راهنمای کامل رفت و آمد با وسایل نقلیه عمومی دبی

آشنایی با مسیر خطوط مترو، خطوط اتوبوسرانی، تاکسی و کرایه ماشین و قایق …

 • تاریخ انتشار : ۲۹ تیر ۱۳۹۷
 • تعداد نمایش : 58
 • دیدگاه ها : صفر

دبی بعنوان یکی از جذاب ترین شهرهای خاورمیانه، هر روزه پذیرای صدها هزار گردشگر از سراسر جهان است. گردشگرانی که مشتاقانه و با علاقه وافر در جستجوی مکان های تفریحی و مراکز خرید بسیار بزرگ دبی، از گوشه ای به گوشه دیگر این شهر در حرکت هستند.
با نگاهی گذرا به نقشه دبی به راحتی می توان به این نکته پی برد که مراکز خرید، مجموعه های تفریحی، آتلیه های هنری و موزه ها و بطورکلی، مکان های دیدنی دبی به نحوی هوشمندانه در سراسر این شهر توریستی گسترده شده اند بطوریکه برای بازدید از تمامی یا بخش اعظم این مکان ها، گردشگران ناگزیر هستند به تمام نقاط دبی سفر کنند.

راهنمای رفت و آمد در دوبی - وسایل نقلیه عمومی دبی

مطابق آمار، روزانه حداقل۱۰۰.۰۰۰ سفر با مترو و ۱۳۰.۰۰۰ رفت وآمد با اتوبوس های داخل شهری در دبی انجام می گیرد که هزینه های جانبی را برای گردشگران دبی به همراه دارد و در اختیار داشتن اطلاعات کافی در این مورد می تواند بسیار مفید و ارزشمند باشد.

در سالهای اخیر با راه اندازی سیستم حمل ونقل عمومی یکپارچه و بسیار پیشرفته در شهر دبی ازجمله خطوط گسترده مترو و اتوبوس های عمومی مدرن و تاکسی های پیشرفته با ایستگاه های مجهز به سیستم های تهویه مطبوع، استفاده ازحمل ونقل عمومی در دبی به طورچشمگیری افزایش یافته است.

نقشه گرافیکی دبی + مراکز تفریحی و گردشگری

 

تاکسی دبی

اولین وسیله نقلیه عمومی که در بدو ورود به دبی با آن روبرو خواهید شد تاکسی ها هستند.
با همراه داشتن ساک دستی و چمدان های مسافرتی، تاکسی اولین انتخاب شما برای رسیدن به هتل محل اقامت تان خواهد بود. پس از اقامت در هتل نیز با توجه به گستردگی نقاط دیدنی شهر دبی، استفاده از تاکسی یکی از بهترین گزینه ها برای رفت و آمد روزانه در این شهر محسوب می شود هر چند اتوبوس و مترو نیز وسایل نقلیه ای راحت و البته ارزان تر محسوب می شوند.

آشنایی با انواع تاکسی دبی

تاکسی های دولتی دبی به رنگ سفید هستند و تاکسی های شرکتهای خصوصی، با رنگ سبز، زرد، آبی و نارنجی و قرمز بر روی سقف شان شناخته می شوند. تاکسیهای مخصوص بانوان با رنگ صورتی شناخته می شوند.

نرخ رسمی و پایه اجاره تاکسی در دبی ۱۰ درهم امارات است. در ادامه، در ازای هر کیلومتر ۱.۶ درهم به مبلغ کرایه اضافه می شود.  مبلغ کرایه تاکسی با توجه به بازه زمانی از شبانه روز، فاصله مبدأ تا مقصد، ترافیک مسیر و تعداد توقف های شما متغیر خواهد بود.
در حال حاضر کرایه تاکسی هایی که تاکسی متر دارند در ازای هر کیلومتربین ۲۰ تا ۳۰ درهم است. کرایه تاکسی از فرودگاه دبی به مقصد دیره حدود ۴۰ تا ۴۵ درهم، به مقصد بور دبی یا بزرگراه شیخ زاید حدود ۴۵ تا ۶۵ درهم و به مقصد جمیرا حدود ۴۵ تا ۸۰ درهم هزینه دارد.

تاکسی دبی هیبرید - وسایل نقلیه عمومی دبی

همینطور می توانید به وسیله مراکز تماس درخواست تاکسی نمایید و حتی با ارسال کد موقعیت خود (که بر روی تابلوهایی در ایستگاه های تاکسی نوشته شده است) به شماره ۴۷۷۴  درخواست کنید تا یک تاکسی به موقعیت شما فرستاده شود. جدول شماره مراکز تماس کرایه تاکسی به شرح زیر می باشد.

شماره تماس تاکسیهای دبی

در ادامه جدول کرایه تقریبی از مقصد فرودگاه بین المللی دبی تا نقاطی از این شهر که محبوبیت بیشتری نزد گردشگران دارند را مشاهده می کنید. توجه داشته باشید که مبالغ ذکر شده تخمینی بوده و قطعی نمی باشند.

کرایه تاکسی دبی از فرودگاه

بهرحال توجه داشته باشید که با توجه به وجود شرکت های تاکسیرانی مختلف در دبی و همچنین توریستی بودن این شهر امکان دارد که با نرخ هایی متفاوت با آنچه ذکر شد روبرو شوید. همچنین وسایل نقلیه عمومی دیگر مانند اتوبوس و مترو نیز از گزینه های پیش روی شما هستند.

 

اتومبیل کرایه ای در دبی

در صورتیکه تمایل دارید بدون محدودیت های زمانی و نگرانی بابت وجود تاکسی و اتوبوس در زمان دلخواه خودتان، مدیریت رفت و آمد به نقاط مختلف شهر را خود به عهده داشته باشید، می توانید یک خودرو اجاره کنید.  دفاترکرایه اتومبیل در فرودگاه بین المللی دبی مستقر شده و به مسافران متقاضی خدمات ارائه می دهند. روال کرایه اتومبیل در صورت در اختیار داشتن گواهینامه بین المللی آسان تر بوده و کمتر شما را معطل خواهد ساخت. هزینه کرایه اتومبیل دبی با توجه به مدل، اندازه و امکانات وسیله نقلیه متفاوت خواهد بود که این مبلغ آن روزانه بین ۲۰ تا ۱۸۰ دلار خواهد بود.

اجاره ماشین فراری دبی - اتومبیل کرایه ای در دبی

اگر قصد دارید با اتومبیل کرایه ای در دبی رفت و آمد کنید، نکات زیر را به یاد داشته باشید :

 • رانندگی در اتوبان های دبی دردسرهای خودش را دارد. بسیاری رانندگان هیچ اهمیتی به قوانین محدودیت سرعت ندارند و اصولی همچون حق تقدم معنای خاصی ندارد و با این اوصاف، مسئولیت اتومبیل کرایه شده تمام و کمال بر عهده شما خواهد بود.
 • مراقب باشید در دام ترافیک های سنگینی در ساعات پر رفت و آمد در نقاط پرتردد شهر بوجود می آید گرفتار نشوید. اوج ساعات ترافیک دبی در هنگام صبح ساعت ۸ الی ۹:۳۰ ، در هنگام بعدظهر ساعت۴:۳۰ الی ۶ و در هنگام شب ساعت ۸ الی ۱۰ شب در روزهای آخر هفته است.
 • از رانندگی هنگام طوفان شن یا بارندگی خودداری کنید زیرا دید کافی نخواهید داشت و جاده ها لغزنده هستند. همینطور هنگام رانندگی، مراقب شترها در بزرگراه ها باشید !

 

قایق های عبره دبی

عبره، قایقی چوبی است که به شیوه سنتی اعراب ساخته شده است که به کمک موتور در آب حرکت می کند. این قایق ها از طلوع صبح تا پاسی از شب، مسافران و گردشگران را از طریق رودخانه دبی، بین دیره و بور دبی جابجا می کنند.

قایق های عبره دبی

بر روی هر عبره حدود ۲۰ نفر مسافر جا می گیرد که پرشدن آن هم بیشتر از چند دقیقه طول نمی کشد و  قایق همبلافاصله پس از تکمیل ظرفیت به راه می افتد. کرایه مسیر، یک درهم است که در نیمه راه مسیر به ناخدا پرداخت می شود. کرایه یکعبره بصورت خصوصی، ساعتی ۱۰۰ درهم برایتان خرج دارد. همینطور اگر ۵۰ درهم خرج کنید می توانید سوار یک عبره پیشرفته شوید و از امکاناتی مثل تهویه هوا هم استفاده کنید!

 

اتوبوس دبی

ناوگان حمل و نقل اتوبوس عمومی دبی در ۷۹ مسیر اصلی در حال ارائه خدمات می باشد. اتوبوس ها همگی مدرن و دارای تجهیزات رفاهی کامل از جمله تهیه هوای مطبوع هستند و کرایه هر مسیر کمتر از ۲درهم امارات هزینه دارد.
در گذشته، گردشگران تمایل کمتری نسبت به استفاده از ناوگان اتوبوس شهری از خود نشان می دادند اما با افزایش تعداد اتوبوس ها که همگی پیشرفته و دارای امکانات رفاهی کامل هستند و همچنین افزایش مسیرهای ارتباطی، استفاده از اتوبوس شهری به شدت افزایش پیدا کرده است.

خطوط اتوبوسرانی دبی

محبوب ترین مسیر تردد اتوبوس های شهری، جاده ساحلی جمیرا است که اطلاعات مربوط به ساعت حرکت اتوبوس و نقشه مسیر آن را باید از سایت اتوبوسرانی دبی دریفت کنید.
اتوبوس های دبی مشابه ایران بخش های مجزا برای آقایان و خانم ها دارند که خانم در قسمت جلوی اتوبوس مستقر می شوند.یکی دیگر از خطوط پرتردد اتوبوس شهری دبی، خط اتوبوس فرودگاه بین المللی دبی است که در همه ایستگاه های دبی توقف دارد. ایستگاه های اتوبوس، بیشتر در مناطق مسکونی و نزدیک به مجتمع های مسکونی قرار گرفته اند.

اتوبوس شهری دبی - رفت و امد در شهر دوبی

برای مثال اگر در هتل دیره اقامت داشته باشید، می توانید با خط شماره۴۰۱ به میدان اتحاد، خیابان بانیاس، ایستگاه های اتوبوس ال سبخا و دیره بروید. در حالیکه خط شماره ۴۰۲ اتوبوس ها از مرکز شهر دیره به کرمه، المنخول و بور دبی می رود.

خط اتوبوس شبانه دبی از ساعت ۲۳:۳۰ الی ۶ صبح فعالیت می کند و ضمن ایجاد اطمینان در خصوص مسائل امنیتی و رفاهی با برنامه ریزی که فاصله زمانی ۳۰ دقیقه بین هر ایستگاه می باشد ضمن پوشش تمامی ایستگاه های شهر دبی، خدمات خود را به مسافرینی که از خریدی طولانی، تماشای فیلم سینمایی و یا اتمام ساعات کاری خود به خانه باز می گردند، ارائه می کند.

نقشه کامل مسیر های اتوبوس دبی

 

یکی از امکاناتی که شرکت حمل و نقل دبی در اختیار عموم قرار داده است، استفاده از کارت هایی بنام NOL Card است. این کارت هوشمند الکترونیکی با قابلیت شارژ مجدد را می توانید برای سوار شدن به اتوبوس ها و همچنین خطوط مترو استفاده کنید و در صورتی که در اتمام سفر، شارژ کارت به پایان نرسیده باشد با تحویل آن، باقیمانده پول خود را پس بگیرید.

نول کارت مترو و اتوبوس دبی

این کارت در چهار نوع مختلف ارائه می شود که با توجه به میزان استفاده افراد از خدمات مترو انتخاب می شود. کارت نقره ای و طلایی ۲۵ درهم، کارت آبی ۷۰ درهم و کارت قرمز برای استفاده حین مسافرت به قیمت ۲۰ درهم در تمام ایستگاه های مترو و اتوبوس شهری قابل خریداری است.

 

شبکه مترو دبی

بهترین گزینه برای رفت و آمد در شهر دبی، مترو است. متروی دبی که بعد از متروی قاهره، دومین خط مترو در جهان عرب است،بهترین روش برای گشت و گذار در نقاط مختلف شهر دبی بشمار می رود.
مترو دبی ارزان‌ترین خطوط مترو ی جهان پس ازمتروی تهران است. هزینه های مترو از ۲ تا ۶ درهم است. مسافران می توانند با مترو، در عرض یک روز همه جای دبی را با ۱۴ درهم سیاحت کنند.

شبکه مترو دبی

این شبکه مترو دارای۲خط قرمز و سبزاست که توسط ۴۹ ایستگاه به هم متصل می‌شود. تمام ایستگاه‌ها دارای سیستم پیشرفتهٔ تهویهٔ هوا است. خط قرمز با طول بیش از ۵۲کیلومتر و دارابودن ۲۹ ایستگاه منطقهٔ الراشدیه درشرق دبی رابه منطقه آزاد جبلعلی در غرب دبی متصل می‌کند. بیشتر طول این مترو موازی بابزرگراه شیخ زاید است. ۲۷ قطار در صبح و ۲۹ قطار در زمان بعدظهر که فاقد راننده هستند و بصورت کنترل راه دور هدایت می شوند فعال هستند.

شبکه مدرن مترو شهر دوبی - سیستم حمل و نقل عمومی دوبی

خط سبز به طول ۲۲.۵ کیلومتر است و تقریباً موازی خور دبی حرکت می‌کند ودو منطقهٔ بردبی و دیره رابه هم متصل و با۲۵ قطاربدون راننده (کنترل ازراه دور) و۲۰ایستگاه باظرفیت ۱۲۰،۰۰۰نفردر روز فعالیت می‌کند. حداکثرسرعت هریک از قطارها۱۱۰کیلومتربرساعت است.حداکثر زمان سفر با خط قرمز ۷۰ دقیقه و با خط سبز ۴۰ دقیقه است. زمان انتظار برای قطار ۳ تا ۴ دقیقه است. ساعات کار مترو دبی در روزهای هفته از ساعت ۵:۳۰ صبح تا ۲۳ و جمعه‌ها از ساعت ۱۴ تا ۲۴ باز است.

هنگام استفاده از مترو دبی به نکات زیر توجه داشته باشید :

 • در متروی دبی، خوردن و نوشیدن و همچنین جویدن آدامس ممنوع است و ۱۰۰ درهم جریمه دارد.
 • حمل حیوان خانگی (به جز سگ راهنمای نابینایان) ۱۰۰ درهم جریمه دارد.
 • خوابیدن و دراز کشیدن ۳۰۰ درهم جریمه دارد.
 • تخریب یا دست‌کاری ۵۰۰ درهم جریمه دارد.
 • حمل مواد خطرناک ۲۰۰ درهم جریمه دارد.
برچسب ها : ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید