آشنایی با برترین جاذبه های گردشگری و مهمترین موزه های کشور ایتالیا

معرفی مهمترین جاذبه های تاریخی و طبیعی شهرهای رم، میلان، تورین، فلورانس، ونیز و…

  • تاریخ انتشار : ۱۵ فروردین ۱۳۹۷
  • تعداد نمایش : 144
  • دیدگاه ها : صفر

ایتالیا به دلیل تاریخ و فرهنگ بسیار غنی و همینطور تنوع جغرافیایی و مناطق طبیعی بسیار زیبا و دیدنی از شهرت و محبوبیت بسیاری برخوردار است و با متوسط ۵۰ میلیون گردشگر خارجی در سال، پنجمین مقصد گردشگری جهان بلحاظ محبوبیت بشمار می رود.

فواره تروی - چشمه های سه گانه راز آلود در شهر رم پایتخت ایتالیا

فواره تروی – چشمه های سه گانه راز آلود در شهر رم پایتخت ایتالیا

 

درآمد خالص بخش گردشگری ایتالیا با حدود ۱۶۳ میلیارد دلار از مجموع درآمد خالص صنایع خودروسازی و بخش خدمات عمومی این کشور بیشتر است و بیش از یک میلیون نفر بصورت مستقیم در بخش های مختلف صنعت گردشگری ایتالیا شاغل هستند.

در این مقاله مهمترین و برترین جاذبه های گردشگری تاریخی و طبیعی کشور ایتالیا را به شما معرفی میکنیم و همچنین با موزه های مهم و خاص ایتالیا آشنا میشویم.

 

ایتالیا با ۵۳ اثر تاریخی ثبت شده در لیست سازمان یونسکو (UNESCO World Heritage Sites) رتبه اول را در بین کشورهای جهان در اختیار دارد. شهر میلان ششمین مقصد گردشگری محبوب در بین شهرهای اروپایی محسوب می شود و در رتبه ۱۴ جهان قرار دارد و سالیانه بیش از ۷ میلیون گردشگر خارجی از این شهر دیدن می کنند.
بعد از میلان شهرهای رم، ونیز و فلورانس از محبوب ترین شهرهای ایتالیا در نزد گردشگران خارجی محسوب می شوند که تمام این شهرها در فهرست ۱۰۰ مقصد گردشگری محبوب جهان قرار دارند.

نمایی زیبا از کلیسای بزرگ و تاریخی میلان

نمایی زیبا از کلیسای بزرگ و تاریخی میلان

 

با توجه به تنوع جغرافیایی و پیشینه تاریخی کشور ایتالیا که به دوره زمانی روم باستان و حتی صدها سال پیش از آن تعلق دارد جاذبه های گردشگری پرشماری در نقاط مختلف این کشور پراکنده شده اند که آنها را می توان در چند قالب کلی دسته بندی نمود.

 

مناطق متعلق به قرون وسطی (Medieval towns)

روستاها و شهرهای کوچک متعددی در ایتالیا از دوران قرون وسطی باقی مانده اند که در هر یک از این مناطق، مکان های تاریخی و مذهبی مانند کلیسا و صومعه، باقیمانده های معابد و قلعه های نظامی و ساختمان های قدیمی همچنان حفظ و نگهداری شده است.

مناطق متعلق به قرون وسطی در کشور ایتالیا

بازدید از این روستاها و شهرها که اغلب در مناطق دور از شهرهای بزرگ و در دامان طبیعت قرار دارند از محبوب ترین تورهای بازدید یک روزه در ایتالیا محسوب می شوند.

 

مکان های تاریخی متعلق به تمدن اتروسک (Etruscan Italy)

آثار و مکان های تاریخی متعدد از تمدن اتروسک امروزه در مناطق اطراف شهر رم واقع شده اند، که مهم ترین مجموعه تاریخی از این دوره تاریخی در موزه اتروسک (Etruscan Museum) نگهداری می شود و در معرض نمایش عموم قرار گرفته است.

مکان های تاریخی متعلق به تمدن اتروسک اطراف شهر رم

مکان های تاریخی متعلق به تمدن اتروسک اطراف شهر رم

 

مناطق Tarquinia و Cerveteri از دیگر جاذبه های گردشگری متعلق به این دوره زمانی در ایتالیا محسوب می شوند.

 

آثار تاریخی یونان باستان (The Greek Influence)

آثار تاریخی بسیار دیدنی از تمدن یونان باستان در ایتالیا وجود دارد بویژه در جنوب منطقه سیسیل در Agrigento و همینطور در Paestum در جنوب ناپل که بازدید از این مناطق علاوه بر تماشای مناظر طبیعی بسیار دیدنی موجود در این مناطق، فرصتی ناب برای مشاهده نمونه هایی درخشان از فرهنگ و معماری یونان باستان که از پایه گذاران تمدن غرب محسوب می شود، بشمار می رود.

آثار تاریخی یونان باستان در جنوب ناپل و سیسیل ایتالیا

 

ویرانه های امپراطوری رومن (Roman ruins)

کشور کنونی ایتالیا به تمامی در قلمرو امپراطوری بزرگ و افسانه ای رومن قرار داشت و امروزه از شمال تا جنوب کشور ایتالیا مکان های تاریخی، آثار باستانی و ویرانه های بجامانده از دوران امپراطوری رومن در تمام شهرها و حتی روستاهای این کشور به چشم می خورد.

ویرانه های امپراطوری روم باستان در ایتالیا

بسیاری از این مکانها با حمایت سازمان یونسکو به سایت های گردشگری تبدیل شده و هر روزه میزبان هزاران گردشگر مشتاق از سراسر جهان هستند.

ویتوریانو - بنای یادبود ویکتور امانوئل دوم (monument to vittorio emanuele ii)

ویتوریانو – بنای یادبود ویکتور امانوئل دوم (monument to vittorio emanuele ii)

 

مجموعه تاریخی Piazza Armerina با سنگهای موزاییک مشهور که در سیسل قرار دارد، شهرهای باستانی هرکولانیوم (Herculaneum) و پمپای (Pompeii) که داستان هایی غریب را در خود مدفون کرده اند و شهر رم که در هر گوشه و کنار یادگاری از دوران پرشکوه امپراطوری باستانی رومن را در خود جای داده است از مهم ترین مراکز گردشگری در ایتالیا با موضوع تاریخ امپراطوری رومن بشمار می روند.

 

مکان های مذهبی و تاریخی (Christian Italy)

واتیکان بعنوان نهاد مرکزی مسیحیت کاتولیک در داخل شهر رم واقع شده است و بازدید از شهر رم برای گردشگران علاثمند به تاریخ می تواند تجربه ای فراموش نشدنی و بسیار لذتبخش باشد. بازدید از موزه تاریخی واتیکان یکی از بایدهای سفر به رم محسوب می شود که آثار تاریخی بسیار باارزش و دیدنی از دوره ظهور مسیحیت در امپراطوری روم باستان را در معرض نمایش عموم قرار داده است.

واتیکان پایتخت مسیحیت کاتولیک در قلب شهر تاریخی رم

واتیکان پایتخت مسیحیت کاتولیک در قلب شهر تاریخی رم

 

شهر رم یکی از مراکز مذهبی و مورداحترام دین مسیحیت بشمار می رود که بیش از ۹۰۰ کلیسا را در خود جای داده است و معماری این شهر یکی از بهترین نمونه های تلفیق معماری شهری و مذهبی در تاریخ بشر محسوب می شود. دهها کلیسا و ساختمان های تاریخی در شهر رم با سبک های معماری فاخر این شهر را به یکی از جذاب ترین شهرهای جهان برای گردشگران تبدیل کرده است که در رتبه هشتم شهرهای اروپا قرار دارد.

 

آثار و مناطق تاریخی دوره بیزانس (The Byzantine Cities)

امپراطوری بزرگ بیزانس تا سال ۷۵۱ پس از میلاد بر بخش های وسیعی از خاک ایتالیا تسلط داشت. سبک معماری خاص بیزانس که مکان ها و ساختمان های تاریخی بسیاری در سراسر اروپا با استفاده از این سبک معماری ساخته شده اند و اینجا در ایتالیا گردشگران مشتاق می توانند از مکان هایی تاریخی بازدید کنند که به دست معماران اصلی و خالق این سبک معماری ساخته شده اند.

آثار و مناطق تاریخی دوره بیزانس در ایتالیا

شهر ونیز بعنوان مشهورترین شهر دارای سبک معماری شهری بیزانس، مهم ترین جاذبه گردشگری متعلق به دوره تاریخی بیزانس در ایتالیا محسوب می شود.

 

آثار تاریخی رنسانس (The Renaissance)

شهر فلورانس بعنوان مرکز پیدایش رنسانس در فاصله قرون ۱۴ تا ۱۶ میلادی یکی از مهم ترین مراکز گردشگری ایتالیا بشمار می رود.
برج کج پیزا مشهورترین اثر تاریخی متعلق به دوران رنسانس در فلورانس واقع شده و این شهر تعداد زیادی موزه و ساختمان های تاریخی بسیار دیدنی را در خود جای داده است و می توان فلورانس را بهشت عاشقان معماری قلمداد کنیم.

آثار تاریخی رنسانس

تعدادی از بزرگترین اساتید تاریخ معماری از جمله Ghiberti ، Brunelleschi و Giotto در کنار بزرگانی از ادبیات جهان مانند Dante ، Petrarch و Machiavelli در فلورانس زندگی می کردند.
به این لیست مسحورکننده نام هایی چون لئوناردو داوینچی، میکل آنژ، Donatello ، Masaccio و Boticelli را قرار دهید که مجموعه از بهترین آثار و شاهکارهای این مشاهیر در فلورانس واقع شده اند.

 

معماری شهری (Italian city architecture)

شاید این جمله عجیب بنظر برسد اما سفر به ایتالیا و بازدید از شهرهای مختلف حتی بدون بازدید از کلیساهای تاریخی بزرگ و کوچک، موزه های تاریخی و هنری و مکان های باستانی متعلق به امپراطوری های روم و بیزانس همچنان جذاب و سرگرم کننده خواهد بود.
خیابان ها و کوچه ها، معماری خانه ها با طاقچه های سرسبز و میدان های کوچک و بزرگ در شهرهای ایتالیا آنقدر زیبا و چشم نواز هستند که شما می توانید ساعتها بدون کوچکترین احساس خستگی و با شور و اشتیاق در محله ها و خیابان ها به گشت و گذار بپردازید.

معماری شهری (Italian city architecture)

در شهرهای ایتالیا برای تماشای آثار هنری مجبور نیستید به موزه، نمایشگاهی هنری، مکانی تاریخی یا کلیسایی متعلق به دوره بیزانس بروید، در هر گوشه از شهرهای ایتالیایی اثری هنری یا جلوه ای از هنر معماری در مقابل شما قرار خواهد داشت.

 

کوهستان آلپ در ایتالیا (The Alps in Italy)

کوهستان آلپ در خاک ایتالیا از سرسبزترین کوهستان های جهان محسوب می شود مانند مناطق Val Pellice ، Val Chisone و Val Po که از زیباترین مناطق طبیعی در سراسر اروپا شناخته می شوند. مسیرهای پیاده روی با مناظری زیبا و نفسگیر، درختان بلند و دریاچه های طبیعی مجموعه ای بی نظیر از طبیعت بکر و زیبای کوهستانی را پدید آورده است که از جاذبه های اصلی گردشگری ایتالیا بشمار می رود.

کوهستان آلپ در ایتالیا (The Alps in Italy)

 

مهمترین موزه های کشور ایتالیا

ایتالیا یکی از کشورهایی دارای بیشترین تعداد موزه های تاریخی و هنری در جهان بشمار می رود و هر یک از شهرهای مهم ایتالیا چند موزه ملی یا منطقه ای را در خود جای داده اند.
در این بخش تعدادی از مهم ترین موزه های کشور ایتالیا را معرفی می کنیم.

 

موزه اوفیتزی از مشهورترین و معتبرترین موزه های هنری جهان است که در شهر فلورانس واقع شده و روزانه پذیرای هزاران گردشگر است. برای پرهیز از انتظار طولانی در صف خرید بلیط ورودی می توانید بلیط را بصورت آنلاین خرید یا رزرو کنید.

موزه های کشور ایتالیا - موزه اوفیتزی در فلورانس ایتالیا

موزه های کشور ایتالیا – موزه اوفیتزی در فلورانس ایتالیا

 

گالری هنری بررا (Brera art gallery) در شهر میلان که در قصری زیبا متعلق به قرن هفدهم میلادی واقع شده و مجموعه ای نفیس از تابلوهای نقاشی و آثار هنری متعلق به عصر رنسانس را نگهداری کرده و در معرض نمایش عموم قرار داده است.

گالری هنری بررا شهر میلان

موزه های کشور ایتالیا – گالری هنری بررا شهر میلان

 

موزه تاریخ مصر (Egyptian Museum) در شهر تورین واقع شده و بعد از موزه تاریخی قاهره، دومین مجموعه بزرگ آثار باستانی متعلق به تمدن مصریان باستان در جهان محسوب می شود.

موزه های کشور ایتالیا - موزه تاریخ مصر در شهر تورین - شمال ایتالیا

موزه های کشور ایتالیا – موزه تاریخ مصر در شهر تورین – شمال ایتالیا

 

موزه علم و فناوری (Science and Technology Museum) یکی از بزرگترین موزه های اروپا و جهان که مجموعه هایی بسیار دیدنی و پرارزش از هواپیماها، قایق و کشتی، قطار، ماشن و موتورسیکت های ساخته شده در طی دوره های زمانی مختلف در این موزه در معرض نمایش قرار داده شده است.

موزه علم و فناوری در مرکز شهر میلان ایتالیا

موزه های کشور ایتالیا – موزه علم و فناوری در مرکز شهر میلان ایتالیا

 

دیگر موزه های کشور ایتالیا

  • موزه تاریخ تمدن رومن (Roman Civilization Museum) در تورین.
  • موزه ملی سینما (National Cinema Museum) و موزه خودرو (Automobile Museum) در تورین.
  • موزه واتیکان (The Vatican Museum) در رم.
  • موزه تاریخ تمدن اتروسک (The Etruscan Academy Museum) در کورتونا.
  • موزه اقیانوس (The Aquarium) در جنوا.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید