زیباترین و مهمترین پل های استانبول

در این مطلب نگاهی داریم به ۵ مورد از مهمترین پل های استانبول ترکیه شامل پلهای فولادی معلق بر روی تنگه بسفر و پل های تاریخی شهر.

  • تاریخ انتشار : ۲۷ مرداد ۱۳۹۷
  • تعداد نمایش : 42
  • دیدگاه ها : صفر

در این مطلب به معرفی مهمترین پل های استانبول که به این شهر هویت بخشیده اند و به نمادی برای استانبول تبدیل شده اند میپردازیم.

همانطور که حتما میدانید شهر زیبای استانبول توسط یک تنگه پر آب به دوقسمت تقسیم شده! نکته جالبتر اینکه بخشی از این شهر در اروپا و قسمتی از آن در آسیا واقع شده است. حال برای مرتبط کردن این دو بخش شهر ، تعداد زیادی پا های بزرگ و کوچک در نقاط مختلف شهر احداث شده است. در سفر به استانبول حتما گذارتان به یکی از این پلهای زیبا خواهد افتاد ، با نغمه ها همراه باشید.

 

پل معلق بسفر

پل فولادی معلق بسفر احتمالا مهمترین و یکی از معروفترین پل های استانبول محسوب میشود. این پل زیبا رابط بخش اروپایی و آسیایی شهر است و بر روی تنگه بسفر توسط دولت ترکیه احداث شده است.

پل های استانبول : پل معلق بسفر

پل معلق بسفر طی تنها ۳ سال ساخته شده و تاریخ ساخت آن به هزاره قبل و بین سالهای ۱۹۷۰ تا ۱۹۷۳ باز میگردد.
پس از ماجرای کودتای نافرجام ترکیه ، دولت مرکزی تصمیم به تغییر نام پل بسفر میگیرد و نام پل بسفر را به شهدای ۱۵ جولای تغییر میدهد (این تغییر نام کمی حال و هوای ایرانی دارد!)

پل بسفر بیش از یک کیلومتر طول دارد (دقیقا ۱۱۵۰ متر) و با ۳۹ متر عرض یکی از پلهای عزیض استانبول محسوب میشود. این پل دارای مسیر ویژه عابران پیاده هم هست که البته با توجه به ارتفاع ۱۰۵ متری پل نسبت به سطح آب ، مناظر چشم گیر و زیبایی را پیش روی عابران و مسافران پیاده سوار قرار میدهد.

چشم انداز زیبای پل بسفر استانبول ترکیه

پل بسفر یکی از بزرگترین پل های استانبول

منطقه اروپایی نشین اورتاکوی ‏Ortakoy استانبول توسط این پل به بخش آسیایی با نام بیلربی ‏Beylerbeyi مرتبط میشود و روزانه بیش از یکصد و هشتاد هزار وسیله نقلیه موتوری و غیر موتوری از پل بسفر استفاده میکنند.

نورپردازی زیبای پل بسفر استانبول

از اواسط دهه اول قرن جدید بود که شهردار استانبول تصمیم به زیباسازی این پل میگیرد و به همین علت سیستم جدید نورپردازی آن را اجرا میکند. نورپردازی پل بسفر قابلیت برنامه ریزی دارد و میتواند پل را اشکال گوناگونی رنگ آمیزی کنه و اشکال زیبایی ترسیم کند.

 

پل معلق سلطان محمد فاتح استانبول

دیگر پل معلق و فولادی بزرگ شهر استانبول ، سلطان محمد فاتح نام دارد.
پل سلطان محمد فاتح را در کنار پل بسفر مهمترین پل های استانبول میدانند. نکته جالب اینکه پل معلق سلطان محمد فاتح را پل دوم بسفر نیز صدا میزنند. به لحاظ پیشینه تاریخی ، پل سلطان محمد فاتح ۱۵ سال پس از پل بزرگ بسفر به بهره برداری رسید.

پل معلق سلطان محمد فاتح ‏استانبول

پل معلق سلطان محمد فاتح ‏ استانبول همانند پل بسفر ۳۹ متر عرض دارد و ارتفاع ۱۰۵ متری از سطح آب، اما طول آن بیش از یک و نیم کیلومتر است (۱۵۱۰ متر).
پل سلطان محمد فاتح ‏ استانبول که زمانی پنجمین پل معلق بزرگ جهان به شمار میرفت ، هم اکنون در این رتبه بندی در جایگاه بیست و یکم قرار دارد. منطقه اروپایی هیساروستو ‏Hisarustu توسط پل سلطان محمد به بخش آسیایی کاواچوک ‏Kavacik متصل شده است.

زیباترین پل های استانبول - پل فولادی محمد سلطان فاتح

 

پل دو طبقه گالاتا

گالاتا علاوه بر اینکه نام یکی از محله های استانبول است ، نام یکی از معروفترین و قدیمیترین پل های استانبول نیز می باشد. این پل خاص و جالب بر روی خلیج شاخ طلایی استانبول احداث شده و بخشهای تاریخی شهر را به محله گالاتا ، شیشلی و بیوگلو ارتباط میدهد.

گالاتا یکی از مهمترین پل های استانبول و نماد این شهر

گالاتا یکی از مهمترین پل های استانبول و نماد این شهر

طبقه زیرین پل گالاتا دارای فروشگاه ها و کافه و رستوران های جذابی است. در این طبقه از پل شما میتوانید از غذاهای با کیفیت و مناظر فوق العاده زیبای آبی بهره ببرید. در حالی که طبقه دوم پل ماشین رو است است. البته علاوه بر اتومبیل ، شمار زیادی از ماهیگیران سنتی و بومی نیز مشغول ماهیگیری روی پل هستند.

galata-tower-galata-kulesi-9

عملیات ساخت پل گالاتا به قرن هجدهم باز میگردد ، این پل برای نخستین بار در سال ۱۸۴۵ به بهره برداری رسید اما از ان زمان تا کنون حدود ۴ بار بازسازی بنیادی و اساسی را به خود دیده است تا ظاهر کنونی اش را پیدا کند.

رستورانهای پل گالاتا و ماهیگیران روی طبقه دوم این پل

رستورانهای پل گالاتا و ماهیگیران روی طبقه دوم این پل

 

‏پل مترو گلدن هورن Golden Horn استانبول

گلدن هورن – Golden Horn یکی از زیباترین ، جدیدترین و مدرنترین پل های استانبول به حساب می آید. این پل که ویژه خطوط مترو استانبول ساخته شده ، از سال ۲۰۱۴ به بهره برداری رسیده و یکی از پل های معلق جوان شهر محسوب میشود.

‏پل مترو گلدن هورن Golden Horn استانبول

طراحی زیبا و خاص پل گلدن هورن استانبول البته خالی از اشکال هم نبود. علاوه بر زیبایی بصری که این پل دارد به دلیل مجاورت با محدوده بافت تاریخی استانبول ، باعث بد شدن چشم انداز این بخش از شهر میشد و به همین دلیل ساخت پل مدام عقب می افتاد ، چرا که عملیات احداث ، مخالفان جدی به خود میدید.

پل مترو زیبای گلدن هورن در بافت تاریخی استانبول ترکیه

 

پل معلق یاووز سلطان سلیم استانبول

یاووز سلطان سلیم نام بزرگترین ، عریضترین ، طولانیترین و جدیدترین پل بزرگ و مهم در شهر زیبای استانبول ترکیه است. این پل فولادی معلق در سال ۲۰۱۶ آماده بهره برداری شده است. این پل سومین پل بر روی تنگه بسفر محسوب میشود.
ارتفاع پل یاووز سلطان سلیم در بلندترین نقطه آن به ۳۲۲ متر میرسد که آنرا به دومین پل بلند دنیا تبدیل کرده است (بلندترین پل جهان در فرانسه قرار دارد و بیش از ۳۴۰ متر ارتفاع دارد).

پل معلق یاووز سلطان سلیم استانبول

پل معلق یاووز سلطان سلیم استانبول بیش از دو کیلومتر طول دارد (دقیقا ۲۱۶۴ متر) ، این پل همچنین با بیش از ۵۸ متر عرض ، یکی از عریضترین پلهای شهر محسوب میشود که محل مناسبی برای عبور عابران و اتومبیل ها محسوب میشود. عبور از روی این پل مشمول ۳ دلار عوارض میشود.

پل معلق فولادی یاووز سلطان سلیم استانبول ترکیه

برچسب ها : ، ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید