معرفی مناطق گردشگری کازان – ارگ تاریخی کرملین ، محله چوبی و بافت تاریخی

در این مقاله به معرفی مناطق گردشگری کازان شامل معرفی محله چوبی، ارگ تاریخی کرملین و بافت تاریخی مرکز شهر کازان میپردازیم.

  • تاریخ انتشار : ۷ بهمن ۱۳۹۶
  • تعداد نمایش : 152
  • دیدگاه ها : صفر

شهر کازان که به قازان نیز معروف است پایتخت جمهوری تاتارستان روسیه است. این شهر بزرگ بیش از یک میلیون نفر جمعیت دارد و در بخش اروپایی روسیه واقع شده است.

شهر کازان یکی از شهرهای بزرگ مسلمان نشین در روسیه به شمار میرود و به همین جهت تعداد زیادی مسجد با معماری جالب و منحصربفرد در این شهر بنا شده است.

راهنمای سفر به کازان

در این مقاله به معرفی مناطق گردشگری کازان شامل معرفی محله چوبی ، ارگ تاریخی کرملین و بافت تاریخی مرکز شهر کازان میپردازیم و شما را با برج تاریخی سویومباک ، مسجد قل شریف ، موزه هرمیتاژ کازان ، موزه ملی تاریخ تاتارستان ، خیابان قدیمی بائومان ، صومعه تاریخی رییفا ، شهر تاریخی بلغار ، شهر جزیره ای ژیاشک ، شهر ایلابوگا و منطقه طبیعی و زیبای کیش بابای آشنا می کنیم.

مردم شهر کازان در سال ۲۰۰۵ هزارمین سال بوجود آمدن شهرشان را جشن گرفتند و با ورود به دومین هزاره از تاریخ طولانی این شهر دوره ای جدید از توسعه اقتصادی و به همین ترتیب در صنعت گردشگری شهر کازان آغاز شده است. بخش های تاریخی شهر بازسازی شده اند و امروزه گردشگران می توانند از تمام مکان های تاریخی و دیدنی شهر براحتی دیدن کنند. شهر کازان سه منطقه تاریخی دارد که در صورت سفر به این شهر باید برای بازدید از هر یک از آنها مدت زمانی را اختصاص دهید.

نمایی زیبا از شهر تاریخی توریستی کازان روسیه

نمایی زیبا از شهر تاریخی توریستی کازان روسیه

منطقه ارگ تاریخی کرملین (Kazan Kremlin Fortress)

شهر کازان یک ارگ تاریخی به نام قلعه کرملین (Kremlin Fortress) را در خود جای داده که در سال ۲۰۰۰ در فهرست میراث جهانی سازمان یونسکو (World Heritage Site) ثبت شده است. در داخل این قلعه یا شهرک نظامی، عبادتگاهی تاریخی با شش ستون (مناره) و پنج گنبد بزرگ ساخته شده است در دوره های تاریخی مختلف بعنوان مسجد و کلیسا مورد استفاده قرار داشته است.

معرفی مناطق گردشگری کازان - تصویری از منطقه ارگ تاریخی کرملین

تصویری از منطقه ارگ تاریخی کرملین

برج مشهور سویمبیکا (Soyembika) که نماد گردشگری شهر کازان محسوب می شود در کنار دیدنی های تاریخی شامل مسجد قل شریف (Qol-Şarif mosque) بزرگترین مسجد حال حاضر در کشور روسیه، صومعه و برج تاریخی اسپاسکایا (Spasskaya)، اقامتگاه رهبر تاتارستان (Palace of the President)، کلیسای تاریخی سنت پیتر (Saint Peter Cathedral) در همین مجموعه تاریخی قرار گرفته است.

نمایی زیبا از برج سویمبیکا واقع در ارگ تاریخی کرملین

نمایی زیبا از برج سویمبیکا واقع در ارگ تاریخی کرملین

محله چوبی (Wooden Kazan)

معرفی مناطق گردشگری کازان – در ابتدای قرن بیستم بخش زیادی از ساختمان های واقع در منطقه مرکز شهر کازان از چوب ساخته شده بودند. این ساختمان های چوبی دو طبقه برای چندین دهه فرم متداول خانه های شهروندان کازان بوده است که به تدریج با تخریب بسیاری از این خانه ها، ساکنین که جمعیت آنها به بیش از صد هزار نفر می رسید  به محله ها و شهرک های جدید منتقل شدند. امروزه بخش های باقیمانده از محله چوبی در مرکز شهر به یکی از جاذبه های تاریخی و معماری شهر تبدیل شده است و بازدید از آن خالی از لطف نیست.

معماری خانه های چوبی واقع در محله چوبی شهر کازان روسیه

معماری خانه های چوبی واقع در محله چوبی شهر کازان روسیه

بافت مرکزی و تاریخی شهر (Qazan Bistäse and İske Tatar Bistäse)

معرفی مناطق گردشگری کازان – شهر کازان توسط کانال بالاک (Bolaq) و دریاچه طبیعی کابان (Lake Qaban) به دو بخش تقسیم شده است که منطقه موسوم به Kazanskiy Posad یا Qazan Bistäse بخش تاریخی دارای معماری سبک روسی شهر کازان محسوب می شود و منطقه İske Tatar Bistäse بخش تاریخی تاتار در حدفاصل دریاچه بالاک و رود ولگا قرار گرفته است. این دو منطقه تعداد زیادی مکان های دیدنی، مسجدها و کلیساهای تاریخی و مناظر جالب توجه را در خود جای داده اند.

معرفی مناطق گردشگری کازان - نمایی از مرکز شهر کازان و بافت مرکزی تاریخی شهر

نمایی از مرکز شهر کازان و بافت مرکزی تاریخی شهر

مساجد تاریخی شامل مسجد نوراله، مسجد سلطان، مسجد زنگار و مساجد Bornay ، Apanay ، Äcem، Märcani و İske Taş در منطقه تاریخی Kazanskiy Posad قرار دارند و کلیساهای تاریخی Blagoveschenskaya ، Varvarinskaya، Nikol’skaya و Tikhvinskaya در منطقه Qazan Bistäse واقع شده اند که بخش روسی شهر (Russian part) محسوب می شود.

معماری زیبای مساجد تاریخی کازان - مسجد و زیارتگاه های کازان روسیه ، مسجد قل شریف

معماری زیبای مساجد تاریخی کازان – مسجد قل شریف

جاذبه های گردشگری در کازان

ارگ تاریخی کازان (Kazan Kremlin)

معرفی مناطق گردشگری کازان – قلعه تاریخی تاتارها در شهر کازان که بخش های زیادی از آن پس از حمله ایوان مخوف به تاتارستان تخریب شد و در قرن هفدهم دوباره بازسازی شد. سبک معماری بکارگرفته شده در ساختمان قلعه مربوط به دوران تزار روس است و معماری برج های دیده بانی کاملاً با نمونه های مشابه در دیگر شهرهای تاریخی روسیه مطابقت دارد.

برج تاریخی سویومباک (Suyumbike Tower)

معرفی مناطق گردشگری کازان – مطابق روایات قدیمی پس از تصرف تاتارستان توسط ایوان مخوف، تزار مشهور روس او دلباخته پرنس سویومباک از دختران خاندان اشرافی تاتار شد اما پرنسس جوان برای قبول پیشنهاد ازدواج یک شرط برای ایوان تعیین کرد که بلندترین برج در شهر کازان را در مدت هفت روز بسازد. ایوان موفق به ساخت برج در مدت هفت روز شد اما سویومباک بعد از بالارفتن از برج از بلندترین نقطه خود را به پایین انداخت و کشته شد تا سمبل پایداری و مقاومت تا سرحد مرگ برای قوم تاتار باشد. امروزه گرچه بسیاری در واقعیت داشتن این داستان تردید دارند اما وجه رمانتیک و قهرمانی داستان برای مردم شهر احترام برانگیز است.

برج تاریخی سویومباک

مسجد قل شریف (Kul Sharif Mosque) 

معرفی مناطق گردشگری کازان – این مسجد به افتخار و بزرگداشت یکی از بزرگان قوم تاتار که در قرن شانزدهم در نبردهای برای دفاع از کازان در مقابل حمله ارتش ایوان مخوف کشته شد در سالهای ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۵ ساخته شده است. این مسجد بزرگترین مسجد مسلمانان در کشور روسیه محسوب می شود و در داخل محوطه ارگ تاریخی کرملین قرار دارد و این منطقه تاریخی را به سمبلی از فرهنگ و تمدن قوم تاتار تبدیل کرده است. فضای داخلی مسجد شامل سالن اصلی نمازگزاران و محراب مسجد و ایوان زیبای آن در کنار محوطه اطراف ساختمان بسیار زیبا و دیدنی است و یک موزه با موضوع تاریخ اسلام در منطقه در محوطه ساخته شده است.

معرفی مناطق گردشگری کازان - مسجد زیبا و تاریخی قل شریف شهر کازان

مسجد زیبا و تاریخی قل شریف شهر کازان

موزه هرمیتاژ کازان (Kazan State Hermitage Museum)

معرفی مناطق گردشگری کازان – این موزه در واقع شعبه ای موزه بزرگ و مشهور هرمیتاژ در سنت پیترزبورگ است که مجموعه های تاریخی و هنری عمدتاً در رابطه سرزمین تاتارستان در این موزه در معرض نمایش عموم قرار گرفته است.

موزه تاریخی هرمیتاژ کازان روسیه

موزه ملی تاریخ تاتارستان (State Museum of the Tatar State)

معرفی مناطق گردشگری کازان – این موزه یکی از پروژه های فرهنگی و گردشگری بود که در جریان جشن های هزارساله کازان انجام شد و در مکان قبلی مسجد سلطان تاتار که در جریان حمله ارتش ایوان مخفوف به تاتارستان تخریب شده بود، ساخته شده است. ساختمان موزه در دو طبقه ساخته شده و بخش های مختلف فرهنگ و تاریخ سرزمین و قوم تاتار را تحت پوشش قرار می دهد.

تصویری زیبا از موزه تاریخ تاتارستان کازان - روسیه

تصویری زیبا از موزه تاریخ تاتارستان کازان – روسیه

خیابان قدیمی بائومان (Bauman Street)

معرفی مناطق گردشگری کازان – منطقه مرکزی شهر کازان که رفت و آمد در آن فقط برای عابرین پیاده امکان پذیر است و در حدفاصل ارگ تاریخی کرملین و هتل تاتارستان قرار گرفته است. مهم ترین و محبوب ترین و البته پررفت و آمد ترین نقطه شهر کازان که مملو از فروشگاه ها، مغازه ها، بوتیک ها، رستوران و کافه و مناظر زیبای شهری است و بازار عکس های یادگاری در این منطقه داغ است!  خیابان های اصلی در منطقه مرکز شهر خیابان های Bauman ، Kremlyovskaya ، Dzerzhinsky، Tuqay ، Puşkin، Butlerov، Gorkiy و Karl Marx هستند.

معرفی مناطق گردشگری کازان - نمایی از خیابان قدیمی بائومان شهر کازان

نمایی از خیابان قدیمی بائومان شهر کازان

صومعه تاریخی رییفا (The Raifa Monastery)

معرفی مناطق گردشگری کازان – این صومعه در ۳۰ کیلومتری کازان در ساحل یک دریاچه طبیعی بسیار زیبا در وسط جنگل و پارک ملی ولگا کاما (Volga-Kama National Park) واقع شده و یکی از یادگارهای زیبای معماری از قرن هفدهم در منطقه تاتارستان محسوب می شود. این صومعه در نزد مردم محلی از جایگاه معنوی خاصی برخوردار است و بسیاری افراد به شفابخش بودن این محل اعتقاد دارند.

صومعه تاریخی رییفا واقع در کشور روسیه

شهر تاریخی بلغار (Ancient city of Bolgar)

معرفی مناطق گردشگری کازان – یکی از معدود مجموعه های باستانی که از اقوام اولیه تاتار که در منطقه ساکن بوده اند باقی مانده است و با توجه به اینکه در خارج از شهر کازان واقع شده است، بهترین راه برای بازدید از این مجموعه ثبت نام در تورهای یک روزه گردشگری بازدید از این مجموعه می باشد. این سکونتگاه تاریخی به قدمت تمام منطقه تاتارستان دارد و تمام اقوام بلغار، روس و تاتار که در منطقه ساکن بوده اند دارای تاریخی مشترک در این شهر هستند. این شهر باستانی از سال ۱۹۹۸ در فهرست میراث تاریخی سازمان یونسکو ثبت شده است.

شهر تاریخی بلغار - کازان روسیه

نمایی از شهر تاریخی بلغار

شهر جزیره ای ژیاشک (Island-town Sviyazhsk)

معرفی مناطق گردشگری کازان – یکی دیگر از شهرهای تاریخی و زیبای جمهوری تاتارستان است که در منطقه ای در دلتای حدفاصل رود های ولگا (Volga) و ژیاگا (Sviyaga River) واقع شده است و مانند جزیره ای بین این دو رودخانه بنظر می رسد هر چند از طریق یک جاده به خشکی (mainland) متصل می باشد. این شهر در سال ۱۵۵۲ توسط ایوان مخوف و برای محاصره شهر کازان بصورت یک قلعه نظامی ساخته شد و بعد از تصرف کازان با مرور زمان و افزایش جمعیت ساکن به اولین شهر مسیحی ارتدوکس در سرزمین تاتارستان تبدیل شد. چندین کلیسای تاریخی در شهر وجود دارند که کلیسا و صومعه اصلی شهر (Assumption Cathedral) از سال ۲۰۱۷ در فهرست میراث تاریخی سازمان یونسکو ثبت شده اند. بدون اغراق، زیبایی مناطق اطراف این جزیره منحصربفرد و در جهان بی نظیر است.

شهر جزیره ای ژیاشک (Island-town Sviyazhsk) کازان روسیه

شهر جزیره ای ژیاشک (Island-town Sviyazhsk) کازان روسیه

شهر ایلابوگا (Elabuga)

معرفی مناطق گردشگری کازان – این شهر با قدمت هزارساله در ساحل رود کاما (river Kama) واقع شده است و طی قرن ها مرکز تجارت و داد و ستد در منطقه تاتارستان بوده است تا اینکه طی مجادله های درونی و بروز جنگ در سال ۱۸۱۲ دچار ویرانی بسیار وسیعی شد و جایگاه خود را در منطقه برای همیشه از دست داد. بسیاری مورخان این شهر را اولین شهر و مرکز تجاری در روسیه می دانند و گواه این مسئله سکونت مردمی از اقوام و نژادهای مختلف در این شهر است که از سالهای بسیار دور برای تجارت و داد و ستد به اینجا آمده اند و در همین شهر ساکن شده اند.

تصویری از شهر ایلابوگا - معرفی مکان های توریستی و دیدنی های شهر کازان روسیه

تصویری از شهر ایلابوگا

منطقه طبیعی و زیبای کیش بابای (Kysh-Babay Residence)

معرفی مناطق گردشگری کازان – این منطقه جنگلی پوشیده از درختان زیبای سوزنی برگ در ۶۰ کیلومتری شهر کازان در مجاورت رودخانه لایا (Iya) واقع شده است و منطقه ای مناسب برای گشت و گذار علاقمندان به طبیعت بکر و سرسبز می باشد. تورهای گردشگری یک روزه فرصتی ایده آل برای گشت و گذار در طبیعت این منطقه است.

منطقه طبیعی و زیبای کیش بابای (Kysh-Babay Residence)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید