معرفی مهمترین شهرها، مراکز گردشگری، مناطق طبیعی و مکان های تاریخی و دیدنی ایتالیا

در این مطلب به معرفی تعدادی از شهرها، مراکز گردشگری، مناطق طبیعی و مکان های تاریخی و دیدنی ایتالیا می پردازیم.

  • تاریخ انتشار : ۱۲ خرداد ۱۳۹۷
  • تعداد نمایش : 121
  • دیدگاه ها : صفر

تاریخ، هنر، ادبیات، فرهنگ، غذا، معماری، موسیقی، طبیعت یا تفریح و سرگرمی، بعنوان یک گردشگر دارای هر طبع و سلیقه ای برای داشتن سفری ایده آل باشید ایتالیا چیزی برای شما دارد.

در این مطلب به معرفی تعدادی از شهرها، مراکز گردشگری، مناطق طبیعی و مکان های تاریخی و دیدنی ایتالیا می پردازیم که بازدید از آنها از بایدهای سفر به این کشور زیبا محسوب می شود.

مهمترین مراکز گردشگری و جاذبه های تاریخی ایتالیا

رم (Rome)

شهر رم روزگاری پایتخت بخشی وسیع از قاره اروپا بشمار می رفت و برخلاف بسیاری از شهرهای بزرگ در تاریخ گذشته جهان که با گذر زمان به تدریج رو به افول گذاشته و فراموش شدند، رم هنوز زنده و پابرجاست و در عصر حاضر همچنان یکی از ۱۰ شهر بزرگ جهان و محبوب ترین شهر ایتالیا در صنعت گردشگری این کشور محسوب می شود.

مکان های تاریخی و دیدنی ایتالیا - رم پایتخت ایتالیا

مکان های تاریخی و دیدنی ایتالیا – رم پایتخت ایتالیا

شهر رم مکان هایی تاریخی و باستانی شامل تماشاخانه باستانی روم (The Colosseum)، مجموعه تاریخی شهر رومی (The Roman Forum)، معبد باستانی پانتئون (The Pantheon) و تپه تاریخی پالاسیوم (The Palatine Hill) که یکی از هفت تپه افسانه ای شهر رم در دوران باستان بوده است.

معبد باستانی پانتئون (The Pantheon) در شهر رم

معبد باستانی پانتئون در شهر رم

در کنار این جاذبه های تاریخی که هر یک برای خود دنیایی بسیار دیدنی هستند، شهر رم با معماری منحصربفرد و حال و هوایی خاص که در کوچه و خیابان های این شهر تجربه می شود، باغ های سرسبز، پارک ها و آب نماهای سنگی و ساختمان هایی با نماهایی سنگی که اگرچه عمر بسیاری از آنها از صد سال گذشته است اما هیچ از زیبایی و شکوه آنها کاسته نشده و یکی از زیباترین شهرهای جهان را پدید آورده اند.

تپه تاریخی پالاسیوم (The Palatine Hill)

تپه تاریخی پالاسیوم (The Palatine Hill)

اگر قصد دارید به ایتالیا سفر کنید بدون تردید و دودلی، شهر رم را بعنوان اولین مقصد انتخاب کنید.

 

ونیز (Venice)

مکان های تاریخی و دیدنی ایتالیا – شهری جادویی را تصور کنید که خیابان ها و کوچه های این شهر نه از سنگفرش بلکه از آب ساخته شده باشد. اتوبوس هایش قایق باشند و همینطور که با قایق از کوچه های شهر عبور میکنید به صدای نغمه ها و آواز های قایقران ها گوش میکنید. آیا می شود عاشق این شهر نشد؟!

ونیز (Venice) شهری بر روی آب

حتماً می دانید این شهر جادویی که توصیفش کردیم همان ونیز ایتالیاست، شهری که فارغ از معماری بی نظیر و مکان های دیدنی که در خود جای داده، خودش به تنهایی و بعنوان شهری که بر روی آب ساخته شده از مهم ترین جاذبه های گردشگری کشور ایتالیا محسوب می شود.

ونیز شهر روی آب ایتالیا - مکان های تاریخی و دیدنی ایتالیا

میدان سن مارکو (St. Mark’s Square) مرکز ارتباطی ونیز محسوب می شود که تقریباً بهترین مکان های دیدنی شهر ونیز در پیرامون همین میدان واقع شده اند. کلیسای سنت مارک (Basilica of St. Mark) در کنار قصر تاریخی دوک (Doge’s Palace) و کانال بزرگ ونیز (Grand Canal) در همین محدوده واقع شده اند.

میدان سن مارکو (St. Mark's Square) مرکز ارتباطی ونیز

میدان سن مارکو مرکز ارتباطی ونیز

کانال بزرگ درواقع شاهراه ونیز است که از طریق آن به تمام نقاط شهر دسترسی خواهید داشت. ونیز واقعاً زیباست و برای بازدید از این شهر لحظه ای شک نکنید.

کانال بزرگ ونیز ، شاهراه ارتباطی شهر

کانال بزرگ ونیز ، شاهراه ارتباطی شهر

 

فلورانس (Florence)

مکان های تاریخی و دیدنی ایتالیا – شهر فلورانس بعنوان مبدا پیدایش رنسانس ایتالیا با معماری منحصربفرد شهری و ساختمان های زیبا و دیدنی، کوچه های سنگفرش، میدان های کوچک و بزرگ و مجسمه های سنگی که در هر نقطه از این شهر خودنمایی می کنند خود بواقع یک موزه تاریخی و هنری است.

کلیسای تاریخی سانتاماریا دل فیوره فلورانس (Florence) - رنسانس ایتالیا

کلیسای تاریخی سانتاماریا دل فیوره فلورانس

کلیسای تاریخی سانتاماریا دل فیوره (Cathedral of Santa Maria del Fiore) یکی از نمادهای جهانی معماری و مشهورترین نمونه هنر رنسانس بشمار می رود. در بازدید از قصر تاریخی پیتی (Uffizi Gallery) و گالری هنری افتزی (Pitti Palace) می توانید تعدادی از زیباترین آثار هنری که تاکنون خلق شده است را از نزدیک ببینید و لذت ببرید.

نمایی زیبا از شهر تاریخی فلورانس ایتالیا

یکی از مقاله نویسان حوزه گردشگری حال و هوای فلورانس را به بهترین شکل ممکن بیان کرده است: در فلورانس دچار overdose هنری خواهید شد!

 

دریاچه کومو (Lake Como)

مکان های تاریخی و دیدنی ایتالیا – زیباترین دریاچه طبیعی ایتالیا که از دوران روم باستان تا به امروز محبوب ترین تفریحگاه تابستانی مردم ایتالیا بشمار می رود.

دریاچه کومو (Lake Como) زیباترین دریاچه طبیعی ایتالیا

بخاطر ویژگی های منحصربفرد آب و هوایی که در ایتالیا برقرار است و شامل منطقه ای که این دریاچه در آن قرار دارد نیز می شود، بخش های غربی دریاچه دارای آب وهوایی مدیترانه ای است در حالیکه بخش شرقی دریاچه در مجاورت کوههای آلپ، حال و هوایی کوهستانی دارد.

نمایی زیبا از دشتهای اطراف دریاچه کومو

در اوقاتی از فصل زمستان در سواحل غربی دریاچه کومو می توانید از منظره قله های برفی آلپ که از میان درختان نخل مشاهده می شوند لذت ببرید. در مسیر رسیدن به دریاچه از توقف در شهر زیبای کومو غافل نشوید.

شهر زیبای کومو در مجاورت دریاچه کومو

شهر کوچک کومو در مجاورت دریاچه کومو

 

ساحل آمالفی (Amalfi Coast)

مکان های تاریخی و دیدنی ایتالیا – منطقه ساحلی آمالفی تنها به دلیل سواحل شنی و همیشه آفتابی در این فهرست قرار نگرفته است. یکی از دلایل خاص بودن این منطقه ساحلی تپه های بلند و زمین های مرتفعی است که ناگهان به دریا می رسند و مناظری بسیار زیبا و بی نظیر از دریای مدیترانه را در مقابل دیدگان شما قرار می دهند.

ساحل آمالفی (Amalfi Coast)

اغلب این زمین ها پوشیده از گل های صحرایی هستند و شهرهای منطقه در دامنه زمین های مرتفع و مشرف به دریا ساخته شده اند.

ساحل آمالفی ایتالیا

 

شهرهای ساحلی سینکوئه تره (The Cinque Terre)

مکان های تاریخی و دیدنی ایتالیا – سینکوئه تره که در زبان ایتالیایی (پنج زمین یا پنج تپه) معنی می دهد، بخش انتهایی زمین های بلند و مرتفع Riviera  در غرب منطقه La Spezia است که ناگهان و با شیب بسیار تند به دریای مدیترانه سرازیر می شوند.

شهرهای ساحلی سینکوئه تره

در این منطقه پنج شهرک کوچک ساحلی (Monterosso al Mare ، Vernazza ، Corniglia ، Manarola و Riomaggiore) قرار دارند که همگی در آخرین نقطه سرازیری این مناطق بصورت طبقاتی در مجاورت دریای مدیترانه ساخته شده اند این شهرها به همراه بلندی های اطرافشان بخشی از پارک ملی بوده و یکی از میراث جهانی سازمان یونسکو در خاک ایتالیا محسوب می شوند.

شهرک های کوچک ساحلی سینکوئه تره ایتالیا

شهرک های کوچک ساحلی سینکوئه تره ایتالیا

منظره این پنج شهر ساحلی با خانه های رنگارنگ در مجاورت دریای مدیترانه یکی از مشهورترین مناظر طبیعی در سراسر جهان شناخته می شود و سالیانه میلیونها گردشگر خارجی برای بازدید و گشت و گذار در این منطقه به اینجا سفر می کنند و در هر گوشه و کنار عکس های یادگاری ثبت می کنند.

شهرکهای ساحلی سینکوئه تره

مسیر پیاده روی که از میان پستی و بلندی های مجاور دریای مدیترانه این شهرها را به هم متصل می کند از محبوب ترین تفریحات گردشگران در منطقه است که ضمن استفاده از آب و هوای بی نظیر منطقه از تماشای مناظر طبیعی لذت می برند.

 

تپه های توسکانی (Tuscan Hill Towns)

مکان های تاریخی و دیدنی ایتالیا – توسکانی (Tuscany) منطقه ای واقع در مرکز نقشه ایتالیا است که از زیباترین مناطق موجود در ایتالیا محسوب می شود و شهر زیبا و محبوب فلورانس نیز در همین منطقه واقع شده است.

تپه های توسکانی (Tuscan Hill Towns)

در مرکز قرار گرفتن توسکانی در نقشه ایتالیا به معنی در احاطه خشکی بودن توسکانی نیست و این منطقه دارای صدها کیلومتر خط ساحلی است. یکی از خصوصیات توسکانی شهرهای ساخته شده از سنگ بر فراز تپه های بلندی است که قدمت اغلب آنها به اولین ساکنین سرزمین ایتالیا یعنی اقوام اتروسک (Etruscans) برمی گردد.

توسکانی در مرکز ایتالیا - دیدنی های تاریخی و طبیعی ایتالیا

با توجه به قدمت تاریخی منطقه بدیهی است که هر یک از این شهرهای منطقه حتی شهرها و دهکده های کوچک، قلعه های سنگی و برج های دیده بانی تاریخی را در خود جای داده اند که زمانی وظیفه حراست و دفاع از این شهرها را بر عهده داشته اند.

قلعه های تاریخی توسکانی

قلعه های تاریخی توسکانی

امروزه هر یک از شهرهای توسکانی از نقاط گردشگری ایتالیا محسوب می شوند و این منطقه از مهم ترین مناطقی است که بهترین نمونه ها از معماری شهری قرون وسطی در ایتالیا را در خود جای داده است و شهرهای Volterra ، San Gimignano ، Arezzo و Cortona از مهم ترین شهرهای توسکانی هستند که بازدید از مکان های دیدنی و تاریخی این شهرها بدون شک بسیار جذاب و بیادماندنی خواهد بود.

 

سیه نا (Siena)

مکان های تاریخی و دیدنی ایتالیا – شهر تاریخی و زیبای سیه نا که در قرن های ۱۳ و ۱۴ میلادی از مهم ترین شهرهای ایتالیا بشمار می رفت بلحاظ فرهنگ و هنر در کنار فلورانس قرار می گیرد و از مهم ترین مراکز گردشگری و گنجینه های معماری کشور ایتالیا محسوب می شود.

شهر تاریخی و زیبای سیه نا ایتالیا

کلیسای تاریخی سانتا ماریا (Cathedral of Santa Maria Assunta) یکی از شاهکارهای معماری جهان محسوب می شود که صدها سال است در میان خانه های با نمای آجری شهر سیه نا خودنمایی می کند.

کلیسای تاریخی سانتا ماریا (Cathedral of Santa Maria Assunta)

کلیسای تاریخی سانتا ماریا (Cathedral of Santa Maria Assunta)

ظرافت و دقت بکاررفته در معماری بیرونی و داخلی ساختمان کلیسای سانتاماریا به حدی است که این کلیسا خود به تنهایی یک موزه تاریخی و دیدنی محسوب می شود که تعداد زیادی آثار نقاشی و مجسمه هایی زیبا از هنرمندانی چون Donatello ، Giovanni Pisano ، Bernini و Lorenzo Ghiberti را در خود جای داده است.

شهر تاریخی سینه نا ایتالیا

شهر سینه نا با خیابان ها و کوچه هایی سنگفرش و بسیار نوستالژیک و دوست داشتنی و خانه هایی که اغلب از آجرهای قرمز و با نماهایی بسیار زیبا ساخته شده اند یکی از زیباترین شهرهای ایتالیا و اروپا محسوب می شود و در تمام اوقات سال میزبان میلیونها گردشگر داخلی و خارجی است که برای بازدید از مکان های تاریخی و دیدنی و گشت و گذار در خیابان های دوست داشتنی سیه نا به این شهر سفر می کنند.

 

شهرهای پیزا و لوکا (Pisa and Lucca)

مکان های تاریخی و دیدنی ایتالیا – این دو شهر که در نزدیکی یکدیگر در منطقه توسکانی واقع شده اند تعدادی از محبوب ترین مکان های تاریخی و جاذبه های گردشگری ایتالیا و جهان را در خود جای داده اند. مجموعه تاریخی Campo dei Miracoli در شهر پیزا که برج کج پیزا در آن واقع شده یکی از نمادهای جهانی کشور ایتالیا محسوب می شود که در لیست میراث جهانی سازمان یونسکو نیز ثبت شده است.

برج کج پیزا در شهر پیزا (پیسا)

برج کج پیزا

در این مجموعه یک کلیسای و یک عبادتگاه با قدمت تاریخی چندصد ساله و تعداد زیادی آثار هنری از جمله مجسمه ای اثر Nicola Pisano برای بازدید گردشگران قرار دارند.

نمایی زیبا از برج کج پیزا ایتالیا

شهر لوکا که در چند کیلومتری شهر پیزا واقع شده از زیباترین شهرهای ایتالیا است که همچنان وقار و نجابت تاریخی گذشته را می توان در هر گوشه و کنار این شهر احساس نمود.

نمایی زیبا از شهر لوکا

دیوارهای محافظ شهر که قدمتی تاریخی دارند همچنان پابرجا مانده اند و گردشگران می توانند از گشت و گذار در خیابان های سنگفرش و سایه های خنک ردیف درختان سرسبز در شهر لذت ببرند.
مکان های تاریخی و چند کلیسای قدیمی متعلق به دوران گوتیک و برج دیده بانی که قدمت آن به دوران امپراطوری رومن برمی گردد از جاذبه های گردشگری شهر لوکا هستند.

 

ورونا (Verona)

مکان های تاریخی و دیدنی ایتالیا – منطقه مرکز شهر امروزی ورونا در واقع شهر تاریخی ورونا است که یکی از مهم ترین شهرهای امپراطوری رومن بوده و از گنجینه های تاریخی کشور ایتالیا بشمار می رود.
میدان گردهمایی ورونا (Roman Arena) که در دوران رومن ساخته شده امروزه محل برگزاری فستیوال سالیانه موسیقی اپرای ورونا است. قدمت تاریخی تعداد زیادی از بناها و ساختمان های منطقه مرکز شهر ورونا به قرون وسطی و عصر رنسانس برمی گردد که نشان دهنده پیشینه غنی شهر ورونا در فرهنگ، هنر و معماری کشور ایتالیا می باشد.

میدان گردهمایی ورونا در ایتالیا

میدان گردهمایی ورونا

شهر ورونا با معماری زیبا و هنری از دیدنی ترین شهرهای ایتالیا است که جالب است بدانید داستان رومئو و ژولیت در این شهر اتفاق می افتد.

رودخانه زیبای Adige در میان شهر ورونا ایتالیا

رودخانه زیبای Adige که از میان شهر ورونا عبور می کند با مناظر بسیار زیبای طبیعی و شهری خود یکی از جاذبه های دیدنی ورونا محسوب می شود. قلعه تاریخی Castelvecchio ساخته شده در قرن ۱۴ میلادی در مجاورت رودخانه Adige و پل تاریخی Ponte Scaligero که از روی این رودخانه می گذرد از دیگر مکان های دیدنی ورونا هستند که در سفر به این شهر حتماً باید از آنها دیدن کنید.

پمپئی و هرکولانیوم (Pompeii and Herculaneum)

مکان های تاریخی و دیدنی ایتالیا – در سال ۷۹ پس از میلاد مسیح کوه آتشفشان وزوو (Vesuvius) یکی از بزرگترین فوران های آتشفشانی در تاریخ بشر را رقم زد شهر پمپئی را به مدت بیش از ۱۵۰۰ سال زیر ۶ متر خاکستر و گل و لای آتشفشانی مدفون کرد.

شهر گمشده پمپئی زیر خاکستر آتشفشان

تا قرن ۱۸ میلادی هیچ نشانی از این شهر وجود نداشت تا اینکه در این زمان بقایایی از ساختمان های مدفون شده شهر در تحقیقات باستان شناسی کشف شد و به تدریج بخش های مختلف شهر از دل خاک بیرون کشیده شد.

شهر مدفون شده پمپئی ایتالیا

سرنوشتی مشابه برای شهر هرکولانیوم و مردم نگون بخت این شهر رخ داد با این تفاوت که به دلیل نزدیکتر بودن این شهر به کوه آتشفشان وزوو، جریان های سریع مواد مذاب به داخل شهر سرازیر شد و تمام شهر را مانند قالبی پیش ساخته در بر گرفت.

شهر هرکولانیوم ایتالیا

سرعت وقوع حادثه آنقدر بود که اغلب مردم شهر در داخل خانه هایشان گرفتار مواد مذاب آتشفشانی شدند و سپس شهر در زیر گل و لای آتشفشان مدفون شد و قرنها بعد طی تحقیقات باستان شناسی بار دیگر کشف شد. امروزه این دو شهر تاریخی در لیست میراث جهانی یونسکو قرار دارند و با بیش از ۲٫۵۰۰٫۰۰۰ بازدیدکننده در سال یکی از مهم ترین جاذبه‌های گردشگری ایتالیا محسوب می شود.

 

سیسیل (Sicily)

مکان های تاریخی و دیدنی ایتالیا – در حالی که بسیاری از کشورهای جهان در آرزوی ثبت یکی از آثار تاریخی خود بعنوان میراث جهانی هستند، جزیره سیسیل به تنهایی هفت مکان تاریخی ثبت شده در لیست میراث جهانی سازمان یونسکو را در خود جای داده است.

جزیره سیسیل ایتالیا (Sicily)

سه مورد مربوط به مکان های باستانی (ancient sites)، دو مورد از عجایب طبیعی (natural wonders) و دو مورد از گنجیه های معماری جهان (architectural treasures) در این جزیره واقع شده اند.

مجموعه تاریخی متعلق به یونان باستان در سیسیل ایتالیا

در سفر به سیسیل فرصت بازدید از کامل ترین و دیدنی ترین مجموعه تاریخی متعلق به یونان باستان را در اختیار خواهید داشت.

 

راونا (Ravenna)

مکان های تاریخی و دیدنی ایتالیا – برخلاف بسیاری از شهرهای ایتالیا، ریشه های تاریخی و معماری راونا مربوط به دوره بیزانس است و تعدادی از باارزش ترین گنجینه های آثار تاریخی دوره بیزانس در این شهر قرار دارند.

راونا (Ravenna) ایتالیا

راونا از سال ۴۰۲ تا سال ۴۷۶ میلادی، پایتخت امپراتوری روم غربی بوده‌است و امروزه هفت اثر تاریخی ثبت شده در میراث جهانی یونسکو که ساختمان هایی تاریخی با موزاییک های مشهور بیزانس هستند در این شهر واقع شده است.

عمارت San Vitale در راونا ایتالیا

San Vitale و موزه تاریخی و هنری Galla Placidia از مهم ترین جاذبه های گردشگری راونا محسوب می شوند.

 

برترین جاذبه های دیدنی ایتالیا

برج کج پیزا ، امپراطوری رومن ، کلیسای تاریخی سانتا ماریا ، توسکانی ، موزه تاریخی دروازه فرایدلند ، دریاچه کومو ، کلیسای تاریخی سانتاماریا دل فیوره ، قصر تاریخی پیتی ، گالری هنری افتزی ، ونیز ، کلیسای سنت مارک ونیز ، معبد باستانی پانتئون ، تماشاخانه باستانی روم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید