آب معدنی، پارک طبیعی اتسینداله، آبشار انتسه را و پارک طبیعت محوطه دریاچه سد ایگوری دیدن کنید.

دیدنی های شهر زوگدیدی در گرجستان

 

جاذبه های گردشگری گرجستان : اشگولی (Ushguli)

اشگولی مجموعه ای از چهار روستا شامل زیبیانی، چازاشی، چویبیانی و مورک ملی است که در در منطقه زیبا و کوهستانی سوانه تی و در ارتفاع ۲۰۰۰ متری از سطح دریا در راستای هم قرار گرفته اند و در فهرست سازمان یونسکو ثبت شده اند.

روستاهای چهارگانه اشگولی گرجستان - دیدنی های گرجستان

مناظر طبیعی کم نظیر، یخچال طبیعی شخارا و آثار باستانی بسیاری که در میان ارتفاعات این مطقه ساخته شده و همچنان باقی مانده اند اشگولی را به یکی از سایت های باستانی گرجستان بدل نموده بطوریکه یکی از موزه های فرهنگ شناسی گرجستان در این مطقه ساخته شده است.

 

دیدنی های کشور گرجستان : شهر تاریخی صیغن آغی گرجستان (Sighnaghi)

این صومعه متعلق به سدهٔ سیزدهم میلادی در ۱۲۲ کیلومتری ایروان در درهٔ رودخانهٔ آماغو و در نزدیکی شهر یغگنادزور قرار گرفته‌است. نام نوراوانک در زبان ارمنی به معنی «صومعهٔ نو» است. این صومعه تاریخی این روزها بعنوان یکی از نماد های صنعت گردشگری ارمنستان محسوب می شود و در باور تاریخی بسیاری از ارامنه این صومعه پس از تسخیر ارامنه توسط اقوام مغول توسط خدا از تخریب و آسیب در امان مانده است.

دیدنی های کشور گرجستان : شهر تاریخی صیغن آغی گرجستان (Sighnaghi)

 

شهر بندری باتومی (Batumi)

باتومی، دومین شهر بزرگ گرجستان است که در ساحل دریای سیاه واقع شده است. قرارگرفتن در منطقه ای نیمه گرمسیری و همچنین مجاورت با کوهپایه های قفقاز موقعیتی خاص به این شهر ساحلی بخشیده و باتومی را به یکی از جذاب ترین نقاط گردشگری در گرجستان تبدیل نموده است.

شهر بندری باتومی (Batumi)

با وجود تابستان بسیار پرطرفدار، باتومی به واسطه قرارگرفتن در کوهپایه های کوهستان قفقاز در زمستان پوشیده از برف است و تنوع آب و هوایی کم نظیری را در این شهر می توان مشاهده نمود. باتومی علاوه بر اهمیت گردشگری دارای بندر تجاری نیز می باشد. سفر به باتومی یکی از مهمترین گزینه های گردشگری برای توریست های گشور گرجستان محسوب میشود.

دیدنی ها و جاذبه های گردشگری گرجستان - شهر ساحلی باتومی

با پارک ها و فضاهای سبز بسیار زیبا، شب های نورانی و رنگارنگ، سواحل گرم تابستانی و آسمانخراشهای مدرن که جلوه ای خاص به این شهر بخشیده اند، باتومی مانند جواهری در کنار دریای سیاه می درخشد. جدای از این جذابیت های متعلق به دنیای مدرن، باتومی همچنین یکی از قدیمی ترین شهرهای گرجستان و حتی اروپا محسوب است که آثار باستانی موجود در این شهر به دوران یونان باستان تعلق دارند.

 

جاذبه های گردشگری گرجستان : شهر سنگی اوپلیستسیخه گرجستان (Tsaghkadzor)

اوپلیستسیخه (به اختصار، اوپلیس) یکی از بزرگترین و قدیمی ترین شهرهای سنگی دنیاست که بر روی تپه های باستانی در مجاورت رودخانه متکواری در استان شیدا کارتلی ساخته شده است. تمام خانه های این شهر سنگی و باستانی با تراشیدن صخره های سنگی غول پیکر ایجاد شده است. یکی از خصوصیات این شهر سنگی که آنرا از دیگر همتایانش متمایز می سازد، استفاده از سبک های متنوع از نقاط مختلف منطقه قفقاز و آسیا مانند فلات آناتولی و فلات ایران است که مجموعه ای حیرت انگیز از خانه های سنگی را پدید آورده است.

جاذبه های گردشگری گرجستان : شهر سنگی اوپلیستسیخه گرجستان (Tsaghkadzor)

ارتباط و رفت و آمد در این شهر از طریق دالان ها و غارهایی که بطرزی شگفت انگیز توسط دست انسان در دل صخره های بزرگ کنده و تراشیده شده اند صورت می گرفته است. این شهر در دوران باستان بعنوان مرکز استراتژیک سیاسی و مذهبی سرزمین گرجستان محسوب شده اما با به رسمیت شناخته شدن دین مسیحیت در گرجستان موقعیت این شهر در مقابل شهرهایی همچون متسختا و تبلیسی (تفلیس) تنزل یافت تا اینکه در قرن چهاردهم میلادی و در جریان حمله مغول ها بطور کامل ویران و سپس متروکه شد. این شهر از سال ۲۰۰۷ در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده و اکنون بعنوان یکی از جذاب ترین مکان ها برای علاقمندان به تاریخ باستان گردشگران بسیاری را به سوی خود جذب می کند.

 

جاذبه های گردشگری گرجستان : قلعه ناریکالا (Narikala Fortress)

این قلعه یکی از مشهورترین جاذبه های گردشگری گرجستان محسوب می شود که در قلب شهر تفلیس واقع شده است.

قلعه ناریکالا (Narikala Fortress)

بنای این قلعه به قرن چهارم میلادی تعلق دارد و توسط پارسی ها (ایرانیان) ساخته شده است. جدای از جذابیت های تاریخی و زیبایی های بسیار بکارگرفته شده در معماری بنای قلعه، تماشای منظره شهر تفلیس از تپه بسیار بلندی که این قلعه بر روی آن ساخته شده است یکی از پرطرفدارترین تفریحات گردشگری در سفر به شهر تفلیس محسوب می شود.

قلعه تاریخی ناریکالا گرجستان

برچسب ها : ، ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید