راهنمای کامل رفت و آمد در استانبول ترکیه

راهنمای جامع سیستم حمل و نقل عمومی و رفت و آمد در استانبول پایتخت کشور ترکیه. از کرایه ها تا نقشه های مترو و اتوبوس و…

  • تاریخ انتشار : ۳۰ تیر ۱۳۹۷
  • تعداد نمایش : 80
  • دیدگاه ها : صفر

راهنمای جامع سیستم حمل و نقل عمومی و رفت و آمد در استانبول پایتخت کشور ترکیه

هر روز بیش از پنج میلیون نفر از سیستم حمل و نقل عمومی استانبول استفاده می کنند. این رقم بیش از جمعیت هر یک از پایتخت های اروپایی است. آشنایی با نحوه عملکرد سیستم حمل و نقل عمومی در استانبول در ابتدا دشوار بنظر می رسد زیرا شکل های مختلفی از سیستم حمل و نقل عمومی در این شهر بکار گرفته شده است. با مطالعه این مطلب و به یاد سپردن برخی نکات کلیدی شما قادر خواهید بود با استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی در استانبول رفت و آمد کنید.

وسایل نقلیه اصلی مورد استفاده در سیستم حمل و نقل عمومی استانبول مترو (برای بخشهای جدید شهر و همچنین فرودگاه)، تراموا (برای بخش قدیمی شهر)، قایق های مسافری (برای رفت و آمد بین بخش اروپایی و آسیایی استانبول) و اتوبوس (تمام نقاط شهر) هستند. در کنار این وسایل نقلیه، استفاده از مینی بوس و ون نیز برای رفت و آمد های کوتاه بین شهری رواج زیادی دارد.

 

روشهای پرداخت کرایه در استانبول

اگر قصد دارید اقامتی چند روزه در استانبول داشته باشید بهترین انتخاب برای شما، استفاده از کارت های بلیط الکترونیکی است. این کارت های الکترونیک از طریق ماشین های خودکار که Biletmatik یا Jetonmatik نامیده می شوند و در ایستگاه های حمل و نقل عمومی تعبیه شده اند عرضه می شود. این دستگاه ها در ازای دریافت سکه و اسکناس به شما کارت بلیط الکترونیک ارائه می دهند. در کنار این دستگاه های خودکار می توانید کارت های بلیط الکترونیک را از کیوسک های روزنامه و بلیط فروشی در سراسر استانبول تهیه نمایید.

روشهای پرداخت کرایه در استانبول - Istanbul Card

اگر اقامت شما در استانبول بیش از چند روز طول می کشد، ساده ترین روش برای پرداخت کرایه استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی، خرید یک Istanbul Card به قیمت ۶ لیر ترکیه است. این کارت در کیوسک های روزنامه فروشی و  ایستگاه های اصلی شهر مانند امینونو (Eminönü)، تکسیم (Taksim) و بشیکتاش (Beşiktaş) فروخته می شود.

برای شارژ این کارت های الکترونیک می توانید از همان دستگاه های خودکار موجود در ایستگاه های اتوبوس و مترو استفاده کنید. روی کیوسک هایی که این خدمات را ارائه می دهند عبارت “Istanbulkart (or Akbil) Dolum Noktası” قابل مشاهده است. کافیست کارت و مبلغ مورد نظر خود را به اپراتور تحویل دهید و میزان شارژ مورد نظر خود را اعلام کنید تا کارت شما شارژ شود. شارژ کارت همینطور با استفاده از دستگاه های خودکار OSM در ایستگاه های حمل و نقل عمومی نیز امکان پذیر است. برای استفاده از کارت الکترونیکی در مترو یا قایق های مسافربری کارت را در دستگاه کارت خوان که کنار دستگیره ورودی قرار داده شده، چند ثانیه نگهدارید. دستگاه های کارت خوان اتوبوسها پشت صندلی راننده قرار دارد.

 

مبلغ کرایه در استانبول

مبلغ کرایه برای اغلب رفت و آمد ها در استانبول ۱.۹۵ لیر ترکیه است. کرایه اولیه در حین سوارشدن ۱.۲۵ لیر خواهد بود و بعد از آن در ازای هر مسیر اضافه، ۰.۲۵ لیر به مبلغ اولیه اضافه می شود. تنها یک استثناء وجود دارد و آن اتوبوس های سریع السیر هستند که کرایه آنها تا ۳ ایستگاه اول ۱.۶ لیر ترکیه تمام می شود. توجه داشته باشید که می توانید از کارت بلیط الکترونیک برای پرداخت کرایه دو نفر حساب کنید اما کرایه نفر دوم، دو برابر حساب می شود.

 

تاکسی استانبول ترکیه

پر قصه ترین وسیله حمل و نقل عمومی در استانبول تاکسی ها هستند! تاکسی ها برای اهالی استانبول وسیله ای ارزان محسوب می شوند اما اوضاع برای گردشگران خارجی به کلی متفاوت خواهد بود. اگر در استانبول قصد استفاده از تاکسی داشتید به نکات زیر توجه کنید :

  • قبل از نشستن و شروع حرکت درباره کل هزینه تا مقصد با راننده توافق کنید.
  • مطمئن شوید که راننده تاکسی متر را روشن کرده است.
  • قبل از پرداخت هزینه رقم اعلام شده بر روی دستگاه تاکسی متر را کنترل کنید.

کرایه تاکسی در استانبول ترکیه

تاکسی ها همه جای استانبول پیدا می شوند و تکان دادن دست رایج ترین شیوه نگهداشتن یکی از آنهاست. هزینه تاکسی مسیر تکسیم و میدان سلطان احمد ۱۱ لیر است.

 

خطوط مترو استانبول

خط مترو M2 Şişhane-Hacıosman سریع ترین مسیر برای رسیدن به میدان تکسیم محسوب می شود و از بسیاری مناطق اصلی استانبول و همینطور مراکز خرید معتبر بخش اروپایی این شهر می گذرد.
لیست کامل ایستگاه های مترو استانبول عبارت است از :  Şişhane, Taksim Osmanbey, Şişli/Mecidiyeköy, Gayrettepe, Levent,  ۴.Levent, Sanayi Mahallesi, İTÜ Ayazağa (in Maslak), Atatürk Oto Sanayi, Daruşşafaka, Hacıosman  و  Seyrantepe که از ساعت ۵ صبح تا نیمه شب فعال هستند. برای آشنایی شما با رسم الخط نام ایستگاه ها، اسامی به همان شکل اصلی قرار داده شده است.

نقشه مترو استانبول پایتخت ترکیه

نقشه مترو استانبول پایتخت اقتصادی ترکیه

خط مترو M1  (آکسارای-فرودگاه آتاتورک)  دسترسی به مرکز شهر از فرودگاه را براحتی امکان پذیر می کند. خط مترو M4 (کادیکوی –کارتال) ساحل سمت آسیایی استانبول را به نواحی داخلی شهر متصل می کند. ایستگاه Uzunçayır دارای یک اتصال با خط اتوبوس پرسرعت برای رفت و آمد آسان به سمت اروپایی استانبول است.

 

استفاده از تراموا در استانبول

خط تراموا T1  (Kabataş-Bağcılar) ضمن عبور از منطقه شاخ طلایی  از تمامی نقاط مهم و مکان های توریستی و دیدنی بخش قدیمی شهر استانبول می گذرد.اگر برنامه ریزی شما برای بازدید یک روزه از تمام نقاط دیدنی بخش قدیمی شهر باشد، تراموا بهترین انتخاب برای روبه رو نشدن با ترافیک وحشتناک استانبول خواهد بود.

استفاده از تراموا در استانبول

نام ایستگاه های خطوط تراموا استانبول عبارتند از : Kabataş, Fındıklı, Tophane, Karaköy, Eminönü, Sirkeci, Gülhane, Sultanahmet, Çemberlitaş, Beyazıt, Laleli, Aksaray, Yusufpaşa, Haseki,Fındıkzade, Çapa-Şehremini, Pazartekke, Topkapı, Cevizlibağ-A.Ö.Y, Merkez Efendi, Akşemsettin, Mithatpaşa, Zeytinburnu, Mehmet Akif, Merter Tekstil Sitesi, Güngören, Akıncılar, Soğanlı, Yavuz Selim, Güneştepe, Bağcılar.

 

استفاده از قایق های مسافری استانبول

قایق ها (که آنها را Ferry صدا میزنند)، یکی از نمادهای استانبول محسوب می شوند. فری ها نقش فرشته نجات برای فرار از ترافیک در زمان رفت و آمد بین بخش های اروپایی و آسیایی استانبول را ایفا می کنند. از فری برای رفت و آمد در مسیرهای Beşiktaş-Kadıköy, Beşiktaş-Üsküdar, Eminönü-Üsküdar, Eminönü-Kadıköy و Karaköy-Kadıköy استفاده کنید. مدت زمان رفت و آمد برای هریک از این خطوط حدود۳۰ دقیقه است.

استفاده از قایق های مسافری استانبول

مسیر دیگری که احتمال دارد برای شما مفید واقع شود، مسیر Kabataş-Kadıköy-Islands  است که از استانبول کارت استفاده کنید ۳.۵ لیر هزینه دارد اما اگر از بلیط استفاه کنید باید ۵ لیر بپردازید. نکته ای که باید مورد توجه قرار دهید امکان شلوغی قایق ها و همچنین ایستگاه های انتظار انها در ایام تعطیلات آخر هفته است. در این ایام شاید بهتر باشد کمی زودتر از هتل خارج شوید!

نقشه تردد قایقهای مسافری استانبول

نقشه تردد قایقهای مسافری استانبول

فری یا همان قایق های مسافری علاوه بر ایفای نقش ناجی ترافیک های استانبول، وسیله ای مفید در تورهای لذت بخش تنگه بسفر محسوب می شوند. این تورها با امکانات مختلف ارائه می شوند  تور کروز که شامل بازدید از تمامی تنگه بسفر است ۲۵ لیر  ، تور گردش کوتاه ۱۰ لیر  و تور شبانه معروف به تور مون لایت ۲۰ لیر  برای شما هزینه خواهد داشت. نقشه مسیر های فری برای دانلود قرار داده شده است.

 

خطوط اتوبوس استانبول پایتخت اقتصادی ترکیه

استانبول دارای یک شبکه اتوبوس بسیار وسیع است. Kabataş و Taksim ایستگاه های اصلی اتوبوس در بخش اروپایی استانبول هستند و Kadikoy مهم ترین ایستگاه سمت آسیایی شهر محسوب می شود. تعداد اتوبوس و مناطق اصلی که اتوبوس از آن مناطق عبور می کند بر روی درب جلوی اتوبوس نوشته شده است. فراموش نکنید که قبل از سوارشدن این اطلاعات را بررسی کنید. برای آگاهی از تمامی خطوط و برنامه های روتین روزانه به سایت ” www.iett.gov.tr ” زیر مراجعه کنید.

نقشه خطوط اتوبوس شهر استانبول ترکیه - رفت و آمد در استانبول

نقشه خطوط اتوبوس شهر استانبول ترکیه

یک توصیه مهم : استفاده از اتوبوس در مواقع عجله و اضطراری به دلیل ترافیک شدید هرگز توصیه نمی شود. نقشه های مربوط به خطوط اتوبوس برای دانلود قرار داده شده است.

 

 

رفت و آمد در استانبول با متروباوس یا اتوبوس تندرو

متروباوس بعنوان جدیدترین سیستم حمل و نقل عمومی به طور گسترده در استانبول در حال استفاده است. متروباوس بعنوان امکاناتی جدید برای رفت و آمد بین بخش های اروپایی و آسیایی استانبول معرفی شده است و بسیار مورد استقبال قرار گرفته است هر چند در ساعات شلوغی با ازدحام زیادی روبه رو است.

رفت و آمد در استانبول با متروباوس یا اتوبوس تندرو

خط ۳۴Z که بین Zincirlikuyu و Kadıköy  فعال است و همینطور خطوط M1A و T1 و T4 از مهم ترین خطوط متروباوس محسوب می شود. برای آگاهی از تمامی خطوط متروباوس و مناطق تحت پوشش مطالعه نقشه آن الزامی است که برای دانلود قرار داده شده است.

 

رفت و آمد در استانبول با متروبوت یا قایق تندرو

متروبوت ها از فری ها (قایق های مسافری) سریع تر هستند و کیفیت خدمات بالاتری هم دارند. برای شناختن متروبوت ها دنبال نوشته Dentur یا Turyol باشید که در مسیرهای Üsküdar-Beşiktaş, Üsküdar-Kabataş, Üsküdar-Eminönü-Karaköy, Kadıköy-Eminönü-Karaköy, Eminönü-Karaköy and Eminönü-Bebek  کار می کنند. کرایه متروبوت ۵ لیر است.
اطلاعات مسیر و زمان های حرکت مسیرهای  Dentur و Turyol  در سایت ” www.turyol.com ” قرار داده شده است.

رفت و آمد در استانبول با متروبوت یا قایق تندرو

همچنین تورهای تنگه بسفر با متروبوت ها هم انجام می شود که ارزان تر از تورهای فری هستند. تور بلند بسفور ۱۵ لیر تمام می شود که مدت زمان آن نزدیک به ۶ ساعت است.

 

رفت و آمد در استانبول با تراموا نوستالژیک بی اوغلو

این دستگاه تراموا که نسخه بازسازی شده تراموای شهری ساخت دهه بیست میلادی است نماد خیابان استقلال محسوب می شود. این تراموا خاطره انگیز در فاصله های ۲۰ دقیقه ای در مسیر تکسیم و تونل کار می کند. ساعات کاری تراموا بی اوغلو از ساعت ۷ صبح تا ۱۰:۴۵ شب است و در روزهای یکشنبه نیم ساعت دیرتر شروع به کار می کند.

رفت و آمد در استانبول با تراموا نوستالژیک بی اوغلو

 

رفت و آمد در استانبول با ماشین کابلی

ماشین کابلی وسیله ارتباطی منطقه Eyup و Pierre Loti است. با استفاده از ماشین کابلی در حال تماشای شاخ طلایی استانبول فرصت دارید یک فنجان چای داغ بنوشید. نقشه خط ماشین کابلی برای دانلود قرار داده شده است.

رفت و آمد در استانبول با ماشین کابلی

 

رفت و آمد در استانبول با مینی بوس

در استانبول می توانید این وسیله نقلیه آبی رنگ را در همه جای شهر ببینید. مسیر آنها غالباً مشابه مسیر اتوبوس ها است اما بدلیل اندازه کوچک تر سریع تر بوده و کمتر گرفتار ترافیک می شوند. حداکثر کرایه مینی بوس ها ۵ لیره است اما برای مسیرهای کوتاه بهتر است قبل از سوار شدن مبلغ را از راننده بپرسید.

 

رفت و آمد در استانبول با ون (Dolmus)

ون های استانبول مسیرشان را در پشت شیشه جلوی ماشین نوشته اند. زمان حرکت ون به پرشدن مسافرها بستگی دارد و هر جا که مسافری قصد پیاده شدن داشته باشد توقف می کند. بیشترین مبلغی که برای مسیرهای طولانی مانند مسیر تکسیم  – کادیکوی باید بپردازید ۶ لیر  است.

رفت و آمد در استانبول با ون (Dolmus)

برچسب ها : ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید