معرفی شهر کازان – بررسی وضعیت آب و هوا ، اقتصاد و معرفی مناطق شهری

شهر کازان در مجاورت رودخانه بزرگ ولگا قرار دارد ، هشتمین شهر پر جمعیت روسیه محسوب میشود و یکی از قطب های تجاری و بازوی اقتصادی این کشور محسوب میشود.

  • تاریخ انتشار : ۱ بهمن ۱۳۹۶
  • تعداد نمایش : 148
  • دیدگاه ها : صفر

کازان (Kazan) یکی از شهرهای میزبان مسابقات تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه است که مسابقه تیم ملی فوتبال کشورمان در مقابل تیم ملی فوتبال اسپانیا در ۳۰ خرداد سال آینده در استادیوم زیبای این شهر Kazan Arena برگزار خواهد شد.

در این مطلب جامع ترین راهنمای سفر به شهر کازان در اختیار شما قرار می گیرد.

شهر کازان در مجاورت رودخانه بزرگ ولگا قرار دارد ، هشتمین شهر پر جمعیت روسیه محسوب میشود و یکی از قطب های تجاری و بازوی اقتصادی این کشور محسوب میشود. در ادامه  با بررسی وضعیت آب و هوا ، اقتصاد ، جمعیت شناسی شهر کازان و همچنین معرفی مناطق هفتگانه شهری کازان در خدما شما هستیم.

بازی ایران و اسپانیا در جام جهانی فوتبال 2018 به میزبانی شهر کازان

کازان، بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر و پایتخت جمهوری خودمختار تاتارستان (Republic of Tatarstan) در غرب کشور روسیه است و از مناطق آسیایی/اروپایی سرزمین روسیه محسوب می شود. کازان همچنین هشتمین شهر پرجمعیت روسیه محسوب می شود که در مجاورت نقطه تلاقی دو رود بزرگ ولگا (Volga) و کازانکا (Kazanka) ساخته شده و توسعه پیدا کرده است. شهر کازان از سال ۲۰۰۹ بطور رسمی پس از مسکو و بندر سن پیترزبورگ، بعنوان پایتخت سوم روسیه محسوب می شود و یکی از مهم ترین مراکز اقتصادی، سیاسی، علمی و دانشگاهی و ورزشی روسیه بشمار می رود. در سالهای اخیر با رشد صنعت گردشگری در منطقه تاتارستان و سرمایه گذاری کلان در این بخش، شاهد افزایش سطح امکانات رفاهی و گردشگری در شهر کازان بوده ایم بنحوی که امروزه این شهر بطور متوسط سالیانه، میزبان ۱ تا ۲٫۵ میلیون نفر گردشگر داخلی و خارجی است و از این لحاظ پس از مسکو و سن پیترزبورگ قرار دارد.

نمایی زیبا از شهر کازان در مجاورت رود پرآب و عریض ولگا

نمایی زیبا از شهر کازان در مجاورت رود پرآب و عریض ولگا

کازان با بیش از ۱۰۰۰ سال قدمت تاریخی یکی از قدیمی ترین شهرهای کشور روسیه محسوب می شود که در گذر از تاریخی طولانی هنوز یادگارهایی باشکوه و دیدنی شامل کاخ ها و قصرهایی زیبا، کلیسا ها و مساجد تاریخی و فرهنگی غنی که با وجود قدم گذاشتن به دنیای مدرن همچنان اصول و ارزش های مردم تاتار را بخوبی حفظ کرده است. خیابان های شهر که بسیاری از آنها هنوز حال و هوای نوستالژیک خود را حفظ کرده اند در کنار ساختمان های رنگارنگ که ویژگی معماری شهر کازان است، از ویژگی های محبوب گردشگران محسوب می شوند. شهر کازان با دراختیار داشتن این جذابیت های تاریخی، فرهنگی، هنری و جغرافیایی و با جمعیت ۱٫۳ میلیون نفر که بخشی زیاد از آن را جمعیتی جوان تشکیل می دهند یکی از بهترین مقصدهای گردشگری در کشور روسیه محسوب می شود و متوسط بازدید بیش از ۱٫۵ میلیون گردشگر از این شهر بطور مداوم در حال افزایش است.

عکسی زیبا از شهر کازان و رودخانه ولگا

مناطق شهری کازان

شهر کازان پایتخت جمهوری تاتارستان است و مجموع مساحت حوزه استحفاظی این شهر بیش از ۴۲۵٫۳ کیلومتر مربع می باشد. شهر کازان در مجموع، ۷ منطقه شهری (District) تعیین شده را در خود جای داده است.

منطقه آویاستروتلنی (Aviastroitelny District)

این منطقه ۳۹ کیلومتر مربع وسعت دارد و در شمال شهر واقع شده است و جمعیت ساکن در این منطقه حدود ۱۱۱٫۵۰۰ نفر می باشد.

معرفی شهر کازان - منطقه آویاستروتلنی (Aviastroitelny District)

منطقه واخیتوفسکی (Vakhitovsky District)

این منطقه ۲۶ کیلومتر مربع وسعت دارد و در منطقه مرکزی شهر کازان واقع شده است و جمعیت ساکن در این منطقه ۸۶٫۲۰۰ نفر می باشد.

منطقه کروفسکی (Kirovsky District)

یکی از بزرگترین مناطق مسکونی شهر کازان با ۱۰۹ کیلومتر مربع وسعت و حدود ۱۱۰٫۰۰۰ نفر جمعیت که در غرب کشور واقع شده است.

محله ها و مناطق مختلف شهر کازان روسیه - منطقه کروفسکی (Kirovsky District)

منطقه مسکوفسکی (Moskovsky District)

در شمال غرب شهر کازان واقع شده است و با ۳۹ کیلومتر مربع وسعت حدود ۱۳۱٫۰۰۰ نفر جمعیت را در خود جای داده است.

منطقه نوو ساوینوفسکی (Novo-Savinovsky District)

این منطقه در مرکز شهر کازان قرار دارد و با ۲۰ کیلومتر مربع وسعت کوچکترین منطقه شهری در کازان است که حدود در عین حال جمعیتی زیاد معادل ۲۰۳٫۰۰۰ نفر در آن ساکن هستند.

مناطق مرکزی شهر کازان روسیه - منطقه نوو ساوینوفسکی (Novo-Savinovsky District)

منطقه پریووژسکی (Privolzhsky District)

این منطقه در جنوب شهر کازان با ۱۱۵ کیلومتر مربع وسعت و ۲۲۸٫۰۰۰ نفر جمعیت، دومین منطقه پرجمعیت شهر کازان محسوب می شود.

معرفی کازان روسیه - منطقه پریووژسکی (Privolzhsky District)

منطقه سووتسکی (Sovetsky District)

بزرگترین منطقه مسکونی در شهر کازان در شمال شرقی شهر که ۱۶۷ کیلومتر مربع وسعت و بیش از ۲۷۵٫۵۰۰ نفر جمعیت ساکن دارد.

تاریخچه مختصر شهر کازان روسیه

ریشه نام کازان (Kazan) آنچنان بصورت قطعی شناخته نشده است اما مطابق روایتی تاتاری که بیش از همه مورد قبول واقع شده است این نام ریشه در لغت غازان (qazan) به معنی جوشنده دارد که به رودخانه پرآب و جاری در مجاورت این شهر اشاره می کند. بعدها این اسم بعنوان نامی پسرانه در اقوام ساکن در این منطقه متداول شد که از مشهورترین موارد می توان به کازان خان (Qazan Khan) از سرداران مشهور قوم تاتار اشاره کرد.

نقشه تاریخی شهر کازان - روسیه

نقشه تاریخی شهر کازان – روسیه

در اصالت تاریخ و پیدایش اولین سکونتگاه ها در محل کنونی شهر کازان اختلاف نظر هایی تاریخی وجود دارد. برخی مورخان پیدایش این شهر را به اقوام بلغار که در قرون وسطی در بخش هایی از حاشیه رود ولگا زندگی می کردند نسبت می دهند و در برخی منابع تاریخی اقوام تاتار که در سالهای میانی قرن پانزدهم در این منطقه سکونت داشته اند بعنوان اولین ساکنان شهر کازان یاد شده اند. آنچه قطعی بنظر می رسد، وجود شهر یا سکونتگاهی در این منطقه است که به دلیل موقعیت استراتژیک و بسیار مناسب در مجاورت رود ولگا از اهمیت اقتصادی و نظامی برخوردار بوده است و همواره بین اقوام بلغار، تاتار و اقوامی از کشور فنلاند برای تصاحب این سکونتگاه اختلاف و درگیری هایی وجود داشته است.

نمای تاریخی و قدیمی از شهر کازان روسیه در قرن هجدهم

نمای تاریخی و قدیمی از شهر کازان روسیه در قرن هجدهم

در سال ۱۴۳۸ میلادی شهر بازار (Taş Ayaq) در مکان فعلی شهر کازان، مهم ترین شهر در سراسر منطقه تاتارستان و مرکز تجارت و داد و ستد چرم، طلا و اقلام مختلف در این بخش از سواحل رودخانه ولگا بشمار می رفت. آنچه که باعث تعجب مورخان شده است اسارت و بردگی حداقل ۱۰ درصد از جمعیت منطقه توسط قوم تاتار بود که بخش این جمعیت بردگان از کشور روسیه بودند. در سال ۱۵۵۲ ورق تاریخ برگشت و با حمله ایوان چهارم، تزار روسیه مشهور به ایوان مخوف، سراسر منطقه پس از محاصره ای کوتاه مدت به دست ارتش تزار تصرف شد. بخش زیادی از جمعیت قوم تاتار ساکن در شهر قتل عام شدند و تمام بردگان روس که تعدادشان به ۸۰۰۰ نفر می رسید آزاد شدند. این دوره آغاز سلطه روسیه بر منطقه تاتارستان بود.

تصویر قدیمی بجا مانده از شهر کازان روسیه

در دوران حکومت پتر کبیر در قرن هجدهم میلادی، کازان به مرکز صنعت کشتی سازی در کشور روسیه بدل شد و با رشد اقتصادی شهر دوباره به جایگاه ویژه ای که در گذشته در اختیار داشت رسید. سالهای قرن نوزدهم با تعداد زیادی شورش و سرکوب در منطقه همراه بود که ویرانی های زیادی بر جای گذاشت و با ورود به قرن نوزدهم و ساخت و احداث راه آهن در منطقه دوره ای جدید از تاریخ منطقه آغاز شد. این دوره با قدرت گرفتن دوباره قوم تاتار و بدست گرفتن قدرت سیاسی منطقه همراه بود که نمونه بارز آن تاسیس دانشگاه تاتار و چاپ اولین نسخه از قرآن در سال ۱۸۰۱ میلادی در این شهر می باشد.

کازان پس از ورود به هزاره سوم و شروع عمران و نوسازی شهر با بناهای مدرن و زیبا

کازان پس از ورود به هزاره سوم و شروع عمران و نوسازی شهر با بناهای مدرن و زیبا

در ورود به هزاره جدید و پس از دوره گذار ناشی از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، کازان بار دیگر به جایگاه ویژه سیاسی، فرهنگی و اقتصادی در سالهای اولیه پیدایش این شهر دست پیدا کرد و بطور رسمی بعنوان مرکز فرهنگی قوم تاتار تعیین شد که این موضوع مورد تأیید دولت فدرال روسیه قرار گرفت. از سال ۲۰۰۰ پروژه های عمرانی و توسعه شهری در مقیاسی وسیع در شهر کازان آغاز شد و امروزه نیز همچنان ادامه دارد. منطقه تاریخی واقع در مرکز شهر در حال بازسازی است و مکان های تاریخی مانند کاخ کرملین کازان بطور کامل بازسازی شده است و از محبوب ترین جاذبه های گردشگری شهر محسوب می شود. کازان امروزه یکی از مهم ترین مراکز دانشگاهی و آموزش آکادمیک در روسیه محسوب می شود و از این رو جمعیت جوان بسیار زیادی را در خود جای داده است که حال و هوای خیابان های شهر و جنب و جوش حاکم بر آنها نشان دهنده این موضوع هستند.

آب و هوا شهر کازان

شهر کازان دارای سیستم آب و هوای اقلیم قاره‌ای مرطوب (Humid continental climate) است که ویژگی این اقلیم داشتن اختلاف دمای بسیار میان فصل‌ها و داشتن تابستان‌های گرم یا داغ و اغلب مرطوب و زمستان‌های سرد و گاهی خشن است.
در بیشتر مناطق این اقلیم بارش در طول سال نسبتاً متوازن بوده و در همهٔ فصل‌ها بارش به اندازه بسنده وجود دارد. بارش برف در همهٔ مناطق روی می‌دهد و در بیشتر این مناطق در میانهٔ زمستان معمول تر از بارش باران است. بیشتر بارندگی‌های تابستانی اغلب بصورت رگبار و در اثر نفوذ سیستم گرمسیری پدید می‌آیند.

نمایی از شهر کازان در فصل بهار

نمایی از شهر کازان در فصل بهار

آب و هوای کازان بطور کلی از مسکو سردتر است و در عین حال تابستان های این شهر نیز گرم تر از مسکو ارزیابی می شود. گرم ترین زمان در سال در ماه جولای و سردترین اوقا سال در ماه ژانویه دیده می شود. شهر کازان رکورد گرم ترین دوره تابستانی را در سال ۲۰۱۰ با بیش از ۴۰ درجه سانتی گراد در کارنامه دارد. بر اساس اطلاعات جمع آوری شده بهترین زمان برای مسافرت به کازان در فاصله ماه های می تا سپتامبر می باشد.

نمایی از طبیعت بکر کازان در فصل پاییز

نمایی از طبیعت بکر کازان در فصل پاییز

جمعیت شناسی کازان روسیه

سراسر منطقه استحفاظی شهر کازان ۱٫۶۵۰٫۰۰۰ نفر جمعیت را در خود جای داده است و ششمین شهر پرجمعیت در کشور روسیه محسوب می شود. نزدیک به ۴۹ درصد از جمعیت شهر از نژاد روس و حدود ۴۸ درصد از جمعیت از اقوام تاتار هستند.

جمعیت شناسی کازان روسیه ، اقوام ساکن شهر کازان روسیه

دیگر اقلیت های قابل ذکر اوکراینی، آذربایجانی در کنار جمعیت هایی از ویتنام و یهودیان بلوک شرق اروپا هستند که در دوره زمانی جنگ جهانی دوم در فرار از ارتش نازی به این منطقه پناه آورده اند.  اکثریت غالب جمعیت کازان را مسلمانان اهل سنت تشکیل می دهند و بعد از آنها مسیحیان ارتدوکس، کاتولیک و پروتستان و یهود از اقلیت ای مذهبی در منطقه بشمار می روند. زبان رسمی و رایج در شهر زبان روسی است اما زبان قومی و محلی تاتار نیز به میزان بالایی همچنان تکلم می شود.

وضعیت اقتصادیشهر کازان

کازان یکی از بزرگترین مراکز اقتصادی و تجاری در روسیه محسوب می شود که با قرارگرفتن در سواحل رودخانه بزرگ و پرآب ولگا بیشترین بهره را از این موقعیت استراتژیک نصیب خود کرده است.
توسعه عمرانی و اقتصادی شهر بطور کامل مدیون تجارت دریایی/آبی از مسیر رودخانه ولگا می باشد بنحوی که میزان تولید ناخالص و درآمد سالیانه شهر کازان امروزه به بیش از ۳۸۰ میلیون روبل در سال ارزیابی می شود. در زمینه بانکداری، شهر کازان در رتبه سوم روسیه قرار دارد و صنایع اصلی که در کازان فعالیت می کنند شامل صنایع مکانیک، عمران، صنایع شیمیایی، صنایع پتروشیمی و همچنین صنایع غذایی هستند. حوزه فناوری اطلاعات در سالهای اخیر با رشدی چشمگیر در شهر کازان در حال توسعه است و به تدریج شهر کازان بعنوان شهر نخبگان حوزه امنیت و هک کامپیوتری در کشور روسیه در حال مشهورشدن است.

فرصت های بزرگ تجاری و اقتصادی کازان بخاطر مجاورت با رودخانه پر آب و عریض ولگا

فرصت های بزرگ تجاری و اقتصادی کازان بخاطر مجاورت با رودخانه پر آب و عریض ولگا

از سال ۲۰۱۰ سرمایه گذاری هایی وسیع در بخش صنایع سنگین و همچنین صنعت گردشگری در شهر کازان صورت گرفت که در سال ۲۰۱۱ میزان این سرمایه گذاری ها به ۸۷ میلیارد روبل روسیه رسید و با وجود عدم ثبات اقتصادی در کشور روسیه میزان بالای سرمایه گذاری های صنعتی در شهر کازان همچنان ادامه دارد و می توان این دوره زمانی را آغاز عصر طلایی در تاریخ شهر کازان قلمداد کنیم. از جمله بزرگترین پارک علم و فناوری کشور روسیه در شهر کازان مستقر شده است که همینطور بزرگترین پارک فناوری اروپا محسوب می شود.
پروژه های عمران و توسعه شهری بطور مداوم در نقاط مختلف شهر بخصوص نواحی مجاور رود ولگا در حال اجرا و عملیات هستند بطوریکه شهر کازان در رتبه ۱۵ بهترین فرصت های شغلی در روسیه قرار دارد.

رودخانه بزرگ و پرآب ولگا , آب و هوای کازان , دولت فدرال روسیه , جمهوری تاتارستان , رود بزرگ ولگامعماری شهر کازان , کشور روسیه , کازان , جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸ روسیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید