حقایقی خواندنی درباره جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه

مسابقات جام جهانی پس از دو دوره برگزاری در آفریقا و آمریکای ، به اروپا بازگشت ، در این مطلب حقایقی خواندنی درباره جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه را با هم مرور میکنیم

  • تاریخ انتشار : ۲۳ آذر ۱۳۹۶
  • تعداد نمایش : 185
  • دیدگاه ها : صفر

بیست و یکمین دوره مسابقات جام جهانی فوتبال، مهم ترین تورنمنت بین المللی در این رشته ورزشی و یکی از محبوب ترین رقابت های ورزشی در کنار المپیک، تورنمنت تنیس ویمبلدون و بسکتبال NBA ، تابستان سال ۲۰۱۸ و از چهاردهم ژوئن در کشور روسیه آغاز خواهد شد.

مسابقات جام جهانی فوتبال پس از دو دوره برگزاری در آفریقا و آمریکای جنوبی ، به اروپا بازگشت ، در این مطلب حقایقی خواندنی درباره جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه را با هم مرور میکنیم

جام جهانی فوتبال با حضور ۳۲ تیم برتر از سراسر قاره های جهان برگزار می شود. تیم هایی که هر یک از قدرت های بلامنازع در منطقه جغرافیایی که در آن واقع هستند محسوب می شوند و با گذر از مراحل مقدماتی که حداقل یک سال بطول انجامیده است جواز حضور در این مسابقات را بدست آورده اند.

جام جهانی 2018 روسیه - بیست و یکمین دوره مسابقات

جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه – بیست و یکمین دوره مسابقات

قهرمان مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸ بطور خودکار جواز حضور در دوره بعدی مسابقات جام کنفدراسیونها را بدست خواهد آورد. تیم ملی فوتبال آلمان، قهرمان دوره قبلی مسابقات جام جهانی و جام کنفدراسیونها برای دفاع از این عناوین پا به این مسابقات می گذارد که البته کاری دشوار خواهد بود.

آلمان قهرمان دوره قبل جام جهانی فوتبال

آلمان قهرمان دوره قبل جام جهانی فوتبال

در این مطلب نگاهی می اندازیم به تعدادی از مهم ترین و جالب ترین حقایق درباره جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه:

پنج کشور دیگر اروپایی نامزد میزبانی جام جهانی ۲۰۱۸ بودند

حقایقی خواندنی درباره جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه – بعد از انتخاب برزیل بعنوان میزبان جام جهانی ۲۰۱۴، نوبت به قاره اروپا بود که بار دیگر میزبان مسابقات جام جهانی باشد. مطابق شیوه ای که در سال ۲۰۰۴ از جانب FIFA معرفی شد هر کشوری می تواند درخواست میزبانی مسابقات جام جهانی را ارائه کند درصورتیکه کشور دیگری از آن قاره، در دو دوره قبلی مسابقات جام جهانی میزبان نبوده باشد.

کشورهای روسیه و اسپانیا نامزد نهایی مسابقات جام جهانی 2018 بودند

کشورهای روسیه و اسپانیا نامزد نهایی مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸ بودند

برای مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸ کشورهای عضو کنفدراسیون های فوتبال آفریقا و آمریکای جنوبی مجاز به ارائه درخواست برای میزبانی نبودند و کشورهای آسیایی برای میزبانی مسابقات، تمایلی از خود نشان ندادند. اینطور بود که کشورهای بلژیک، هلند، انگلستان، اسپانیا و پرتغال بعنوان نامزدهای اولیه میزبانی مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸ معرفی شدند. در دسامبر ۲۰۱۰ کشور روسیه با کسب ۱۳ رأی در مقابل ۷ رأی اسپانیا، از طرف FIFA بعنوان میزبان مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸ معرفی شد.

بازگشت جام جهانی به اروپا بعد از ۱۲ سال

حقایقی خواندنی درباره جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه – بعد از مسابقات جام جهانی ۲۰۰۶ که در کشور آلمان برگزار شد، بعد از ۱۲ سال جام جهانی در قاره اروپا برگزار می شود. کشور روسیه با موقعیت جغرافیایی منحصربفرد می تواند یکی از خاص ترین جام های جهانی را برگزار کند که نام این کشور را بعنوان پهناورترین کشور میزبان جام جهانی در تاریخچه این مسابقات ثبت می کند.

دوره های قبلی جام جهانی به ترتیب در آفریقای جنوبی و برزیل برگزار شده بود

دوره های قبلی جام جهانی به ترتیب در آفریقای جنوبی و برزیل برگزار شده بود

همچنین بعد از مسابقات جام جهانی ۲۰۰۲ که بطور مشترک در کشورهای کره جنوبی و ژاپن برگزار شد جام جهانی ۲۰۱۸ در نزدیک ترین موقعیت جغرافیایی به کشورهای آسیایی از جمله کشورمان ایران برگزار می شود.

برزیل، تیم همیشه حاضر در جام جهانی

حقایقی خواندنی درباره جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه – برزیل بعنوان تیم اول منطقه آمریکای جنوبی با اقتدار کامل و چند هفته قبل از اتمام مسابقات مقدماتی، اولین تیم صعودکننده به جام جهانی ۲۰۱۸ لقب گرفت که البته برای دوستداران فوتبال چندان جای تعجب نداشت. تیم ملی فوتبال برزیل در تمامی دوره های قبلی جام جهانی از اولین دوره مسابقات در ۸۷ سال قبل شرکت داشته است و پنج بار قهرمانی مسابقات جام جهانی را در کارنامه دارد که رکوردی بی نظیر بشمار می رود.

برزیل تنها تیمی که همیشه در جام جهانی حضور داشته است.

برزیل تنها تیمی که همیشه در جام جهانی حضور داشته است.

اولین تشویق ایسلندی در جام جهانی

حقایقی خواندنی درباره جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه – تیم ملی فوتبال ایسلند بعد از حضور قدرتمند و غیرقابل تصور در مسابقات یورو ۲۰۱۶ با قرارگرفتن در جایگاه اول گروه خود در مسابقات مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ نشان داد که درخشش این تیم در مسابقات یورو ۲۰۱۶ اتفاق نبوده است و دنیای فوتبال باید این نسل از فوتبال ایسلند را باور کند.

تماشاگران و هواداران پرشور کشور ایسلند ، مخترع تشویق ایسلندی!

تماشاگران و هواداران پرشور کشور ایسلند ، مخترع تشویق ایسلندی!

در همان مسابقات یورو و بعد از پیروزی تاریخی ایسلند مقابل انگلستان تماشاگران ایسلندی برای اولین بار سبکی خاص از تشویق تیم مورد علاقه شان را اجرا کردند که به تشویق وایکینگ ها یا تشویق ایسلندی مشهور شد. جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه اولین دوره از مسابقات جام جهانی است که شاهد تشویق تیم ها توسط تماشاگران به سبک وایکینگ های ایسلندی خواهد بود.

جام جهانی بدون هلند و ایتالیا، مگه میشه؟ مگه داریم!

حقایقی خواندنی درباره جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه – جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه از یک لحاظ دیگر منحصربفرد خواهد بود. تیم ملی فوتبال هلند با ۱۰ بار حضور در جام جهانی و ۳ بار حضور در فینال جام جهانی و تیم ملی فوتبال ایتالیا با ۱۸ بار حضور در جام جهانی و ۴ بار قهرمانی، در مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه حضور نخواهند داشت.

ایتالیا ، بزرگترین غایب مسابقات جام جهانی 2018 روسیه

ایتالیا ، بزرگترین غایب مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه 🙁

هلند در گروه مقدماتی A  بعد از انگلستان و سوئد سوم شد و حتی به پلی آف نرسید. تیم ایتالیا هم در مرحله پلی آف مقابل سوئد راهی از پیش نبرد و حالا جهان فوتبال مات و مبهوت از غیبت دو تیم از بهترین های تاریخ فوتبال به سر می برد. این حسرت شامل تیم ملی ولز و بازیکن سوپراستار این تیم گرت بیل هم شد و این تیم در مرحله مقدماتی حذف شد.

مورد عجیب استادیوم ایکاترینبرگ

حقایقی خواندنی درباره جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه – مطابق شرایط تعیین شده از سوی FIFA استادیوم های میزبان مسابقات جم جهانی باید ظرفیت حداقل ۳۵۰۰۰ نفر تماشاگر را داشته باشند. بعد از انجام مطالعات فنی برای توسعه و افزایش ظرفیت استادیوم ایکاترینبرگ  طرحی منحصربفرد توسط مسئولان برگزاری مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸ ارائه شد.

استادیوم ایکاترینبرگ با طراحی نامتعارف و عجیب

استادیوم ایکاترینبرگ با طراحی نامتعارف و عجیب

بر اساس این طرح یک سکوی بسیار بزرگ به طرح اولیه و دایره ای شکل این استادیوم اضافه شد تا ظرفیت استادیوم به میزان استاندارد تعیین شده توسط فدراسیون جهانی فوتبال برسد.
طراحی و معماری عجیب این استادیوم تا مدتها بعد از انتشاراولین تصاویر از اجرای پروژه آن، سوژه سایت ها و کاربران اینترنت بود.

صعود بیادماندنی تیم فوتبال مصر در دقیقه ۹۳

حقایقی خواندنی درباره جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه – تیم فوتبال مصر با غیبتی ۲۷ ساله در مسابقات جام جهانی برای صعود به جام جهانی ۲۰۱۸ به سه امتیاز بازی خانگی خود مقابل کنگو احتیاج داشت اما کار برای این تیم گره خورد و بیش از هفتاد هزار نفر هوادار مصری با چشمانی اشکبار شاهد نتیجه تساوی ۱-۱ تیم ملی کشورشان بودند تا اینکه در دقیقه ۹۳ و در آخرین حمله مصر به دروازه کنگو در حالیکه داور قصد به صدادرآوردن سوت پایان بازی را داشت یک خطای پنالتی آشکار روی مهاجم مصری اتفاق افتاد و محمد صلاح با بثمررساندن ضربه پنالتی حکم صعود تیم فوتبال مصر به جام جهانی را بعد از ۲۷ سال امضاء کرد.

صعود دراماتیک مصر به جام جهانی پس از 7 دوره غیبت

صعود دراماتیک مصر به جام جهانی پس از ۷ دوره غیبت

هشتم اکتبر سال ۲۰۱۷ شبی بود که مردم مصر تمام ناملایمات اقتصادی و سیاسی کشورشان را به فراموشی سپردند و تا صبح در خیابان ها به شادی و پایکوبی پرداختند.

اولین صعود پاناما به جام جهانی

حقایقی خواندنی درباره جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه – یازدهم اکتبر ۲۰۱۷ یکی از روزهایی است که مانند هشتم آذر ۱۳۷۶ ما ایرانی ها، تا ابد در قلب و در حافظه مردم پاناما باقی خواهد ماند. با پیروزی تیم ملی فوتبال پاناما در مقابل کاستاریکا در این روز، تیم فوتبال پاناما برای اولین بار در طول تاریخ فوتبال این کشور به مرحله نهایی مسابقات جام جهانی صعود کرد.

مردم پاناما اولین صعود کشورشان به جام جهانی را جشن گرفتند

مردم پاناما اولین صعود کشورشان به جام جهانی را جشن گرفتند

ارزش این پیروزی برای مردم پاناما به اندازه ای بود که رئیس جمهور پاناما یک روز تعطیل رسمی اعلام کرد و مردم تا چند شبانه روز در حال شادی و پایکوبی بودند!

راحت ترین صعود به جام جهانی در تاریخ فوتبال ایران

حقایقی خواندنی درباره جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه – شاید تا همین چند سال گذشته هیچیک از علاقمندان به فوتبال در کشورمان باور نمی کردند که تیم ملی فوتبال ایران چند هفته قبل از پایان مسابقات مقدماتی صعودش به جام جهانی را قطعی ساخته و حداقل دو بازی آخر خود را بصورت تشریفاتی برگزار کند. وقتی به گذشته نگاه می کنیم جدال های متعدد در آخرین روزهای دور مقدماتی با تیم هایی مانند عربستان، بحرین و قطر را به یاد می آوریم که بسیاری از آنها با ناکامی همراه بودند اما کارلوس کی روش امروز تیمی ساخته که انتظارات را در حد صعود از مرحله گروهی جام جهانی بالا برده است.

ایران پس از برزیل دومین تیم صعود کننده به جام جهانی فوتبال

ایران پس از برزیل دومین تیم صعود کننده به جام جهانی فوتبال

بهرحال در دوره ای از جام جهانی که ایتالیا (قهرمان ۴ دوره جام جهانی)، هلند (حاضر در فینال های ۳ دوره از جام جهانی) و شیلی (بعنوان قهرمان آمریکای جنوبی) حتی مجوز حضور در مسابقات را کسب نکردند و تیم هایی مانند مصر، ایرلند، سوئد و استرالیا با پیروزی هایی دراماتیک در آخرین روز به مسابقات راه پیدا کردند، تیم ایران هفته ها قبل از پایان دور مقدماتی و بعد از برزیل بعنوان دومین تیم صعودکننده به مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸ راه پیدا کرد. عملکرد تیم ایران آنقدر خوب بود که بسیاری از ایرانی ها از صعود تیمشان به جام جهانی آنچنان هیجان زده نشدند و آنرا امری منطقی می دانستند!

پرتماشاگرترین دوره مسابقات جام جهانی در طول تاریخ

حقایقی خواندنی درباره جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه – در آگوست ۲۰۱۷ و پس از انجام اولین دور از فروش آنلاین بلیط های مسابقات جام جهانی مطابق اعلام مسئولان FIFA بیش از ۳٫۵ میلیون درخواست خرید بلیط در سایت مخصوص فروش بلیط ثبت شده است.

جام جهانی 2018 پرتماشاگر ترین رویداد ورزشی دنیا

جام جهانی ۲۰۱۸ پرتماشاگر ترین رویداد ورزشی دنیا

با توجه به آمار رسمی موجود، این دوره از مسابقات جام جهانی بدون شک پرتماشاگرترین دوره از مسابقات جام جهانی در تاریخ برگزاری این مسابقات خواهد بود که هم شامل تماشاگران حاضر در استادیوم ها و هم تماشاگران تلویزیونی می شود. استادیوم لوژنیکی (Luzhniki Stadium) در شهر مسکو پایتخت روسیه، میزبان مسابقه افتتاحیه و همینطور فینال مسابقات در روز پانزدهم جولای خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید