جذاب ترین و محبوب ترین مکان های تاریخی شهر رم

رم یکی از غنی ترین و زیباترین شهر جهان به لحاظ وجود جاذبه های گردشگری و تاریخی است.

  • تاریخ انتشار : ۱۱ خرداد ۱۳۹۷
  • تعداد نمایش : 79
  • دیدگاه ها : صفر

شهر رم با تاریخچه ای غنی آثار باستانی و مجموعه ای پرشمار از مکان های تاریخی متعلق به روم باستان، قرون وسطی، عصر رنسانس تا هزاره جدید یکی از آنتیک ترین شهرهای جهان محسوب می شود.

سالانه میلیونها گردشگر از سراسر جهان برای بازدید از جاذبه های دیدنی رم و گشت و گذار در این شهر به ایتالیا سفر می کنند. اولین مشکلی که اغلب گردشگران در ابتدای ورود به رم با آن مواجه می شوند این است که حالا از کجا شروع کنیم!

معبد باستانی پانتئون رم

شهر شگفت انگیز رم

در این مطلب لیستی از جذاب ترین و محبوب ترین مکان های تاریخی شهر رم در اختیار شما قرار می گیرد.

هر یک از ما با تعدادی از جاذبه های گردشگری کشور ایتالیا و شهر رم آشنا هستیم که اگر به این شهر سفر کنیم یکراست به سراغ آنها خواهیم رفت اما در اختیارداشتن یک لیست حرفه ای که بر اساس نظرات و تجربیات گردشگرانی حرفه ای تنظیم شده است، می تواند برای برنامه ریزی گشت و گذار در شهر رم بسیار مفید باشد.

 

تماشاخانه باستانی کلوسئوم (The Colosseum)

مطابق انتظار در لیست محبوب ترین مکان های تاریخی شهر رم ، کلوسئوم رتبه نخست را در اختیار خود دارد.

تماشاخانه باستانی کلوسئوم بدون شک نماد و سمبل شهر رم است و جایگاه این جاذبه گردشگری در شهر رم مانند برج ایفل برای شهر پاریس است.
کلوسئوم، بزرگترین بنای بجامانده از دوران روم باستان در عصر حاضر است که معماری مورد استفاده در ساخت این تماشاخانه، همچنان بعنوان یک مدل مرجع و معتبر برای ساخت استادیوم های ورزشی مدرن و سالن های بزرگ تئاتر محسوب می شود.

نمایی زیبا از کلوسیوم رم ایتالیا

ساخت کلوسئوم در سال ۷۲ پس از میلاد توسط معمار مشهور رومن، Vespasian آغاز شد و در ادامه پسرش Titus عملیات ساخت این بنا را با اضافه کردن ۴ طبقه به آن در سال ۸۰ پس از میلاد به اتمام رساند.
اجرای نمایش های تئاتر، فستیوال های مختلف، برنامه های سیرک مشهور روم باستان در تماشاخانه کلوسئوم برگزار می شد در حالیکه بزرگان سیاسی و افراد مشهور در جایگاه ویژه، خانواده های اشرافی رومی در طبقه دوم و مردم عادی در طبقه های سوم و چهارم مستقر می شدند.

مهم نیست که انگیزه سفر شما برای به رم چه بوده و کدام جاذبه های گردشگری در لیست بازدید شما قرار دارند، اولین مکانی که بعد از رسیدن به رم از آن بازدید خواهید کرد کلوسئوم خواهد بود.

راهنمای کامل بازدید از تماشاخانه باستانی کلوسئوم رم

 

طاق باستانی کنستانتین (Arch of Constantine)

این بنای تاریخی در کنار تماشاخانه کلوسئوم قرار دارد که با قدمت تاریخی مشابه توسط بزرگان سنای روم و بعنوان سمبل آزادی شهر رم بعد از پیروزی در نبرد Milvian در سال ۳۱۲ پس از میلاد مسیح ساخته شده است.

طاق باستانی کنستانتین (Arch of Constantine)

برای بازدید از این اثر باستانی باید در صف هایی بسیار طولانی در انتظار بمانید، پیشنهاد می کنیم برای بازدید از کلوسئوم و طاق کنستانتین در یکی از تورهای گردشگری بدون صف (Skip the Line: Ancient Rome and Colosseum Half-Day Walking Tour) شرکت کنید تا بدون دغدغه برای خرید بلیط و معطل ماندن در صف های طولانی انتظار از جاذبه های دیدنی رم بازدید کنید.

 

واتیکان (Vatican City)

واتیکان، کوچکترین کشور مستقل جهان بشمار می رود که با مساحت کمتر از یک کیلومتر مربع محصور در دیوارهایی مشهور به Vatican walls در قلب رم واقع شده است.
در داخل واتیکان چندین کلیسا و باغ تاریخی قرار دارند که هر یک به تنهایی از جاذبه های گردشگری کشور ایتالیا و شهر رم محسوب می شوند. کلیسای مشهور سنت پیتر (St. Peter’s Basilica) و میدان سنت پیتر در مقابل این کلیسا که مقر و محل استقرار پاپ رهبر مسیحیان کاتولیک جهان می باشد در واتیکان قرار دارد.

کلیسا و میدان سنت پیتر در قلب واتیکان

در داخل کلیسای سنت پیتر یکی از شاهکارهای میکل آنجلو (Pieta) در کنار آثاری بسیار باارزش از هنرمندان مشهور ایتالیایی نگهداری می شود همچنین موزه مشهور Sistine Chapel با سقفی بلند که از دیگر شاهکارهای میکل آنجلو بشمار می رود از محبوب ترین جاذبه های دیدنی واتیکان محسوب می شود.

قصر واتیکان با اتاق های رافائل (Raphael Rooms)، کتابخانه (Vatican Library) و چندین تالار عکس های تاریخی و موزه های تاریخی و هنری بسیار مورد توجه گردشگران قرار دارد.

 

معبد پانتئون (The Pantheon)

معبد پانتئون سالم ترین بنای متعلق به روم باستان در عصر حاضر محسوب می شود که با گذشت بیش از ۲۰۰۰ سال به بهترین شکل ممکن حفظ و نگهداری شده است.
زیبایی و شکوه مبهوت کننده معبد پانتئون در حالی همچنان پابرجا مانده است که طی چند دوره زمانی ، پوشش های ساخته شده از برنز روی سقف معبد بر اساس سلیقه و به دستور پاپ تخریب شده است. می بینیم که حماقت، پدیده ای بین المللی است!

معبد باستانی پانتئون (The Pantheon) در شهر رم

معبد پانتئون یک بار در سال ۸۰ پس از میلاد مسیح در اثر آتش سوزی به شدت آسیب دید و دوباره مورد بازسازی قرار گرفت و معماری بکار رفته در بنای ساختمان این بار حتی زیباتر از قبل بود بطوریکه معبد پانتئون، شاهکار مسلم معماری روم باستان محسوب می شود.
معبد پانتئون علاوه بار جایگاه تاریخی و معنوی و جاذبه های معماری محل آرامگاه تمام شاهان تاریخ کشور ایتالیا (Italian kings) و بسیاری از مشاهیر تاریخ این کشور از سال ۶۰۹ میلادی است.

راهنمای کامل بازدید از معبد پانتئون

 

بنای تاریخی انجمن روم باستان (Roman Forum)

انجمن روم باستان یکی دیگر از محبوب ترین مکان های تاریخی شهر رم محسوب میشود. این محوطه باستانی با اتمسفری جادویی و مسخ کننده در وسط شهر مدرن رم حفظ و نگهداری شده است.

وقتی از فضای مدرن امروزی شهر رم، به ناگهان وارد این محوطه بزرگ با سکوت همراه با شکوه مخصوص مکان های تاریخی وارد می شوید خود را در میانه نقطه شروع تمدن مدرن بشر خواهید یافت.
با وجود اینکه بسیاری از بخش های این مجموعه در اثر عوامل طبیعی و گذر زمان تخریب شده است اما همچنان شکوه و عظمتی تأثیرگذار دارد و باید تصور کنید وقتی این ساختمان های باشکوه با ستون های عظیم سرپا بوده اند چه عظمت و جلالی داشته اند!

بنای تاریخی انجمن روم باستان (Roman Forum)

انجمن روم، مرکز تمام وقایع زندگی اجتماعی، سیاسی و مذهبی روم باستان بوده است. جلسات مهم برای اخذ تصمیم های مهم، دادگاه های مختلف و حتی مراکز داد و ستد روم باستان در همین مکان بوده است اما به تدریج و بعد از گذشت حدود ۷۰۰ سال بخش هایی از آن تخریب شد و هرگز مورد بازسازی قرار نگرفت.

بعدها بر روی ویرانه های بسیاری از ساختمان های این محوطه ساختمان های جدید و کلیساهایی ساخته شد که هر یک از انها نیز امروزه از دیدنی های تاریخی رم محسوب می شوند. آرامگاه آنتونیوس (Temple of Antoninus)، آرامگاه ساتورن (Temple of Saturn)، طاق باستانی سپتیموس و تیتوس (Arch of Septimus) و آرامگاه وستا (Temple of Vesta) از محبوب ترین بخش های این محوطه تاریخی هستند.

راهنمای کامل بازدید از انجمن روم باستان

 

آب نمای تاریخی تروی (Fontana di Trevi)

این آب نمای بسیار زیبا و دیدنی به تنهایی یکی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری شهر رم محسوب می شود که قدمت آن به قرن ۱۷ میلادی برمی گردد.

آب نمای تاریخی تروی (Fontana di Trevi)

محبوب ترین مکان های تاریخی شهر رم : آب نمای تروی

 

بر اساس افسانه ای محلی که بسیار محبوب اهالی رم و حتی گردشگران خارجی است اگر یک سکه در این آب نما بیندازید حتماً روی به شهر رم برخواهید گشت.
آب نمای تروی، بزرگترین آب نمای شهر رم است که در بین سالهای ۱۷۳۲ تا ۱۷۵۱ توسط معمار مشهور ایتالیایی نیکولو سالوی در مقابل قصر Dukes of Poli ساخته شد و نمادی از خدای دریا (Neptune) بصورت مجسمه ای سنگی و بسیار دیدنی در وسط این آب نما قرار گرفته است.

 

کلیسای تاریخی سنت جان (Basilica of St. John Lateran)

یکی از زیباترین و محبوب ترین مکان های مذهبی و تاریخی در جهان که کلیسای موردعلاقه تمام پاپ ها بوده است.

این کلیسا یکی از قدیمی ترین کلیساهای جهان است که به دستور امپراطور کنستانتین ساخته شده و با گذشت قرنها از ساخت آن همچنان به شکل اولیه باقی مانده است.

کلیسای تاریخی سنت جان (Basilica of St. John Lateran)

محبوب ترین مکان های تاریخی شهر رم : کلیسای تاریخی سنت جان

 

معماری خاص و منحصربفرد این کلیسا به سبک باروک یکی از بهترین نمونه های تاریخی حفظ شده از این سبک معماری در جهان محسوب می شود که با استفاده از موزاییک های رومی و همچنین سقف بلند ساخته شده از چوب در قرن ۱۶ میلادی بسیار دیدنی است.
بازدید از این کلیسا یکی از موارد قابل توصیه در شهر رم است.

 

منطقه تاریخی مرکز شهر رم (Centro Storico)

این منطقه از شهر رم بیشترین تعداد جاذبه های گردشگری شهر را در خود جای داده است بطوریکه اگر به نقشه گردشگری شهر رم نگاه کنید به دلیل تعدد نقاط دیدنی در این منطقه خواندن نام خیابان های این منطقه از روی نقشه بسادگی امکان پذیر نیست.

منطقه تاریخی مرکز شهر رم (Centro Storico)

محبوب ترین مکان های تاریخی شهر رم : مرکز رم

 

تعداد زیادی از کلیسای تاریخی رم که هر یک برای خود اثری هنری محسوب می شوند در کنار ساختمان های با قدمت تاریخی و کوچه و خیابان های سنگفرش با میدان های کوچک و بزرگ و بسیار دیدنی در این منطقه قرار گرفته اند.
حال و هوای این منطقه بسیار نوستالژیک و دوست داشتنی است و گردشگران از پرسه زدن در نقاط مختلف این منطقه بسیار لذت می برند.

از مکان های دیدنی این منطقه به  Piazza Navona ، Trevi Fountain ، کلیسای تاریخی Basilica of Santa Maria Maggiore و همینطور کلیسای تاریخی Santa Maria del Popolo می توان اشاره کرد.

 

پلکان اسپانیایی (Spanish Steps)

این مسیر پلکانی بسیار زیبا در مرکز شهر رم و در میان منطقه تاریخی این شهر در مقابل میدان زیبای Piazza di Spagna قرار گرفته است.

پلکان اسپانیایی (Spanish Steps)

محبوب ترین مکان های تاریخی شهر رم : پلکان اسپانیایی

 

پلکان اسپانیایی یکی از مشهورترین جاذبه های گردشگری شهر رم است که به کلیسای تاریخی Trinità dei Monti منتهی می شود و همیشه در تمام اوقات سال، مملو از جمعیت گردشگران مشتاق است.
آب نمای مشهور Barcaccia که به شکل قایق ساخته شده اثری ماندگار از Gian Lorenzo Bernini معمار مشهور ایتالیایی و بنیان گذار سبک باروک در پایین مسیر پلکان قرار دارد.

 

کلیسای تاریخی و باشکوه سانتا ماریا (Santa Maria Maggiore)

یکی از بزرگترین و زیباترین کلیساهای تاریخی شهر رم که از قرن چهارم میلادی پابرجا مانده است با سقف بلند ۸۶ متری که نقاشی هایی زیبا از داستان های مذهبی عهد جدید بر روی آن رسم شده است و ۴۰ ستون بزرگ پوشیده از سنگ های زیبای مرمر و گرانیت شکوه و عظمت و زیبایی وصف ناشدنی دارد.

کلیسای تاریخی و باشکوه سانتا ماریا (Santa Maria Maggiore)

محبوب ترین مکان های تاریخی شهر رم : کلیسای سانتا ماریا

 

مطابق روایتی مذهبی، پاپ لیبریوس (Pope Liberius) شبی در ماه آگوست (اواخر فصل تابستان) در خواب حضرت عیسی مسیح (ع) را دید که به او گفت فردا صبح زمانی که بارش برف آغاز شد کار ساخت یک کلیسا را بر فراز تپه اسکولین (Esquiline hill) آغاز کن.
فردا صبح در کمال شگفتی بارش برف آغاز شد و کار ساخت کلیسا در همان لحظه شروع شد.
از قرن چهارم میلادی تا به امروز، هر ساله در سالروز این واقعه در محل کلیسا جشنی مذهبی برگزار می شود که بسیار مورد توجه گردشگران قرار دارد.

آشنایی با کلیسای سانتا ماریا رم

 

میدان و آب نمای ناوونا (Piazza Navona)

یکی از مشهورترین میدان های شهر رم که به دلیل آب نمای زیبایی که در وسط آن قرار گرفته بسیار مورد توجه گردشگران قرار دارد و از زیباترین آثار معماری در سبک باروک بشمار می رود و گفته می شود بخش هایی از این میدان از دوران روم باستان بجا مانده است.

میدان و آب نمای ناوونا (Piazza Navona)

محبوب ترین مکان های تاریخی شهر رم : ناوونا

 

این میدان در تمام دوران حیات شهر رم، در قلب وقایع مختلف این شهر قرار داشته است. در قرون وسطی مسابقات ارابه رانی و فستیوال های شهر در همین میدان برگزار می شد.
با گذشت سال بخش های مختلف توسط هنرمندان مشهور ایتالیایی به این میدان اضافه شده است و امروزه این میدان و آب نمای آن یادگاری پرارزش از تاریخ شهر رم محسوب می شود.

از دیگر میدان ها و آب نماهای زیبای شهر رم می توان به Fontana dei Fiumi ، Fontana del Moro متعلق به قرن شانزدهم و Fontana del Nettuno متعلق به قرن نوزدهم اشاره نمود.

 

تپه تاریخی پالاتین (Palatine Hill)

در بخش های مختلف از این تپه بلند در ارتفاع ۵۰ متری از رودخانه تیبر (Tiber) شواهد و آثار متعدد باستانی کشف شده است که نشان می دهد اولین سکونتگاه های منجر به پیدایش شهر رم در همینجا قرار داشته است.

نمایی زیبا از تپه باستانی پالاتین

محبوب ترین مکان های تاریخی شهر رم : پالاتین هیل

 

قدیمی ترین آثار کشف شده در این منطقه به ۹ قرن پیش از میلاد مسیح تعلق دارد و آثار تاریخی متعدد از دوره های زمانی مختلف در تپه پالاتین کشف شده است.
باغ زیبای Farnese Gardens از قرن شانزدهم و توسط Cardinal Alessandro Farnese بر روی این تپه ساخته شده که بسیار دیدنی است. بازدید و گشت و گذار در تپه پالاتین یکی از باید های سفر به رم محسوب می شود.

راهنمای کامل بازدید از پالاتین هیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید