راهنمای جامع سفر به نایمخن (بخش اول)

نایمخن (Nijmegen در هلندی نای-مه-گن) شهری است در استان Gelderland در جنوب شرق کشور هلند که …

  • تاریخ انتشار : ۱۰ آبان ۱۳۹۶
  • تعداد نمایش : 215
  • دیدگاه ها : صفر

راهنمای جامع سفر به نایمخن (بخش اول)

نایمخن (Nijmegen در هلندی نای-مه-گن) شهری است در استان Gelderland در جنوب شرق کشور هلند که در نزدیکی مرز این کشور با آلمان قرار دارد. نایمخن بلحاظ قدمت تاریخی، قدیمی ترین شهر هلند محسوب می شود که تاریخچه پیدایش این شهر به بیش از 2000 سال قبل در دوران امپراطوری رومن در قاره اروپا برمی گردد. شهر نایمخن با حدود 170.000 نفر جمعیت در محدوده شهری مشترک با شهر آرنهم (Arnhem) قرار گرفته است که در فاصله 15 کیلومتری شمال نایمخن قرار دارد.

Nijmegen

یکی از مهم ترین و محبوب ترین جاذبه های گردشگری شهر نایمخن، منطقه تاریخی (Old Town) واقع در مرکز شهر است که قدمت بخش هایی از آن به زمان ایجاد اولین سکونتگاه های انسانی در این منطقه برمی گردد.  محله تاریخی نایمخن در واقع هسته اولیه ایجاد شهر نامیخن بوده است و تا اوایل قرن نوزدهم در احاطه یک دیوار سنگی محافظ قرار داشت که در این زمان به دلیل تراکم بالای بافت داخلی شهر، ساخت و سازهای جدید در خارج از این دیوار انجام شد و با توسعه شهر به مناطق خارج از محدوده این دیوار، دورانی جدید از توسعه و پیشرفت برای شهر نایمخن آغاز گردید.

Nijmegen

محله های جدید، پارک ها و خیابان های سنگفرش و بلوارهای زیبا که در آن دوره زمانی نمادهای ورود به عصر مدرن محسوب می گردید نایمخن را در رده نخستین شهرهای مترقی در قاره اروپا قرار داد . امروزه شهر نایمخن با حفظ و نگهداری بخش های تاریخی و جاذبه های دیدنی یکی از شهرهای محبوب در کشور هلند بشمار می رود و با توجه به طبیعت بسیار زیبای پیرامون این شهر می تواند بعنوان یک مقصد گردشگری ایده آل برای گشت و گذار و کسب آرامش در نظر گرفته شود.

Nijmegen

تاریخچه مختصر

اولین سکونتگاه های انسانی در موقعیت فعلی شهر نایمخن در یک قرن پیش از میلاد مسیح ایجاد شده است که در این دوره زمانی ارتش امپراطوری رومن در این منطقه یک اردوگاه نظامی برپا نمود. به دلیل موقعیت ممتاز استراتژیک و نزدیکی به رودخانه راین و دشت های وسیع در مناطق اطراف، در اطراف این اردوگاه سکونتگاه هایی تشکیل شد که با گذشت زمان به روستاها و سپس نخستین بخش های شهر نایمخن امروزی تبدیل شد.

Nijmegen history Nijmegen history Nijmegen history Nijmegen history

در سال 69 پس از میلاد ساکنین بومی مناطق ساحلی رودخانه راین که Batavians نامیده می شدند با خروج از منطقه تحت تسلط اردوگاه نظامی رومن ها علیه نظامیان مستقر در منطقه شورش کردند و پس از کسب پیروزی های اولیه در نبرد با سپاه بزرگ اعزامی به منطقه شکست خوردند و در روستاهایی در نزدیکی اردوگاه اسکان داده شدند. یکی از این روستاها که Oppidum Batavorum نام داشت در سال 98 پس از میلاد از حقوق رسمی شهروندی امپراطوری رومن برخوردار شد و هسته اولیه پیدایش شهر نایمخن را تشکیل داد. نکته جالب اینکه یکی دیگر از همین روستاها هسته اولیه پیدایش شهر وین (Vienna) پایتخت اتریش محسوب می شود. در سال 104 پس از میلاد مسیح امپراطور رومن Trajan نام شهر را به Ulpia Noviomagus Batavorum تغییر داد که این نام به اختصار توسط مردم منطقه Noviomagus نامیده شد و ریشه نام امروزی نایمخن (Nijmegen) محسوب می شود.

Nijmegen history

در دوران قرون وسطی، نایمخن و مناطق اطراف این شهر به تدریج از تسلط امپراطوری رومن خارج شدند و به قلمرو فرانکلین که بعدها بستر امپراطوری آلمان قرار گرفت متمایل شد اما نایمخن بطور رسمی همواره در قلمرو امپراطوری رومن قرار داشت. در قرن هشتم میلادی مراودات اقتصادی از طریق رودخانه Waal river رونق بسیاری به خود گرفت و باعث رشد و توسعه بیشتر منطقه نایمخن گردید. پادشاه هنری ششم امپراطور مشهور رومن در سال 1165 میلادی در نایمخن متولد شد و شهر نایمخن تا زمان امپراطوری فردریک دوم در تسلط رومن ها قرار داشت تا تا اینکه در این دوره زمانی پس از کشمکش های سیاسی بسیار در سال 1591 نایمخن بعنوان بخشی از جمهوری متحد هلند تعیین شد.

Nijmegen history

در نیمه دوم قرن نوزدهم میلادی، بالاخره تصمیم گرفته شد که ساخت و ساز و توسعه شهر در مناطق بیرون از دیوار محافظ شهر آغاز شود. این حساسیت در طول تاریخ این شهر به دلیل موقعیت استراتژیک شهر نایمخن در دفاع از تجاوزهای خارجی به قلمرو کشور هلند از جانب جنوب و شرق این کشور بود که در سال 1874 محدودیت های مربوط به ساخت و ساز در خارج از محدوده این دیوار محافظ برداشته شد و این دوره، آغاز رشد و توسعه شهری نایمخن و احداث خیابان های جدید و بلوارهایی زیبا در این شهر در کنار مناطق مسکونی جدید بود.

در دوران جدید، در قرن بیستم با احداث خطوط راه آهن و جاده های منتهی به نایمخن، شهر با روندی سریع توسعه پیدا کرد و دانشگاه مشهور University Nijmegen در سال 1923 تأسیس شد. پل جاده ای و راه آهن نایمخن در سال 1936 بزرگترین پل از نوع خود در قاره اروپا محسوب می شد. در سال 1940 کشور هلند درگیر جنگ جهانی دوم شد و شهر نایمخن از اولین شهرهای هلند بود که توسط ارتش آلمان نازی اشغال شد. در 22 فوریه 1944 در حادثه ای عجیب که نمونه آن کمتر در طول جنگ جهانی دیده شد، شهر نایمخن به اشتباه توسط بمب افکن های آمریکایی بمباران شد که این شهر را با شهر آلمانی Kleve در آن سوی مرز هلند و آلمان اشتباه گرفته بودند. طی این بمباران سنگین بخش زیادی از شهر بخصوص مناطق مرکز شهر نایمخن بطور کامل ویران شد و نزدیک به هزار نفر از شهروندان غیرنظامی کشته شدند. شهر نایمخن در سپتامبر 1945 از اشغال آلمان خارج شد و در فاصله ای اندک از پایان جنگ، عملیات بازسازی شهر آغاز گردید و امروزه بخش های باقیمانده از بافت قدیمی شهر بخوبی حفظ شده و از دیدنی های گردشگری نایمخن بشمار می رود. در سال 2005 دو هزارمین سالگرد پیدایش شهر نایمخن در این شهر جشن گرفته شد که این شهر را رده اول قدیمی ترین شهرهای کشور هلند قرار می دهد و تنها شهر دیگری که قدمتی مشابه نایمخن دارد، شهر ماستریخت می باشد.

Nijmegen history

آب و هوا

شهر نایمخن بهمراه ایندهوون (Eindhoven) یکی از گرم ترین شهرهای هلند بشمار می رود بخصوص در فصل تابستان بیشترین درجه دمای هوا در سراسر کشور هلند اغلب به شهر نایمخن اختصاص دارد. فقدان مناطق کوهستانی در دو سوی شمال و جنوب باعث تحت تأثیر قرار داشتن این مناطق در مقابل سیستم های آب و هوایی اقیانوسی می شود که آب و هوای این مناطق را می توان در رده اقلیم قاره ای مرطوب رده بندی نمود. ویژگی این اقلیم، اختلاف دمای بسیار بین فصل‌های سرد و گرم سال و تابستان‌های گرم و اغلب مرطوب و زمستان‌هایی بسیار سرد است.  بارش باران در طول سال نسبتاً متوازن بوده و در همهٔ فصل‌ها بارش باران وجود دارد. بارش برف در فصل زمستان معمول تر از بارش باران است و اغلب عمق برف نشسته بر روی زمین بسیار است.

Nijmegen climate Nijmegen climate Nijmegen climate

بیشترین دمای هوای نایمخن در فصل تابستان به 38 درجه سانتیگراد می رسد. در سال 2006 و در پی موج گرمای بی سابقه ای که در سراسر قاره اروپا اتفاق افتاد، در جریان فستیوال سالیانه Four Day Marches در شهر نایمخن دمای هوا با در نظر گرفتن رطوبت به بیش از 40 درجه سانتیگراد رسید و موجب مرگ دو نفر از شرکت کنندگان در اثر عوارض ناشی از گرمازدگی شد که البته در تاریخ شهر نایمخن بی سابقه بوده است. بطورکلی و با درنظر گرفتن اطلاعات موجود، بیشترین میزان بازدید گردشگران از شهر نایمخن در ماههای آوریل، می و ژوئن ثبت شده است که آب و هوایی آفتابی و دمای هوای معتدل در این شهر برقرار است.

Nijmegen climate

جمعیت شناسی و فرهنگ

مطابق آخرین سرشماری جمعیت ساکن در مناطق اصلی شهر نایمخن حدود 168.840 نفر و جمعیت سراسر حوزه استحفاظی این شهر در کنار شهر روتردام بالغ بر 287.517 نفر می باشد. افراد محلی اغلب اصالت هلندی و بخشی نیز اصالت آلمانی دارند و پس از آن ساکنین مهاجر از دیگر نقاط اروپا و همچنین آسیا بخصوص فیلیپین و اندونزی قرار دارند. حوزه استحفاظی نایمخن امروزی از توسعه و بهم پیوستن مناطق روستایی Hatert ، Hees ، Neerbosch ، Lent و شهرک های مسکونی Waalsprong ، Oosterhout و Ressen تشکیل شده است. شهر نایمخن در چند کیلومتری مرز با کشور آلمان  قرار گرفته و بسیاری اراضی این منطقه بصورت مشترک بین این دو کشور قرار دارند. برای مثال شهر Kranenburg در کشور آلمان در فاصله 12 کیلومتری نایمخن واقع شده است و ساکنین این دو شهر بصورت روزمره با یکدیگر در رفت و آمد و معاشرت هستند بخصوص تعداد افرادی که از شهر آلمانی برای کار به نایمخن می آیند بیشتر است.

Nijmegen StatementNijmegen Statement

در سال 1968 و پس از بیانیه نایمخن (Nijmegen Statement) تحولاتی در مدیریت حوزه مذهبی در نایمخن و مناطق اطراف آن شکل گرفت بطوریکه مبحث تفتیش عقاید بطورکلی از میان برداشته شد و فضایی مناسب و آکادمیک برای تحقیق در حوزه های دینی ایجاد شد. بر اساس بیانیه نایمخن هرگونه تحقیق درباره عقاید و اصولی شخصی افراد نه تنها به چهارچوب دینی و اعتقادی اشخاص ضربه می زند، بلکه موجب خدشه دار شدن مقام و جایگاه مراکز مذهبی می شود و کلیه اقدامات و فعالیت های مذهبی مراکز مذهبی می باید بر اساس حفظ حق آزادی عقاید برای کلیه افراد جامعه باشد. با توجه به این پیش زمینه هر نایمخن از جمله شهرها و مناطقی از     است که نقش مذهب در زندگی اجتماعی و روزمره افراد پررنگ تر است.

Nijmegen Statement

فضای آکادمیک و آموزش در نایمخن

یکی از معتبرترین مراکز آموزش دانشگاهی کشور هلند در شهر نایمخن قرار دارد که در سال 1923 بعنوان نخستین مرکز آموزشی مقید به اصول آموزشی کاتولیک در کشور هلند تاسیس شده است. این دانشگاه تا سال 2004 بعنوان Catholic University of Nijmegen شناخته می شد و پس از آن به Radboud University Nijmegen تغییر نام داده است. در این دانشگاه بیش از 18.000 دانشجو و 5000 پرسنل و اساتید دانشگاهی به فعالیت علمی و آموزشی مشغول هستند و برخی از مراکز علمی معتبر اروپا از جمله High Field Magnetic Laboratory در این دانشگاه مستقر هستند.

The most prestigious universities in the Netherlands

یکی دیگر از مراکز آموزشی معتبر در نایمخن دانشگاه علوم کاربردی (HAN University of Applied Sciences) این شهر می باشد که در کنار دانشکده پزشکی این شهر (school’s medical departments) دانشجویان بسیاری را به شهر نایمخن جذب کرده اند. شهر نایمخن همینطور یکی از مراکز مهم آموزش علوم روانشناسی در کشور هلند محسوب می شود و انستیتو معتبر Max Planck Institute در این شهر واقع شده است که در سال 2010 دو تن از دانشمندان این انستیتو جایزه نوبل این رشته علمی را دریافت کرده اند.

The most prestigious universities in the Netherlands

طبیعت و فضای سبز شهری

در دهه های اخیر و با پیشرفت فناوری های عمرانی و زیست محیطی، دولت هلند برای جلوگیری از وقع سیلاب های بزرگی که در کشور هلند بسیار اتفاق می افتند، اقدام به اصلاح مسیر بسیاری از رودخانه های این کشور و همچنین ایجاد مناطق جنگل کاری شده نموده است چرا که زمین های مسطح و دشت های وسیع بیشترین مساحت کشور هلند را تشکیل داده اند. امروزه بخش هایی از مناطق اطراف شهر نایمخن با اجرای طرح های جنگل کاری با درختان پرتعداد پوشیده شده است که علاوه بر تاثیر بر سلامت هوا و  پدیدآمدن مناظر زیبای طبیعی نقشی مهم در جلوگیری از ایجاد سیلاب و یا پیشروی آب رودخانه Waal در مواقع باران های سیل آسا ایفا می نماید. یکی دیگر از جاذبه های طبیعی نایمخن، جزیره مصنوعی Veur-Lent می باشد که در سال 2015 و در ادامه طرح اصلاح مسیر رودخانه Waal  در شمال شهر نایمخن ساخته شده است. این برآمدگی مصنوعی که در میان رودخانه ایجاد شده است با 3 کیلومتر مربع مساحت موجب کاهش ارتفاع آب در زمین های مجاور تا نیم متر شده است و ساخت پل های ارتباطی به این جزیره مصنوعی موجب پدید آمدن جاذبه های دیدنی در منطقه شده است.

The Nature and the Urban Greenland of the Netherlands The Nature and the Urban Greenland of the Netherlands The Nature and the Urban Greenland of the Netherlands The Nature and the Urban Greenland of the Netherlands

معماری شهری نایمخن

نایمخن، قدیمی ترین شهر هلند محسوب می شود که در سال 2005، دوهزارمین سالگرد تاسیس خود را جشن گرفته است و طبیعی است که بخش تاریخی و قدیمی شهر که در مرکز آن واقع شده است که با وجود ویرانی های گسترده در جریان جنگ جهانی دوم، همچنان مکان ها و بناهای تاریخی و دیدنی بسیاری را درخود جای داده است. کلیساهای تاریخی مانند St. Stevenskerk ، Sint Jan و Carolingian chapel ، موزه Valkhof Museum و گالری های هنری و فضاهای طبیعی و سرسبز که در دل شهر قرار گرفته اند شهر نایمخن را یکی از زیباترین شهرهای هلند معرفی می کند در حالیکه معماری تاریخی شهر که اغلب از سبک معماری گوتیک الهام گرفته شده است بسیار دیدنی و جالب توجه است.

civil architecture civil architecture civil architecture

گردآوری بطور اختصاصی وب سایت naghmeha.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید