نکات مهم سفر به ایتالیا

سفر به کشورهای مختلف بهترین فرصت برای آشنایی با فرهنگ ها و روش های مختلف زندگی در نقاط مختلف جهان محسوب می شود و تجربه ای شیرین و بیادماندنی برای تمام گردشگران بشمار می رود. در این مطلب تعدادی از نکات مهم سفر به ایتالیا که باید مورد توجه داشته باشید را برایتان جمع آوری […]

  • تاریخ انتشار : ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۷
  • تعداد نمایش : 97
  • دیدگاه ها : صفر

سفر به کشورهای مختلف بهترین فرصت برای آشنایی با فرهنگ ها و روش های مختلف زندگی در نقاط مختلف جهان محسوب می شود و تجربه ای شیرین و بیادماندنی برای تمام گردشگران بشمار می رود.

در این مطلب تعدادی از نکات مهم سفر به ایتالیا که باید مورد توجه داشته باشید را برایتان جمع آوری کرده ایم.

گردشگران حرفه ای و باتجربه قبل از سفر به هر کشور یا منطقه ای جدید اطلاعاتی از فرهنگ عمومی، عادات و باید و نبایدهای اجتماعی آن مناطق کسب می کنند تا در مواجه نزدیک با موقعیت های مشابه آمادگی ذهنی برای واکنش و برخورد مناسب را از خود بروز داده و دچار مشکل یا سوءتفاهم های ناشی از تفاوت فرهنگ ها یا تفاوت در برداشت از موقعیت های مختلف نشوند.

جاذبه های گردشگری و دیدنیهای کشور ایتالیا

 

تعدادی از عبارت ها و اصطلاحات رایج ایتالیایی را یاد بگیرید

این نکته، توصیه ای مهم برای سفر به هر کشوری بشمار می رود و تنها به ایتالیا اختصاص ندارد. یادگرفتن جملات محاوری ای پرکاربرد در هر زبان می تواند در برقراری ارتباط مفید با افراد اهل کشور میزبان بسیار مفید باشد و در موقعیت های مختلف به طرزی غیرقابل تصور به کمکتان بیاید.

عبارت ها و اصطلاحات رایج ایتالیایی

توصیه می شود در سفر به ایتالیا ، جملات رایج برای پرسیدن آدرس ها، پرسیدن قیمت اجناس، نحوه درست و مؤدبانه عذرخواهی کردن، خواهش کردن و تشکرکردن و حتی نحوه بیان وضعیت جسمانی یا توصیف آلرژی یا وضعیت خاص پزشکی را به خوبی یاد گرفته و در بیان این جملات کاملاً مسلط باشید. بسیاری از گردشگران خاطراتی از سفرهایی به نقاط مختلف جهان دارند و به شما خواهند گفت که چگونه دانستن جمله ای به زبان کشور میزبان، جان آنها را نجات داده است.

 

مراقب جیب برها باشید

این توصیه شاید بسیار بدیهی بنظر برسد اما آنچه اهمیت دارد داشتن مهارت برای زیرنظر داشتن محیط اطراف و افراد مشکوک است. بیاد داشته باشید هر چه مقصد گردشگری که انتخاب کرده اید کشوری محبوب تر و پربازدیدکننده باشد، جیب برها و بزهکارانی حرفه ای تر خواهد داشت!

مراقب جیب برها باشید - سفر به ایتالیا

کیف و یا کوله پشتی همراه خود را به خوبی بسته بندی کنید و در انتخاب کوله پشتی به وضعیت بسته شدن آن و راحت نبودن دسترسی به محتویات آن حساس باشید. در مکان های شلوغ و پرازدحام و حتی در هنگام خرید در فروشگاه ها حواستان به جیب های لباس و کوله پشتی همرهتان باشد و از وسایل شخصی مانند تلفن همراه، دوربین و کیف جیبی محافظت کنید.

 

بیش از حد صمیمی نشوید

توصیه ساده است، شما در شهر محل زندگیتان و حتی در کشور خودتان نیستید پس در برخورد با افراد غریبه بسیار محتاط و همراه با آرامش برخورد کنید. بدون تردید برخورد خوب اجتماعی و خوش و بش با دیگران امتیازی مثبت برای شما محسوب می شود اما صمیمیت بیش از حد ممکن است براحتی موجب ناراحتی فرد مقابل بشود و شما را در موقعیتی ناراحت کننده قرار دهد.

ایتالیایی ها مردمی بداخلاق نیستند و بواسطه زندگی در یکی از محبوب ترین مقصدهای گردشگری در جهان، شکی نیست که چگونگی برخورد مناسب با گردشگران خارجی را به خوبی می دانند اما می توان گفت که نوعی تند مزاجی در آنها دیده می شود پس بیاد داشته باشید، در سفر به ایتالیا تا دلتان می خواهد لبخند بزنید و خوش برخورد باشید اما اصراری بر انجام شوخی های کلامی یا فیزیکی نداشته باشید.

 

مراقب افراد کولی باشید

مورد دیگری که باید مورد توجه قرار دهید، افراد کولی هستند که بخصوص در مکان های مشهور تاریخی و مراکز گردشگری در بین جمعیت پرسه می زنند و سعی می کنند با رفتاری صمیمانه به شما نزدیک شوند و بعد از آن چیزی به شما بفروشند.
بسیاری از آنها بصورت گروهی عمل می کنند و اطرافتان را شلوغ می کنند، استراتژی آنها این است که شما را تحت فشار قرار دهند تا برای رها شدن از این موقعیت چیزی از آنها بخرید. در مواجه با این افراد بسادگی لبخند بزنید و با گفتن “نه، ممنون، متشکرم” از آنها دور شوید.

مراقب افراد کولی باشید

یکی از روشهای کلاهبرداری بسیار رایج در ایتالیا که توسط فروشندگان دوره گرد اجرا می شود به این شکل است که فردی از افراد محلی با رفتاری صمیمانه به شما نزدیک می شود و تظاهر می کند چیزی مانند دستبند های صنایع دستی و امثال اینها را بصورت رایگان به شما هدیه دهد یا اینکه از شما درخواست می کند نگاهی به آن بیندازید. کافی است که آن وسیله را از او بگیرید، کار تمام است. او هرگز آن وسیله را از شما پس نخواهد گرفت و اگر از دادن پول خودداری کنید باید منتظر یک دعوای حسابی باشید. پس یک بار دیگر یادآوری می کنیم در مواجه با افراد کولی لبخند بزنید و بگویید “نه، متشکرم “.

 

مورد عجیب اسپرسو!

در ایتالیا اهمیتی ندارید که چه نوع قهوه ای را از داخل منو انتخاب کنید، آنچه که جلویتان می گذارند بهرحال نوعی اسپرسو است! فرهنگ نوشیدن قهوه در ایتالیا با بسیاری نقاط جهان بخصوص سبک قهوه خوردن آمریکایی که لیوان های بزرگ قهوه را همراه خود اینجا و آنجا می برند متفاوت است. در سفر به ایتالیا یک فنجان کوچک قهوه اسپرسو بسیار تلخ را در گوشه ای از یک کافه دنج و آرام به شما میدهند و شما پس از نوشیدن آن می روید پی کارتان!  شما هرگز یک ایتالیایی را نمی بینید که با لیوان قهوه در حال پیاده روی باشد.

 

بلیط های خریداری شده اتوبوس و قطار باید تأیید شوند

شرکت های حمل و نقل عمومی در ایتالیا روی عدم آگاهی گردشگران خارجی از این قانون رایج در این کشور، حسابی ویژه باز کرده اند و سود مناسبی هم حاصل آنها می شود.
موضوع این است که در ایتالیا همراه داشتن یک بلیط خریداری شده اتوبوس، مترو یا قطار در هنگام مسافرت با این وسایل نقلیه کافی نیست و شما قبل از سوارشدن باید بلیط خریداری شده را در باجه های مخصوص یا توسط مأمورین حاضر در ایستگاه ها مورد تأیید قرار دهید که اصطلاحاً به آن validate می گویند. پس به یاد داشته باشید در سفر به ایتالیا استفاده از بلیط بدون تایید مساویست با جریمه.

بلیط های اتوبوس و قطار در ایتالیا

این قانون با این هدف اجرا می شود که از استفاده شدن یک بلیط خریداری شده برای چند مسیر مختلف جلوگیری شود نکته اینجاست که در هیچیک از ایستگاه های قطار، مترو و اتوبوس کوچکترین اشاره ای به لزوم انجام این کار توسط مسافران نشده است! کنترل بلیط مسافران اغلب بصورت تصادفی انجام می شود اما در خصوص گردشگران عمومیت دارد. در صورتی که بلیط خود را validate نکرده باشید باید آماده شوید تا جریمه ناعادلانه ۵۰ یورویی را بپردازید. اسمش را بگذارید زرنگی ایتالیایی!

 

خرید اجناس قلابی جرم محسوب می شود

یکی از دلایل شهرت ایتالیا برندهای بسیار معتبر و درجه یک لباس و پوشاک فعال در این کشور هستند و بسیاری از گردشگران در سفر به ایتالیا علاقه دارند از فروشگاههای لباس و پوشاک در شهرهای بزرگ این کشور خرید کنند. اوضاع زمانی وسوسه کننده می شود که پوشاک قلابی اما با کیفیت بسیار مشابه برند اصلی (موسوم به High Copy) با نصف قیمت جنس اصلی در مقابل تان قرار داشته باشد.

خرید اجناس قلابی جرم در ایتالیا محسوب می شود

اجناس  در بسیاری از کشورهای جهان بازار خاص خود و طرفدارانی بسیار دارند اما ایتالیا بی دلیل بعنوان یکی از مراکز مد و پوشاک جهان شناخته نشده است. به دلیل استراتژی حمایت از برندهای اصیل ایتالیایی، خرید و فروش اجناس قلابی و High Copy در ایتالیا ممنوع است و جریمه هایی سنگین بدنبال دارد که این قانون در خصوص گردشگران خارجی نیز بدون هیچ چشم پوشی اجرا می شود.

 

احتیاط در عبور از تقاطع

در هنگام عبور از تقاطع خیابان ها چه در هنگام پیاده روی و چه در هنگام رانندگی حتماً ابتدا توقف کنید و مسیر را چک کنید، سپس دوباره مسیر را چک کنید و حرکت کنید! متاسفانه رانندگان ایتالیایی یکی از بی خیال ترین رانندگان نسبت به قوانین رانندگی در اتحادیه اروپا محسوب می شوند بخصوص در شهرهای بزرگ و شلوغ مانند رم، میلان و فلورانس که با مشکل ترافیک روبه رو هستند، رانندگان چندان رغبتی برای ایستادن و توقف برای عابرین پیاده از خود نشان نمی دهند و تصادف خودروها با عابرین چندان صحنه ای عجیب و دور از انتظار محسوب نمی شود. بسیار محتاط باشید.

 

کفش راحت

کمتر کشوری مانند ایتالیا مکان های تاریخی و دیدنی را در خود جای داده است، برای مثال بیشترین تعداد مکان های ثبت شده در لیست میراث جهانی سازمان یونسکو در کشور ایتالیا قرار دارند. شهرهایی مانند میلان، رم، فلورانس، سیسیل، بولونیا و اصولاً هر شهری در ایتالیا آنقدر مکان های دیدنی دارند که باید تمام روز را در مسیرهای بازدید این مکان ها، در داخل این مکان ها، محوطه ها، راهرو های تاریخی، سالن های موزه ها و قصرها، مناطق طبیعی، سواحل دریا و ارتفاعات کوهستانی در رفت و آمد باشید.

کفش راحت در سفر

پس در سفر به ایتالیا کفش هایی مناسب همراه داشته باشید و به هیچ عنوان این موضوع را شوخی نگیرید، مطمئن باشید در هیچ سفری به اندازه سفر به ایتالیا پیاده روی نخواهید داشت. در ایتالیا محبوب ترین رنگ برای کفش، برخلاف بسیاری کشورها، رنگ سفید است که شاید به آب و هوای خاص مدیترانه ای در بسیاری نقاط این کشور مربوط باشد و شاید تنها طبع خاص ایتالیایی ها در انتهاب لباس باشد. کفش های جلوباز و دمپائی بدترین انتخاب در سفر به ایتالیا خواهند بود.

 

پول نقد لازم را همراه داشته باشید

با برنامه ریزی دقیق و برآورد صحیح از مخارج و هزینه های سفر، پول نقد کافی به همراه داشته باشید چون نرخ تبدیل ارز در ایتالیا بسیار بالا است و بدون شک حسابی ضرر خواهید کرد. بسیاری از مکان های تاریخی و مراکز گردشگری ایتالیا همچنان به روش سنتی عمل می کنند و هزینه های مربوطه بصورت نقدی پرداخت می شود. یکی از بهترین گزینه ها در صورت در اختیارداشتن کارت های اعتباری بین المللی، استفاده از دستگاه های خودپرداز است. در استفاده از این دستگاه ها دیگر از عوارض و دستمزد تبدیل ارز خبری نیست و هر مقدار که انتخاب کنید، به همان میزان از حساب بانکی شما کسر خواهد شد.

 

تفاوت شمال و جنوب ایتالیا را بدانید

این نکته ای بسیار مهم است که بسیاری از گردشگران از آن غافل می شوند. کشور ایتالیا، مناطق دارای خصوصیات جغرافیایی بسیار متفاوت و مردمی با فرهنگ هایی بسیار متنوع و سبک های زندگی متفاوت را در خود جای داده است. شمال ایتالیا که نزدیک به کوهستان آلپ و مرز این کشور با کشورهایی نظیر فرانسه، سوئیس، اتریش و آلمان است بلحاظ سطح زندگی و رفاه در موقعیتی بالاتر نسبت به مناطق جنوبی ایتالیا قرار دارد و مردم این مناطق بیشتر در چارچوب استایل و سبک زندگی مدرن قرار گرفته اند در حالیکه مردم جنوب ایتالیا که حال و هوایی مدیترانه ای دارد بیشتر سنتی و مهمان نواز هستند.

تفاوت فرهنگ مردم در شمال و جنوب ایتالیا

در سفر به ایتالیا به این موضوع توجه کنید و در سفر به شمال یا جنوب ایتالیا متناسب با خصوصیات و ویژگی های فرهنگی این مناطق برخورد کنید و سطح انتظارات خود را در مطابقت با مناطق یا شهری که در آنجا به سر می برید قرار دهید. شهرهای شمالی مدرن تر هستند و با وجود زیبایی و وقار تاریخی هرگز صمیمیت و شور و حال شهرهای ساحلی و آفتابی در جنوب را ندارند.

 

هرگز سفارش خود را عوض نکنید

درباره وضعیت اعصاب ایتالیایی ها نکاتی را یادآور شده ایم! در تکمیل آن نکته به شما توصیه می کنیم که سعی کنید بعد از انتخاب غذای موردنظر از منوی رستوران دیگر انتخاب خود را تغییر ندهید چون سرآشپزهای ایتالیایی اصلاً از این کار خوششان نمی آید. اگر سفارش خود را عوض کردید و از انتهای رستوران سرآشپز را دیدید، مطمئن باشید که سراغ شما می آید!

 

ایتالیا بهشت سیگاری ها

در ایتالیا تقریباً هر جا بروید افرادی سیگار به دست آنجا حضور خواهند داشت. هیچ قانون ممنوع کننده و حتی محدودکننده برای افراد سیگاری در ایتالیا وجود ندارد و وحشتناک تر اینکه برخلاف تقریباً تمام کشورهای جهان سیگار کشیدن در محیط های عمومی و دربسته در ایتالیا ممنوع نشده است! اگر سیگاری هستید که حالش را ببرید اما اگر سیگاری نیستید خودتان را آماده روزهایی پر از دود سیگار کنید.

 

همه چیز برای توریست ها گران تر است!

بله، این عادلانه نیست اما اتفاقی است که هر روزه برای صدها هزار گردشگر خارجی که ار ایتالیا دیدن می کنند صدق می کند بخصوص برای خدماتی که نرخ آنها از قبل مشخص نیست شک نکنید که در بهترین حالت در حال پرداخت یک و نیم برابر هزینه معمول هستید. در رستوران ها قبل از سفارش، منو را خوب چک کنید و در هنگام خرید قبل از انتخاب وسایل موردنظر نسبت به قیمت آنها اطمینان حاصل کنید.

 

خرید و غذاخوردن در مراکز گردشگری، ممنوع

بالاترین قیمت ها چه برای کالاها و چه در رستوران ها و کافه ها در مراکز مشهور گردشگری و مناطق نزدیک به این مراکز دیده می شود. البته این مسئله در تمام شهرهای بزرگ و مراکز گردشگری جهان وجود دارد اما تا آنجا که برایتان امکان دارد برای غذاخوردن به رستوران هایی دور از مراکز گردشگری و مکان های تاریخی مراجعه کنید و مطمئن باشید سرویسی بهتر نیز دریافت خواهید کرد.

 

اسپری ضد حشره

در بسیاری از مناطق ایتالیا بخصوص بخش های جنوبی و مجاورت دریا، با مشکل حشرات و پشه ها مواجه خواهید شد پس اگر نسبت به حشرات آلرژی دارید یا از انها بیزار هستید حتماً اسپری ضدحشره به همراه داشته باشید تا در مدت اقامتتان راحت و آسوده باشید.

اسپری ضد حشره در سفر به جنوب ایتالیا

 

ایتالیایی ها در صف نمی ایستند

در ایتالیا تقریباً هرگز یک صف صاف و منظم را به چشم نخواهید دید و صف ها اغلب بصورت گردهمایی گروه هایی چند نفره هستند! ایتالیایی ها خیلی باهوش و زرنگ هستند و در سفر به ایتالیا اگر حواستان نباشد براحتی جایگاهتان را در صف از دست می دهید و از آن بدتر زمانی است که به تدریج صفی دیگر شکل می گیرد و شما بطور کامل از صف خارج می شوید. مصیبتی است یعنی!

 

نیاز به انعام نیست

ایتالیایی ها چندان اهل انعام دادن نیستند و در تمام رستوران ها و کافه ها مبلغی بعنوان انعام و خدمات در صورتحساب مشتریان محاسبه می شود اما اگر خودتان تمایل به پرداخت انعام داشتید می توانید یک یا دو یورو به پیشخدمت بپردازید.

 

خرید حرفه ای در ایتالیا

بطور سنتی فروشگاه ها در ایتالیا بین ساعات ۱ تا ۴ بعدظهر برای صرف ناهار و استراحت تعطیل هستند و بعد از آن تا ساعت ۸ الی ۹ شب کار می کنند تنها در شهرهای بزرگ مانند میلان و رم فروشگاه ها در تمام اوقات روز باز هستند. بهترین شهرها برای خرید پوشاک از برندهای معتبر شهرهای میلان و رم و بهترین شهر برای خرید آثار هنری و یادگاری های خاطره انگیز از سفر به ایتالیا شهر فلورانس است.

 

جاذبه های گردشگری

سفر به ایتالیا یعنی دیدن جاذبه های تاریخی و باستانی اما بگذارید خیلی صاف برویم سر اصل مطلب، بسیاری از مکان های تاریخی و جاذبه های مشهور گردشگری ایتالیا در واقع چندان هم جذاب و هیجان انگیز نیستند و بسیاری گردشگران از دیدن این مکان ها به شدت ناامید و سرخورده می شوند.
سوال هایی مانند ” اینجا چرا اینقدر معروف شده؟!” ، ” یعنی همش همین بود؟! ” ، ” این الان چیش خیلی خاصه؟! ”  جمله هایی است که در مکان های مشهور ایتالیا از زبان بسیاری بازدیدکنندگان شنیده می شود. اما فراموش نکنیم همه اینها به طبع و سلیقه شما بستگی دارد.

جاذبه های گردشگری ایتالیا

به همین ترتیب بسیاری مکان ها و نقاط در کشور ایتالیا وجود دارند که بسیار کمتر از حدی که استحقاق آنرا داشته اند مشهور شده اند و در انتظار شما هستند.
شما بعنوان یک گردشگر باید قبل از سفر به ایتالیا یا هر کشوری دیگر، نقاط دیدنی و جاذبه های گردشگری متناسب با علایق و سلیقه خودتان را شناسایی کنید و یک لیست از مکان های دیدنی منتخب تهیه کنید و برنامه ریزی سفرتان را بر اساس همین لیست انجام دهید. در این صورت هرگز سؤال های مشابه بالا برایتان پیش نخواهد آمد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید