بازدید از آثار تاریخی رم : معبد پانتئون رم

گنبد زیبای پانتئون ، ایوان سرپوشیده معبد ، مقبره پادشاهان ، تورهای بازدید از معبد پانتئون ، نکاتی درباره اقامت، تهیه بلیط و بازدید معبد

  • تاریخ انتشار : ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷
  • تعداد نمایش : 102
  • دیدگاه ها : صفر

معبد باستانی پانتئون یکی از سالم ترین بناهای بجامانده از تمدن روم باستان بشمار می رود که با قدمت بیش از دوهزار سال اسکلت ساختمان این معبد کاملاً سالم بوده و هیچگونه تخریبی در بخش های مختلف آن مشاهده نمی شود.

دلیل استحکام ساختمان معبد پانتئون را در سبک معماری و مصالح بکاررفته در آن می دانند که با وجود برداشته شدن سقف فولادی آن در دوره های زمانی گذشته، هیچگونه آسیبی به این ساختمان وارد نشده است.
قدمت تاریخی، وضعیت سالم این معبد و زیبایی و شکوهی که در ساختمان آن وجود دارد، معبد پانتئون را در ردیف محبوب ترین جاذبه های گردشگری شهر رم قرار داده است.

معبد باستانی پانتئون رم

معبد باستانی پانتئون رم

 

معبد پانتئون در حدود سال ۱۴ پس از میلاد مسیح توسط Marcus Agrippa داماد امپراطور روم آگوستوس (Emperor Augustus) ساخته شد تا مکانی باشد برای ادای احترام به خدایان اساطیری روم باستان.
بعد از خساراتی که در سال ۸۰ پس از میلاد و در اثر یک آتش سوزی مهیب به ساختمان معبد وارد شد، در بین سالهای ۱۲۰ تا ۱۲۵ میلادی عملیات بازسازی معبد انجام شد و تا مدتها با توجه به رواج مسیحیت در قلمرو امپراطوری روم انجام هرگونه مراسم مذهبی در ارتباط با خدایان اساطیری باستان ممنوع اعلام شده بود تا اینکه در سال ۶۰۹ میلادی این معبد بار دیگر بعنوان کلیسایی مسیحی بازگشایی شد.

 

ساختمان معبد پانتئون یکی از شگفتیهای تاریخ هنر معماری محسوب می شود که تلفیقی بسیار دیدنی از شکل های هندسی مختلف برای ساخت بخش های مختلف این ساختمان مورد استفاده قرار گرفته است.
برای مثال قطر گنبد بزرگ و زیبای معبد ۴۳ متر و فاصله نوک گنبد از کف معبد نیز دقیقاً ۴۳ متر است و ساختمان داخلی معبد برخلاف نمای بیرونی آن (که به شکل مستطیل است) طرحی دایره شکل دارد!
گنبد بلند معبد پانتئون یکی از شاهکارهای معماری بشمار می رود که افزایش تدریجی ضخامت آن به سمت قاعده گنبد موجب افزایش قدرت پایداری آن شده و سوراخ گردی که به قطر ۹ متر در مرکز آن و رو به آسمان تعبیه شده چنان دقیق محاسبه شده است که محیط داخل معبد تقریباً در تمام طول شبانه روز با نور طبیعی روشن است.

 

از آنجاییکه بازدید از معبد پانتئون یکی از برنامه های بازدید قطعی و اجتناب ناپذیر در سفر به رم محسوب می شود در این مطلب به معرفی بخش های مختلف و جالب توجه این معبد می پردازیم تا در صورت سفر به رم و بازدید از این مکان باستانی و بسیار دیدنی، با در اختیار داشتن اطلاعات از بازدید خود نهایت لذت را ببرید.

 

 

گنبد زیبای پانتئون (Dome)

این گنبد با گذشت بیش از ۲۰۰۰ سال از ساخته شدن، هنوز بزرگترین سازه آجری گنبدی شکل جهان بشمار می رود و بارها توسط معماران معتبر جهان برای ساخت بناهای گوناگون الگوبرداری شده است از جمله مشهورترین نمونه الگوبرداری از گنبد معبد پانتئون، گنبد کلیسای سنت پیتر (St. Peter’s Basilica) در شهر فلورانس است که توسط معمار ایتالیایی برامانته (Bramante) ساخته شده است.

گنبد زیبای پانتئون (Dome)

سازندگان اولیه معبد پانتئون برای حل مشکل وزن بنای گنبد، در هر مرحله از ادامه ساخت لایه های گنبد، برای توزیع وزن سازه با توجه به افزایش ارتفاع آن از سنگ هایی سبک تر استفاده کردند که این ترفند با توجه به اینکه جریان مربوط به دوهزار سال پیش است بسیار قابل توجه می شود!

 

ایوان سرپوشیده معبد (Porch)

در ساختمان اولیه معبد در دوهزار سال قبل، پلکانی بلند ساخته شده بود که ایوان معبد ختم می شد اما با گذشت دوهزار سال و افزایش ارتفاع سطح زمین این روزها ایوان معبد در سطحی پایین تر از اطراف معبد قرار گرفته است و در واقع پلکانی رو به پایین در مقابل آن قرار دارد.

ایوان سرپوشیده معبد (Porch)

این ایوان ۳۳ متری با ۱۶ ستون ساخته شده از سنگ گرانیت یکی از زیباترین نماهای بیرونی در بین ساختمان های بجامانده از روم باستان را پدید آورده است. درهای معبد از جنس برنز خالص است در حالیکه درهای اولیه معبد از طلای خالص پوشیده شده بود و هر یک بیش از ۲۰ تن وزن داشتند.

 

فضای داخلی معبد

بدون شک سقف و گنبد معبد پانتئون، نقطه اوج معماری روم باستان بشمار می آید اما نمی توان بسادگی از معماری فضای داخلی معبد گذشت که علاوه بر زیبایی و شکوهی بی حد و اندازه، تأثیری دائمی بر معماری فضاهای داخلی سالن ها و تالارهای عمومی در سراسر جهان حتی تا عصر حاضر داشته است.

فضای داخلی معبد پانتئون (Interior)

تالار میانی معبد به ارتفاع ۴۳ متر و طراحی کم نظیر آن که موجب پایداری دو هزارساله گنبد قوسی شکل ساختمان شده است ترکیبی از شکل های هندسی نیم دایره و مستطیل است و دیوارهای اصلی ساختمان که هر یک ۶٫۲ متر ضخامت دارند بخوبی پایداری سازه را حفظ کرده اند. کافیست یک بار قدم به داخل معبد پانتئون بگذارید تا زیبایی کار معماران رومی در دوهزار سال پیش تا همیشه در خاطرتان زنده خواهد ماند.

 

 

مقبره پادشاهان (Tombs and Art)

معبد پانتئون آرامگاه تمام پادشاهان ایتالیا از هنگام تشکیل جمهوری متحد این کشور را در خود جای داده است که این مقبره ها در چندین ردیف در دیوارهای معبد قرار گرفته اند.

مقبره پادشاهان (Tombs and Art)

علاوه بر پادشاهان ایتالیا، افراد مشهور از هنرمندان و نویسندگان و شخصیت های مشهور سیاسی و اجتماعی تاریخی ایتالیا در ردیف های آرامگاه بزرگ معبد پانتئون قرار دارند.
فضای تالار مقبره های پادشاهان صرف نظر از اینکه محل دفن افرادی بسیاری است از طراحی بسیار زیبایی برخوردار است و پیکره ای از حضرت مریم و نوزادش که متعلق به قرن هفتم میلادی است یکی از دیدنی ترین بخش های پانتئون بشمار می رود.

 

تورهای بازدید از پانتئون (Roman Forum)

بعنوان یکی از مهم ترین مکان های دیدنی متعلق به روم باستان در کشور ایتالیا، بازدید از معبد پانتئون در برنامه های اغلب تورهای گردشگری بازدید از شهر رم قرار دارد اما پیشنهاد ما برای بازدید از این معبد در قالب یک تور سازمان یافته و منظم، شرکت در تور نیم روزه با عنوان Ancient Rome Half-Day Walking Tour است که یکی از بهترین برنامه های بازدید از شهر رم را در اختیار گردشگران قرار می دهد.

 

با شرکت در این تور می توانید در مدت زمان کمتر از یک نیم روز از معبد پاتئون ، تماشاخانه کلوسئوم (Colosseum)، فروم باستانی رم (Roman Forum)، تپه باستانی کاپیتولاین (Capitoline Hill)، آب نمای تاریخی تروی (Trevi Fountain) دیدن کنید در حالیکه از توضیحات یک راهنمای حرفه ای بهره مند می شوید.

 

بازدید از معبد پانتئون (Visiting the Pantheon)

اگر قصد دارید به تنهایی و بدون همراهی تورهای گردشگری از معبد پانتئون بازدید کنید به این نکته توجه داشته باشید که این معبد یکی محبوب ترین و شلوغ ترین مکان های دیدنی و جاذبه های گردشگری در سراسر جهان محسوب می شود و بخصوص در فصل های رونق گردشگری (بهار و تابستان) ازدحام بازدیدکنندگان می تواند حسابی آزاردهنده باشد.

بازدید از معبد پانتئون (Visiting the Pantheon)

بهترین زمان برای بازدید از معبد پانتئون در ساعات اولیه صبح است که درهای ورودی معبد از ساعت ۸:۳۰ باز می شود و بصورت یکسره تا ۱۹:۳۰ برای بازدید عموم باز می باشد و ورود رایگان است.

 

عکسی در پانتئون

عکاسی در معبد پانتئون بلامانع است و بهترین زمان برای عکاسی در ساعات ظهر است درست در زمانی که پرتو نور خورشید بطور مستقیم و از طریق روزنه وسط گنبد ساختمان، به فضای تالار اصلی می تابد.

عکسی به یادگار در معبد پانتئون

در این ساعت از شبانه روز، بیشترین میزان نور طبیعی در داخل فضای معبد وجود دارد و می توان از تمام جزییات فضای داخلی و معماری شگفت انگیز و باشکوه آن عکس هایی خاطره انگیز تهیه کرد.

 

نکاتی درباره اقامت، تهیه بلیط و بازدید از معبد پانتئون

خیابان های منطقه تاریخی شهر رم اغلب بسیار تنگ و باریک هستند و هیچ وسیله نقلیه بزرگ مانند اتوبوس در این مسیرها تردد نمی کند و باید با استفاده از نقشه های گردشگری شهر رم یا سیستم های ناوبری ماهواره ای در دستگاه های دیجیتال راهی بازدید از معبد شوید.
همینطور به دلیل حفاظت از بخش های تاریخی شهر هیچ خط مترو شهری از این منطقه عبور نکرده است اما با استفاده از اتوبوس های مخصوص گشت و گذار در شهر رم می توانید به میدان Piazza della Rotonda بروید  واز آنجا بعد از پیاده روی کوتاه قبل از میدان Piazza Navona به معبد پانتئون می رسید.

نقشه معبد پانتئون

در شهر رم هزاران مرکز اقامتی در حال فعالیت و ارائه خدمات رفاهی به گردشگران هستند اما برای انها که ترجیح می دهند در نزدیکی معبد پانتئون اقامت داشته باشند، پیشنهاد ما هتل های J.K. Place Roma بعنوان یکی از لوکس ترین هتل های شهر رم، هتل Martis Palace که در قصری تاریخی در ساختمانی کلاسیک و زیبا واقع شده، هتل Deko Rome که به دلیل قیمت های بسیار مناسب از محبوبیت زیادی برخوردار است و در نهایت، Hotel De Monti است که توسط خانواده دی مونتی اداره می شود و ارزان ترین گزینه پیشنهادی ما برای اقامت در نزدیکی معبد پانتئون محسوب می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید