راهنمای سفر به کشور ایتالیا

معرفی کشور ایتالیا به لحاظ تاریخی ، موقعیت ، اقتصاد ، زبان و دین رایج ، آب و هوا و…

  • تاریخ انتشار : ۸ فروردین ۱۳۹۷
  • تعداد نمایش : 109
  • دیدگاه ها : صفر

ایتالیا (Italy) از محبوب ترین مقصد های گردشگری در جهان بشمار می رود که در جنوب قاره اروپا واقع شده است.

کشور ایتالیا در کنار یونان بعنوان مهد پیدایش تمدن غرب محسوب می شود و با در اختیار داشتن پیشینه تاریخی بسیار غنی و کم نظیر، دور از انتظار نیست که بیشترین تعداد میراث تاریخی ثبت شده در لیست سازمان یونسکو در خاک کشور ایتالیا قرار داشته باشند.

مکان های تاریخی، آثار باستانی و شاهکارهای هنری و مجسمه های سنگی با زیبایی و ظرافت مبهوت کننده از منظره های متداول در نقاط مختلف کشور ایتالیا بشمار می رود.

میدان رومی - Roman Forum در شهر رم پایتخت کشور ایتالیا

میدان رومی – Roman Forum در شهر رم پایتخت کشور ایتالیا

کشور ایتالیا با حدود ۶۰ میلیون نفر جمعیت، در رتبه چهارم قاره اروپا قرار دارد و سومین قدرت اقتصادی این قاره محسوب می شود. به لحاظ ثروت ملی مطابق آمار رسمی، ایتالیا در رتبه ششم جهانی قرار دارد و ذخیره طلای بانک مرکزی ایتالیا، سومین اندوخته طلای جهان محسوب می شود.
بر پایه این خصوصیات، ایتالیا یکی از کشورهای قدرتمند در صحنه بین المللی بشمار می رود. دو منطقه خودمختار سن آنتونیو (San Marino) و واتیکان (Vatican City) در داخل خاک ایتالیا قرار دارند و این کشور دارای خط مرزی آزاد با کشورهای فرانسه، سوئیس، اتریش و اسلوونی است که رفت  وآمد به این کشورها نیاز به اخذ روادید ندارد.

 

غذاهای متنوع و لذیذ ایتالیایی هم دارای شهرتی جهانی هستند و بسیاری از رستوران های لوکس و مجلل در بزرگترین شهرها و مراکز گردشگری جهان یک منوی ویژه غذاهای ایتالیایی به مشتریان خود ارائه می کنند که اغلب از پرطرفدارترین غذاهای آن رستوران ها بشمار می روند.

پیتزا محبوبترین و معروفترین غذای ایتالیایی

پیتزا محبوبترین و معروفترین غذای ایتالیایی است که در سراسر جهان شناخته شده است.

از دیگر دلایل شهرت ایتالیا در جهان صنعت پوشاک و مد، صنایع خودروسازی بخصوص خودروهای لوکس و سوپراسپرت، صنعت ساخت دوچرخه در کنار طبیعت بسیار زیبا و متنوع از دشت ها و سواحل آفتابی و گرم تا کوهستان های سرد و برفی می باشد.
با وجود جذابیت های گردشگری و همچنین مناطق طبیعی زیبا و کم نظیر، سفر به ایتالیا همواره یکی از بهترین گزینه هاست، راهنمای جامع سفر به ایتالیا با هدف ارائه اطلاعاتی مفید و به روز برای به شما عزیزان ارائه می شود.

موزه اتومبیل های فراری در ایتالیا

شرکت های بزرگ صنایع اتومبیل سازی ایتالیا شامل فیات ، فراری ، لامبورگینی ، مازراتی ، آلفا روئو ، پاگانی و…

 

تاریخچه مختصر کشور ایتالیا

نظرات مختلفی درباره ریشه نام ایتالیا وجود دارد. مطابق نظریه ای که بیشترین موافق را دارد، نام ایتالیا ریشه در کلمه Víteliú در زبان باستانی یونان دارد که سرزمین گاوهای نر معنی می دهد.
در دوران باستان، گاو نر بعنوان سمبل بسیاری از قبایل ساکن در جنوب سرزمین فعلی ایتالیا بشمار می رفت و حتی امروزه نشان گاو نر را برای مثال می توان بر روی محصولات خودروساز مشهور ایتالیا، لامبورگینی مشاهده نمود.
در گذشته نام ایتالیا تنها برای بخش های جنوبی کشور ایتالیای فعلی استفاده می شد اما با گذشت زمان و بخصوص از دوران امپراطوری روم باستان، این نام برای سراسر این سرزمین استفاده شد.

بازمانده های تاریخی از روم باستان

قدیمی ترین شواهد موجود و قطعی از سکونت انسانها در سرزمین فعلی ایتالیا، به بیش از ۲۰۰٫۰۰۰ سال قدمت دارند و این منطقه از قاره اروپا یکی از قدیمی ترین مناطق پیدایش تمدن در جهان محسوب می شود.
در حدود دوهزار سال پیش از میلاد مسیح اولین اقوامی که امروزه آنها را ایتالیایی می شناسیم (Italic people) در این منطقه ساکن شدند و بعدها در قرن های هفتم و هشتم پیش از میلاد مسیح، اقوامی از کشور یونان به مناطق جنوب ایتالیای فعلی نقل مکان کردند و اولین جمهوری رومن (Roman Republic) توسط همین اقوام شکل گرفت.

سرزمین روم و اقوام مهاجر - تاریخچه کشور ایتالیا

در بخش های شمالی اقوامی از شمال اروپا ساکن شدند اما با اشتباهی استراتژیک به مناطق تحت حاکمیت اقوام رومن حمله کردند که نتایجی فاجعه بار برای آنها بدنبال داشت و در حدود ۳۹۰ سال قبل از میلاد مسیح با حملات تلافی جویانه اقوام رومن بطور کامل شکست خورده و بخش اعظم جمعیت آنها قتل عام شدند.
در همین دوران بود که تمدن روم باستان در قالب دهکده ای کوچک به تدریج در حال شکل گرفتن بود. امپراطوری افسانه ای روم که با گذشت زمان به بزرگترین قدرت در سراسر منطقه مدیترانه تا شمال اروپا و از شرق تا مرزهای عربی تبدیل شد و بعدها به دو امپراطوری روم غربی و امپراطوری بیزانس تقسیم شد.

بررسی تاریخچه کشور ایتالیا

در طی سالیانی طولانی، اقوام مختلف از شرق و غرب اروپا بر سرزمین ایتالیا تسلط داشتند.
امپراطوری بیزانس، اقوامی از آلمان موسوم به لومبارد، پادشاهی فرانک، اعراب، اقوام موسوم به نورمن ها، اقوامی از سرزمین اسکاتلند، پادشاهی سیسیل، امپراطوری رومن، فرانسه، اتریش و حکومت های محلی هر یک مدت زمانی حاکمیت را در دست داشتند تا قرن سیزدهم میلادی فرا رسید. در این دوره زمانی، شهر فلورانس مرکز فرهنگی و سیاسی ایتالیا بشمار می رفت  و بسیاری از بزرگان تاریخ هنر و ادبیات ایتالیا در این شهر ساکن بودند.
طی قرن های ۱۴ و ۱۵ میلادی ایتالیا ثروتمندترین منطقه در سراسر اروپا بود اگرچه ناآرامی و جدال برای تصاحب قدرت همواره وجود داشت و با فرارسیدن دوران رنسانس وضعیت اقتصادی و اجتماعی در ایتالیا رو به وخامت گذاشت.

ایتالیا در ابتدای قرن بیستم

با پیروزی انقلاب فرانسه و شروع تحولات بزرگ اجتماعی در اروپا، بعد از دوره هایی ناآرامی در سال ۱۸۴۸ مفهوم ملت واحد برای اولین بار در سرزمین ایتالیا مطرح شد و مردم میلان، ونیز و رم علیه حکومت های محلی در این شهرها قیام کردند و این در حالی بود که امپراطوری اتریش بخش های زیادی از خاک ایتالیا را در تصرف داشت.
بعد از کشمکش های فراوان بالاخره در سال ۱۸۵۹ امپراطوری اتریش از خاک ایتالیا بیرون رانده شد و در ۱۷ مارس ۱۸۶۱ پادشاهی ایتالیا بطور رسمی تشکیل شد. در ابتدا فلورانس بعنوان پایتخت انتخاب شد و چندی بعد در سال ۱۸۷۰ شهر رم بعنوان پایتخت کشور مستقل ایتالیا معرفی شد.

عکس تاریخی شهر تاریخی رم در ابتدای قرن بیستم

ورود به قرن جدید برای ایتالیا با وقوع چندین جنگ بزرگ همراه بود. ابتدا جنگ با امپراطوری عثمانی در ۱۹۱۱ که در این جنگ برای اولین بار از هواپیما برای بمباران اهداف استفاده شد. در سال ۱۹۱۵ ایتالیا درگیر جنگ جهانی اول شد و در نوامبر ۱۹۱۸ بعد از کشته شدن بیش از یک میلیون سرباز، ایتالیا بعنوان یکی از کشورهای پیروز جنگ را به پایان رساند. در سال ۱۹۲۲ حزب فاشیست ایتالیا به رهبری موسولینی قدرت گرفت و منجر به اتحاد این کشور با ارتش آلمان به رهبری هیتلر در جنگ جهانی دوم شد. در سال ۱۹۴۳ نیروهای متفقین به ایتالیا حمله کردند و با سرنگونی و کشته شدن موسولینی دوران حکومت فاشیست ایتالیا به پایان رسید.

شرایط کشور ایتالیا در جنگ جهانی اول

پس از پایان جنگ جهانی دوم، جمهوری ایتالیا در سال ۱۹۴۶ تشکیل شد و در دهه ۵۰ میلادی با پیوستن به پیمان ناتو و متحدشدن با ایالات متحده دوره ای جدید ازتاریخ کشور ایتالیا آغاز شد. در دهه ۶۰ میلادی ایتالیا شاهد رشد چشمگیر اجتماعی و اقتصادی بود و این کشور از شرایط وخیم اقتصادی در پایان جنگ جهانی دوم به سرعت به یکی از قدرتمندترین کشورهای اروپا تبدیل شد.
این شرایط تا به امروز برای ایتالیا باقی مانده و این کشور همگام با تحولات سیاسی، اجتماعی، صنعتی و اقتصادی جهانی یکی از مهم ترین قدرت های استراتژیک اروپا و جهان بشمار می رود.

 

موقعیت جغرافیایی ایتالیا

کشور ایتالیا در جنوب قاره اروپا واقع شده و از شمال با کشورهای فرانسه، سوئیس، اتریش و اسلوونی دارای مرز مشترک است.
از جانب غرب، دو دریای Ligurian و Tyrrhenian خاک ایتالیا را احاطه کرده و از دریای مدیترانه در جنوب مرزهای این کشور قرار دارد. موقعیت منحصربفرد ایتالیا در منطقه مدیترانه با قرار داشتن دریای آدریاتیک (Adriatic Sea) در شرق این کشور کامل می شود. کل مساحت کشور ایتالیا ۳۰۱٫۲۳۰ کیلومتر مربع است که ۷۲۱۰ کیلومتر مربع از این مساحت در دریا قرار دارد.

دریای آدریاتیک در کشور ایتالیا

دریای آدریاتیک در شرق کشور ایتالیا

مناطق شمالی ایتالیا در کوهستان آلپ (Alps) و آپنینی (Apennine) قرار گرفته است و بلندترین نقطه در خاک ایتالیا Monte Bianco در ارتفاع ۴۸۱۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است. طولانی ترین رود در ایتالیا، رود پو (Po) به طول ۶۵۲ کیلومتر است که از ارتفاعات آلپ در مرزهای غربی ایتالیا با کشور فرانسه سرچشمه می گیرد و به دریای آدریاتیک می ریزد.

کوهستان آلپ در کشور ایتالیا

کوهستان آلپ در کشور ایتالیا

بخش اعظم منطقه جنوب کوهستان آلپ در خاک ایتالیا قرار گرفته است این کشور در نقطه تلاقی صفحه جغرافیایی اوراسیا و صفحه آفریقا واقع شده که یکی از مناطق مهم آتشفشانی جهان محسوب می شود بطوریکه ۱۴ کوه آتشفشان در ایتالیا وجود دارند که از این تعداد ۴ کوه آتشفشان اتنا (Etna)، استرامبولی (Stromboli)، وولکانو (Vulcano) و وززو (Vesuvius) همچنان فعال هستند. با توجه به فعالیت های آتشفشانی مداوم در این مناطق پستی و بلندی هایی با شکل های متنوع و دیدنی ایجاد شده است که با گذشت زمان و تشکیل پوشش گیاهی، مناطق طبیعی زیبا و دیدنی را ایجاد کرده است که در مجاورت دریا منظره های طبیعی کم نظیری پدید آورده است و از دلایل مهم جذب گردشگران به ایتالیا بشمار می رود.

 

آب و هوای کشور ایتالیا

با توجه به موقعیت خاص کشور ایتالیا که در مجاورت با پنج دریای بزرگ (آدریاتیک – لیگوریا – تیرنی – لونیان – مدیترانه) قرار گرفته است، موقعیتی مشابه شبه جزیره دارد و از طرفی دیوار بلند کوهستان آلپ در شمال این کشور موجب تنوع آب و هوایی بسیار جالب توجه شده است.

اب و هوای خاص کشور ایتالیا در فصل تابستان

اب و هوای خاص کشور ایتالیا در فصل تابستان

در اغلب مناطق شمالی و مرکزی ایتالیا، سیستم های آب و هوایی اقیانوسی، نیمه گرمسیری مرطوب و اقلیم قاره ای مرطوب حاکم است که از زمستان بسیار سرد و تابستان داغ از شاخص های این سیستم های آب و هوایی محسوب می شوند.
در مناطق جنوبی ایتالیا، سیستم آب و هوایی مشابه دیگر مناطق مدیترانه حکمفرماست و هر چه به نواحی ساحلی نزدیکتر شویم دما و رطوبت هوا بیشتر می شود و نواحی مرتفع به دلیل قرار داشتن در معرض بادهای مداوم از سمت دریا، خنک تر بوده و در فصل زمستان روزهای طولانی با بارش برف همراه است.

تابستان در ایتالیا بسیار گرم و آفتابی است و همین ویژگی آب و هوایی در نواحی ساحلی عامل اصلی جذب گردشگران محسوب می شود.
گرم ترین بازه زمانی در ماه جولای قرار دارد که میلیونها گردشگر از نقاط مختلف جهان به شوق سواحل آفتابی و زیبای ایتالیا به این کشور سفر می کنند.

سواحل زیبای ایتالیا در فصل تابستان

در فصل پاییز دما اغلب معتدل و بارندگی بصورت مداوم وجود دارد. فصل زمستان بخصوص در نواحی مرتفع بسیار سرد و همراه با بارش زیاد برف می باشد که در ارتفاعات کوهستان آلپ، پیست های اسکی ایتالیا میزبان گردشگرانی است که برای تفریحات زمستانی به مناطق کوهستانی ایتالیا سفر می کنند.
بیشترین میزان مسافرت گردشگران به ایتالیا در ماه های می، ژوئن، جولای، آگوست و سپتامبر دیده می شود که دمای هوا در این بازه زمانی از دمای معتدل ۲۴ درجه سانتیگراد در بهار تا گرمای تابستان های آفتابی ایتالیا با میانگین ۳۱ درجه سانتیگراد است. ماه آگوست فقط برای سفرهای تفریحی به مناطق ساحلی محبوبیت دارد و به دلیل گرمای هوا ممکن است در بسیاری شهرها با مغازه ها و رستوران هایی که تعطیل هستند مواجه شوید.

میانگین دمای هوا و درصد شانس بارش باران در ماه های مختلف سال در کشور ایتالیا

میانگین دمای هوا و درصد شانس بارش باران در ماه های مختلف سال در کشور ایتالیا

 

فصل اسکی در کوهستان آلپ ایتالیا بین ماههای دسامبر تا آوریل است که دوره مسافرت های زمستانی گردشگران به ایتالیا محسوب می شود. تعطیلات سال نو در ماه ژانویه یکی دیگر از بازه های زمانی است که گردشگریان زیادی برای گذراندن تعطیلات به مراکز گردشگری ایتالیا سفر می کنند. همچنین بزرگترین جشن ها و کارناوال های ایتالیا در ماه های فوریه و مارس برگزار می شوند که گردشگران بسیاری برای شرکت در این برنامه ها به ایتالیا سفر می کنند.

پیست اسکی آلپ در شمال کشور ایتالیا

پیست اسکی آلپ در شمال کشور ایتالیا

 

جمعیت شناسی کشور ایتالیا

کشور ایتالیا حدود ۶۱ میلیون نفر جمعیت دارد و از پرجمعیت ترین کشورهای اروپایی محسوب می شود.
حدود یک پنجم جمعیت ایتالیا در رده سنی بالای ۶۵ سال قرار دارند و تنها در سالهای اخیر نرخ تولد در ایتالیا کاهشی اندک داشته است و همچنان کمتر از ۲% است. در داخل خاک ایتالیا، پراکندگی جمعیتی اصلاً متوازن نیست و تراکم جمعیت در نواحی نزدیک به سواحل دریا بیشتر از مناطق مرکزی این کشور است. در حال حاضر شهرهای رم، میلان، ناپل، تورین و پالرمو با جمعیت بین ۱ تا ۴ میلیون نفر پرجمعیت ترین شهرهای ایتالیا محسوب می شوند.

جمعیت شناسی مردم ایتالیا

جمعیت شناسی مردم ایتالیا

ایتالیا در زمینه پذیرش مهاجر نیز از کشورهای محبوب جهان بشمار می رود و مطابق آمار رسمی تا پایان سال ۲۰۱۷ بیش از پنج میلیون نفر با اصالت خارجی و تابعیت ایتالیایی در این کشور زندگی می کنند که نزدیک به ۱۰درصد از کل جمعیت ایتالیا را تشکیل می دهند. در سال گذشته ۲۰۱٫۰۰۰ نفر از اتباع خارجی، تابعیت ایتالیایی دریافت کرده اند و این در حالی است که مطابق آمار غیررسمی حدود یک میلیون نفر تبعه خارجی بصورت غیرقانونی در ایتالیا زندگی می کنند. بیشترین مهاجرین خارجی را اتباع کشورهای رومانی، آلبانی، اوکراین، لهستان، مراکش و مصر و در سالهای اخیر آوارگان جنگی از کشورهای سوریه و عراق تشکیل داده اند.

 

زبان

زبان ایتالیایی، زبان رسمی و رایج درکشور ایتالیا است اما با توجه به پیشینه تاریخی نواحی مختلف ایتالیا، گویش هایی متعدد و متفاوت از زبان ایتالیایی در مناطق مختلف ایتالیا وجود دارد.

زبان ایتالیایی زبان رایج مردم کشور ایتالیا

در حال حاضر ۱۲ گویش منطقه ای بصورت رسمی در چارچوب قانونی کشور ایتالیا به رسمیت شناخته شده اند که ریشه هایی از زبان های آلمانی، کاتالان، یونانی، اسلاو، کروات، فرانسوی، لاتین و چند زبان محلی و تاریخی دیگر در این گویش ها وجود دارد. رایج ترین زبان خارجی مورداستفاده در ایتالیا زبان رومانیایی است که زبان اول حدود ۸۰۰٫۰۰۰ نفر در ایتالیا محسوب می شود و زبان های عربی، آلبانیایی و اسپانیولی در جایگاه بعدی قرار دارند.

 

دین رسمی

از سال ۱۹۸۵ مطابق قانون اساسی ایتالیا، در این کشور دین رسمی تعیین نشده است اما این به معنای مذهبی نبودن مردم ایتالیا نیست و به قاطعیت می توان مرم ایتالیا را از مذهبی ترین جوامع در اروپا بشمار آورد. دین رایج در ایتالیا، شاخه ای از مذهب کاتولیک مسیحی (Roman Catholicism) است که بیش از ۸۰درصد جمعیت این کشور  از آن تبعیت می کنند.

دین رسمی مردم کشور ایتالیا

مرجع مذهب مسیحیت در ایتالیا کلیسای Sancta Sedes است که بسیاری به اشتباه تصور می کنند همان واتیکان است در حالیکه واتیکان تنها از سال ۱۹۲۹ ایجاد شده اما پیشینه Sancta Sedes به ابتدای ظهور مسیحیت برمی گردد.

بعد از مسیحیت کاتولیک، مسیحیت ارتدوکس، پروتستان، دین یهود و اسلام و بسیاری از فرقه های مختلف مسیحیت اقلیت های مذهبی ایتالیا را تشکیل می دهند.
کشور ایتالیا با توجه به قرار داشتن در مرکز حاکمیت امپراطوری روم باستان بستر وقوع بسیاری از وقایع مهم تاریخی و مذهبی بوده است و به همین دلیل فرقه ها و شاخه های مختلف از دین مسیحیت که هر یک در دوره های تاریخی خاص شکل گرفته اند همچنان در مناطق مختلف ایتالیا با پیروان متعدد و بصورت نسل به نسل همچنان فعالیت می کنند.
از شاخص ترین فرقه های مسیحیت که همچنان در ایتلیا فعال هستند می توان به مسیحیان Pentecostalism، Evangelicalism، فرقه Assemblies of God ، فرقه Latter-day Saints ، Seventh-day Adventist اشاره نمود.

 

وضعیت اقتصادی کشور ایتالیا

ایتالیا یکی از صنعتی ترین کشورهای جهان است که در بین کشورهای کاملاً توسعه یافته قرار دارد. اقتصاد این کشور از مهم ترین سیستم های سرمایه داری جهان است که در رتبه سوم اتحادیه اروپا قرار دارد و هشتمین اقتصاد قدرتمند جهان بشمار می رود.
به لحاظ شاخص های کیفیت زندگی، ایتالیا در بین ۲۰ کشور برتر جهان قرار دارد و شاخه مرکزی تعداد زیادی از شرکت ها و کارخانه های صنعتی معتبر جهانی در ایتالیا مستقر شده است.

دفتر مرکزی کارخانه فررو مالک برند نوتلا و کیندر

دفتر مرکزی کارخانه فررو مالک برند نوتلا و کیندر

ایتالیا ششمین کشور بزرگ دارای مراکز تولیدی و کارخانجات جهان بشمار می رودکه اغلب واحدهای تولیدی و صنعتی این کشور در رده واحدهای کوچک و میان سایز (small and medium-sized enterprises) قرار دارند. مهم ترین صنایع ایتالیا شامل صنایع خودرو سازی، مواد غذایی، ماشین آلات صنعتی و کشاورزی، مد و پوشاک می باشد.

کارخانه لامبورگینی در ایتالیا

کارخانه لامبورگینی در ایتالیا

بخشی بسیار مهم از صنعت ایتالیا به صنایع خودروسازی اختصاص دارد که ایتالیا را در بین ۷ کشور برتر در صنعت خودروسازی قرار داده است. تعدادی از بزرگترین و معتبرترین برندهای خودرو در جهان شامل لامبورگینی، مازراتی، فراری و فیات در ایتالیا ساخته می شوند و این برندها تاکنون ۱۲ بار عنوان بهترین خودرو ساخته شده در اتحادیه اروپا را به خود اختصاص داده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید