راهنمای بازدید از قصر تاریخی پالاتزو ویچیو

در این مطلب نگاهی خواهیم داشت به بخش های مختلف مجموعه Palazzo Vecchio و با دیدنی های این قصر زیبا و تاریخی آشنا خواهیم شد. قصر تاریخی پالاتزو ویچیو (Palazzo Vecchio) یا پالاتزو دلا سیگنوریا (Palazzo della Signoria)، تالار شهر فلورانس است که در مرکز منطقه تاریخی شهر واقع شده و یکی از نقاطی است […]

  • تاریخ انتشار : ۸ تیر ۱۳۹۷
  • تعداد نمایش : 65
  • دیدگاه ها : صفر

در این مطلب نگاهی خواهیم داشت به بخش های مختلف مجموعه Palazzo Vecchio و با دیدنی های این قصر زیبا و تاریخی آشنا خواهیم شد.

قصر تاریخی پالاتزو ویچیو (Palazzo Vecchio) یا پالاتزو دلا سیگنوریا (Palazzo della Signoria)، تالار شهر فلورانس است که در مرکز منطقه تاریخی شهر واقع شده و یکی از نقاطی است که با حضور در آن می توانید بخشی از تکاپو و زندگی روزمره اهالی فلورانس را از نزدیک تجربه کنید و در عین حال از تماشای بخش هایی مهم از تاریخ پرفراز و نشیب شهر فلورانس لذت ببرید.

همانطور که در محوطه قصر پالاتزو ویچیو قدم می زنید، از پلکان موسوم به Vasari’s grand به سمت تالار زیبا و باشکوه Salone dei Cinquecento رفته و سپس نوبت به اقامتگاه اشرافی خاندان مدیچی می رسد تا در این گشت و گذار در مسیر تاریخ قصر ویچیو، جنبه هایی دیدنی از هنر، فرهنگ و سیر توسعه و تحول اجتماعی و سیاسی شهر فلورانس را که در نهایت منجر به شکل گیری جنبش رنسانس شد را از نزدیک مشاهده کنید.

قصر تاریخی ویچیو (Palazzo Vecchio)

ساختمان قصر پالاتیزو ویچیو بنحوی عامدانه بسیار شبیه به قلعه های نظامی ساخته شده تا انعکاسی از قدرت و نفوذ خاندان مدیچی بر شهر فلورانس و مناطق اطراف باشد.
در واقع، خاندان مدیچی در فاصله قرن های ۱۴ تا ۱۶ میلادی، حاکمیت تمامی امور در شهر فلورانس را در اختیار داشتند.
عملیات ساخت این قصر در سال ۱۲۹۹ میلادی، آغاز شد تا بعنوان یکی از نمادهای توسعه و اقتدار فلورانس شناخته شود و در عین حال در مواقع لزوم بعنوان مقر فرماندهی و دژ دفاعی بدنه حاکمیت شهر مورد استفاده قرار گیرد.

کار طراحی و ساخت قصر به معمار بزرگ فلورانس، آرنولفو دی کامبیو (Arnolfo di Cambio) که طراح کلیسای سانتا کروچه (Santa Croce) و گنبد مشهور کلیسای جامع فلورانس نیز بود، سپرده شد و سنگ بنای قصر در محل ویرانه های قصر قدیمی Palazzo dei Fanti که در همین محل قرار داشت گذاشته شد.

 

در سال ۱۵۴۰ کاسیمو مدیچی، یکی از حاکمان فلورانس تصمیم گرفت تا اقامتگاه خانوادگی خاندان مدیچی را به قصر پالاتزو ویچیو منتقل کند تا تضمین کننده قدرت خاندان مدیچی در فلورانس باشد.
بعدها پس از نقل مکان دوباره خانواده مدیچی به قصر پیتی (Palazzo Pitti)، پالاتزو ویچیو بعنوان ساختمانی اداری مورد استفاده قرار گرفت.

در قرن نوزدهم با انتخاب فلورانس بعنوان پایتخت موقت و استقرار دولت متحد ایتالیا در این قصر، نام پالاتزو ویچیو بار دیگر در برگه ای دیگر از تاریخ شهر فلورانس ثبت شد و پس از انتقال دولت و پارلمان ایتالیا به شهر رم، دوران کاری پرفراز و نشیب قصر پالاتزو ویچیو نیز به پایان رسید و این ساختمان تاریخی با رسیدن به دوران بازنشستگی، از سال ۱۸۷۲ بعنوان موزه تاریخ فلورانس و البته دفتر کار شورا و همینطور شهردار این شهر شناخته می شود.

 

نمای بیرونی قصر تاریخی پالاتزو ویچیو (Exterior)

ساختمان مکعبی شکل قصر پالاتزو ویچیو با نمای آجری، دیوارهایی بلند و حفاظ های سنگی در بالای نمای اصلی ساختمان، بسیار شبیه به قلعه های نظامی ساخته شده است و احساس قدرت و اقتدار را به خوبی به بیننده منتقل می کند.

نمای بیرونی قصر تاریخی پالاتزو ویچیو (Exterior)

این قصر در واقع، در یک بازه زمانی در قرون وسطی بعنوان قلعه دفاعی خاندان مدیچی مورد استفاده قرار گرفته است. برج دیده بانی قلعه، سالها بعد از ساخت بنای اولیه، به ساختمان قصر اضافه شده است که با توجه به قرار نداشتن برج در مرکز ساختمان و عدم تناسب فاصله از دو طرف، می توان به این نکته پی برد که این برج بلند در طراحی و ساخت اولیه قصر، جایی نداشته است.

قصر تاریخی پالاتزو ویچیو

احتمالاً جذاب ترین نکته درباره نمای بیرونی قصر، مجسمه های بسیار زیبایی هستند که در مقابل ساختمان قرار داده شده اند. یک کپی بسیار زیبا از مجسمه دیوید، شاهکار میکل آنجلو (Michelangelo) که کاملاً مطابق با نسخه اصلی مجسمه ساخته شده و دو مجسمه کپی شده از آثار دوناتلو (Donatello) دیگر هنرمند مشهور فلورانس، Marzocco و  Judith and Holofernes که در همان بدو ورود به محوطه قصر، توجه هر بازدیدکننده ای را به خود جلب می کنند در واقع در همان ابتدا، حساب کار دستتان خواهد آمد!

 

حیاط اصلی و آب نمای قصر تاریخی پالاتزو ویچیو (Cortile di Michelozzo and Ground Floor)

حیاط اصلی با توجه به موقعیت قرارگیری آن در مقابل ساختمان قصر، اولین بخش از بازدید شما از قصر پالاتزو ویچیو خواهد بود.
این محوطه در کمال ظرافت و زیبایی توسط Michelozzo در سال ۱۴۷۰ میلادی ساخته شده است و ستون های سنگی با حکاکی های بسیار هنرمندانه بخصوص در نورپردازی در هنگام تاریکی شب واقعاً دیدنی است.

حیاط اصلی و آب نمای قصر تاریخی پالاتزو ویچیو

در مرکز حیاط، آب نمای موسوم به Verrocchio fountain قرار دارد که در سال ۱۴۷۶ به مجموعه قصر اضافه شده و در بخش های دیگری از قصر هم آب نماهایی قرار داده شده است.

ساختمان اولیه قصر در طی دوره های زمانی، بارها مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است, اما تنها بخشی که همچنان با گذشت نزدیک به ۸۰۰ سال دست نخورده و به همان صورت اولیه باقی مانده، تالاری موسوم به Camera dell’Arme در مقابل آب نما واقع شده است.

Cortile di Michelozzo and Ground Floor

پلکان بزرگ و باشکوه در انتهای محوطه حیاط، به ورودی قصر و ساختمان اصلی منتهی می شود که این پلکان در فاصله سالهای ۱۵۶۰ تا ۱۵۶۳ میلادی توسط دیگر هنرمند محبوب فلورانس، Giorgio Vasari ساخته شده است.

 

تالار اصلی قصر تاریخی پالاتزو ویچیو (Salone dei Cinquecento)

تالار اصلی و ورودی قصر موسوم به Salone dei Cinquecento در طبقه اول قرار گرفته که در زبان ایتالیایی به آن Piano Nobile می گویند.
سقف زیبا و پرشکوه این تالار ۲۱ متر بالاتر از سطح زمین و از ۳۸ پنل ساخته شده که هر یک از پنل ها و همچنین دیوارهای گرداگرد تالار با نقاشی هایی بسیار زیبا از روایات مذهبی و وقایع تاریخی فلورانس و خاندان مدیچی (Medici Family) تزیین شده است. نقطه اوج زیبایی های این تالار، مجسمه ای از سنگ مرمر موسوم به Genius of Victory است که در سالهای ۱۵۳۲ تا ۱۵۳۴ توسط میکل آنجلو خلق شده و در ابتدا قرار بود در آرامگاه پاپ جولیوس در شهر رم قرار داده شود.

تالار اصلی قصر تاریخی پالاتزو ویچیو (Salone dei Cinquecento)

این مجسمه یکی از بهترین آثار بجامانده از این هنرمند بزرگ محسوب می شود و نهایت تسلط میکل آنجلو به اصول مجسمه سازی و پیکرتراشی و تبحر او در نمایش حرکت عضلات بدن را نمایش می دهد.

دفاتر شورای شهر فلورانس و همینطور شهردار این شهر، درست در نقطه مقابل دروازه ورودی قصر در طبقه همکف قرار دارد.

تالار اصلی و ورودی قصر Salone dei Cinquecento

یکی دیگر از بخش های جالب توجه ساختمان، اتاقی با دکوراسیون بسیار زیباست که توسط Giorgio Vasari طراحی و ساخته شده و با تابلوهای نقاشی بسیار نفیس، نقاشی های دیواری و پیکره های بسیار دیدنی که همگی از مهم ترین آثار هنری متعلق به عصر رنسانس محسوب می شوند، تزیین و دکور شده است که بسیار دیدنی و مبهوت کننده است.
همچنین یکی از راهروهای مخفی قصر در طبقه همکف به اتاق مخصوص مطالعه که مورداستفاده بزرگان خاندان مدیچی بوده است منتهی می شود. این اتاق با نقاشی هایی بسیار زیبا بر روی سقف و نورپردازی هنرمندانه بسیار دیدنی است.

 

اقامتگاه خانوادگی مدیچی (Sala dei Gigli)

یکی از جذاب ترین بخش های قصر پالاتزو ویچیو در طبقه دوم ساختمان قصر قرار دارد.
تالار موسوم به Lily Room یا Sala dei Gigli که بدلیل دکوراسیون داخلی بسیار زیبایی که سالهای ۱۴۸۱ تا ۱۴۸۵ توسط  Ghirlandaio  ساخته شده، از شهرت و محبوبیت زیادی نزد گردشگران برخوردار است.

اقامتگاه خانوادگی مدیچی (Sala dei Gigli)

از دیگر دلایل جذابیت این تالار، وجود نسخه اصلی مجسمه زیبای Judith and Holofernes اثر دوناتلو (Donatello) با قدمت بیش از ۵۰۰ سال است، که با هدف محافظت از تخریب در اثر عوامل طبیعی در سال ۱۸۸۸ به اینجا انتقال داده شده همچنین نسخه اصلی مجسمه Putto and Dolphin اثر Verrocchio در این قسمت از قصر قرار دارد.

بخشهای مختلف قصر پالاتزو ویچیو

تالار میهمانان (Sala dell’Udienza) نیز در طبقه دوم قرار دارد و دکور داخلی این سالن در کنار سقفی که مشابه بسیاری دیگر از اتاق های قصر، به زیبایی با نقش های هنرمندانه حکاکی شده در کنار اتاق کتابخانه شخصی Duchess Bianca Cappello از نقاط جالب توجه قصر محسوب می شوند.
نقاشی های دیواری و همینطور نقاشی های انجام شده بر روی سقف اتاق ها و تالار ها، از مهم ترین شاخصه ها و یکی از مهم ترین جاذبه های قصر پالاتزو ویچیو بشمار می روند.
اغلب این نقاشی ها صحنه ای از وقایع تاریخی شهر فلورانس یا وقایع روایت شده در متون عهد عتیق و عهد جدید را نمایش می دهند.

تالار Guardaroba قصر پالاتزو ویچیو

تالار Guardaroba قصر پالاتزو ویچیو

یکی دیگر از اتاق های قصر که باید از آن دیدن کنید، تالار Guardaroba است که تمام دیوارهای این تالار با نقشه های مختلف بر روی ورق های چرمی پوشیده شده است و در وسط این اتاق، یک کره زمین مدور که در واقع اثری تاریخی و هنری باارزش متعلق به قرن ۱۶ میلادی است، قرار دارد.

این کره مدو با قطر حدود ۲ متر در زمان خودش، بزرگترین نقشه مدور کره زمین بشمار می رفت. آخرین نقطه در بازدید از طبقه دوم قصر، ایوان موسوم به Loggiato di Saturno است که از آنجا از منظره ای زیباز شهر فلورانس لذت ببرید.

 

برج آرنولفو در قصر تاریخی پالاتزو ویچیو (The Arnolfo Tower)

این برج بلند، چندین سال بعد از ساخت قلعه، در ۱۲۹۹ میلادی به ساختمان اولیه اضافه شده است و با توجه به شکل هندسی و دقتی که در ساخت آن بکار رفته، از نمادهای مشهور معماری فلورانس محسوب می شود.

برج آرنولفو در قصر تاریخی پالاتزو ویچیو (The Arnolfo Tower)

برای رسیدن به بلندترین نقطه این برج باید از پلکانی با ۲۳۳ پله بالا بروید که در آنجا یک گالری جمع و جور با منظره ای وسیع و ۳۶۰درجه از شهر فلورانس در مقابل شما قرار می گیرد.
در مسیر رسیدن به ایوان بالایی برج، زندان Alberghettino را خواهید دید که در گذشته به هتل کوچک مشهور بود و تعدادی از چهره های مشهور مذهبی و سیاسی فلورانس از جمله Cosimo the Elder و Savonarola ، که در پرالتهاب فلورانس در دوره هایی از قرن پانزدهم میلادی، قبل از فرستاده شدن به تبعید مدتی را در اینجا زندانی بوده اند.

 

تورهای گردشگری بازدید از قصر تاریخی پالاتزو ویچیو

بازدید از قلعه Palazzo Vecchio یکی از برنامه های ثابت در تورهای گردشگری محبوب و معتبر شهر فلورانس است و بخصوص در صورت همراه بودن کودکان، همراهی با این تورهای گردشگری بهترین گزینه موجود محسوب می شود زیرا علاوه بر راهنمای انگلیسی و صرفه جویی در زمان، مجبور به ایستادن در صف های طولانی خرید بلیط و انتظار برای ورود به محوطه نخواهید بود.

قصر تاریخی پالاتزو ویچیو

 

نکاتی که در بازدید از قصر تاریخی پالاتزو ویچیو – Palazzo Vecchio باید مورد توجه قرار دهید:

  • حداقل مدت زمان لازم برای بازدید از قلعه ۱٫۵ تا ۲ ساعت خواهد بود.
  • قلعه در شرایط آب و هوای بارانی برای بازدیدکنندگان بسته است.
  • توصیه می شود در صورت داشتن مشکلات قلبی و تنفسی، ترس از ارتفاع (Acrophobia) و همینطور ترس از محیط های بسته و محصور (Claustrophobia) از بازدید صرف نظر کنید.
  • ورود کودکان کوچکتر از ۶ سال به برج آرنوفلو ممنوع است و افراد کمتر از ۱۸ سال می توانند همراه با فردی بزرگسال از این برج بازدید کنند.
  • سعی کنید بازدید از قلعه را در ساعات اولیه روز انجام دهید چرا که با گذشت زمان علاوه بر افزایش جمعیت بازدیدکنندگان ممکن است بر گرمای هوا نیز افزوده شود.
  • ۶٫ بهترین حالت برای بازدید از قلعه Palazzo Vecchio در فصل تابستان بین ساعات ۸ تا ۱۱ شب است.
برچسب ها : ، ، ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید