بازدید از تپه باستانی پالاتین هیل در رم

پالاتیوم یا پالاتین (Palatine) یکی از مشهورترین تپه های باستانی رم بوده و خود دارای هفت جاذبه مهم است قصر فلاویا ، خانه لیویا ، راهروی مخفی پالاتین ، اقامتگاه امپراطور آگوستوس و…

  • تاریخ انتشار : ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷
  • تعداد نمایش : 98
  • دیدگاه ها : صفر

شهر اسطوره ای رم باستان به شهر هفت تپه (Seven Hills) مشهور بوده است که اشاره به هفت بلندی داشته که شهر رم بر روی آنها شکل گرفته و بعدها با گذشت زمان، توسعه و گسترش یافته است.

پالاسیوم، پالاتیوم یا پالاتین (Palatine) یکی از مشهورترین تپه های شهر باستانی رم در مجاورت رودخانه Tiber ، اولین سکونتگاه دائمی در منطقه بوده است که بعدها منتهی به شکل گیری شهر رم شد. تعدادی از مهم ترین ساختمان های شهر رم و در زمان آگوستوس، کاخ امپراطوری روم باستان بر فراز این تپه ساخته شد.

 

نمایی از بلندیهای تپه باستانی پالاتین

 

قصرهای زیبا، معابد باشکوه و ساختمانهای عمومی بسیاری در دوران امپراطوری دومیتیان (Domitian) بین سالهای ۸۱ تا ۹۶ پس از میلاد مسیح در منطقه پالاتین ساخته شد و این دوره تاریخی دوران اوج شکوه و جلال این بخش از شهر رم محسوب می شود. امروزه بخش زیادی از جاذبه های دیدنی منطقه پالاتین به همین دوره تاریخی تعلق دارند هر چند اغلب این بناهای باستانی در برهه های تاریخی مختلف مورد بازسازی و ساخت و سازهای مجدد قرار گرفته اند و تشخیص اینکه هر یک از تغییرات در کدام دوره تاریخی صورت گرفته است بدون کمک کارشناسی امکان پذیر نیست.

نمایی زیبا از تپه باستانی پالاتین

بدون شک تاریک ترین دوره تاریخی نه تنها برای پالاتین و شهر رم بلکه برای تمام مکان های تاریخی در ایتالیا، در قرون وسطی اتفاق افتاده است که در این دوره زمانی بی توجهی و بدتر از آن تخریب بناهای باستانی که بسیاری از آنها شاهکارهای تمدن بشری بشمار می رفتند، در بیشترین سطح ممکن انجام شد که پالاتین و ساختمان های باستانی این منطقه از این آسیب در امان نبودند. چندین کلیسا و معبد باستانی از جمله Caesarius ، Santa Anastasia ، Santa Lucia و San Sebastiano در این دوره زمانی تخریب شدند و آسیب های فراوانی به بقیه بناهای منطقه وارد آمد.

از قرن شانزدهم میلادی بار دیگر تپه پالاتین مورد توجه کاردینال رم قرار گرفت و باغ های موسوم به Farnese Gardens بر فراز تپه ساخته شد و فضای سبزی عمومی با مسیرهای پیاده روی و آب نماهای سنگی و باغچه ها و درختان سرسبز بر روی این تپه، یکی از زیباترین پارک های عمومی در آن دوره زمانی در قاره اروپا بوده است.

موزه پالاتین یکی از جاذبه های مهم پالاتین هیل

امروز با گذشت بیش از ۵۰۰ سال از ایجاد این فضای سبز، تپه پالاتین همچنان جذابیت های خود را حفظ کرده و تلفیق درختان سرسبز و طبیعت بسیار زیبا با بناهای تاریخی و معابد باستانی و بقایای قصرهای باشکوه بجامانده از تمدن روم باستان مناظری دیدنی را بر فراز پالاتین خلق کرده که بسیار دیدنی است و یکی از محبوب ترین جاذبه های گردشگری شهر رم محسوب می شود.

 

قصر فلاویا پالاتین (Domus Flavia)

قصر فلاویا در پایان قرن اول پس از میلاد مسیح در دوران پادشاهی امپراطور دومیتیان ساخته شده است و یکی از زیباترین بناهای شهر رم در دوران باستان بوده است.

قصر فلاویا (Domus Flavia)

قصر فلاویا علاوه بر مساحت زیاد که آنرا در ردیف بزرگترین قصرهای ساخته شده در آن زمان قرار می دهد، با اجرای حیاط پلکانی و فضای سبز شیب دار در محوطه ساختمان قصر (موسوم به peristyle)، تالار پذیرایی بسیار وسیع با پنجره های بزرگ (triclinium) و معماری بسیار جالب توجه برای اتاق خواب (aula regia) یکی از نمونه های اوج هنر معماری روم باستان محسوب می شود که بازدید از آن تجربه ای بیادماندنی خواهد بود.

 

خانه لیویا پالاتین (House of Livia)

این خانه متعلق به لیویا، همسر امپراطور آگوستوس بوده و محل اقامت شخصی او در قصر امپراطور بوده است. بر روی تخته سنگی که در یکی از اتاق های این خانه کشف شد عبارت Livia Augusta حک شده است که به همین دلیل این بخش از قصر آگوستوس، به خانه لیویا مشهور شده است هر چند امپراطور آگوستوس خود نیز در این خانه اقامت داشته است.

خانه لیویا در تپه پالاتین

امپراطور آگوستوس بیشتر از دیگر پادشاهان روم به ساخت قصرها و معابد پرجالا و شکوه اهمیت می داد و تمام اقامتگاه هایی که به دستور او ساخته شد همگی از زیباترین بناهای ساخته شده و بجامانده از روم باستان بشمار می روند. خانه لیویا اما با توجه به اینکه در زمان امپراطور قبلی روم ساخته شده است ساختمانی بسیار ساده تر از دیگر بخش های قصر آگوستوس دارد که نشان از سبک زندگی ساده رومیان باستان بخصوص در قرون اولیه این امپراطوری دارد.

خانه لیویا (House of Livia)

یکی از جالب ترین بخش های خانه لیویا، سیستم گرمایش مرکزی این خانه است که با توجه به قدمت دوهزار ساله این خانه، در نوع خود شاهکاری محسوب می شود. این سیستم گرمایشی بوسیله یک تنور مرکزی هوای گرم را از طریق لوله هایی از جنس سرامیک که در داخل دیوارهای خانه تعبیه شده اند به چهار اتاق دیگر منتقل می کند. نقاشی های باستانی بر روی دیوارهای خانه لیویا که قدمت آنها به ۲۵ سال قبل از میلاد مسیح تشخیص داده شده است اکنون در تالاری مخصوص در موزه ملی رم نگهداری می شوند.

 

راهروی مخفی پالاتین (Cryptoporticus)

ساخت راهروها و دالان های مخفی در معماری روم باستان جایگاهی خاص داشته است و در اغلب قصرها و ساختمان های بزرگ بجامانده از روم باستان دالان ها و مسیرهای رفت و آمد مخفی کشف شده است.

راهروی مخفی پالاتین (Cryptoporticus)

ساخت این مسیرهای مخفی می تواند به دلیل شرایط خاص آن دوره تاریخی و امکان مخفی شدن یا فرار در مواقع اضطراری و بخصوص حمله دشمنان بوده باشد.  یکی از سالم ترین نمونه های بجامانده از راهروهای مخفی رومن، در بخش شمالی خانه لیویا در قصر آگوستوس کشف شده است.

مهمترین آثار تاریخی شهر رم ایتالیا - راهروی مخفی پالاتین

این دالان مخفی به طول ۱۳۰ متر به بخش های مختلف قصر آگوستوس و حتی به دو قصر دیگر منطقه (Tiberius و Flavians) ارتباط داشته است. مطابق برخی روایات باستانی، امپراطور خونخوار و ظالم روم کالیگولا (Caligula) در توطئه ای توسط نزدیکانش در سال ۴۱ پس از میلاد در همین راهروی مخفی به قتل رسیده است.

 

اقامتگاه امپراطور آگوستوس پالاتین (Domus Augustana)

بخشی از قصر باشکوه و بزرگ دومیتیان که اقامتگاه مخصوص امپراطور آگوستوس بوده است و بعدها در دوره بیزانس علاوه بر محل اقامت پادشاهان، بخش هایی از آن در اختیار مقامات و فرماندهان قرار داشت.

اقامتگاه امپراطور آگوستوس (Domus Augustana)

حفاری های باستان شناسی نشان می دهد که این ساختمان در سه طبقه در زمان امپراطور دومیتیان و در یکی از بهترین مناظر تپه پالاتین ساخته شده است.

دیدنی های پالاتین رم

امروزه بخش های زیادی از حیاط و محوطه ساختمان، دیوارهای حکاکی شده از دوران روم باستان و بسیاری از اتاق های اقامتگاه از زیر خاک خارج شده و موزاییک های مشهور رومی نمایان شده است. این اقامتگاه بیش از هر مکانی دیگر در پالاتین حال و هوای زندگی در روم باستان را تداعی می کند و بسیار دیدنی است.

 

میدان ورزشی دومیتیان پالاتین (Stadium of Domitian)

میدان ورزشی دومیتیان یکی دیگر از سالم ترین سازه های متعلق به روم باستان در تپه پالاتین است که در بین سالهای ۸۱ تا ۹۶ پس از میلاد مسیح ساخته شده و پیست دو و میدانی این ورزشگاه با ۱۶۰ متر طول و پهنای ۴۷ متر از اولین نمونه های ساخته شده از این نوع در تاریخ بشر محسوب می شود.

میدان ورزشی دومیتیان (Stadium of Domitian)

هیچ اسناد و شواهدی تاریخی مبنی بر اینکه استفاده از این مکان برای عموم مردم آزاد بوده یا تنها برای تفریح امپراطور و میهمانان او بوده است وجود ندارد. واقعیت این است که حتی شواهدی از استفاده ورزشی از این مکان وجود ندارد! شاید باغی بوده که بصورت یک ورزشگاه ساخته شده و به دلیل ساخته شدن استادیوم ها و تماشاخانه های عمومی با این سبک معماری، این بنا به میدان ورزشی مشهور شده است.

 

حمام باستانی سپتیمیوس پالاتین (Baths of Septimius Severus)

آنچه که امروز از بزرگترین حمام عمومی در روم باستان بر فراز پالاتین باقی مانده است همچنان ابهت و زیبای این مکان را تداعی می کند و این مجموعه ساختمان با قدمت نزدیک به دو هزار سال، بدون شک یکی از شاهکارهای تاریخ معماری محسوب می شود. بخش هایی از سیستم گرمایش حمام هنوز باقی مانده است که در تمام راهرو ها و اتاق ها کشیده شده و نشان از نبوغ و پیشرفت معماری در بین رومیان دارد.

 

با توجه به موقعیت خوب و مناظر زیبای این بخش از تپه پالاتین تعدادی قصرهای دیگر در اطراف ساخته شدند که بعنوان محل اقامت موقت امپراطور و میهمانان او مورد استفاده قرار داشتند و با توجه زاویه محل ساخت این قصرها، ساکنان می توانستند از روی ایوان این قصرها مسابقات مختلف در حال برگزاری در Circus Maximus را مشاهده کنند.

 

موزه پالاتین (Palatine Museum)

یکی از جذاب ترین و محبوب ترین موزه های تاریخی در شهر رم که مجموعه هایی بسیار باارزش و یدنی از آثار کشف شده و بجامانده از رومیان باستان در این موزه نگهداری می شود و در معرض نمایش عموم قرار گرفته است.

موزه پالاتین (Palatine Museum)

پیکره ها و مجسمه های ساخته شده از سنگ مرمر، اشیا و لوازم ساخته شده از انواع سنگ، ظروف و اشیای عتیقه و لوازم معماری متعلق به آن دوره تاریخی که در مناطق اطراف پالاتین کشف شده اند و وسایل تزیینی که زمانی در گوشه و کنار قصرهای امپراطوران روم قرار داشتند در بخش های مختلف، هرروزه بسیاری گردشگران داخلی و خارجی را به خود جذب می کنند.

 

نکاتی درباره اقامت، تهیه بلیط و بازدید از پالاتین

اگر تمایل دارید در محلی نزدیک به تپه پالاتین اقامت داشته باشید بهترین هتل های پیشنهادی شامل The Fifteen Keys Hotel ، The Inn ، Hotel Artemide و Hotel de Monti هستند که از ارزان قیمت تا لوکس و گران قیمت را شامل می شوند.

نکاتی درباره اقامت، تهیه بلیط و بازدید از پالاتین

برای بازدید از پالاتین در قالب تورهای گردشگری و سازمان یافته، تور مشهور Ancient Rome and Colosseum Half-Day Walking Tour را به شما پیشنهاد می کنیم که در گروه های ۲۵ نفره با راهنمای انگلیسی انجام می شود. همینطور بلیط بازدید پالاتین بصورت مشترک با فروم باستانی و کلوسئوم فروخته می شود و دو شبانه روز اعتبار دارد. برای بازدید از این مجموعه بزرگ باستانی، یک نکته را به یاد داشته باشید. قرار است حسابی پیاده روی کنید، کفش مناسب و راحت فراموش نشود!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید