آشنایی با فرهنگ و هنر ایتالیا و مهمترین مناطق و شهرهای این کشور

در این مقاله به معرفی شهرها و مناطق مهم کشور ایتالیا میپردازیم.

  • تاریخ انتشار : ۱۱ فروردین ۱۳۹۷
  • تعداد نمایش : 133
  • دیدگاه ها : صفر

راهنمای سفر به ایتالیا

در این مقاله علاوه بر معرفی مختصر مهمترین شهرهای ایتالیا شامل رم ، میلان ، فلورانس ، تورین ، ناپل و… با فرهنگ و هنر این کشور زیبا و باستانی آشنا میشویم. همچنین مناطق مهم این کشور را به شما معرفی میکنیم و راه های ورود به ایتالیا ، دریافت ویزا و  سفر به شهرهای مختلف از طریق هواپیما و قطار را بررسی میکنیم.

آثار تاریخی کشور ایتالیا - برج کج پیسا - پیزا

آثار تاریخی کشور ایتالیا – برج کج پیسا – پیزا

 

فرهنگ و هنر ایتالیا

ایتالیا بیشترین تعداد آثار تاریخی ثبت شده در سازمان یونسکو را در بین کشورهای جهان با ۵۳ اثر ثبت شده در خود جای داده است. بعد از تشکیل کشور متحد ایتالیا در ۱۸۶۱ میلادی فرهنگ ملی این کشور شروع به رشد و ترقی کرد و طی دوران تاریخی قرون وسطی و رنسانس مشاهیر بسیاری در حوزه های مختلف نقاشی، معماری، تئاتر و نمایشنامه نویسی، شعر و ادبیات شاهکارها و آثار هنری از جمله متون ادبی، بناهای تاریخی، مجسمه ها و آثار نقاشی بسیار زیبا و دیدنی برای فرهنگ و هنر ایتالیا و جهان به یادگار گذاشته اند که امروزه هر یک از جاذبه های دیدنی این کشور محسوب می شوند.

فرهنگ و هنر ایتالیا

مجموعه ها و آثار ادبی، تاریخی و هنری متعدد از دوره های زمانی مختلف در نقاط مختلف کشور ایتالیا نگهداری می شوند که تأثیر آنها بر فرهنگ و تمدن جهان بگونه ای است که ایتالیا در کنار یونان باستان، بعنوان کشورهای مهد تمدن غرب محسوب می شوند.

ایتالیا مهد تمدن غرب - شهر زیبا و تاریخی رم

فرهنگ و هنر ایتالیا در بناهای تاریخی ایتالیا

زیبایی و تنوع در کشور ایتالیا تنها به مناطق آب و هوایی و آثار ادبی و هنری محدود نمی شود و هنر معماری ایتالیا یکی از معتبرترین و متنوع ترین سبک های معماری جهان بشمار می رود بطوریکه هر یک از مناطق کشور ایتالیا دارای سبک معماری خاص و منحصربفرد خود هستند و هر یک از این انواع معماری تأثیراتی گسترده بر معماری کشورها و مناطق مختلف جهان داشته است.

 

مناطق اصلی و شهرهای مهم ایتالیا

منطقه شمال غرب

کوهستان آلپ و شهرهایی مهم مانند تورین پایتخت صنعتی ایتالیا، جنوا بزرگترین بندر ایتالیا و میلان مرکز اقتصاد و تجارت کشور ایتالیا در این منطقه واقع شده اند و به دلیل وجود کوهستان زیبای آلپ و مناظر بسیار دیدنی طبیعی و همچنین دو دریاچه طبیعی Como و Maggiore از مناطق محبوب گردشگران محسوب می شود.

منطقه شمال غرب ایتالیا - دیدنی ها و جاذبه های ایتالیا

 

منطقه شمال شرق

از کانال ونیز تا شهر بولونیا (Bologna)، کوهستان زیبای Dolomites و پیست اسکی درجه یک Cortina d’Ampezzo و شهرهای زیبایی مانند ورونا (Verona)، تریسته (Trieste) و پارما (Parma) این منطقه واقع شده اند و حال و هوایی متعلق به اروپای مرکزی را در این مناطق احساس می کنید.

منطقه شمال شرق ایتالیا - زیبایی های کوهستان Dolomites در ایتالیا

 

 

منطقه مرکزی

مهد تاریخ و هنر ایتالیا و شاید بخشی زیاد از تمدن غرب که بقایای بجامانده از امپراطوری روم باستان را در خود جای داده است و تعداد زیادی از نمادهای تاریخی و باستانی تمدن بشری در شهر رم (Rome) که در همین منطقه قرار دارد واقع شده اند.

منطقه مرکزی کشور ایتالیا - شهر فلورانس

فرهنگ و هنر ایتالیا در معماری خاص این کشور باستانی

بندر فلورانس (Florence) که مبداء پیدایش رنسانس محسوب می شود و منطقه زیبا و جذاب توسکانی (Tuscany)، شهرهایی مانند سیه نا (Siena)، لوکا (Lucca) و پروجا (Perugia) که علاوه بر مکان های تاریخی بسیار دیدنی مناظری بسیار زیبا و خاطره انگیز را در مقابل دیدگان گردشگران قرار می دهند.

 

منطقه جنوب ایتالیا

شهر ناپل (Naples) با تمام جاذبه های دیدنی، شهر تاریخی و ویران شده پمپئی (Pompeii)، سواحل زیبای Amalfi ، Capri و Calabria که در واقع مرکز اصلی گردشگری ایتالیا برای گردشگران خارجی بشمار می رود.

منطقه جنوب ایتالیا - سواحل زیبای شهر ناپل

 

جزیره سیسیل

یکی از زیباترین جزایر ایتالیا که به دلیل مناظر طبیعی بی نظیر و معماری و بناهای باستانی متعدد در کنار غذاهای لذیذ و دلچسب یکی از مشهورترین و محبوب ترین مراکز گردشگری ایتالیا بشمار می رود.

جزیره سیسیل ایتالیا - یکی از زیباترین جزایر دنیا

 

جزیره ساردینیا

این جزیره بزرگ در ۲۵۰ کیلومتری غرب سواحل ایتالیا واقع شده است و مانند جزیره سیسیل مملو از مناظر طبیعی با زیبایی نفس گیر و مکان های تاریخی بسیار دیدنی با سواحل آفتابی و شنی است که در طول سال میزبان میلیون ها گردشگر از نقاط مختلف جهان است.

جزیره ساردینیا در ایتالیا - دیدنی های طبیعی کشور ایتالیا

 

مهم ترین شهرهای ایتالیا

رم (Rome)، پایتخت همیشگی ایتالیا از امپراطوری باشکوه رومن تا عصر حاضر.

نمایی زیبا از شهر تاریخی رم

 

بولونیا (Bologna)، یکی از مهم ترین شهرهای دانشگاهی جهان که دارای تاریخچه ای بسیار غنی در حوزه های صنعت، فرهنگ و ادبیات، آموزش آکادمیک، غذاهای سنتی است.

شهر زیبای بولونیا در کشور ایتالیا

 

فلورانس (Florence)، یکی از زیباترین شهرهای ایتالیا و حتی جهان که با معماری منحصربفرد و هنری مبداء پیدایش رنسانس محسوب می شود و تأثیر زیادی در هنر و معماری جهان داشته است.

فلورانس یکی از زیباترین شهرهای ایتالیا و جهان

 

جنوا (Genoa)، یکی از مهم ترین حکومت های ایتالیا در قرون وسطی که امروزه یکی از بزرگترین مراکز بندری جهان محسوب می شود و قطب تجارت گمرکی ایتالیا بشمار می رود.

تصویری زیبا از شهر بندری جنوا

 

میلان (Milan)، یکی از مهم ترین مراکز مد (fashion) که تعدادی از معتبرترین و مشهورترین گالری ها و سالن های مد اروپا در این شهر قرار دارند و نامش همیشه در کنار شهرهای لندن و پاریس می درخشد.

شهر زیبای میلان مرکز مد جهان

 

ناپل (Naples)، یکی از قدیمی ترین شهرهای تمدن بشری که منطقه تاریخی آن واقع در مرکز شهر کنونی ناپل در فهرست میراث تاریخی بشری سازمان یونسکو ثبت شده است و نکته دیگر اینکه پیتزا در همین شهر متولد شده است!

بندر تاریخی ناپل

 

شهرهای پیزا (Pisa) بعنوان یکی از شهرهای تاریخی ایتالیا، تورین (Turin) بعنوان مرکز صنعتی کشور ایتالیا و ونیز (Venice)  با معماری منحصربفرد که بر روی آب ساخته شده است همواره در طول سال پذیرای میلیونها گردشگر از نقاط مختلف دنیا می باشند.

نمایی از شهر تورین مرکز صنعتی ایتالیا

نمایی از شهر تورین مرکز صنعتی ایتالیا

ونیز ایتالیا ، شهری بر روی آب

ونیز ایتالیا ، شهری بر روی آب

 

ورود به ایتالیا

ایتالیا یکی از کشورهای عضو پیمان شینگن است در نتیجه اتباع کشورهای عضو این پیمان به جز اتباع کشورهای بلغارستان، کرواسی، قبرس، جمهوری ایرلند، رومانی و انگلیس می توانند براحتی و بدون هیچ کنترل و نیاز به کسب روادید به این کشور وارد شوند.

ورود به ایتالیا با ویزای شینگن

اتباع بقیه کشورهایی که عضو این پیمان نیستند برای ورود به ایتالیا باید ویزا تهیه نمایند که مدت زمان اقامت برای دارندگان این ویزا به مدت ۹۰ روز می باشد و احتمال دارد مجبور به توقف در چند ایستگاه کنترل مرزی شوند.
برای اقامت بیش از ۹۰ روز باید حتما در ۳۰ روز اول اقامت، برای دریافت ویزای مخصوص اقامت طولانی مدت اقدام شود.

 

مسافرت هوایی

ایتالیا یکی از بهترین سیستم های ناوگان هوایی در جهان را در اختیار دارد و چندین شرکت هواپیمایی مسافربری و تجاری معتبر از جمله Alitalia و Meridiana در این کشور فعالیت می کنند.

مسافرت هوایی به ایتالیا - شرکت هواپیمایی Alitalia

پروازهای داخلی در ایتالیا یکی از ارزان قیمت ترین خطوط هوایی در سراسر اروپا محسوب می شوند و تمام شرکت های هواپیمایی معتبر جهانی در بازار حمل و نقل هوایی ایتالیا حضور دارند.

فرودگاه بین المللی Malpensa میلان

فرودگاه بین المللی Malpensa میلان

بیشترین میزان پروازهای بین المللی به مقصد ایتالیا در شهرهای رم و میلان انجام می شود و مهم ترین فرودگاه های ایتالیا که میزبان پروازهای بین المللی کشور هستند شامل فرودگاه های بشرح ذیل هستند:

رم پایتخت ایتالیا دارای دو فرودگاه بین المللی Fiumicino (FCO – Leonardo Da Vinci) و Ciampino (CIA) ، شهر میلان دارای دو فرودگاه بین المللی Malpensa (MXP)، Linate (LIN) و Bergamo (BGY – Orio al Serio) ، شهر بولونیا (BLQ – Guglielmo Marconi) ، ناپل (NAP – Capodichino) ، شهر پیزا (PSA – Galileo Galilei) ، ونیز (VCE – Marco Polo) ، تورین (TRN – Sandro Pertini) ، پالرمو (PMO – Punta Raisi) ، کاتانیا (CTA – Vincenzo Bellini) ، باری (BRI – Palese) ، جنوا (GOA – Cristoforo Colombo).

فرودگاه بین المللی تورین ایتالیا

فرودگاه بین المللی تورین ایتالیا

 

مسافرت زمینی با قطاردر سفر به کشور ایتالیا

مسافرت با قطار، یکی از گزینه های محبوب گردشگران برای سفر به ایتالیا محسوب می شود چرا که مناظر طبیعی موجود در مسیرهای خط آهن در مناطق مختلف جغرافیایی ایتالیا با اقلیم و خصوصیات بسیار متنوع از زیباترین مناظر موجود در قاره اروپا محسوب می شوند.

مسافرت زمینی با قطاردر سفر به کشور ایتالیا

از ارتفاعات کوهستان آلپ که در بعضی نقاط پوشیده از برف و در مناطق پایین دست پوشیده از گل های صحرایی هست تا مناطق ساحلی و آفتابی مدیترانه مناظر طبیعی کم نظیر و نفسگیر در مقابل دیدگان مسافران و گردشگران مشتاق قرار دارد. مهم ترین مسیرهای ورودی به خاک ایتالیا از طریق خط آهن و قطارهای سریع السیر از کشورهای اتریش، فرانسه، آلمان، اسپانیا و سوئیس می باشد.

 

رفت و آمد در داخل کشور ایتالیا

همانطور که گفته شد با توجه به مسیرهایی با مناظر طبیعی بسیار متنوع و دیدنی در مناطق مختلف ایتالیا، استفاده از قطار می تواند انتخابی ایده آل برای رفت و آمد بین شهرهای ایتالیا محسوب شود.

بهترین مناظر طبیعی کشور ایتالیا در سفر با قطار

بهترین مناظر طبیعی کشور ایتالیا در سفر با قطار

در ایتالیا سه دسته بندی برای انواع قطارها وجود دارد. قطارهای سریع السیر (high-speed trains) که توسط شرکت های Frecciarossa ، Frecciargento ، Eurostar و Frecciabianca مدیریت می شوند.
قطارهای شبکه داخلی ایتالیا (regional trains) که توسط دو شرکت Regionali و Regionali Veloci سرویس دهی می شوند.
قطارهای خطوط بین المللی (international trains) که توسط دو شرکت Eurocity و Euronight سرویس دهی می شوند.

 

قطارهای سریع السیر بسیار مجهز و راحت و در عین حال گران قیمت ترین قطارهای ایتالیا هستند که سرعت حداکثر ۳۰۰ کیلومتر در ساعت در مسیرهای ویژه حرکت می کنند. این قطارها تنها در ایستگاه های معدود و تعیین شده توقف می کنند. شبکه ارتباطی خطوط پرسرعت ایتالیا شهرهای رم، بولونیا، فلورانس، ناپل و تعدادی دیگر از مراکز مهم گردشگری ایتالیا را به هم متصل می کند.

مناظر برفی توسکانی ایتالیا

مناظر برفی توسکانی ایتالیا

 

قطارهای منطقه ای یا بین شهری ارزان ترین و بطور بدیهی کندترین قطارهای شبکه راه آهن ایتالیا هستند که در تمام ایستگاه های موجود در فاصله بین شهرها در طول مسیرشان توقف می کنند  اما به دلیل توقف های متوالی مدت زمان بیشتری را در طول مسیر سپری می کنند.
این قطارها بسیار مجهز و راحت هستند اما اگر در محدودیت زمانی بسر می برید یا قصد رسیدن به پروازی مشخص را دارید توصیه ما به شما استفاده از قطارهای سریع السیر است که اگرچه گران تر هستند اما خیالتان بابت بموقع رسیدن به پرواز راحت تر خواهد بود.
بهترین روش برای خرید و رزرو بلیط در تمام مسیرها، از طریق انلاین در وب سایت www.trenitalia.com است و حداقل قیمت بلیط در کوتاهترین مسیرها از ۵۰ یورو آغاز می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید