راهنمای جامع سفر به شهر کالینینگراد

بعد از جنگ جهانی دوم این شهر به خاک روسیه برگردانده شد و امروزه حدود ۵۰۰٫۰۰۰ نفر جمعیت را در خود جای داده است. در این مطلب جامع ترین راهنمای سفر به شهر کالینینگراد در اختیار شما قرار می گیرد.

  • تاریخ انتشار : ۱۳ اسفند ۱۳۹۶
  • تعداد نمایش : 122
  • دیدگاه ها : صفر

راهنمای جامع سفر به شهر کالینینگراد

کالینینگراد (Kaliningrad) یکی از شهرهای میزبان مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه است که ۴ مسابقه از دیدارهای جام جهانی ۲۰۱۸ (کرواسی – نیجریه ، صربستان – سوئیس ، اسپانیا – مراکش ، انگلستان – بلژیک) در استادیوم مدرن و زیبای این شهر Kaliningrad Stadium برگزار خواهد شد.

معرفی کامل شهر کالینینگراد و بررسی تاریخچه شهر ، وضعیت آب و هوایی ، جمعیت شناسی ، وضعیت اقتصادی ، راه های دسترسی زمینی و هوایی و همچنین معرفی موزه ها و سالن های تئاتر شهر

کالینینگراد، مرکز استان کالینینگراد در غرب روسیه است که در بخش بندی جغرافیایی حدود ۳۰۰ کیلومتر از سرزمین اصلی روسیه فاصله دارد ولی بخشی از خاک روسیه محسوب می شود.

کالینینگراد، مرکز استان کالینینگراد در غرب روسیه

نمایی زیبا از شهر کالینینگراد در غرب کشور روسیه

شهر کالینینگراد در ساحل دریای بالتیک واقع شده و در سالهای دور بخشی از قلمرو رایش آلمان بشمار می رفت بطوریکه حتی نام این شهر در گذشته کونیگسبرگ (Königsberg) بوده و امانوئل کانت فیلسوف مشهور آلمانی اهل این شهر بوده است. بعد از جنگ جهانی دوم این شهر به خاک روسیه برگردانده شد و امروزه حدود ۵۰۰٫۰۰۰ نفر جمعیت را در خود جای داده است. در این مطلب جامع ترین راهنمای سفر به شهر کالینینگراد در اختیار شما قرار می گیرد.

تاریخچه مختصر شهر کالینینگراد

پیدایش اولین سکونتگاه ها در محل کنونی شهر کالینینگراد به سالهای قرن سیزدهم میلادی برمی گردد که در این دوره زمانی اقوام پروسی در این منطقه ساکن بوده اند و شهری بندری بنام Tuwangste در همین محل وجود داشته است.

تصویری تاریخی از شهر کونیگسبرگ - کالینینگراد

شهر Tuwangste در سال ۱۲۵۵ در جریان جنگی که در منطقه اتفاق افتاد بطور کامل ویران شد و بعدها یک قلعه نظامی بنام کونیگسبرگ (Königsberg) در این مکان ساخته شد و همین قلعه با گذر زمان به شهری مسکونی تبدیل شد که در قرن هفدهم بعنوان شهر Königsberg شناخته می شد و در قلمرو امپراطوری آلمان قرار داشت. در دوران جنگ جهانی دوم بعد از بمباران سنگین بمب افکن های انگلیسی و بعد از آن با محاصره بزرگ نیروهای روسی این شهر به ویرانه ای تبدیل شد و بعد از پایان جنگ بعنوان بخشی از خاک روسیه در نظر گرفته شد.

نقشه قدیمی از شهر کالینینگراد

نقشه قرن هفدهمی و ابتدای پیدایش شهر کونیگسبرگ

بعد از پایان جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۴۵ کونیگسبرگ با حمایت متفقین در قلمرو اتحاد جماهیر شوروی قرار گرفت و در سال ۱۹۴۶ بعد از مرگ میخائیل کالینین که از رهبران سیاسی اتحاد جماهیر شوروی بعد از جنگ جهانی بود، نام شهر به کالینینگراد (Kaliningrad) تغییر داده شد. جمعیت آلمانی شهر مجبور به ترک شهر و مهاجرت به آلمان، لهستان یا لتونی شدند و جمعیت زیادی از نقاط مختلف کشور روسیه در شهر ساکن شدند و زبان روسی بعنوان زبان رسمی منطقه تعیین شد. بازسازی و توسعه عمرانی شهر در دهه ۴۰ و ۵۰ انجام شد و با توجه به موقعیت استراتژیک کالینینگراد واحد هایی مهم از ارتش سرخ شوروی سابق در منطقه مستقر شدند.

عکس قدیمی از شهر کالینینگراد

در ورود به هزاره جدید و پس از دوره گذار ناشی از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱، نام بسیاری از شهرهای روسیه تغییر پیدا کرد مانند شهر لنینگراد که به سنت پیترزبورگ تغییر داده شد اما نام شهر کالینینگراد همچنان بدون تغییر باقی ماند. با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و تشکیل کشورهای استقلال یافته در منطقه، شهر کالینینگراد در فاصله حدود ۳۰۰ کیلومتری از خاک کشور روسیه جدید در مجاورت مرزهای کشورهای لتونی و لهستان قرار گرفت. سراسر منطقه بعنوان منطقه آزاد اقتصادی تعیین شد و اجازه رفت و آمد به تمام اتباع کشورهای عضو اتحادیه اروپا داده شد. امروزه کالینینگراد در خط مقدم اقتصاد و تجارت دریایی بالتیک در مرز لهستان و روسیه قرار دارد و همچنان یکی از نقاط استراتژیک کشور روسیه محسوب می شود.

 

وضعیت آب و هوا شهر کالینینگراد

شهر کالینینگراد مشابه بسیاری دیگر از مناطق و شهرهای کشور روسیه دارای سیستم آب و هوای اقلیم قاره‌ای مرطوب (Humid continental climate) است که ویژگی این اقلیم داشتن اختلاف دمای بسیار میان فصل‌ها و داشتن تابستان‌های گرم یا داغ و اغلب مرطوب و زمستان‌های سرد و گاهی خشن است.

آب و هوای شهر کالینینگراد در فصل بهار

در بیشتر مناطق این اقلیم بارش در طول سال نسبتاً متوازن بوده و در همهٔ فصل‌ها بارش به اندازه بسنده وجود دارد. بارش برف در همهٔ مناطق روی می‌دهد و در بیشتر این مناطق در میانهٔ زمستان معمول تر از بارش باران است.
هوای شهر در بسیاری از اوقات سال مرطوب، سرد و همراه با نوسان های بسیار زیاد در دمای هوا است. آب و هوا در فصل های مختلف سال در کالینینگراد کاملاً متفاوت است.

نمایی زیبا از شهر کالینینگراد در اوج سرما و فصل زمستان

نمایی زیبا از شهر کالینینگراد در اوج سرما و فصل زمستان

فصل بهار از ماه مارس شروع می شود در حالیکه هوا هنوز سرد اما بتدریج آب و هوا بسیار معتدل و دلپذیر می شود و در ادامه اغلب گرم و آفتابی است. در فصل تابستان از ماه ژوئن روزهای گرم سال فرا می رسد و دما براحتی تا ۳۵ درجه سانتیگراد افزایش می یابد. نشانه های فصل پاییز از ماه سپتامبر نمایان می شود و بتدریج از ماه نوامبر هوا سرد و بارش باران آغاز می شود. فصل زمستان با دوره های طولانی بارش برف همراه است بخصوص در ماه های ژانویه و فوریه که سردترین روزهای سال در همین دوره زمانی قرار دارند. بر اساس اطلاعات جمع آوری شده بهترین زمان برای مسافرت به کالینینگراد در ماه های ژوئن و جولای و آگوست می باشد.

 

جمعیت شناسی کالینینگراد

سراسر منطقه استحفاظی شهر کالینینگراد در حدود ۴۵۰٫۰۰۰ نفر جمعیت را در خود جای داده است و بلحاظ جمعیت ساکن در رتبه ۴۰ شهرهای روسیه محسوب می شود. بعد از پایان جنگ جهانی دوم و کوچ اجباری ساکنین آلمانی شهر جمعیت روس بطور کامل جایگزین آنها شدند و امروزه نیز همچنان اکثریت غالب شهر ساکنین دارای اصلیت روس هستند که نزدیک به ۸۸ درصد از جمعیت ساکن در شهر کالینینگراد را تشکیل می دهند.

جمعیت شناسی کالینینگراد - اتباع روس و آلمانی کالینینگراد

اتباع خارجی سکن در شهر اغلب از کشورهای اوکراین، بلاروس، ارمنستان، لتونی، لهستان و تاتار هستند. اکثریت غالب جمعیت کالینینگراد را مسیحیان ارتدوکس تشکیل می دهند و مسلمانان و مسیحیان کاتولیک و پروتستان و پیروان دین یهود از اقلیت های مذهبی در منطقه بشمار می روند همچنین زبان رسمی و رایج در کالینینگراد، زبان روسی است.

وضعیت اقتصادی شهر کالینینگراد

کالینینگراد در سال ۱۹۹۶ بعنوان منطقه ویژه اقتصادی (Special Economic Zone) تعیین شد و در نتیجه تولیدکنندگان و فعالان تجاری و اقتصادی در این منطقه از پرداخت مالیات و هزینه های گمرکی در ازای واردات و ارسال کالا به نقاط مختلف کشور روسیه معاف هستند.

وضعیت اقتصادی شهر کالینینگراد

با در نظرگرفتن این شرایط، کالینینگراد یکی از مهم ترین مراکز اقتصادی و صنعتی کشور روسیه محسوب می شود که حتی به هنگ کنک روسیه (Russian Hong Kong) مشهور شده است.  علاوه بر فعالیت تعدادی از شرکت های مخابراتی و الکترونیکی، شرکت های معتبر خودروسازی مانند کادیلاک، ب ام و و هامر در این منطقه کارخانه هایی برای مونتاژ محصولات خود احداث کرده اند. از مهم ترین صنایع کالینینگراد می توان به کشتیرانی، شیلات، تجارت سنگ های قیمتی و مونتاژ قطعات خودرو اشاره کرد. در حال حاضر رشد اقتصادی سالیانه منطقه آزاد کالینینگراد حدود ۱۰ درصد و سریع تر از تمام مناطق روسیه است.

دسترسی به کالینینگراد

فرودگاه بین المللی کالینینگراد راهنمای جامع سفر به شهر کالینینگراد(Kaliningrad Hrabrovo Airport)

این فرودگاه در فاصله ۱۶ کیلومتری مرکز شهر کالینینگراد واقع شده است. روزانه تعدادی زیادی پرواز بین کالینینگراد و شهرهای مسکو، سنت پیترزبورگ، کازان و دیگر شهرهای مهم روسیه در این فرودگاه انجام می شود. از مهم ترین شرکت های هواپیمایی در این فرودگاه می توان به  Aeroflot ، airBaltic، Air Berlin، Belavia، Rusline، UVT Aero  Kazan و Ural Airlines اشاره کرد.

فرودگاه بین المللی شهر کالینینگراد (Kaliningrad Hrabrovo Airport)

برای دسترسی به این فرودگاه از مرکز شهر می توانید از اتوبوس های خط شماره ۱۴۴ استفاده کنید. این اتوبوس ها هر یک ساعت بین ترمینال مرکز شهر و فرودگاه تردد می کنند و مبلغ کرایه این مسیر ۴۵ دقیقه ای بین ۴۰ تا ۸۰ روبل است و در صورت همراه داشتن بار اضافی مبلغ ۲۰ روبل برای حمل و نقل وسایل باید بپردازید. برای دسترسی به مرکز شهر از فرودگاه و پس از پیاده شدن از هواپیما می توانید با هماهنگی دفتر فرودگاه از تاکسی های ویژه استفاده کنید که با هزینه بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ روبل شما را به هر نقطه دلخواه از محدوده شهری کالینینگراد می رسانند اما احتمالاً در روزهای برگزاری مسابقات جام جهانی مبلغ کرایه ها بیشتر از این مقادیر خواهد بود.

ایستگاه قطار کالینینگراد  (Kaliningrad Passazhirsky railway station)

ایستگاه قطار پاساژیرسکی با شهرهای مسکو (۲۲ ساعت)، سنت پیترزبورگ (۲۶ ساعت) و سوچی (۶۱ ساعت) در داخل خاک روسیه و همچنین با کشورهای آلمان (شهر برلین) و لهستان (شهر ورشو) در ارتباط است. نکته جالب در مسافرت با قطار از شهر مسکو به کالینینگراد اختلاف ساعت یک ساعته این دو شهر با یکدیگر است.

ایستگاه قطار شهر کالینینگراد (Kaliningrad Passazhirsky railway station)

به این ترتیب که وقتی قطار در مسکو در ساعت ۱۸:۳۰ حرکت می کند، ساعت در کالینینگراد ۱۷:۳۰ است. به دلیل این اختلاف ساعت در مناطق مختلف کشور پهناور روسیه، ساعت تمام ایستگاه های قطار، زمان را به وقت مسکو نمایش می دهند. برای اطلاع از زمان حرکت قطارها و خرید بلیط باید به سایت راه آهن روسیه مراجعه کنید.

موزه های کالینینگراد

شهر کالینینگراد مانند بسیاری دیگر از شهرهای قدیمی و مهم کشور روسیه، تعداد زیادی موزه های علمی، تاریخی و هنری را در خود جای داده است بطوریکه در حال حاضر حداقل ۱۲ موزه در این شهر میزبان گردشگران علاقمند هستند.

موزه امانوئل کانت شهر شهر کالینینگراد روسیه

موزه امانوئل کانت شهر کالینینگراد روسیه

از مهم ترین موزه های کالینینگراد عبارتند از موزه امانوئل کانت (Immanuel Kant museum)، موزه تاریخ و هنر منطقه کالینینگراد (Regional Museum of History and Arts)، موزه تاریخی قلعه پروسیان (Castle’s Prussia Museum)، موزه سنگ های زینتی (Amber Museum)، گالری هنری کالینینگراد (Kaliningrad State Art Gallery)، موزه علمی اقیانوس ها (Museum of the World’s Oceans) و موزه تاریخی واقع در Friedland Gate ، مرکز ملی هنرهای معاصر (National Centre for Contemporary Arts)، خانه تاریخی هرمان برشت (Herman Brachert House)، موزه تاریخی واقع در قلعه Insterburg ، موزه بالتیک (Museum of the Baltic Fleet)، موزه تاریخ راه آهن کالینینگراد (Kaliningrad Railway History Museum).

موزه سنگ های زینتی شهر کالینینگراد - Amber Museum

موزه سنگ های زینتی کالینینگراد – Amber Museum

سالن های تئاتر کالینینگراد

فرهنگ زندگی در شهرهای بزرگ روسیه از سالیان دور با تماشای تئاتر و اپرا آمیخته شده است و در تمام شهرهای مهم روسیه سالن های تئاتر بزرگ و باشکوه وجود دارد که اغلب هنوز فعال و در حال استفاده هستند.

 

سالن ارکستر فیلارمونیک کالینینگراد (The Kaliningrad Philharmonic Orchestra) در محل کلیسای جامع قدیمی کونیگسبرگ (Catholic Church of the Holy Family of Königsberg) واقع شده است که ساخت این ساختمان به سال ۱۹۰۷ برمی گردد. ساختمان کلیسا در طول سالهای جنگ جهانی از بمباران های وسیع شهر جان سالم بدر برد و بعد از پایان جنگ مورد بازسازی قرار گرفت تا اینکه در سال ۱۹۸۰ دوباره درهای آن به روی مردم گشوده شد.

سالن ارکستر فیلارمونیک شهر کالینینگراد در محل کلیسای جامع کونیگسبرگ

سالن ارکستر فیلارمونیک کالینینگراد در محل کلیسای جامع کونیگسبرگ

 

سالن تئاتر منطقه ای کالینینگراد (Kaliningrad Regional Drama Theater) نیز از ساختمان های تاریخی و دیدنی شهر محسوب می شود که در سال ۱۹۱۰ ساخته شده و بعد از بازسازی های پس از پایان جنگ جهانی دوم از سال ۱۹۶۰ مورد استفاده مجدد قرار گرفته است. معماری نمای بیرونی ساختمان که از ستون هایی بلند و عظیم تشکیل شده از معماری سالن تئاتر Bolshoi Theater در مسکو الهام گرفته شده است.

سالن تئاتر منطقه ای شهر کالینینگراد - Kaliningrad Regional Drama Theater

سالن تئاتر منطقه ای کالینینگراد – Kaliningrad Regional Drama Theater

 

سالن تئاتر موزیکال کالینینگراد (Kaliningrad Regional Musical Theatre) در سال ۲۰۰۱ ساخته شده و در ابتدا بعنوان مرکز رادیو و تلویزیون مورد استفاده قرار گرفت تا اینکه در سال ۲۰۱۲ بعد از بازسازی و تغییراتی در معماری درونی و بیرونی ساختمان، تئاتر موزیکال شهر کالینینگراد به این ساختمان انتقال داده شد و امروزه مرکز آموزش و اجرای هنر تئاتر موزیکال در کالینینگراد محسوب می شود.

سالن تئاتر موزیکال کالینینگراد - Kaliningrad Regional Musical Theatre

سالن تئاتر موزیکال کالینینگراد – Kaliningrad Regional Musical Theatre

 

سالن تئاتر عروسکی کالینینگراد (Kaliningrad Puppet Theater) که از سال ۱۹۷۵ در ساختمان تاریخی کلیسای یادبود کویین لوئیس واقع شده است یکی دیگر از سالن های تئاتر قدیمی و دیدنی شهر بشمار می رود. ساختمان کلیسا با معماری نئوکلاسیک توسط معمار مشهور آلمانی، فریتز هیتمان در سال ۱۹۰۱ ساخته شده است.

سالن تئاتر عروسکی شهر کالینینگراد در ساختمان تاریخی کلیسای یادبود کویین لوئیس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید