سن پترزبورگ ؛ معماری تاریخی و مدرن و معرفی مناطق شهری و محله ها

بررسی معماری تاریخی و مدرن شهر سن پترزبورگ ، معرفی مهمترین مناطق شهری و محله ها، وضعیت صنعت گردشگری سن پترزبورگ و همچنین خلاصه ای از فرهنگ ، هنر و ادبیات این شهر.

  • تاریخ انتشار : ۶ دی ۱۳۹۶
  • تعداد نمایش : 157
  • دیدگاه ها : صفر

در بخش اول مقاله «راهنمای جامع سفر به سنت پیترزبورگ» شما را با تاریخچه ، آب و هوا ، موقعیت جغرافیایی ، وضعیت اقتصادی و جمعیتی سن پترزبورگ آشنا کردیم.

در بخش دوم این مقاله موارد زیر را بررسی میکنیم :

بررسی معماری تاریخی و مدرن شهر سن پترزبورگ ، معرفی مهمترین مناطق شهری و محله ها ، وضعیت صنعت گردشگری سن پترزبورگ و همچنین خلاصه ای از فرهنگ ، هنر و ادبیات این شهر

از آنجا تیم ملی فوتبال ایران می بایست نخستین بازی خود را در جام جهانی روسیه برابر مراکش در شهر سن پترزبورگ انجام دهد ، بر آن شدیم تا اطلاعات جامع و کاملی را از این شهر در اختیارتان قرار دهیم. با نغمه ها همراه باشید.

معماری تاریخی و مدرن شهری در سن پیترزبورگ

سبک معماری تاریخی بکاررفته در شهر سن پیترزبورگ سبک باروک (Baroque) و نئوکلاسیک (neoclassical) بوده است که از مهم ترین سبک های معماری برای ساخت ساختمان های اداری و مسکونی در قرن ۱۸ و ۱۹ میلادی در روسیه محسوب می شوند. امروزه نمونه ای متعددی از این ساختمان ها در نقاط مختلف شهر سن پیترزبورگ بخصوص محدوده تاریخی مرکز شهر حفظ و نگهداری شده اند که از مهم ترین ساختمان های تاریخی شهر می توان به ساختمان مرکز میراث تاریخی سن پیترزبورگ، خانه چوبی پیتر، کلیسای تاریخی پیتر و پاول، کلیسای تاریخی جزیره زایاخی و مسجد جامع سن پیترزبورگ اشاره نمود. تعداد این ساختمان ها در سن پیترزبورگ بسیار زیاد است و نام بردن از همه آنها در این مطلب امکان پذیر نخواهد بود.

نمایی زیبا از کلیسای تاریخی پیتر و پاول سن پترزبورگ

نمایی زیبا از کلیسای تاریخی پیتر و پاول سن پترزبورگ

خیابان Nevsky Prospekt در ساحل غربی رودخانه نوا خیابان اصلی و به عبارتی شاهراه مسیرهای داخلی شهر سن پیترزبورگ محسوب می شود که از منطقه Admiralty آغاز شده در امتداد شرق به میدان مشهور و تاریخی کاخ Palace Square می رسد. در عبور از تمام مسیر این خیابان می توانید از تعداد زیادی از جاذبه های دیدنی شهر سن پیترزبورگ شامل پل سبز Moika ، پل کازانسکی و کانال Griboyedov Canal ، خیابان Garden Street ، پل آنیچوف Fontanka ، ایستگاه راه آهن Moskovsky ، کلیسای تاریخی سنت کاترین Admiralty ، Grand Hotel Europe ، کلیسای تاریخی Saint Peter and Saint Paul ، Great Gostiny Dvor ، ساختمان کتابخانه ملی روسیه Russian National Library ، ساختمان تئاتر Alexandrine ، مجسمه دیدنی Catherine the Great ، کلیسای تاریخی Kazan Cathedral ، قصر استروگانوف Stroganov Palace ، قصر آنیچکوف Anichkov Palace و قصر زیبای Beloselsky-Belozersky دیدن کنید!

نمایی زیبا از خیابان مشهور Nevsky Prospekt سن پترزبورگ

نمایی زیبا از خیابان مشهور Nevsky Prospekt سن پترزبورگ

از اواخر قرن بیستم تحولاتی وسیع در معماری شهری سن پیترزبورگ ایجاد شد و چهره بسیاری از مناطق مسکونی این شهر دچار تغییراتی اساسی گشت. بسیاری از زمین ها و املاک متعلق به دولت واقع در مرکز شهر به بخش خصوصی واگذار شدند و امکانات زیادی در اختیار مالکان ساختمان های قدیمی برای بازسازی و استفاده مسکونی مجدد از این بناها قرار داده شد و ساخت و سازهایی وسیع با بهره گیری از معماری مدرن شهری صورت گرفت.

در سن پیترزبورگ، سه آسمانخراش بسیار دیدنی شامل برج لیدر (Leader Tower) با ۱۴۰ متر ارتفاع، ساختمان اکساندر نوسکی (Alexander Nevsky) با ۱۲۴ متر و برج زیبای آتلانتیک سیتی (Atlantic City) با ۱۰۵ متر ارتفاع را در خود جای داده است که هر سه ساختمان در خارج از محدوده تاریخی مرکز شهر ساخته شده اند. مطابق مقررات وضع شده امکان ساخت آسمانخراش در محدوده مرکز شهر وجود ندارد.

برج 140 متری لیدر سن پترزبورگ

برج ۱۴۰ متری لیدر سن پترزبورگ

بلندترین سازه ساخته شده در سن پیترزبورگ برج تلویزیون این شهر است که با احتساب آنتن رادیویی نصب شده در بالای برج ۳۱۰ متر ارتفاع دارد. از سال ۲۰۱۰ پروژه ساخت یک برج تجاری و اداری ۴۶۳ متری تحت عنوان Lakhta Center در محدوده حومه شهر سن پیترزبورگ آغاز شده است که به دلیل دور بودن از محدوده تاریخی تحت حفاظت سازمان یونسکو بدون هیچ مشکل و مخالفت در حال انجام عملیات عمرانی می باشد و مطابق برنامه ریزی در سال ۲۰۱۸ کامل خواهد شد و در این زمان بلندترین آسمانخراش در قاره اروپا خواهد بود.

برج تلوزیون - TV Tower بلندترین آسمانخراش اروپا

برج تلوزیون – TV Tower بلندترین آسمانخراش اروپا

مناطق شهری سن پیترزبورگ

شهر سن پیترزبورگ مانند بسیاری از شهرهای روسیه از وسعت زیادی برخوردار است و مجموع مساحت این شهر بیش از ۶۰۰ کیلومتر مربع و سراسر حوزه استحفاظی سن پیترزبورگ حدود ۱۵۰۰ کیلومتر مربع می باشد. شهر سن پیترزبورگ در مجموع ۱۸ منطقه شهری (District) تعیین شده را در خود جای داده است.

منطقه آدمیرالتیسکی (Admiralteysky District)

این منطقه، مرکز شهر سن پیترزبورگ بشمار می رود که از سمت شمال در زمین های ساحلی رود نوا (Neva River) و از غرب در ساحل رود Yekateringofka محدود می شود. جمعیت ساکن در این منطقه حدود ۱۶۰٫۰۰۰ نفر می باشد که در شش محله واقع در این منطقه ساکن هستند.

منطقه مرکزی و گردشگری آدمیرالتیسکی سن پترزبورگ

منطقه مرکزی و گردشگری آدمیرالتیسکی سن پترزبورگ

منطقه فرونزنسکی (Frunzensky District)

یکی دیگر از مناطق مرکزی شهر که جمعیت بسیار زیاد ۴۰۱٫۰۰۰ نفر را در خود جای داده است و در سال ۱۹۳۶ ساخته شده است.

منطقه کالینینسکی (Kalininsky District)

این منطقه نیز از مناطق پرجمعیت شهر محسوب می شود که بیش از ۵۰۰٫۰۰۰ نفر جمعیت دارد و یکی از مناطق واقع در نوار شرقی شهر می باشد که از مناطق تاریخی و قدیمی تر سنت پیترزبورگ محسوب می شود. در قرن نوزدهم تعداد زیادی کارخانه در این منطقه ساخته شد که امروزه اکثر آنها به مناطق خارج از شهر منتقل شده اند.

منطقه کروفسکی (Kirovsky District)

از مناطقی که در سواحل زیبای رود نوا واقع شده و حدود ۳۳۹٫۰۰۰ نفر ساکن را در خود جای داده و خود از هفت محله بزرگ تشکیل شده است.

منطقه کالپینسکی (Kolpinsky District)

این منطقه از شش محله مسکونی تشکیل شده که حدود ۱۷۶٫۰۰۰ نفر ساکن را در خود جای داده است.

منطقه کراسنواردسکی (Krasnogvardeysky District)

این منطقه از پنج محله مسکونی تشکیل شده و حدود ۳۴۰٫۰۰۰ نفر ساکن را در خود جای داده است.

منطقه کراسنوسلسکی (Krasnoselsky District)

این منطقه از هفت محله مسکونی تشکیل شده و حدود ۳۰۶٫۰۰۰ نفر ساکن را در خود جای داده است.

منطقه کرونشتادسکی (Kronshtadtsky District)

یکی از مناطق زیبای شهر سن پیترزبورگ که بصورت جزیره ای در خلیج فنلاند واقع شده و حدود ۴۴٫۰۰۰ نفر ساکن را در خود جای داده است. این منطقه در واقع شهری کوچک و بندری را در داخل سن پیترزبورگ جای داده است که Kronshtadt نام دارد.

منطقه کرورتنی (Kurortny District)

از مناطق کم جمعیت شهر سن پیترزبورگ که حدود ۶۸٫۰۰۰ نفر ساکن را در خود جای داده و در سواحل شمالی خلیج فنلاند واقع شده است. این منطقه به دلیل موقعیت مناسب جغرافیایی از مناطق گردشگری سن پیترزبورگ محسوب می شود و بسیاری آژانس های گردشگری فنلاند در این منطقه فعالیت می کنند.

منطقه مسکوفسکی (Moskovsky District)

این منطقه در سال ۱۹۴۱ و بلافاصله پس از آغاز حمله آلمان به خاک شوروی سابق و با استقرار ارتش مردمی (People’s Militia Division) شکل گرفته است و امروزه حدود ۲۸۰٫۰۰۰ نفر ساکن را در خود جای داده و خود از پنج محله مسکونی تشکیل شده است.

منطقه نوسکی (Nevsky District)

این منطقه با وجود مساحت کمتر نسبت به بسیاری دیگر از مناطق شهری سن پیترزبورگ حدود ۴۷۰٫۰۰۰ نفر ساکن را در خود جای داده و به دلیل اینکه رودخانه نوا از وسط این منطقه عبور می کند از محبوبیت زیادی در سن پیترزبورگ برخوردار است.

منطقه نوسکی سن پترزبورگ در مجاورت رودخانه نوا

منطقه نوسکی سن پترزبورگ در مجاورت رودخانه نوا

منطقه پترود ورتسووی (Petrodvortsovy District)

این منطقه از دو شهرک بزرگ Lomonosov و Petergof تشکیل شده و در زمین های حاشیه غربی سن پیترزبورگ به مساحت ۱۱۰ کیلومتر مربع واقع شده و حدود ۷۸٫۰۰۰ نفر ساکن را در خود جای داده است که اغلب قشر متوسط جامعه را تشکیل می دهند.

منطقه پتروگرادسکی (Petrogradsky District)

همانطور که از نام این منطقه پیداست از بخش های مهم و تاریخی شهر سن پیترزبورگ محسوب می شود که در سال ۱۷۰۳ تشکیل شده و بصورت یک جزیره در محاصره رودخانه های Neva و Bolshaya Nevka قرار دارد. این منطقه به دلیل جاذبه های دیدنی و تاریخی از مناطق محبوب سن پیترزبورگ محسوب می شود که حدود ۱۳۵٫۰۰۰ ساکن را در خود جای داده است.

منطقه پریمورسکی (Primorsky District)

یکی از مناطق زیبا و خوش منظره شهر سن پیترزبورگ که در سواحل زیبای خلیج فنلاند واقع شده و حدود ۴۰۰٫۰۰۰ نفر ساکن را در خود جای داده است.

منطقه پوشکینسکی (Pushkinsky District)

جنوبی ترین منطقه مسکونی شهر سن پیترزبورگ با حدود ۱۰۲٫۰۰۰ نفر ساکن که از طبیعت بسیار زیبایی برخوردار است.

منطقه تسنترالنی (Tsentralny District)

از مناطق تاریخی و زیبای سن پیترزبورگ که تعداد زیادی ساختمانها و مکان های باارزش تاریخی را در خود جای داده و پوشیده از درخت است. جمعیت این منطقه حدود ۲۱۵٫۰۰۰ نفر می باشد.

منطقه واسیلیوسترافسکی (Vasileostrovsky District)

یکی از اولین محله های مسکونی که در شره پتروگراد در سال ۱۹۱۷ ساخته شد و حدود ۲۱۵٫۰۰۰ نفر ساکن را در خود جای داده است.

منطقه کروفسکی (Vyborgsky District)

این محله در شمال سواحل خلیج فنلاند در شهر سن پیترزبورگ واقع شده و با حدود ۴۶۰٫۰۰۰ نفر ساکن و پیشینه تاریخی و مکان های دیدنی از جمله قلعه تاریخی و شهرک نظامی وایبورگ (Vyborg) یادگارهایی دیدنی از امپراطوری های سوئد و فنلاند را در خود جای داده است.

صنعت گردشگری سن پیترزبورگ

شهر سنت پیترزبورگ دارای پیشینه تاریخی بسیار غنی است و امروزه بسیاری از مکان های تاریخی و دیدنی این شهر که متعلق به قرن ۱۸ و ۱۹ هستند بخوبی حفظ و نگهداری شده اند که حتی با وجود ویرانی های وسیع در جریان جنگ جهانی دوم همچنان یکی از بهترین نمونه های معماری کلاسیک در قاره اروپا محسوب می شوند.

کاخ مارینسکی سن پترزبورگ

کاخ مارینسکی سن پترزبورگ

انتقال پایتخت به شهر مسکو در عمل به نفع سنت پیترزبورگ تمام شد چرا که تمرکز ساخت و سازهای مدرن و دولتی برای تغییر شکل معماری شهری در شهر مسکو متمرکز شد و بسیاری از بخش های اصلی شهر بخصوص منطقه مرکز شهر سن پیترزبورگ حال و هوای کلاسیک و دیدنی خود را حفظ کرده است. امروزه ۳۶ منطقه از شهر سن پیترزبورگ در لیست میراث تاریخی بشری (World Heritage list) سازمان یونسکو قرار دارد که شامل مجموعه های تاریخی و معاری و بیش از ۴۰۰۰ جاذبه دیدنی تاریخی و معماری  و فرهنگی می باشد.

میدان کاخ سن پترزبورگ ، یکی از مشهورترین مکان های تاریخی شهر

میدان کاخ سن پترزبورگ ، یکی از مشهورترین مکان های تاریخی شهر

صنعت گردشگری یکی از مهم ترین بخش های درآمدزا در سن پیترزبورگ محسوب می شود و برنامه های توسعه گردشگری و تورهای سیاحتی بازدید از شهر و مکان های تاریخی و دیدنی، مورد حمایت بخش های دولتی و خصوصی قرار دارد. سن پیترزبورگ ۲۲۱ موزه، ۲۰۰۰ کتابخانه، ۱۰۰ سالن اجرای کنسرت های هنری، ۴۵ گالری هنری و نمایشگاه فرهنگی، ۶۲ سالن سینما و حدود ۸۰ مرکز هنری، سرگرمی و فرهنگی را در خود جای داده است. سالیانه بیش از ۱۰۰ فستیوال فرهنگی و هنری در شهر برگزار می شود که بیش از نیمی از آنها از اعتبار و شهرت بین المللی برخوردار هستند.

فرهنگ، هنر و ادبیات سن پیترزبورگ

بیش از ۲۰۰ موزه هنری، تاریخی و فرهنگی در سن پیترزبورگ فعالیت می کنند که مشهورترین آنها موزه هرمیتاژ (Hermitage Museum) محسوب می شود. ساختمان این موزه در واقع کاخ محل سکونت خاندان سلطنتی روسیه بوده است که امروزه بخش زیادی از آن به نمایش آثار ارزشمند هنر معاصر روسیه و همچنین آثار هنری تاریخی این کشور اختصاص داده شده است. زادگاه تعداد زیادی از مشاهیر تاریخ روسیه مانند  Alexander Pushkin ، Fyodor Dostoyevsky ، Nikolai Rimsky ، Feodor Chaliapin ، Alexander Blok ، Vladimir Nabokov ، Anna Akhmatova ، Mikhail Zoshchenko و Joseph Brodsky بوده است و خانه ها و آپارتمان های محل زندگی این افراد امروزه بصورت موزه حفظ و نگداری شده است.

ساختمان بزرگ موزه هرمیتاژ معروفترین موزه شهر سن پترزبورگ

ساختمان بزرگ موزه هرمیتاژ معروفترین موزه شهر سن پترزبورگ

موزه های سن پیترزبورگ

از مهم ترین و معتبرترین موزه های سن پیترزبورگ می توان  Russian Ethnography Museum ، Central Naval ،  Kunstkamera ،  Zoological Museum ، Central Soil Museum ،  Military Historical Museum ، Russian Railway Museum و Saint Petersburg Museum of History را نام برد.

بیش از پنجاه سالن موسیقی و اپرا در شهر سن پیترزبورگ وجود دارد و این شهر بدون شک می توان پایتخت موسیقی روسیه بشمارآورد. مدرسه موسیقی سن پیترزبورگ در سال ۱۸۶۲ تأسیس شده است و مشاهیری از جمله Pyotr Tchaikovsky ، Sergei Prokofiev ، Artur Kapp و Rudolf Tobias در این مدرسه تحصیل کرده اند.

ورودی سالن سینما و تئاتر Aurora سن پترزبورگ

ورودی سالن سینما و تئاتر Aurora سن پترزبورگ

سن پیترزبورگ با بیش از ۶۰ سالن سینما و تئاتر یکی از مراکز سینمایی روسیه محسوب می شود و تاکنون بیش از ۲۵۰ فیلم سینمایی معتبر و بین المللی سینمای روسیه در سن پیترزبورگ تهیه و فیلمبرداری شده اند . صدها فیلم ساخت کشورهای مختلف با موضوعاتی مرتبط با تاریخ و فرهنگ سن پیترزبورگ ساخته شده اند. در زمینه ادبیات شهر سن پیترزبورگ را باید در رده محبوب ترین شهرهای عاشقان ادبیات قرار داد چراکه این شهر بطور ذاتی در فهرست علاقمندی بسیاری از نویسندگان مشهور تاریخ ادبیات جهان قرار داشته است و بعنوان شهر تفکر و ادبیات مشهور است. نام سن پیترزبورگ را می توان در میان داستان ها و رمان های نویسندگان مشهوری همچون پوشکین، Dostoyevsky و Gogol مشاهده نمود. در عصر حاضر نیز زادگاه بسیاری از نویسندگان مشهور و معتبر کشور روسیه شهر سن پیترزبورگ می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید