راهنمای جامع سفر به شهر مسکو ، آشنایی با آب و هوا ، اقتصاد ، تاریخچه و…

بررسی شهر مسکو به لحاظ تاریخچه ، وضعیت اقتصادی و هزینه های زندگی در شهر ، جمعیت شناسی ، موقعیت جغرافیایی ، وضعیت آب و هوایی و…

  • تاریخ انتشار : ۱۹ اسفند ۱۳۹۶
  • تعداد نمایش : 109
  • دیدگاه ها : صفر

شهر مسکو (Moscow) پایتخت مشهور کشور روسیه است که مرکز سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و علمی این کشور و حتی سراسر اروپای شرقی محسوب می شود همانطور که بزرگترین شهر در اتحادیه اروپا بشمار می رود.

زندگی شبانه در شهر مسکو پایتخت روسیه

زندگی شبانه در شهر مسکو پایتخت روسیه

در این مقاله شما را به طور کامل با شهر مسکو آشنا میکنیم. بررسی شهر مسکو به لحاظ قدمت تاریخی ، وضعیت اقتصادی و هزینه های زندگی ، مردم شناسی ، موقعیت جغرافیایی ، وضعیت آب و هوایی و…

میدان سرخ شهر مسکو

میدان سرخ شهر مسکو

شهر مسکو که شمالی ترین و سردترین شهر پایتخت در جهان محسوب می شود بلحاظ وسعت در رتبه چهاردهم بزرگترین شهرهای جهان و بلحاظ جمعیت در رتبه یازدهم جهان قرار دارد و این درحالیست که نام مسکو در لیست گران ترین شهرهای جهان نیز می درخشد و این شهر در رتبه نهم گران ترین شهرهای جهان قرار گرفته است. در این سری مطالب جامع ترین راهنمای سفر به مسکو که تاکنون در منابع فارسی منتشر شده است، در اختیار شما قرار می گیرد.

نمایی بسیار زیبا از هتل اکراین در قلب شهر مسکو

نمایی بسیار زیبا از هتل اکراین در قلب شهر مسکو

شهر مسکو محبوب ترین شهر روسیه نزد گردشگران خارجی بشمار می رود و مطابق اطلاعات رسمی (Globalization and World Cities Research Network) دارای بیشترین رشد صنعت گردشگری در سراسر روسیه بوده و تعداد گردشگرانی که در طول سال به این شهر سفر می کنند بطور مداوم در حال افزایش است. مسکو بعنوان بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر اتحادیه اروپا یکی از زیباترین نمونه های معماری شهری در جهان را در خود جای داده است و ساختمان های تاریخی مانند کلیسای زیبای سنت باسیل (Saint Basil Cathedral) که با گنبدهای رنگارنگ به یکی از نمادهای مسکو تبدیل شده است.

نمایی زیبا از آسمانخراش ها و بافت مدرن شهر مسکو روسیه

نمایی زیبا از آسمانخراش ها و بافت مدرن شهر مسکو روسیه

مسکو، بزرگترین جنگل طبیعی درون شهری جهان را در خود جای داده است و بیش از ۴۰ درصد شهر مسکو از فضای سبز طبیعی پوشیده شده تا این شهر یکی از سبزترین شهرهای پایتخت در سراسر جهان لقب بگیرد. دولت فدرال روسیه و اغلب ادارات مرکزی و سازمان های دولتی روسیه در مسکو مستقر هستند و کاخ کرملین، که در واقع قلعه ای تاریخی متعلق به قرون وسطی است امروزه محل اقامت و همینطور دفتر کار رئیس جمهور روسیه است و به همراه میدان مشهور این شهر، میدان سرخ در لیست میراث تاریخی سازمان یونسکو ثبت شده اند و در برنامه حفاظتی این سازمان قرار دارند.

فضای سبز طبیعی و پارک گیاه شناسی شهر مسکو

فضای سبز طبیعی و پارک گیاه شناسی شهر مسکو

بعد از همه این موارد از جذابیت های شهر مسکو نوبت به مسابقات جام جهانی فوتبال می رسد که در تابستان سال جاری در روسیه برگزار خواهد شد و مسکو یکی از شهرهای میزبان این مسابقات است که مسابقه های فوتبال عربستان سعودی – روسیه در افتتاحیه جام جهانی (۱۴ ژوئن)، ایسلند – آرژانتین (۱۶ ژوئن)، مکزیک – آلمان (۱۷ ژوئن)، لهستان – سنگال (۱۹ ژوئن)، پرتغال – مراکش (۲۰ ژوئن)، تونس – بلژیک (۲۳ ژوئن)، دانمارک – فرانسه (۲۶ ژوئن)، صربستان – برزیل (۲۷ ژوئن)، ۴ بازی از مراحل حذفی و بازی فینال این مسابقات  در ۲ استادیوم زیبا و مدرن این شهر، Luzhniki stadium و Otkritie Arena Stadium برگزار خواهد شد.

 

تاریخچه مختصر شهر مسکو

بنظر اغلب مورخان نام شهر مسکو از نام رودMoskva  گرفته شده است که در زمانهای دور توسط مردم منطقه، Mustajoki نامیده می شد و در گذر زمان و شکل گیری زبان مدرن روسی به شکل کنونی تبدیل شده است. قدیمی ترین اسناد تاریخی درباره سکونتگاه های انسانی در موقعیت فعلی شهر مسکو به بیش از ۲۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح تعلق دارد و حتی شواهدی تاریخی متعلق به عصر آهن در داخل محدوده کاخ کرملین و منطقه Sparrow Hills کشف شده است. در قرن نهم پس از میلاد مسیح، یک مسیر داد و ستد دریایی (آبی) بین رود اوکا (Oka River) و رود ولگا وجود داشت که به مسیر تجاری ولگا (Volga trade route) معروف بود و شهر امروزی مسکو در یکی از بهترین نقاط این مسیر ارتباطی قرار داشت.

شماتیک قدیمی از داد و ستد در اطراف رودخانه های شهر مسکو

شماتیک قدیمی از داد و ستد در اطراف رودخانه های شهر مسکو

در قرن دوازدهم میلادی با ساخت قلعه ای نظامی در منطقه میزان سکونت اقوام مختلف در منطقه بیشتر شد که بیشتر آنها در زمین های ساحلی سمت راست رود Moskva  مستقر شدند.
به تدریج با ساخت کلیسایی که امروزه بعنوان صومعه دانیلوف (Danilov Monastery) شناخته می شود، منطقه حال و هوای یک شهر واقعی را به خود گرفت که در قرن سیزدهم و آغاز موج مهاجرت مردم از نقاط مختلف سرزمین روسیه جمعیت شهر بصورت مداوم افزایش پیدا کرد. نبرد کولیکوو (Battle of Kulikovo) در ۱۴۸۰ میلادی واقعه تاریخی بود که آغاز جایگاه استراتژیک مسکو در تاریخ روسیه بشمار می رود.
در جریان این نبرد که منجر به آزادسازی سرزمین روسیه از اقوام منگول (Mongols) و تاتار (Tatar) شد مرکز فرماندهی ارتش متحد روسیه در شهر مسکو قرار داشت. پس از این پیروزی مسکو تحت حاکمیت ایوان سوم بعنوان پایتخت سرزمین جدید روسیه انتخاب شد.

نبرد کولیکوو در شهر مسکو روسیه

نبرد کولیکوو در شهر مسکو روسیه

در قرن پانزدهم میلادی جمعیت مسکو به رقم جالب توجه ۱۰۰٫۰۰۰ نفر رسیده بود و در این زمان یکی از بزرگترین شهرهای جهان بشمار می رفت. تحت حاکمیت ایوان سوم که پایه گذار کشور متحد روسیه محسوب می شود قلمرو کشور روسیه از ۶۰٫۰۰۰ کیلومتر مربع به رقم افسانه ای ۲٫۸۰۰٫۰۰۰ کیلومتر مربع رسید که تا به امروز بعنوان پهناورترین کشور جهان باقی مانده است. کاخ تاریخی کرملین در همین دوره زمانی ساخته شده است که امروزه همچنان مقر اصلی دولت فدرال روسیه در این کاخ قرار دارد.

نمایی شماتیک از شهر مسکو در ادوار گذشته

نمایی شماتیک از شهر مسکو در ادوار گذشته

در قرن شانزدهم تاتارها به تلافی شکست های گذشته چندین بار دیگر به مسکو حمله کردند و یک بار در سال ۱۵۴۷ موفق به گذشتن از دیوارهای دفاعی شهر شدند. آنها پس از ورود به شهر تمام خانه ها را ویران کردند و تنها ۳۰٫۰۰۰ نفر از جمعیت دویست هزار نفره شهر از این حمله جان سالم بدر بردند. بعد از این حمله دیوارهای دفاعی بلندتر و ۵۰ برج دیده بانی جدید در اطراف شهر ساخته شد که ساخت این سازه های دفاعی باعث شد تاتارها دست از حملات متوالی به مسکو بردارند چرا که دیگر نمی توانستند راهی به داخل شهر بیابند.

تصویر قدیمی از میدان سرخ مسکو

تصویر قدیمی از میدان سرخ مسکو

فاصله زمانی قرن هفدهم تا نوزدهم میلادی را می توان دوران بازیابی و استقرار شهر مسکو بعنوان پایتخت کشور روسیه در نظر گرفت. در سال ۱۹۱۵ جمعیت مسکو به ۱٫۸ میلیون نفر رسید و در این دوره زمانی برای اولین بار خیابان های مسکو به چراغ های روشنایی مجهز شدند. با وقوع انقلاب اکتبر در ۱۹۱۷ و پیروزی حزب بولشویک به رهبری جوزف استالین، تمام مراکز سیاسی نظام اتحاد جماهیر شوروی در مسکو متمرکز شد.

با آغاز جنگ جهانی دوم و یورش آلمان به خاک روسیه، مسکو بعنوان پایتخت کشور یکی از مراکز مورد توجه حملات ارتش نازی بود و بیش از یک میلیون نفر از سربازان آلمانی و روسی در طی نبردهای این شهر کشته شدند. پس از پایان جنگ دوره بازسازی شهر با گذشت دو دهه همچنان ادامه داشت. در سال ۱۹۶۵ و در بیستمین سالگرد پیروزی ارتش روسیه بر ارتش آلمان، عنوان شهر قهرمان به مسکو اعطا شد و در سال ۱۹۸۰ بازی های المپیک زمستانی به میزبانی شهر مسکو برگزار شد.

عکسهای تاریخی از شهر مسکو

بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱ مسکو همچنان پایتخت روسیه باقی ماند و با توجه به فضای جدید سیاسی و اجتماعی، تحولی بزرگ در اقتصاد روسیه و در تمام ابعاد زندگی مردم، خدمات عمومی و اجتماعی و حتی معماری شهرهای روسیه بوجود آمد که مسکو در مرکز این تحولات قرار داشت. سیر تحول و توسعه شهری مسکو از دهه نود تا به امروز ادامه دارد و جمعیت این شهر به مرز ۱۲میلیون نفر رسیده است.

شهر مسکو در دهه 80 میلادی

ساختمان ها و مکان های تاریخی و مذهبی شهر که بسیاری از آنها در دوره نظام کمونیستی به حال خود رها شده بودند امروز مورد توجه و مراقبت کامل قرار دارند و بسیاری از آنها مانند کاخ کرملین و میدان سرخ و کلیسای سنت باسیل در فهریت میراث تاریخی سازمان یونسکو قرار گرفته اند و سالیانه میلیونها نفر گردشگر خارجی برای بازدید از این جاذبه های دیدنی و گشت و گذار در پارک ها و فضاهای سبز پرتعداد و وسیع شهر مسکو به این شهر سفر می کنند. مسکو پایتخت همیشه بیدار روسیه آماده پذیرایی از شماست.

 

موقعیت جغرافیایی مسکو

شهر مسکو در غرب روسیه و در فاصله ۶۴۰ کیلومتری از شهر سن پترزبورگ و فاصله ۴۸۰ کیلومتری مرزهای غربی روسیه با کشور بلاروس واقع شده است. عرض مسکو از شرق به غرب حدود ۴۰ کیلومتر و طول شمال به جنوب شهر حدود ۵۲ کیلومتر است. کل منطقه استحفاظی شهر مسکو ۴۶۰۰۰ کیلومتر مربع مساحت دارد که به تنهایی از کشورهایی مانند دانمارک، سوئیس یا بلژیک بزرگتر است!

موقعیت جغرافیایی مسکو - مناطق مسکونی و فضای سبز و طبیعی شهر مسکو

اولین قسمت های مسکونی مسکو در زمین های مجاور به ساحل رود موسکوا (Moskva River) از رودهای بزرگ روسیه به طول ۵۰۰ کیلومتر شکل گرفته است که امروزه با توسعه و گسترش شهر، این رود از میان شهر مسکو عبور می کند. رودهای ولگا (Volga)، اوکا (Oka)، کلایازما (Klyazma) و رود مسکو (Moscow) در همین منطقه جریان دارند و بر این اساس مسکو و مناطق اطراف آن بلحاظ در اختیار داشتن منابع آبی در شرایطی بسیار مطلوب قرار دارند.

عبور رودخانه های بزرگ و پرآب از میان شهر مسکو

عبور رودخانه های بزرگ و پرآب از میان شهر مسکو

بلحاظ جغرافیایی منطقه ای که امروزه شهر مسکو در آن قرار گرفته نتیجه عقب نشینی یخچال های عظیم طی دوره های تاریخی گذشته بوده است که لایه های صخره ای و خاک های بسیار حاصلخیز آن بجا مانده و با جاری شدن رودخانه های متعدد منطقه ای سرسبز و دارای پوشش گیاهی بسیار خوب را تشکیل داده است که از چهار جهت جغرافیایی شهر مسکو را احاطه کرده است. با وجود ارتفاع زیاد منطقه نسبت به سطح دریا، منظره شهر مسکو چندان مرتفع بنظر نمی رسد و تقریباً تمام نقط شهر در یک سطح قرار دارند تنها بخش هایی از جنوب شرقی مسکو بنحوی محسوس بالاتر از دیگر نقاط شهر قرار دارند. ارتفاع مسکو از سطح دریا ۱۵۶ متر و در بلندترین نقطه از شهر ۲۵۵ متر بالاتر از سطح آبهای آزاد قرار دارد.

 

آب و هوا شهر مسکو

آب و هوای مسکو بوسیله جریان های آب و هوایی که از جانب غرب به منطقه وارد می شوند تعیین می شود. جریان های آب و هوایی جنوب همچنین باعث کاهش شدید دمای هوا و همینطور کاهش رطوبت هوا در منطقه می شود که آسمانی صاف و سرمایی شدید را برای مسکو به ارمغان می آورد. بطورکلی فصل تابستان در مسکو بسیار گرم و بطور میانگین ۳۰ تا ۳۵ درجه و فصل زمستان بسیار سرد بطور میانگین ۵ تا منفی ۳۰ درجه سانتیگراد است. مقدار میانگین تابش آفتاب در شهر مسکو ۱۷۳۱ ساعت در سال است که کمترین میزان آن در ماه دسامبر و بیشترین میزان آن در ماههای می تا آگوست می باشد.

وضعیت شهر مسکو در فصل زمستان و بارش برف

وضعیت شهر مسکو در فصل زمستان و بارش برف

میزان بارش سالیانه متوسط (۵۸۰ mm) ارزیابی می شود اما بارش برف در فصل سرد سال بطور مداوم وجود دارد و معمولاً از اواخر ماه نوامبر آغاز می شود و اغلب تا ماه مارس (حدود پنج ماه) ادامه دارد. با توجه به پیشینه تاریخی آب و هوای سرد در مسکو این شهر بخوبی به تجهیزات زمستانی و ماشین آلات برف روبی مجهز شده است و حتی در هنگام بارش برف هایی سنگین به ندرت شاهد بسته شدن خیابان ها و مسیرهای مختلف در مسکو هستیم.

میانگین دمای هوا و بارش باران در فصل های مختلف سال در شهر مسکو

میانگین دمای هوا و بارش باران در فصل های مختلف سال در شهر مسکو

دمای هوا در ماه های ژوئن، جولای و آگوست بسیار مطبوع و اغلب بین ۲۰ تا ۲۶ درجه سانتیگراد است اما با شروع موج گرما که معمولاً در ماههای می و سپتامبر رخ می دهد دمای هوا همیشه بالاتر از ۳۰ درجه سانتیگراد خواهد بود که این وضعیت معمولاً جند هفته ای طول می کشد. بالاترین دمای ثبت شده در مسکو در ۲۹ جولای ۲۰۱۰ به میزان ۳۹ درجه سانتیگراد و کمترین دمای هوا در مسکو دمای منفی ۴۲ درجه در سال ۱۹۴۰  بوده است.

وضعیت شهر مسکو در فصل زمستان و بارش برف و باران

بیشترین میزان مسافرت گردشگران به مسکو در حد فاصل ماه می تا اکتبر انجام می شود که دمای هوا ابتدا معتدل و مطبوع (میانگین ۲۵ درجه) و سپس به تدریج گرم (میانگین ۳۰ درجه) می شود. پیشنهاد ما برای سفر به مسکو، ماه ژوئن، جولای و آگوست است که به دلیل شرایط آب و هوایی می توانید براحتی و بدون دغدغه از تمام نقاط دیدنی و جاذبه های گردشگری مسکو دیدن کنید.

 

جمعیت شناسی مسکو

مطابق آخرین آمارگیری انجام شده بیش از ۱۲ میلیون نفر بصورت دائمی در شهر مسکو اقامت دارند در حالیکه این شهر همواره میزبان بیش از یک میلیون مسافر و همچنین بیش از یک میلیون نفر جمعیت شاغل و اهل شهرهای مجاور است که در طول ساعات کاری به شهر می آیند که با این حساب جمعیت حاضر در شهر بیش از ۱۴ میلیون نفر ارزیابی می شود. بیش از ۹۰ درصد ساکنین مسکو از نژاد روس هستند و نژادهای اوکراینی، تاتار، ارمنی، آذری، بلاروس، گرجی، ازبک، تاجیک، مولداوی، چچنی، چاووشی به ترتیب بیشترین اقلیت های نژادی جمعیت مسکو را تشکیل می دهند.

اقلیت های نژادی ساکن شهر مسکو روسیه

اقلیت های نژادی ساکن شهر مسکو روسیه

اکثریت غالب جمعیت مسکو، مسیحی و دارای مذهب ارتدوکس هستند که مذهب سنتی و ریشه ای مردم روسیه بوده و در این زمینه از کلیسای ارتدوکس روسیه تبعیت می کنند. مسکو بلحاظ جایگاه مذهبی، مرکز مسیحیت ارتدوکس در اروپای شرقی محسوب می شود و چندین کلیسای مهم و مورد احترام مسیحیان ارتدوکس جهان در مسکو قرار دارد. بعد از مسیحیت ارتدوکس، ارامنه مسیحی، مذهب بودا، مسیحیت کاتولیک، اسلام، یهود، مسلمانان ایزدی و مسیحیان پروتستان از اقلیت های مذهبی پرتعداد در جمعیت مسکو محسوب می شوند.

شهر تاریخی مسکو با معماری زیبای روسی

شهر تاریخی مسکو با معماری زیبای روسی

از سال ۱۹۱۷ و با به قدرت رسیدن حزب بلشویک روسیه که منجر به تشکیل اتحاد جماهیر شوروی و حاکمیت نظام کمونیستی در این کشور شد، رویکردی سکولار در قبال کلیساها و مکان های مذهبی در شهرهای روسیه در پیش گرفته شد و بسیاری از کلیساهای مسکو در دهه هشتاد میلادی بعنوان مراکز خرید یا کلوپ های سرگرمی مورد استفاده مجدد قرار گرفتند. با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و تشمیل دولت فدرال روسیه این روند به سرعت متوقف شد و کلیساها به جایگاه سابق برگشتند. کلیسای مسیح نجاتبخش (Cathedral of Christ the Saviour) و کلیسای مشهور سنت باسیل (Saint Basil’s Cathedral) در همین دوران بازسازی شدند و امروزه نماد شهر مسکو و از پربازدیدترین جاذبه های گردشگری شهر بشمار می روند.

 

وضعیت اقتصادی شهر مسکو

مسکو یکی از بزرگترین مراکز اقتصاد و تجارت در اتحادیه اروپا بشمار می رود بطوریکه بیش از یک پنجم مل درآمد خالص کشور روسیه به بخش های مختلف اقتصادی فعال در شهر مسکو تعلق دارد که در سال ۲۰۱۵ این رقم معادل ۱۳٫۵ میلیارد دلار بوده است. مسکو کمترین نرخ بیکاری در سراسر کشور روسیه را در اختیار دارد بطوریکه مطابق آمار موجود تنها یک درصد از جمعیت ساکن این شهر با مشکل بیکاری روبرو هستند در حالیکه نرخ موسط بیکاری در کشور روسیه، هفت درصد است.

دانشگاه دولتی روسیه ، سومین دانشگاه بزرگ جهان به لحاظ تعداد درخواست پذیرش تحصیل

دانشگاه دولتی روسیه ، سومین دانشگاه بزرگ جهان به لحاظ تعداد درخواست پذیرش تحصیل

حداقل دستمزد ماهیانه در شهر مسکو بطور میانگین ۶۰٫۰۰۰ روبل معادل ۲٫۷۰۰ دلار است که این ارقام بالاترین سطح دستمزد در سراسر کشور روسیه محسوب می شود. میانگین حداقل دستمزد در روسیه ۳۴٫۰۰۰ روبل معادل ۱٫۵۰۰ دلار است. طی دهه ای که در آن بسر می بریم مراکز داد و ستد و ساختمان های تجاری متعددی در مسکو ساخته شده و شروع به کار کرده اند اما همچنان پیداکردن مکان مناسب برای تأسیس و استقرار شرکت های تجاری در مسکو کاری بسیار سخت و پرهزینه محسوب می شود.

وضعیت اقتصادی شهر مسکو روسیه

صنایع اصلی فعال در مسکو، صنایع شیمیایی، متالوژی، صنایع غذایی، کاشی و سرامیک، مبل و تزیینات داخلی منزل، تولید انواع انرژی، ماشین آلات صنعتی و سنگین، تولید و مونتاژ خودرو، ساخت موشک های فضایی و نظامی، ساخت ساعت و تولید نرم افزارهای کامپیوتری و توسعه فناوری اطلاعات هستند.

کارخانجات صنعتی و ساخت تسلیحات نظامی مسکو

کارخانجات صنعتی و ساخت تسلیحات نظامی مسکو

یکی از بزگرترین کارخانه های تولید هلیکوپترهای نظامی و شخصی جهان در مسکو مستقر است همینطور مرکز تحقیقات فضایی کروچینکف که تولیدکننده انواع ابزار و تجهیزات مورد استفاده در مأموریت های فضایی می باشد در مسکو قرار دارد. هواپیماهای سبک و سنگین، جنگنده و جت های مسافربری مشهوری چون سوخو (Sukhoi)، ایلیوشن (Ilyushin)، میکویان (Mikoyan) و توپولوف (Tupolev) همگی در صنایع هوایی مسکو تولید می شوند.

 

هزینه های زندگی در مسکو

مسکو یکی از گران ترین شهرهای جهان محسوب می شود و در لیست ۱۰ شهر پرهزینه جهان قرار دارد. برای خرید خانه ای معمولی در مناطق حاشیه و دور از مرکز شهر حداقل باید ۴۰۰۰ دلار در ازای هر مترمربع بپردازید که این مبلغ برای مناطق مرکزی شهر به ۶۵۰۰ تا ۸۰۰۰ دلار برای هر مترمربع افزایش می یابد. برای خرید خانه های لوکس و مجلل نرخ ها بسیار بالاتر بوده و به ۴۰٫۰۰۰ دلار برای هر مترمربع می رسد. هزینه متوسط ماهیانه زندگی در مسکو شامل اجاره محل اقامت، حداقل بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ دلار هزینه غذا و خوراک، حداقل ۲۰ دلار هزینه رفت و آمد، حداقل ۳۰ دلار هزینه موبایل و اینترنت و حداقل ۱۰۰ دلار هزینه های مختلف شخصی مانند گردش آخر هفته، ورزش و استخر و .. می باشد.

هزینه های زندگی در مسکو - نرخ کرایه و خرید خانه در مسکو

هزینه های زندگی در مسکو – نرخ کرایه و خرید خانه در مسکو

حداقل کرایه خانه های یک خوابه و استودیو در مرکز شهر یا مناطق نزدیک به مرکز شهر، ماهیانه بین ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ دلار می باشد. طرح و اندازه غالب آپارتمان های یک خوابه در مسکو مشابه و حدود ۳۰ متر مربع است و خانه های دارای دو اتاق خواب اغلب ۴۵ متری هستند که برای ما ایرانی ها بسیار کوچک محسوب می شوند. بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، مالک بسیاری از آپارتمان ها در مناطق مختلف شهر مسکو به خانواده هایی که بصورت اجاره ای در آن اقامت داشتند داده شد و این خانواده ها دیگر امکان فروش این آپارتمان ها را ندارند. بسیاری از خانواده های روسی این آپارتمان ها را اجاره داده اند و خودشان در خانه های ویلایی در محله های دور از مرکز شهر زندگی می کنند که از شلوغی و ازدحام مرکز شهر نیز دور هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید