راهنمای جامع سفر به گرجستان و آشنایی با شهرها، فرهنگ، تاریخچه و…

راهنمای کامل و جامع آشنایی با گرجستان و سفر به این کشور به همراه معرفی مناطق مهم هفتگانه گردشگری ، شهرهای مهم و بزرگ نظیر باتومی و تفلیس، تاریخچه کشور و فرهنگ مردمان گرجی

 • تاریخ انتشار : ۱۱ مرداد ۱۳۹۷
 • تعداد نمایش : 61
 • دیدگاه ها : صفر

آشنایی کامل با کشور گرجستان، راهنمای سفر زمینی ، هوایی و ریلی به گرجستان، بررسی تاریخچه و فرهنگ مردم گرجی و مهمترین شهر ها و مناطق گردشگری هفتگانه این کشور زیبا

گرجستان یکی از کشورهای بلوک شرق قاره اروپاست که در خط ساحلی دریای سیاه قرار گرفته است. گرجستان، در جنوب کشور روسیه و شمال کشورهای ترکیه، آذربایجان و ارمنستان واقع شده یکی از کشورهای شرق قاره اروپاست که مرز این قاره با قاره آسیا را تشکیل می دهد. وسعت این کشور بسیار مشابه کشور ایرلند است و به لحاظ ارتفاع از دریا در سطح کشور بلغارستان و مناطق جنوب فرانسه و همچنین شهر نیویورک قرار دارد. این کشور با توجه به خصوصیات جالب جغرافیایی و آب و هوایی، ترکیبی جالب توجه از جاذبه های طبیعی و وضعیت های آب و هوایی از سرزمین های بلند و کوهستانی تا سواحل آفتابی دریای سیاه را در خود جای داده است.

راهنمای کامل سفر به گرجستان و دریافت ویزا

گرجستان از جمله کشورهای در حال توسعه محسوب می شود که نرخ رشد بسیار بالایی در حوزه های مختلف اقتصادی، صنعتی، وضعیت سلامت اجتماعی دارد و میزان ارتکاب جرم و جنایت در این کشور سالیانه دارای روندی نزولی و کاهشی می باشد. صنعت گردشگری گرجستان تحت تأثیر وضعیت رو به رشد این کشور از سالهای ۲۰۰۰ به این سو، روندی رو به رشد را به خود گرفته و هر ساله بر تعداد گردشگرانی که به این بخش از کرانه های دریای سیاه سفر می کنند افزوده می شود.

زیباترین مناطق تفلیس گرجستان

آشنایی با فرهنگ مردم گرجستان

گرجستان دارای تاریخی بسیار قدیمی و باستانی و فرهنگی خاص و غنی در منطقه بلوک شرق اروپا می باشد. باستان شناسان آثاری باستانی در مناطقی از این کشور کشف کرده اند که قدمت آنها به ۸۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح تخمین زده شده است. در فرهنگ و تاریخ گرجستان توجه به هنر حکاکی بر روی سنگ و چوب و نقاشی همواره از جایگاهی خاص برخوردار بوده است بطوریکه الفبای فعلی زبان گرجی دارای رسم الخط مشابه الگوهای بکار رفته در حکاکی های باستانی کشف شده در این کشور می باشد.  به اعتقاد بسیاری از تاریخدانان به دلیل علاقه بسیاری از مردم این منطقه به سنت جورج، سرزمین گرجستان به این نام نامیده شده است. البته از تأثیر روش گفتار این نام در زبان فارسی بر نام فعلی این کشور نظریه هایی وجود دارد.

آشنایی با فرهنگ مردم گرجستان

مردم گرجی برخلاف تصور عموم از نژاد های روس، ترک و یونانی و هر یک از دیگر کشورهای بلوک شرق اروپا و منطقه قفقاز نیستند و نژاد گرجی، نژادی مستقل محسوب می شود که نشانه هایی تاریخی از ریشه های این نژاد در نواحی جنوبی اروپا مشاهده شده است.
این کشور در طول تاریخ شاهد درگیری هایی بزرگ و کشمکش قدرت بین بزرگترین امپراطوری های تاریخ مانند رومن ها، مغول ها، امپراطوری بیزانس، روس و پارسی و امپراطوری عثمانی بوده است اما قرهنگ و تاریخ این کشور با وجود این ناملایمات هویت خود را حفظ نموده است. بر اساس همین پیشینه تاریخی بخش های مختلف خاک گرجستان بسیاری اماکن تاریخی و آثار باستانی باارزش را در خود جای داده است که هر کدام از معتبرترین اماکن باستانی و فرهنگی ثبت شده در سازمان یونسکو می باشند.

سفر به گرجستان و آشنایی با مهمترین شهرها و مناطق گردشگری

غالب جمعیت این کشور از مسیحیان ارتدوکس شرق اروپا هستند که جامعه ارتدوکس یونان، روسیه و دیگر کشورهای بلوک شرق اروپا را در بر می گیرد. فرهنگ حال حاضر گرجستان بیشترین تاثیر را از تاریخ مسیحیت گرفته است با اینحال زندگی اجتماعی و امروزی مردم این کشور چندان حال و هوای مذهبی ندارد و رابطه ای مستمر و روزانه بین بخش زیادی از جامعه و کلیسای ارتدوکس وجود ندارد و اغلب مراجعات به کلیساها برای مراسم مختلف و یا مناسبات مذهبی می باشد.

 

تاریخچه کشور گرجستان

در اساطیر یونان، سواحل شرقی سرزمین گرجستان فعلی، محل زندگی قوم آرگونات بوده است. در بسیاری نوشته های تاریخی یکی از اموری که اقوام ساکن در این منطقه به آن تبحر داشته اند ، جستجوی طلا در رودخانه های جاری از سرزمین های بلند کوهستانی معروف بوده است. همچنین آمده است که آنان با تمدن های رومن و یونانیان باستان در ارتباط فرهنگی و اجتماعی بوده اند. از قرن چهارم پس از میلاد دین مسیحیت وارد سرزمین امروزی شد و به سرعت از جانب گرجی ها مورد قبول واقع شد و بسیار رواج یافت.
در قرن دهم میلادی سرزمین گرجستان به تدریج دارای حاکمیتی مستقل شد تا جاییکه در قرن ۱۳ میلادی شاه دیوید چهارمین پادشاه گرجی، ترک ها را از منطقه بیرون کرد و قلمرو گرجی ها به حدی از وسعت دست یافت که به مرزهای شمالی قلمرو پارسی ها رسید. اما این دوره طلایی به زودی با ورود امپراطوری عثمانی و ایرانیان به گرجستان به پایان رسید.

تاریخچه کشور گرجستان

در طی سالیان بسیار این منطقه در قلمرو عثمانی و همچنین امپراطوری روسیه قرار گرفت تا سال ۱۹۱۸ که در این سال جمهوری گرجستان با حمایت نظامی آلمان و انگلستان تشکیل و استقلال رسمی این کشور از روسیه بطور رسمی اعلام شد. باز هم دوران طلایی خیلی زود به پایان رسید و کاهش حضور نظامی انگلستان در گرجستان و سپس ترک نیروهای نظامی آلمان، روسیه بار دیگر به این کشور حمله کرد و این کشور را به اشغال خود درآورد. این دوره تاریخی یکی از تاریک ترین دوران تاریخ محسوب می شود که تا سال ۱۹۹۱ و فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی ادامه داشت.

راهنمای کامل سفر به گرجستان

در سال ۲۰۰۳، گرجستان بزرگترین تحولات اجتماعی و سیاسی تاریخ خود را تجربه کرد و با انعقاد تفاهمنامه هایی با کشورهای قدرتمند اروپا و همچنین ایالات متحده به سطحی مطلوب از ثبات دست یافت تا جاییکه در سال ۲۰۱۶ به عضویت اتحادیه اروپا در آمد. کینه و دشمنی بین گرجستان و روسیه همچنان پابرجاست و دو کشور هیچگونه روابط دیپلماتیک نداشته و کشور سوئیس بعنوان واسطه در مسائل بین دو کشور فعالیت می کند.

 

مناطق داخلی گرجستان از نگاه گردشگری

از نگاه گردشگری، گرجستان را می توان به هفت منطقه متنوع داخلی تقسیم کرد که عبارتند از منطقه کارتلی، منطقه ریونی، منطقه کاکهتی، منطقه جنوب غرب، منطقه شمالغرب، سامتسخه جاواختی و منطقه آبخاز.

مناطق داخلی گرجستان از نگاه گردشگری

 • منطقه کارتلی قلب کشور و مرکز فرهنگی منطقه شرق گرجستان محسوب می شود. این منطقه مرکز اقتصادی، فرهنگی و سیاسی گرجستان بوده و شهرهای مهم و مشهور کشور شامل تفلیس، متسختا و گوری در این منطقه قرار دارند.
 • منطقه ریونی در غرب کشور جایگاه بسیاری از مناطق و مکان های باستانی این سرزمین است که قلمرو باستانی اقوامی چون کولچی ها و آرگونات ها بوده است. امروزه مکان های تاریخی و فرهنگی بسیاری از این منطقه در لیست معتبر سازمان یونسکو قرار گرفته است.
 • منطقه کاختی به واسطه آب و هوای بسیار عالی و دلپذیر، سرزمینی بسیار سرسبز و مملو از دشت های و مناطق سرسبز و کلیساها و صومعه های تاریخی بسیار زیبا است.
 • منطقه جنوب غرب گرجستان که سرزمین های ساحلی دریای سیاه را در خود جای داده است و یکی از بزرگترین شهرهای گرجستان، باتومی در این منطقه قرار گرفته است.
 • منطقه شمال غرب گرجستان که اقلیمی متنوع از زمین های پست و باتلاقی تا یکی از بلندترین کوهستان های قاره اروپا بنام سوانتی در این منطقه قرار گرفته است.
 • منطقه سامتسخه جاواختی که شهرت جهانی خود را مدیون شهر سنگی و باستانی واردزیا می باشد. این شهر از دهها و صدها خانه غار مانند تشکیل شده و در دامنه کوه اروشتی و در سواحل رودخانه متکواری ساخته شده که تاریخچه آن به قرن دوازدهم میلادی باز می گردد.
 • منطقه آبخازا از مناطق شورشی و جدایی طلب کشور است که اقلیمی بسیار زیبا دارای کوه آتشفشانی خاموش و دریاچه های با مناظر چشم نواز در کوهستان های قفقاز است که البته به دلیل ناآرامی های سیاسی اندکی از جذابیت های گردشگری آن را کاهش داده است.

 

مهمترین شهرهای گرجستان

 • تفلیس، پایتخت و بزرگترین شهر گرجستان است که در حدود یک سوم از کل جمعیت کشور را در خود جای داده است. این شهر دارای معماری بسیار جذاب و تلفیقی از ساختمان های کلاسیک و قدیمی و سازه های مدرن می باشد.
 • شهر باتومی دومین شهر بزرگ گرجستان است که به مانند تفلیس جذابیت های معماری بسیاری دارد.
 • برجومی شهری کوچک است که به خاطر حوضچه های آب معدنی و آبگرم، یک پارک ملی طبیعی و حافظت شده و همچنین منطقه کمپ رومانوف دارای شهرتی بسیار می باشد.
 • کوتائیسی سومین شهر بزرگ گرجستان است که مکان های تاریخی متعددی را در خود جای داده است.
 • شهر متسخیتا پایتخت پیشین گرجستان شرقی بوده است و کلیسای بزرگ ارتدوکس گرجستان در این شهر واقع شده است.
 • آخالتسیخه یکی از شهرهای مقصد گردشگری در گرجستان است که دو جاذبه گردشگری شامل شهرتاریخی واردزیا و صومعه تاریخی ساپارا در آن منطقه قرار دارد. دیگر شهرهای مهم گرجستان شامل گوری، سوخومی و تلاوی می باشند.

مهمترین شهرهای گرجستان

 

تهیه ویزای گرجستان

دارندگان پاسپورت اتحادیه اروپا و کشورهای عضو پیمان شینگن اجازه دارند بدون ویزا به گرجستان وارد شوند و بیش از یک سال را در این کشور اقامت کنند.
این کشور ها در حال حاضر شامل آلبانی، آرژانتین، آلمان، ایالات متحده، اتریش، آذربایجان، بلاروس، بلژیک، برزیل، بلغارستان، قبرس، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، گرجستان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایرلند، ایتالیا، قراقستان، قرقیزستان، لیتوانی، لیختن اشتاین، لتونی، لوکزامبورگ، مالت، مولداوی، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، رومانی، روسیه، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد، سوئیس، تاجیکستان، اوکراین، بریتانیا، اوروگوئه، بحرین، کاستاریکا، مالزی، صربستان، کره جنوبی، کانادا، قطر، تایلند و ازبکستان می باشد.

 

ورود به گرجستان از طریق خطوط هوایی

از بسیاری از کشورهای اروپایی، آسیایی و آمریکای شمالی پروازهای متعددی به تفلیس وارد می شوند که عمده آنها از شهرهای بزرگ مانند ورشو لهستان، کیف اوکراین، مونیخ آلمان، استانبول ترکیه، بلاویا پایتخت بلاروس و پراگ جمهوری چک می باشند که این پروازها بطور روزانه به فرودگاه تفلیس وارد می شوند.

ورود به گرجستان از طریق خطوط هوایی

سه پرواز از فرودگاه دبی در طول هفته به سمت تفلیس پرواز می کند. فرودگاه کوتایسی، یکی دیگر از فرودگاه های بین المللی گرجستان میزبان پروازهایی از برلین، بوداپست، دورتموند، مونیخ، میلان، صوفیه و ورشو و استانبول می باشد که با همکاری شرکت اتوبوسرانی ملی گرجستان مسافرانی که از طریق این فرودگاه به گرجستان وارد می شوند را به شهر های مهم گرجستان از جمله تفلیس منتقل می کند. برنامه ریزی رفت و آمد این اتوبوس ها با برنامه روزانه پروازهای این فرودگاه هماهنگ شده است.

 

سفر به گرجستان با اتوبوس و خودرو شخصی

خطوط اتوبوسرانی بین تفلیس و شهر استانبول در ترکیه وجود دارد که در طول مسیر جاده ای بین این دو شهر توقف های متعددی دارد. همچنین سرویس اتوبوس بدون توقف بین تفلیس و باکو در جمهوری آذربایجان هر روزه بین ساعات ۲۱ تا ۲۳ از ایستگاه بین المللی اتوبوس باکو به سمت تفلیس حرکت می کند. همچنین در طول فصل تابستان، یک خط اتوبوس از آرداهان در کشور ترکیه هر روزه ساعت ۱۰:۳۰ به سمت تفلیس حرکت می کند. وسایل نقلیه عمومی دیگر مانند مینی بوس و خودرو های تاکسی نیز حمل و نقل مسافران بین شهرهای عمده و اصلی گرجستان انجام می دهند. مینی بوس هایی در مسیرهای بین المللی گرجستان و کشورهای همسایه شامل روسیه، ایران، آذربایجان، ارمنستان و همچنین کشور عراق بطور روزانه در رفت و آمد هستند.

سفر به گرجستان با اتوبوس و خودرو شخصی

برای ورود به گرجستان به وسیله خورو شخصی و از طریق مرزهای زمینی این کشور مشکل خاصی وجود ندارد. اگر شخص راننده، مالک خودرو نباشد توصیه می شود که یک وکالتنامه رسمی به همراه داشته باشد. در نقطه ورودی مرزی، یک کارت بیمه اتومبیل برای خودرو صادر می شود که البته مبلغی ناچیز در قبال آن دریافت می شود. در نقاط کنترل فقط راننده در داخل ماشین نشسته و بقیه سرنشینان باید در خط کنترلی افراد پیاده وارد گرجستان شوند. جاده های اصلی بین تفلیس و شهرهای دیگر گرجستان در وضعیتی مطلوب هستند اما فرهنگ رانندگی همچنان از استانداردهای بالای اتحادیه اروپا فاصله دارد.

 

سفر به گرجستان با قطار

خطوط راه آهن بین تفلیس و باکو در جمهوری آذربایجان و همچنین شهر ایروان در جمهوری ارمنستان برقرار است که در ایستگاه های متعددی در طول مسیر توقف می کند. یک خط آهن بین گرجستان و ترکیه و همچنین خطی جدید به آذربایجان در حال ساخت می باشد که طبق پیش بینی تا سال ۲۰۱۷ به بهره برداری خواهد رسید و خط ارتباطی بسیار خوبی بین تفلیس و دیگر کشورهای اتحادیه اروپا از طریق ایستگاه قطار باکو محسوب خواهد شد. قطارهای مسیر بین المللی تفلیس – ایروان دارای امکانات رفاهی مناسب مانند سیستم تهویه مطبوع و اینترنت رایگان در کابین ها می باشد.

 

سفر به گرجستان با کشتی

خطوط کشتیرانی بین کشورهای همسایه و نقاط بندری گرجستان برقرار می باشد که عمده آنها برای اهداف تجاری و باربری مورد استفاده قرار دارند.
بیشترین حجم حمل و نقل مسافر از طریق دریایی از بندر استانبول ترکیه می باشد که از طریق دریای سیاه انجام می گیرد.

 

گشت و گذار در گرجستان

در ادامه بهترین روش های مسافرت و گشت و گذار برای دیدن مناطق توریستی کشور گرجستان را به شما معرفی میکنیم.

 

تورهای گردشگری و خودرو کرایه ای

یکی از بهترین روشها برای گشت و گذار در مناطق کوهستانی و کمتر شناخته شده گرجستان استفاده از تورهای گردشگری می باشد چراکه وسیله نقلیه با امکانات مناسب در اختیار دارند و شما با همراهی با این تورهای گردشگری با مشکلات رایج برای تهیه وسیله نقلیه برای رسیدن به مکان های مختلف روبرو نخواهید شد.

تورهای گردشگری و خودرو کرایه ای

بسیاری از نقاط کوهستانی گرجستان دارای جاده هایی بوده که مسافرت از طریق این جاده ها در شرایط خاص آب و هوایی در فصل های سرد نیازمند شناخت و تجربه افراد محلی دارد. توجه داشته باشید که قیمت بنزین در کشور گرجستان بالا می باشد و در نتیجه هزینه های مربوط به کرایه اتومبیل بصورت دربست معمولاً گران تمام خواهد شد.

 

گشت و گذار در گرجستان با اتوبوس

سیستم حمل و نقل عمومی در شهر تفلیس خوب و ارزان است اما هیچ کدام از اتوبوس ها دارای سیستم تهویه مطبوع نیستند. اتوبوس های استفاده شده در سیستم حمل و نقل عمومی شهری در گرجستان ساخت اوکراین و نسبتاً قدیمی هستند.

 

گشت و گذار در گرجستان با قطار

شبکه ریلی گسترده قطار بین شهری در این کشور وضعیتی مطلوب دارند اما گزارش هایی مبنی بر تجربه مشکلات در رزرو آنلاین بلیط مشاهده شده است با اینحال با وجود قیمت پایین بلیط ارزش امتحان کردن را دارد. بین تفلیس و تمام شهرهای گرجستان خطوط قطار وجود دارد.

 

واحد پول گرجستان

واحد پول گرجستان لاری نام دارد که با حرف اختصاری GEL شناخته می شود که برای خرید وسایل و هزینه های روزانه در سفر باید از آن استفاده کنید و برای خرید های با مبالغ بالا می توانید از دلار و یورو استفاه کنید. در مراکز دولتی تبدیل ارز در گرجستان همراه داشتن کارت شناسایی الزامی است. این مراکز تبدیل ارز را نرخی مناسب انجام می دهند. اگر در سفر به گرجستان قصد خروج از شهر تفلیس را دارید حتماً به مقدار موردنیاز از واحد پول لاری را تهیه کنید چراکه تبدیل ارز در مکان های غیررسمی بسیار گران می باشد. همچنین توجه داشته باشید که لاری گرجستان در خارج از این کشور هیچگونه کاربردی ندارد لذا حتماً پیش از خروج از گرجستان تمام لاری موجود را به ارز معتبر خارجی مانند دلار یا یورو تبدیل کنید.

دستگاه های خودپرداز در سراسر گرجستان، کارت های اعتباری بین المللی را قبول نمی کنند و این مسئله ای مشکل ساز می تواند باشد بخصوص اگر در ساعات غیراداری نیاز به پول نقد داشته باشید. همچنین توجه داشته باشید که بهمراه داشتن پول خورد و سکه برای اموری مثل استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی و تاکسی بسیار ضروری است و توصیه می شود همیشه مقدار قابل توجهی سکه بهمراه داشته باشید.

 

هزینه ها در گرجستان

اگر به مدت یک هفته، قصد اقامت در این کشور را داشته باشید به همراه داشتن ۷۰۰ تا ۸۰۰ دلار ایالت متحده برای شما کافی خواهد بود. با این مقدار پول، قادر خواهید بود از تمام مکان های دیدنی و گردشگری گرجستان بازدید کرده و این مقدار پول هزینه های خوراک و رفت و آمد و خرید سوغات را نیز پوشش می دهد.
تنها موردی که می تواند هزینه های بالایی برای شما بهمراه داشته باشد اقامت در هتل های درجه یک است.

هزینه ها در گرجستان

در بخش های بعدی سری مطالب راهنمای سفر به گرجستان با مهم ترین شهرها و مکان های دیدنی و همچنین مراکز خرید و مکان های تفریحی و سیاحتی این کشور آشنا خواهید شد.

برچسب ها : ، ، ، ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید