راهنمای سفر به مادرید ؛معرفی شهر، راه های سفر، مراکز خرید و…

کاملترین راهنمای سفر به مادرید شامل معرفی شهر، راه های دسترسی، مراکز مهم خرید، مناطق مهم شهری، فرهنگ مردم مادرید و…

  • تاریخ انتشار : ۱۹ شهریور ۱۳۹۷
  • تعداد نمایش : 31
  • دیدگاه ها : صفر

سفر به مادرید – بخش اول

بخش اول از راهنمای سفر به پایتخت اسپانیا، مادرید شامل معرفی و تاریخچه، راهنمای خرید در شهر، مهمترین مناطق شهری، آب و هوای مادرید، راه های دسترسی و سفر به مادرید و…

شهر مادرید جلوتر از بارسلون بزرگترین شهر و پایتخت کشور اسپانیا است که با بیش از ۳ میلیون نفر ساکن در بخش اصلی شهر و بیش از ۶.۵ میلیون نفر ساکن در سراسر حوزه استحفاظی این کلانشهر، پرجمعیت ترین شهر اسپانیا محسوب می شود. مادرید بیش از هر چیز به دلیل مکان های تاریخی، موزه های بسیار باارزش و معتبر و گالری های متعدد هنری دارای شهرت می باشد و یکی از مقصدهای گردشگری مورد توجه گردشگرانی است که به کشور اسپانیا سفر می کنند. این شهر همچنین میزبان دو تیم بزرگ و مشهور اروپا یعنی رئال مادرید ، بزرگترین و پر افتخارترین تیم فوتبال اروپا و همچنین اتلتیکو مادرید است.

راهنمای سفر به مادرید - مهمترین خیابانهای مادرید پایتخت اسپانیا

این شهر در سرزمین های کرانه رودخانه مانزارانس (Manzanares) ساخته شده و بعنوان پایتخت کشور اسپانیا، محل استقرار دولت اسپانیا و همچنین وزارتخانه ها و ادارات مهم دولتی این کشور است. علاوه بر موقعیت بسیار پراهمیت سیاسی در کشور اسپانیا از لحاظ تاریخی، فرهنگی و هنری دارای جایگاهی ویژه است و مکان ها و بناهای تاریخی متعددی را در خود جای داده است. یکی از نکات جالب درباره این شهر، استقرار ساختمان مرکزی سازمان توریسم جهانی (World Tourism Organization : UNWTO) متعلق به سازمان ملل در این شهر است که به همراه بیش از ۱۰ سازمان و مجمع بین المللی دیگر در شهر مادرید مستقر هستند.

 

آشنایی با مهمترین مناطق شهری مادرید

شهر مادرید با وجود تحول بسیار زیاد در سالهای پس از دهه نود و بکارگیری معماری مدرن در ساختار شهری همچنان مناطق و خیابان های تاریخی خود را به خوبی حفظ و نگهداری کرده است که نماد و سمبل آن، کاخ سلطنتی مادرید (Royal Palace of Madrid) محسوب می شود. این شهر از ۲۱ منطقه شهری تشکیل شده است.

کاخ سلطنتی مادرید پایتخت اسپانیا (Royal Palace of Madrid)

 

معروف ترین و محبوب ترین مناطق شهر مادرید به شرح زیر می باشد :

محله آلونسو مارتینز (Alonso Martínez) : بسیاری از کافه ها و رستوران های رنگارنگ شهر مادرید در همین محله واقع شده اند. این محله یکی از مناطق تجمع قشر جوان شهر محسوب می شود و جنب و جوش و رفت و آمد جمعیت در این منطقه تا ساعت سه صبح ادامه دارد!

محله آلونسو مارتینز در شهر مادرید اسپانیا (Alonso Martínez)

 

محله هوئرتاس (Huertas) : یکی از مناطق شهر مادرید است که بسیاری از نویسندگان و مفاخر ادبی تاریخ این شهر در همین محله زندگی کرده اند. این محله یکی از مناطق نوستالژیک شهر محسوب می شود که در هر گوشه و کنار آن خاطره ها و تاریخچه ای برای ساکنین مادرید وجود دارد. میدان زیبای پلاتزا دی سانتا نقطه تجمع اهالی و همینطور گردشگران در این منطقه می باشد.

محله هوئرتاس مادرید - محله تاریخی با ساختمانهای جذاب قدیمی

 

محله مالاسانا و کنده دوکوا (Malasaña – Conde Duque) : این دو محله، یکی از بهترین مناطق شهر مادرید محسوب می شوند که حال و هوایی دلپذیر و موزیکال دارند. تعداد زیادی کافه های دنج و آرام با نوای موسیقی های مختلف به همراه کلوپ های متعدد موسیقی راک، رگه و پاپ در گوشه کنار این منطقه قرار دارند و یکی از محبوب ترین نقاط شهر را تشکیل داده اند.

محله مالاسانا و کنده دوکوا مادرید دارای رستوران و کافه های متعدد

 

محله لا لاتینا (La Latina) : یکی دیگر از مناطق موردعلاقه جوانان و البته گردشگرانی است که به شهر مادرید سفر می کنند. تعداد زیادی رستوران و بار و کافه های در سطح متوسط تا لوکس و درجه یک در این منطقه وجود دارند که بخصوص در روزهای تعطیلات آخر هفته مملو از جمعیت می شود.

محله لاواپایز (Lavapiés) : منطقه چندملیتی و محله به اصطلاح (Multicultural quarter) شهر است که بیش از پنجاه درصد ساکنین آن از خارجی های ساکن شهر مادرید هستند. در سالهای گذشته آمار مهاجرت از کشورهای غربی و همینطور استقبال دانشجویان خارجی به شهر مادرید افزایش زیادی داشته است که علت آن حال و هوای پرجنب و جوش و مناسب حال قشر جوان در این شهر می باشد. تعداد بسیار زیادی کافه و رستوران و کلوپ های موسیقی با سبک های مختلف در این منطقه قرار دارند. محله لاواپایز در میان مناطق توریستی شهر مادرید قرار ندارد اما یکی از مهم ترین مناطق مهاجرنشین این شهر محسوب می شود و حال و هوایی جذاب و دلپذیر دارد.

محله چند ملیتی لاواپایز مادرید - محله دانشجویی و توریستی مادرید

 

از دیگر مناطق مهم پایتخت اسپانیا می توان به منطقه مانکولا (Moncloa) که منطقه دانشگاهی مادرید است و بسیاری از دانشجویان در همین منطقه سکونت دارند، منطقه سالامانکا (Salamanca) که گران ترین بوتیک ها و فروشگاههای شهر مادرید را در این منطقه می توانید پیدا کنید و همچنین مناطق Torre Europa و Ciudad Universitaria اشاره کرد.

 

تاریخچه مختصر شهر مادرید

هسته اصلی پیدایش شهر مادرید بر اساس مستندات تاریخی موجود، به دوره اسپانیایی اسلامی موسوم به اندولس بازمی گردد که در آن دوره با نام ماگریت شناخته می شد. نام فعلی این شهر از قرن دوم پیش از میلاد مسیح و دوران حکمرانی پادشاهی رومن مورد استفاده قرار گرفته است. سکونتگاه اولیه ماتریک (Matrice) نام داشته است و در گذر تاریخ ابتدا به مایرا (Mayra) و در نهایت به مادرید تغییر نام داده است. این شهر در طول تاریخ پرفراز و نشیب خود، حکومت های پادشاهی بزرگی را به چشم دیده است. پادشاهی بزرگ رومن ها، حکومت بزرگ اسلامی که سالیانی طولانی بر اسپانیا تسلط داشت، حکومت ناپلئون بناپارت، حکومت های منطقه ای متعدد و در نهایت پادشاهی اسپانیا هر یک در بره های تاریخی بر کشور اسپانیا تسلط داشته اند.

عکسهای تاریخی و قدیمی از شهر مادرید اسپانیا

صرف نظر از دوران باستان، از قرن نوزدهم بخشی دیگر از تاریخ کشور اسپانیا رقم خورده است که این دوران با توافق چارلز ششم و ناپلئون بناپارت آغاز شد و به مناقشات داخلی در کشور اسپانیا منجر شد. حوادث تاریخی این دوره، باعث پدیدآمدن تحولاتی بسیار وسیع در بخش های مختلف شهر مادرید شد و از آن پس چهره این شهر برای همیشه تغییر پیدا کرد.

سالن های تئاتر، سینما، گالری های هنری، رستوران های مجلل، کافه ها، دفاتر روزنامه و فعالیت های سیاسی و اجتماعی، مادرید را به شهری جذاب تبدیل کردند و طی همین دوره جمعیت این شهر به نحوی قابل توجه افزایش پبدا کرد. با گذر از دوران جنگ داخلی اسپانیا و همچنین دوران دیکتاتوری ژنرال فرانکو، جمهوری دموکرات اسپانیا تشکیل شد و مادرید بعنوان پایتخت سیاسی این جمهوری معرفی شد. این روند از دهه ۹۰ تاکنون ادامه داشته است و شهر مادرید بعنوان پایتخت سیاسی، اجتماعی، آکادمیک و هنری کشور اسپانیا محسوب می شود.

 

آب و هوای شهر مادرید

شهر مادرید مانند بسیاری دیگر از مناطق کشور اسپانیا، دارای آب و هوای مدیترانه ای با تابستان های گرم و خشک و زمستان هایی معتدل با بارش کم و سرمای ملایم می باشد. این شهر در بیشتر ایام سال آفتابی است و بخصوص در فصل تابستان دمای هوا در این شهر بسیار گرم است. در فصل زمستان در ساعات تاریکی شب دمای هوا بسیار پایین است اما با تابش آفتاب در طول روز دمای هوا معتدل و ملایم خواهد بود.

نمودار میانگین دمای هوای مادرید و میانگین شانس بارش باران

میانگین دمای هوا ، میانگین شانس بارش باران و محبوبیت ماههای مختلف سال برای سفر به شهر مادرید میان گردشگران

در فصل پاییز بیشترین میزان بارش باران و بارش برف تنها در چند روز در فصل زمستان مشاهده می شود. بطورکلی بهار و پاییز بهترین زمان برای سفر به مادرید محسوب می شوند بخصوص در ماههای آوریل، می، ژوئن، سپتامبر و اکتبر بیشترین میزان بازدید گردشگران از شهر مادرید مشاهده می شود.

 

فضای فرهنگی حاکم بر شهر مادرید

پایتخت اسپانیا یکی از بزرگترین مجموعه های نژادی، ملیتی و فرهنگی در بین شهرهای اروپایی را در خود جای داده است. اجتماعات متعددی از کشورهای آمریکای لاتین، شمال آفریقا، کشورهای اروپایی، هندوستان، چینی ها، پاکستانی ها و بسیاری از ملیت های دیگر در این شهر اقامت دارند که موجب پدیدآمدن فضای فرهنگی بسیار متنوع و جالب در این شهر شده است.

فضای چندملیتی شهر مادرید - گروه های مختلف در مادرید اسپانیا

از سویی دیگر، مادرید بلحاظ فرهنگی کاملاً تحت تأثیر تاریخچه سلطنتی این شهر بعنوان پایتخت پادشاهی کشور اسپانیا قرار داشته است و همچنان نیز در همین شرایط قرار داد. کاخ سلطنتی پادشاه اسپانیا در این شهر، ساختمان ها و مراکز بزرگ و تالارهایی که در اختیار نهادهای سلطنتی ، وزارتخانه ها و ادارات دولتی قرار دارند در کنار صومعه ها و کلیساهای بزرگ، باشکوه و تاریخی منظره ای خاص به نقاط مختلف شهر بخشیده اند و تأثیری ماندگار بر سبک معماری این شهر داشته اند که بوضوح قابل تشخیص است.

مکانهای تاریخی و فرهنگی اسپانیا - موزه ها و کلیساهای بزرگ مادرید

سبک زندگی روزانه ساکنین مادرید که در زبان اسپانیولی به آنها (gatos) گفته می شود، بسیار تابع وضعیت آب و هوای این شهر می باشد. ساعات روز معمولاً طولانی و هوا غالباً گرم است و بسیاری از مغازه ها و فروشگاه ها در تمام مدت روز باز هستند. ساعات کاری در شهر مادرید بین ساعت ۹ تا ۶ یا ۷ بعدازظهر می باشد که در فصل تابستان این ساعات کاری به ۸ صبح تا ۳ بعدازظهر کاهش پیدا می کند. شهر مادرید با توجه به آب و هوای بسیار گرم شب های شلوغ و پر جنب و جوشی دارد و بسیاری از فروشگاه ها و کلوپ های این شهر بخصوص در روزهای تعطیل آخرهفته تا ساعت پنج صبح، دایر و مملو از جمعیت هستند.

 

راهنمای خرید در مادرید و مهمترین بازارها و مراکز خرید

شهر مادرید بعنوان پایتخت کشور اسپانیا، بسیاری از شعبه های برندهای معتبر پوشاک، عطر و ادوکلن و لوازم خانگی و همچنین فروشگاه ها و مغازه های متعددی را در خود جای داده است و برای گردشگران علاقمند به گشت و گذار در مراکز خرید و فروشگاه های مختلف، شهری سرگرم کننده محسوب می شود. مادرید دو بازارچه تاریخی و دیدنی به نام های Casa Vega و Boteria Julio Rodriguez دارد که بازدید از آنها حتی در صورت عدم تمایل به خرید تجربه ای لذتبخش محسوب می شود.

راهنمای خرید در مادرید و مهمترین بازارها و مراکز خرید

تعدادی از محبوب ترین و معتبرترین مناطق و مراکز خرید شهر مادرید

  • منطقه Sol-Salamanca districts که محبوب ترین بازارهای شهر مادرید در این منطقه قرار دارد.
  • خیابان هایChueca و Fuencarral تعداد زیادی فروشگاه و رستوران را در خود جای داده اند.
  • بازارچه سنتی و بزرگ Calle Toledo در مجاورت میدان شهرداری.
  • بازارچه هفتگی El Rastro در منطقه لا لاتینا که صبح های یکشنبه برگزار می شود .
  • بازار کتاب Cuesta de Moyano در منطقه Museo del Prado.

 

راه های دسترسی و سفر به مادرید ، پایتخت کشور اسپانیا

 

دسترسی به مادرید با هواپیما : فرودگاه بین المللی آدولفو سوآرز مادرید (Adolfo Suárez Madrid-Barajas Airport)

این فرودگاه در فاصله ۱۳ کیلومتری از مرکز شهر واقع شده است و یکی از بزرگترین فرودگاه های اروپا بشمار می رود و پروازهای متعلق به اغلب خطوط هواپیمایی معتبر و مشهور جهان را تحت پوشش خود قرار می دهد. این فرودگاه دارای ۴ ترمینال است که هر یک دارای خطوط مترو و ایستگاه اتوبوس اختصاصی هستند.

دسترسی به مادرید با هواپیما : فرودگاه بین المللی آدولفو سوآرز مادرید

خطوط اتوبوسرانی آئروپوئرتو (Aeropuerto) بصورت شبانه روزی ارتباط مرکز شهر و هر چهار ترمینال اصلی فرودگاه را پوشش می دهد. این خطوط همچنین مسیر منتهی به ایستگاه قطار شهر مادرید را تحت پوشش قرار می دهند. فاصله زمانی حرکت اتوبوس ها در طول روز هر ۱۲ دقیقه و در ساعات شب هر ۳۵ دقیقه و مدت زمان مسیر فرودگاه تا شهر مادرید بین ۳۰ تا ۴۰ دقیقه می باشد.

خطوط اتوبوسرانی آئروپوئرتو میان فرودگاه و مرکز شهر مادرید

مبلغ کرایه پنج یورو است که بصورت نقدی به راننده اتوبوس پرداخت می شود.  وسیله دیگری که می توانید برای رفت و آمد بین نقاط مختلف شهر مادرید و فرودگاه از آن استفاده کنید، مترو است. خط صورتی متروی شهر مادرید که بین ساعت ۶:۳۰ دقیقه صبح الی ۱:۳۰ شب فعال است دارای یک ایستگاه در فرودگاه است. مبلغ بلیط این خط مترو نیز پنج یورو است.

 

دسترسی به مادرید توسط قطار و خطوط ریلی

با توجه به موقعیت و جایگاه اقتصادی و سیاسی شهر مادرید و همچنین جاذبه های گردشگری این شهر، روزانه تعداد زیادی قطار از نقاط مختلف قاره اروپا به این شهر وارد شده یا از این شهر به مقصد شهرهای مختلف در قاره اروپا حرکت می کنند. ۲ ایستگاه قطار اصلی شهر مادرید، ایستگاه Chamartín در شمال شهر و ایستگاه Atocha در جنوب شهر با امکانات بسیار عالی و نقاط ارتباطی متعدد، خدماتی مطلوب در بهترین سطح ممکن به شهروندان مادرید و گردشگران خارجی ارائه می دهند.

دسترسی به مادرید توسط قطار و خطوط ریلی

مسافرت در مسیرهای بین المللی و همچنین مسیرهای شمال کشور اسپانیا از طریق ایستگاه Chamartín انجام می شوند در حالیکه قطارهای بارسلونا، والنسیا و کلیه مسیرهای جنوب اسپانیا از ایستگاه Atocha استفاده می کنند. در صورت نیاز به تردد بین این دو ایستگاه، باید از خط شماره ۱ مترو استفاده کنید که قیمت بلیط این خط ۱.۵ یورو و مدت زمان مسیر بین ۳۰ تا ۴۰ دقیقه است.

بخش عمده مسافرت های ریلی از مادرید به شهرهای بارسلونا (فاصله ۲ ساعت و ۴۰ دقیقه)، سویل (فاصله ۲ ساعت و ۲۰ دقیقه)، مالاگا (۲ ساعت و ۳۰ دقیقه) و شهرهای زاراگوزا، تاراگانو، لریدا، هوئسکا، پوئرتلانو در کشور اسپانیا و کشورهای فرانسه، پرتغال و ایتالیا می باشد. هزینه بلیط این قطارها با توجه به دوره زمانی از سال و همچنین فواصل بین مبدا و مقصد متفاوت و متغیر می باشد.

 

دسترسی به مادرید توسط اتوبوس و اتومبیل شخصی

مادرید دارای ۲ ایستگاه بسیار بزرگ اتوبوسرانی است که اطلاعات مربوط به خطوط مختلف و ساعات حرکت تمام اتوبوس ها در دوره های زمانی مختلف از طریق دفاتر اطلاع رسانی ارائه می شود. مهم ترین ایستگاه اتوبوس این شهر ، ایستگاه Estación Sur de Autobuses دارای خطوط ارتباطی به اغلب کشورهای اروپایی است و همچنین دسترسی به شهرهای بارسلونا و بیلبائو بطور روزانه از طریق ایستگاه Avenida de América bus terminal انجام می شود که این خطوط بطور روزانه به مسافران خدمات می دهند.

دسترسی به مادرید توسط اتوبوس و اتومبیل شخصی

خطوط ارتباط جاده ای و شبکه بزرگراه ها در کشور اسپانیا در وضعیتی بسیار خوب قرار دارد و مسیرهای  متعددی بین مادرید و شهرهای بزرگ اسپانیا همچنین کشورهای همسایه مانند فرانسه و ایتالیا وجود دارد. در صورت دراختیار نداشتن اتومبیل شخصی می توانید از اتومبیل کرایه ای استفاده نمایید. دفاتر کرایه خودرو در تمام ایستگاه های قطار و همچنین در فرودگاه بین المللی مادرید دایر هستند. برای رانندگی در شهر و مناطق اطراف، همراه داشتن یک نقشه ترافیکی و یا مجهز بودن اتومبیل به GPS الزامی است چرا که کلیه مسیرهای منتهی به شهر در ساعات پررفت وآمد روز دچار ترافیکی شدید هستند و امکان توقف و یا دورزدن در طول این مسیرها وجود ندارد. همچنین توجه داشته باشید که دستگاه های در مسیرهای زیرزمینی و داخل تونل ها کار نمی کنند و این درحالیست که بعضی از خروجی های مهم در بسیاری از مسیرها در داخل تونل ها واقع شده اند.

 

مراکز اطلاعات گردشگری مادرید

در سفر به شهر مادرید ، پایتخت کشور اسپانیا میتوانید از ۳ مرکز اطلاعات گردشگری – Tourist Information این شهر درخواست راهنمایی و دریافت اطلاعات نمایید.

مراکز اطلاعات گردشگری مادرید

مرکز شماره ۱
Madrid Visitors & Convention Bureau
Address:    Plaza Mayor, 27, 28012 Madrid, Spain
Phone:   + ۳۴ ۹۱۷ ۰۱ ۲۲ ۱۰
Hours :  ۹:۳۰ AM – ۸:۳۰ PM

مرکز شماره ۲
Tourist Information Plaza de Cibeles
Address:    Palacio de Cibeles, Plaza Cibeles, 1, 28014 Madrid, Spain
Phone:   + ۳۴ ۹۱۷ ۰۱ ۲۲ ۱۰
Hours :  ۹:۳۰ AM – ۸:۳۰ PM

مرکز شماره ۳
Tourist Office Atocha Station
Address:    Plaza del Emperador Carlos V, S/N, 28012 Madrid, Spain
Phone:   + ۳۴ ۹۱۵ ۲۸ ۴۶ ۳۰
Hours :  ۸ AM – ۸ PM

برچسب ها : ، ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید