محبوب ترین موزه ها و قصرهای تاریخی رم

شهر رم بعنوان یکی از قدیمی ترین سکونتگاه های تاریخ بشر که از اولین شهرهای بزرگ تمدن غرب بشمار می رود. در این مطلب لیست پیشنهادی ما از جذاب ترین و محبوب ترین موزه ها ، کاخ ها و قصرهای تاریخی رم در اختیار شما قرار می گیرد. این شهر مجموعه ای بی نظیر از مکان […]

  • تاریخ انتشار : ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۷
  • تعداد نمایش : 107
  • دیدگاه ها : صفر

شهر رم بعنوان یکی از قدیمی ترین سکونتگاه های تاریخ بشر که از اولین شهرهای بزرگ تمدن غرب بشمار می رود.

در این مطلب لیست پیشنهادی ما از جذاب ترین و محبوب ترین موزه ها ، کاخ ها و قصرهای تاریخی رم در اختیار شما قرار می گیرد.

مهمترین جاذه های تاریخی شهر رم پایتخت ایتالیا

این شهر مجموعه ای بی نظیر از مکان های باستانی، قصرهای تاریخی و موزه هایی دیدنی را در خود جای داده است که به دوره های تاریخی مختلف از امپراطوری افسانه ای روم باستان تا قرون وسطی و سپس عصر رنسانس و هزاره جدید تعلق دارند.

بسیاری از کلیساهای تاریخی شهر رم با معماری شگفت انگیز و بکارگیری نهایت هنر و ظرافت در ساخت بخش های مختلف بنای آنها امروزه خود، موزه ای هنری و تاریخی بشمار می روند و این در کنار دهها موزه، گالری و کاخ های تاریخی است که در نقاط مختلف شهر رم واقع شده اند و هرروزه پذیرای دهها هزار گردشگر مشتاق هستند.

 

موزه های واتیکان (Vatican Museums)

این موزه های تاریخی و هنری، مساحت زیادی از قصر مشهور واتیکان را به خود اختصاص داده اند، تعدادی از زیباترین و باارزش ترین مجموعه های هنری تاریخ بشر را در خود جای داده اند.

موزه های واتیکان (Vatican Museums)

اولین موزه از این مجموعه در سال ۱۵۰۶ توسط پاپ جولیوس دوم تأسیس شد و در ادامه با آغاز عصر رنسانس و خلق آثار هنری متعدد در این دوره زمانی شور و اشتیاق پاپ جولیوس برای گردآوری آثار هنری بیشتر توجه او را به آثار هنری متعلق به دوره های رمانی گذشته جلب کرد و این نقطه آغاز شکل گیری مجموعه موزه های واتیکان گردید.

موزه زیبای قصر مشهور واتیکان

بخش زیادی از این آثار در رده آثار هنری مذهبی قرار می گیرند و علاوه بر زیبایی های هنری و ارزش تاریخی، حال و هوایی معنوی و بسیار دلپذیر دارند. بازدید از موزه های واتیکان می تواند یکی از بیادماندنی ترین تجربه های ممکن برای هر گردشگر علاقمند به تاریخی و هنر باشد.

 

مجموعه تاریخی دیولزیانو (Terme di Diocleziano)

این مجموعه تاریخی در واقع قدیمی ترین نمونه از حمام های باستانی رومی محسوب می شود که توسط فردی بنام Diocletian ساخته شده است و با گذشت بیش از دوهزار سال آنچنان خوب حفظ و نگهداری شده است که تمجید و شگفتی هر بیننده ای را به همراه دارد.

مجموعه تاریخی دیولزیانو (Terme di Diocleziano)

مجموعه دیولزیانو امروزه دارای بخش های ددینی مختلف است که مشهورترین بخش ها به ترتیب موزه ملی (National Museum)، کلیسای تاریخی Santa Maria degli Angeli ساخته میکل آنجلو هنرمند مشهور ایتالیایی، کلیسای San Bernardo با بنای مشهور دایره ای شکل و حمام های باستانی (Roman Baths) هستند.

موزه ملی و کلیسای تاریخی مجموعه دیولزیانو

موزه ملی مشهور به Museo Nazionale Romano در یکی از قصرهای تاریخی این مجموعه متعلق به قرن نوزدهم واقع شده است و بعد از موزه های واتیکان، بزرگترین مجموعه آثار باستانی و تاریخی متعلق به دوران روم باستان در این موزه نگهداری می شود و در معرض نمایش عموم قرار گرفته است.
مجموعه هایی بسیار باارزش و بی نظیر از کشفیات باستانی، موزاییک های مشهور رومی، نقاشی ها، آثار هنری و مجسمه های زیبای سبک یونان باستان (Greek and Roman sculpture) که تعدادی از آنها از شاهکارهای مسلم هنری تاریخ بشر بشمار می روند.

 

موزه کاپیتولین (Capitoline Museum)

این موزه در سال ۱۴۷۱میلادی توسط پاپ سیکستوس چهارم (Pope Sixtus IV) تأسیس شده است و قدیمی ترین مجموعه آثار هنری در اروپا محسوب می شود که بازدید از آن برای عموم مردم آزاد بوده است.

موزه کاپیتولین رم (Capitoline Museum)

مجموعه های بی نظیر و مبهوت کننده از مجسمه های روم باستان و همینطور مجسمه های کلاسیک از دوره های تاریخی قرون وسطی و عصر رنسانس در این موزه نگهداری می شوند که بازدید از آن برای عموم آزاد می باشد.

مجسمه های روم باستان در موزه کاپیتولین

از مشهورترین آثار هنری این موزه می توان به مجسمه ۱۲ متری امپراطور کنستانتین، مجسمه Capitoline She-Wolf متعلق به شش قرن پیش ازمیلاد مسیح، تالار عکس های تاریخی (Capitoline Picture Gallery)، آثار نقاشی Baptism of Christ و Romulus and Remus اشاره کرد.

 

باغ و قصر تاریخی بورخس (Villa Borghese)

خاندان بورخس از قدیمی ترین و مشهورترین خاندان رم شناخته می شوند که این ویلا و فضای سبز بسیار دیدنی در محوطه این ساختمان را در بین سالهای ۱۶۱۳ تا ۱۶۱۶ میلادی در حومه شهر رم برای کاردینال سیپیونه کافارلی (Scipione Caffarelli) ساخته اند.

باغ و قصر تاریخی بورخس شهر رم (Villa Borghese)

این ویلا که با زیبایی و ظرافت بکاررفته در معماری بیرونی و داخلی آن بیشتر به قصر شبیه است در یکی از باارزش ترین املاک منطقه واقع شده است و حتی یک دریاچه مصنوعی در محوطه آن ساخته شده است و امروزه در ترکیب با باغ های پینچیو (Pincio Gardens) یکی از بزرگترین پارک های عمومی در ایتالیا محسوب می شود.

دریاچه مصنوعی قصر تاریخی بورخس

در تالار اصلی ویلا، مجموعه ای بسیار باارزش از آثار هنری تاریخی و آنتیک نگهداری می شود که توسط کاردینال بورخس جمع آوری شده است و با نام Museo e Galleria Borghese شناخته می شود.
معماری داخلی ویلا با استفاده از موزاییک های مشهور رومی و طرح هایی از نبردهای گلادیاتوری یکی از زیباترین نمونه های موجود در جهان در نوع خود بشمار می رود و سقف زیبای ویلا که توسط Mariano Rossi ساخته و نقاشی شده است یکی از زیباترین نمونه آثار معماری باروک در جهان محسوب می شود.

تالار اصلی ویلای تاریخی بورخس

تعدادی از زیباترین آثار هنری نقاشی و مجسمه های کلاسیک از هنرمندانی مانند Raphael ، Botticelli ، Pinturicchio ، Perugino ، Lotto ، Caravaggio ، Rubens ، Bernini و Bellini در این موزه زیبا و دیدنی نگهداری می شود و در معرض نمایش عموم قرار گرفته است. بازدید از این مجموعه با وجود محوطه فضای سبز اطراف هم فال است و هم تماشا، از آن غافل نشوید.

 

ویلای تاریخی فارنه سینا (Villa Farnesina)

این ویلای تاریخی با معماری داخلی بسیار جالب توجه در قرن شانزدهم میلادی ساخته شده است و یکی از باارزش ترین مجموعه های معماری سبک رنسانس در جهان شناخته می شود که توسط معمار مشهور ایتالیایی Baldassare Peruzzi طراحی و ساخته شده است.

ویلای تاریخی فارنه سینا (Villa Farnesina)

با دکوراسیون داخلی شامل نقاشی ها، ابزار و تکنیک های معماری و مجسمه های بکاررفته که جملگی از آثار بزرگترین هنرمندان تاریخ هنر و معماری ایتالیا شامل Raphael ، Giulio Romano ، Sebastiano del Piombo و Antonello da Messina هستند، این ویلای تاریخی به تنهایی بعنوان یکی از مهم ترین موزه های هنر معماری در سراسر اروپا مطرح می باشد.

تالار زیبای ویلای فارنه سینا شهر رم ایتالیا

تالار زیبای ویلای فارنه سینا شهر رم ایتالیا

 

قلعه تاریخی سنت آنجلو (Castel Sant’Angelo)

این قلعه تاریخی توسط امپراطور هادریان در قرن دوم میلادی ساخته شده است و یکی از مهم ترین آثار باستانی بجامانده از اولین دوره های شکل گیری شهر رم محسوب می شود.

بعدها با شروع موج حملات اقوام آلمانی به شهر رم و ساخت دیوارهای دفاعی این قلعه با ارتفاع ۲۰ متر، سنت آنجلو به سمبل اقتدار و فرماندهی نظامی شهر رم تبدیل شد و نقش این قلعه در بسیاری از آرم ها و نمادهای مرتبط با شهر رم می توان دید.

قلعه تاریخی سنت آنجلو (Castel Sant'Angelo)

معرفی قصرهای تاریخی رم – سنت آنجلو

در سال ۱۲۷۷ میلادی یک مسیر ارتباطی بین قلعه سنت آنجلو و قصر واتیکان با دستور پاپ نیکلاس دوم ساخته شد که یکی از نمونه های بسیار جالب توجه در معماری نظامی و استراتژیک محسوب می شود.

مسیر ارتباطی بین قلعه سنت آنجلو و قصر واتیکان

مسیر ارتباطی بین قلعه سنت آنجلو و قصر واتیکان

امروزه در پشت دیوارهای ۲۰ متری قلعه که نزدیک به دو هزار سال پابرجا مانده اند موزه ای تاریخی و بسیار دیدنی واقع شده است که در ۵۸ اتاق و تالار مختلف آثاری متعلق به دوره های تاریخی مختلف از حیات شهر رم را در خود نگهداری می کنند.

تالار اصلی قلعه سنت آنجلو

مجموعه هایی از ابزار آلات نظامی، سلاح، گنجینه های باارزش از جواهرات تاریخی در این مجموعه در معرض نمایش عموم قرار گرفته است در حالیکه با رفتن به طبقات بالای قلعه می توانید از منظره دیدنی به مناطق اطراف لذت ببرید.

 

قصر تاریخی باربرینی (Palazzo Barberini)

قصر تاریخی باربرینی در قرن هفدهم میلادی در مقابل میدان تاریخی به همین نام ساخته شده است و از مهم ترین آثار معاری سبک باروک در شهر رم محسوب می شود.

قصر تاریخی باربرینی (Palazzo Barberini)

معرفی قصرهای تاریخی رم – باربرینی

این قصر بین سالهای ۱۶۲۳ تا ۱۶۴۴ توسط معمار ایتالیایی Carlo Maderna و کمک های Bernini و Borromini ساخته شده است و معماری داخلی قصر در دو طبقه با اتاق های بزرگ، راهروها و پلکان های زیبا از بهترین نمونه های معماری باروک بشمار می رود.

گالری ملی هنر باستانی ایتالیا در شهر رم

امروزه گالری ملی هنر باستانی ایتالیا (National Gallery of Ancient Art) با آثاری از هنرمندان مشهور از جمله Fra Angelico، Piero della Francesca، Pietro Perugino، Sodoma، Pietro da Cortona و Tintoretto در این قصر قرار دارد.

 

قصر تاریخی ونتزیا (Palazzo Venezia)

این قصر که ساخت آن در سال ۱۴۹۱ میلادی به پایان رسیده و بعنوان محل اقامت موسولینی، دیکتاتور ایتالیایی و رهبر حزب فاشیست ایتالیا در دهه ۴۰ میلادی شناخته می شود که تا هنگام سقوط و اعدام او در پایان جنگ جهانی دوم در این قصر اقامت داشته است.

قصر تاریخی ونتزیا (Palazzo Venezia)

بین سالهای ۱۵۹۴ تا ۱۷۹۷ این قصر به حکومت داخلی ونیز تعلق داشت و نام این قصر از همین دوره تعیین شده است. این روزها دو موزه بسیار مهم و دیدنی در ساختمان این قصر قرار دارند، Palazzo Venezia Museum و National Institute of Archeology and Art History.

تالار باستانی و تاریخی قصر ونتزیا شهر رم ایتالیا

همینطور در طول سال نمایشگاه های مختلف هنری در این قصر برگزار می شود. بازدید از این قصر و موزه های واقع در آن یکی از جاذبه های محبوب گردشگران در رم می باشد.

 

خانه محل اقامت امپراطور نرو (Domus Aurea)

امپراطور نرو به دلیل افسانه ای که آتش سوزی هولناک شهر رم را به او نسبت داده است، بسیار بدنام است اما واقعیت این است که آن آتش سوزی کذایی کار این امپراطور نبوده است اما بدون شک او بیشترین سود ممکن را از این آتش سوزی نصیب خودش کرد.

خانه محل اقامت امپراطور نرو (Domus Aurea)

با تخریب بخش های زیادی از شهر رم در اثر آتش سوزی، او یکی از بزرگترین قصرهای تاریخ شهر رم را بر روی ویرانه هایی که حالا زمین های صاف و مسطح شده بودند بنا کرد و به همین دلیل بسیار از مردم رم، آتش سوزی را به او نسبت دادند!

بنای نیمه کاره بزرگترین قصر در سراسر قلمرو امپراطوری روم

امپراطور قصد داشت بزرگترین قصر در سراسر قلمرو امپراطوری روم را در این شهر بنا کند اما بنای این قصر هرگز تکمیل نشد با اینحال بخش های زیادی از قصر ساخته شده بود و در دوره های زمانی بعدی و بخصوص از دوران رنسانس به تدریج آثار و لوازم مختلف از محوطه آن کشف شد. به دلیل پوشش دیوارهای تالار اصلی قصر با طلا، این قصر به خانه طلایی (Golden House) مشهور شد و امروزه یکی از مشهورترین و باارزش ترین گنجینه های بجامانده از دوران باستان در عصر حاضر محسوب می شود.

 

 

گالری هنرهای مدرن (Galleria Nazionale d’Arte Moderna)

این گالری در ساختمانی بسیار زیبا واقع شده و بزرگترین مجموعه از آثار هنری و نقاشی هنرمندان ایتالیایی از قرن های نوزدهم و بیستم میلادی بشمار می رود.

گالری هنرهای مدرن (Galleria Nazionale d'Arte Moderna)

بازدید از این گالری و مشاهده آثار هنری متعلق به مشهورترین هنرمندان تاریخ هنر ایتالیا و جهان از فاصله چند قدمی، یکی از بیادماندنی ترین بخش های سفر به شهر رم خواهد بود.

گالری هنرهای مدرن در رم پایتخت ایتالیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید