سفر به شهر متسختا ، گنجینه تاریخ گرجستان

کاملترین راهنمای سفر به شهر تاریخی و باستانی متسختا در گرجستان

 • تاریخ انتشار : ۱۹ مرداد ۱۳۹۷
 • تعداد نمایش : 45
 • دیدگاه ها : صفر

در ادامه سلسله مقالات راهنمای گردشگری کشور گرجستان

متسختا یکی از شهرهای کوچک گرجستان محسوب میشود که علاوه بر جاذبه های طبیعی ، دارای تاریخچه ای غنی و پیشینه ای کهن می باشد.

متسختا (Mtskheta) ، یکی از کهن ترین شهرهای گرجستان و مرکز استان متسختا متیانتی در شرق این کشور است که در بیست کیلومتری تفلیس، پایتخت گرجستان واقع شده است. این شهر زیبا دارای اهمیتی بسیار در تاریخ گرجستان بوده و آثار بسیار باارزش تاریخی در این منطقه باقی مانده است بطوریکه آثار تاریخی متسختا بطور رسمی در لیست میراث تاریخی تمدن بشری سازمان یونسکو ثبت شده است.
این شهر همچنین دارای اهمیتی خاص در تاریخ دین مسیحیت می باشد و بعنوان یکی از اولین خاستگاه های دین مسیحیت در قاره اروپا شناخته می شود. در سال ۲۰۱۴، کلیسای ارتدوکس گرجستان ، متسختا را با عنوان “شهر مقدس” نامگذاری کرده است.

جاذبه های گردشگری تاریخی و طبیعی متسختا گرجستان

شهر متسختا بلحاظ موقعیت جغرافیایی در منطقه ای کوهستانی و بسیار زیبا واقع شده است. دو رودخانه بسیار مهم کشور گرجستان به نامهای آراگوی (Aragvi) و متکواری (Mtkvari) درست در مقابل این شهر به یکدیگر رسیده و منظره ای بسیار زیبا و کم نظیر را خلق کرده اند.
مناظر دشت های سرسبز و کوه های بلند اطراف شهر، آنرا به یکی از جذاب ترین نقاط گردشگری در کشور گرجستان بدل نموده است که گردشگران بی شماری را از تمام نقاط جهان به سمت خود جذب می کند.

 

مختصری از پیشینه تاریخی شهر متسختا

سنگ بنای اولیه شهر در قرن پنجم پیش از میلاد مسیح گذاشته شده است. این شهر در آن زمان بعنوان پایتخت پادشاهی ایبرتی شناخته میشد و از قرن سوم پیش از میلاد مسیح تا قرن پنجم میلادی این عنوان را در اختیار داشت. متسختا یکی از نخستین شهرهای اروپا بود که دین مسیح را بطور رسمی پذیرفت و بعنوان یکی از مراکز مسیحیت در منطقه کارتلی (Kartli) در گرجستان قدیم محسوب می گردید. این شهر در عصر حاضر همچنان مرکز مذهبی کلیسای ارتدوکس گرجستان محسوب می شود.

مختصری از پیشینه تاریخی شهر متسختا

در اولین سالهای قرن ششم میلادی پایتخت پادشاهی گرجستان توسط شاه داچی اوجارملی از متسختا به شهر تفلیس (تریبلیسی در گویش گرجی) تغییر یافت.
او معتقد بود که شهر تفلیس برای مواقع بروز جنگ برای دفاع و پشتیبانی نیروها در نبرد در موقعیتی مناسب تری قرار دارد. با اینحال جایگاه ویژه متسختا بعنوان یک شهر مهم و استراتژیک محفوظ بوده و مقبره بسیاری از پادشاهان گرجستان تا قرن نوزدهم میلادی در این شهر بوده است.

قلعه قدیمی متسختا و بافت قدیمی شهر

بخش تاریخی متسختا که در زمین های ساحلی رودخانه های متکواری (Mtkvari) و آراگوی (Aragvi)  بنا شده جایگاه و خواستگاه بسیاری از ارزش های فرهنگی تمدن این بخش از کره خاکی بوده است که بخش از آب به عصر برنز باز می گردد و سپس به عصر ظهور مسیحیت می رسد و تا زمان حاضر ادامه می یابد. جایگاه خاص Mtskheta در کشور گرجستان به همین پیشینه غنی مذهبی، فرهنگی و تاریخی این شهر بازمی گردد.

 

متسختای امروزی

متسختا، در طول تاریخ همواره بعنوان یکی از مهم ترین شهرهای گرجستان شناخته شده است. این شهر از دوران باستان و عصر برنز تا پادشاهی متحد گرجستان پایتخت این کشور بوده است تا قرن نوزدهم که پایتخت به تفلیس انتقال یافت.

بافت تاریخی شهر متسختا گرجستان

از سال ۲۰۱۴ با اعلام رسمی کلیسای ارتدوکس گرجستان، شهر متسختا بعنوان شهر مقدس (Holy City) گرجستان تعیین شد و این مسئله در کنار زیبایی های طبیعی و کوهستان اطراف این شهر باعث توجه بسیار گردشگران خارجی به این شهر شده است.
میراث تاریخی Mtskheta که در لیست سازمان یونسکو ثبت شده است از دیگر دلایل شهرت این شهر در دنیای گردشگری می باشد.

 

شرایط آب و هوایی متسختا

متسختا در منطقه ای کوهستانی و در مجاورت دو رودخانه مهم گرجستان واقع شده است و در طول سال بارش باران بسیار زیادی را به خود می بیند که حتی در طول فصل تابستان ادامه دارد.

رودهای پر آب گرجستان در شهر متسختا

دمای هوای متوسط در این شهر در طول سال در حدود ۱۳ درجه سانتیگراد است هر چند در روزهای گرم تابستان دمای هوا تا ۳۰ درجه سانتیگراد افزایش نشان می دهد.

شرایط آب و هوایی متسختا در فصل تابستان

کمترین میزان بارش باران در ماه ژوئیه می باشد و بیشترین میزان بارش باران در ماه می اتفاق می افتد همچنین جولای و ژانویه به ترتیب گرم ترین و سردترین ماه های سال در این شهر می باشند.

 

تهیه غذا و رستوران خوب متسختا

گرجستان یکی از کشورهایی است که بخاطر تنوع زیاد غذاهای بومی و روشهای جالب در پخت غذا از شهرتی خوب برخوردار است. در متسختا هزینه غذا نسبت به تفلیس کمتر و بصرفه تر است بطوریکه بین افراد منطقه این شوخی وجود دارد که رفت و آمد بین تفلیس و متسختا برای خوردن شام و ناهار خیلی بصرفه است!

تهیه غذا و رستوران خوب متسختا

رستوران سالوبی (salobie) بهترن و معتبرترین رستوران منطقه بشمار می رود که در مسیر متسختا و تفلیس قرار دارد. همینطور یک فروشگاه بزرگ (Универмаг) در ابتدای جاده سامتاورو (Samtavro) قرار دارد که می توانید بسیاری وسایل و مواد غذایی دلخواه خود را در این فروشگاه تهیه کنید.

 

پول رایج و قابل استفاده در متسختا گرجستان

واحد پولی مورد استفاده در گرجستان ، لاری (GEL) است که در نقاط روستایی و یا شهرهای نه چندان بزرگ به همراه داشتن آن بصورت اسکناس و سکه الزامی است. استفاده از کارت های اعتباری تنها در شهرهای بزرگ و اصلی گرجستان رایج است. برای تبدیل ارز باید به بانک ها و مراکز ویژه تبدیل ارز در شهرهای بزرگ مراجعه نمایید.

 

راههای دسترسی به متسختا

دسترسی به شهر متسختا معمولا از طریق پایتخت گرجستان یعنی تفلیس امکانپذیر است. این شهر به نسبت کوچک فاقد فرودگاه بین المللی است و بهترین راه دسترسی به آن مربوط به راه آهن میشود.

 

قطار

متسختا در مسیر اصلی خط آهن تفلیسی – کوتائیسی واقع شده است و هر قطاری که در این مسیر رفت و امد می کند در ایستگاه قطار این شهر توقف می کند. این ایستگاه در یک کیلومتری مرکز شهر قرار دارد و رفت و آمد بین شهر تا ایستگاه قطار با پای پیاده امکان پذیر است. همچنین خودروهای ون در خارج ایستگاه و همچنین مرکز شهر در دسترس قرار دارند.

 

تاکسی

می توانید به وسیله یک تاکسی دربست از تفلیس به متسختا بروید همینطور ثبت نام در تورهای گردشگری در شهر تفلیس یکی دیگر از انتخاب های خوب برای بازدید از این شهر زیبا و تاریخی محسوب می شود. اگر برای رفتن به متسختا از تفلیس، از تاکسی استفاده کردید به یاد داشته باشید که برای بازگشت به تفلیس با راننده تاکسی یا شرکتی که تاکسی را در اختیار شما قرار داده است هماهنگی لازم را انجام دهید تا برای برگشت با مشکل مواجه نشوید.

 

مینی بوس

مینی بوس ها در تمام روزهای هفته، مسافران را بین تفلیس و متسختا جابجا می کنند. ایستگاه اصلی آنها در بازار دیدیوب (Didube) در تفلیس و خیابان مرکزی متسختا است. در محوطه ایستگاه متروی دیدیوب در تفلیس یک باجه فروش بلیط به مقصد متسختا مستقر شده است که قیمت بلیط آن یک لاری گرجستان می باشد.

 

مرکز اطلاعات گردشگری در متسختا

با مراجعه به مرکز اطلاعات گردشگری می توانید اطلاعاتی از قبیل رزرو تورهای گردشگری برای بازدید از مکان های تفریحی ، دستورالعمل های ایمنی و حمل و نقل عمومی و بروشور و نقشه های راهنمای شهر را بصورت رایگان دریافت نمایید.

مرکز اطلاعات گردشگری در متسختا

Kutaisi Tourism Information Center
Address: Mtskheta, Arsukidze 3rd  street
Working Hours: 10:00 – 18:00 (summer 10:00 – 19:00)
Working Days: Every day
Email: ticmtskheta@gmail.com
Phone Numbers: (+۹۹۵ ۳۲) ۲۵ ۱۲ ۱۲ ۸

 

لیست مکان های دیدنی متسختا

شهر متسختا دارای تعداد زیادی مکان های دیدنی، تفریحی و تاریخی است که لیست این مکان ها در این بخش ارائه می شود.

لیست مکان های دیدنی متسختا - خیابانهای سنگ فرش گرجستان

 • کلیسای جامع Svetitskhoveli
 • صومعه تاریخی سنت نینو
 • قلعه باستانی ببریتسیخه
 • صومعه Jvari
 • قلعه آخالتسیخه
 • قلعه تاریخی آرمازی
 • صومعه تاریخی Shio-Mgvime
 • صومعه تاریخی Zedazeni
 • موزه ایلیا چاوچاوادزه
 • قصر قدیمی سامطاورو
 • مناظر زیبای طبیعی و کوهستانی
برچسب ها : ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید