۱۰ دلیل قانع کننده برای ترک سیگار

مضرات اصلی مصرف سیگار و دلایلی برای ترک آن

  • تاریخ انتشار : ۵ شهریور ۱۳۹۷
  • تعداد نمایش : 33
  • دیدگاه ها : صفر

ترک سیگار بعنوان چالشی دشوار برای افراد سیگاری شناخته می شود. اغلب افراد سیگاری در مقاطعی زمانی به ترک این عادت زیانبار فکر می کنند و حتی مدتی از آن فاصله می گیرند اما بعد از مدتی کوتاه دوباره آنرا از سر می گیرند.

ده دلیل مهم برای اینکه همین امروز به ترک سیگار فکر کنید و آنرا عملی کنید.

کشیدن سیگار علاوه بر اینکه کیفیت زندگی شما را تحت تاثیر قرار میدهد ، بر روی زندگی نزدیکان شما نیز تاثیر منفی دارد. افراد سیگاری در خلوت خود همیشه به ترک سیگار فکر میکنند اما متاسفانه در زمان صحیح اراده و عزم کافی و جدی برای آن ندارند. در ادامه ما دلایلی را برای شما می آوریم که شاید به واسطه آنها بتوانید با اراده قویتری به ترک سیگار فکر کنید و آنرا انجام دهید. با نغمه ها همراه باشید.

 

۱- صرفه جویی و پس انداز

هزینه مصرف سیگار بنحوی باورنکردنی بالاست. یک فرد سیگاری که روزانه بطور متوسط بیست نخ سیگار می کشد در واقع سالیانه بیش از ۱۰ میلیون تومان برای سیگار هزینه می کند. به این مبلغ باید، هزینه سیگارهایی که به دوستان سیگاریتان تعارف می کنید را هم اضافه کنید. حالا تصور کنید که با این مبلغ که روزانه دود کرده و به هوا فرستاده اید چه کارهای دیگری می توانستید انجام دهید.

آتش زدن پول با کشیدن سیگار

شما می توانید این مبلغ را صرف افزایش امکانات زندگی برای خود و خانواده تان کنید، خرید لوازم جدیدبرای منزل یا حتی پس انداز این مبالغ و خرید خودرو یا خانه ای جدید که تأثیر بسیاری بر کیفیت زندگی و سلامت روحی شما و خانواده تان خواهد داشت پس همین امروز تصمیم بگیرید و پول هایتان را به دود تبدیل نکنید.

 

۲- حفظ سلامت

اگر پول برایتان اهمیتی ندارد حداقل برای حفظ سلامتی خودتان هم شده سیگار کشیدن را ترک کنید. تنباکو مورد استفاده در سیگار حاوی ماده اعتیادآور نیکوتین است که البته با انواع مواد شیمیایی دیگر ترکیب شده و در سیگار قرار داده شده اند. این مواد در مواجه با آتش یا گرما حجم بالایی از مواد سمی مانند مونوکسید کربن و هیدروژن سیانید را تولید می کنند که بصورت دود سیگار وارد ریه شما می شود.

امتناع از کشیدن سیگار - ترک سیگار

این دود سمی موجب عوارضی بسیار مهلک مانند ناراحتی های تنفسی، انواع سرطان ها، سکته مغزی، ضعف قوای جنسی و پوکی استخوان در انسان می شود. وقتی دود سیگار را به ریه هایتان می کشید به همه اینها فکر کنید. با این اوصاف شاید وقت آن باشد که به ترک سیگار فکر کنید؟

 

۳- سلامتی اطرافیان بخصوص کودکان

یکی از مهمترین دلایلی که باید به ترک سیگار فکر کنید ، اطرافیانتان هستند. کشیدن سیگار نه تنها برای سلامتی افراد سیگاری بلکه برای اطرافیان و نزدیکان به این افراد نیز خطرناک و مضر است. این مسئله تا انجا اهمیت دارد که به این افراد، سیگاری های منفعل می گویند چراکه آنها خودشان سیگار نمی کشند اما دود سمی و خطرناک سیگار بارها در طول شبانه روز، همراه با دم و بازدم طبیعی به ریه این افراد وارد می شود و آنها را در معرض همان مشکلات و عوارض افراد سیگاری قرار می دهد.

سیگار کشیدن جلوی کودکان

اعضای خانواده و کودکان در خانه و افراد غیرسیگاری در مکان های عمومی بیشترین آسیب را از سیگارکشیدن شما تحمل خواهند کرد پس برای سلامت آنها هم که شده سیگار را کنار بگذارید.

 

۴- پیری زودرس

کشیدن سیگار موجب پیری زودرس می شود. برای مدتی افراد سیگاری و غیرسیگاری در اطرافتان را که از سن آنها آگاهی دارید، زیرنظر بگیرید. خواهید دید که با وجود قرار داشتن در یک بازه سنی، افراد غیرسیگاری جوان تر و شاداب تر بنظر می آیند. پوست افراد سیگاری به دلیل قرار گرفتن مداوم در معرض دود سیگار، رنگ پریده بنظر می رسد و دارای چین و چروک بیشتری نسبت به پوست افراد غیر سیگاری است.

تحقیقات علمی نشان داده است که کشیدن فقط یک نخ سیگار، جریان طبیعی خون در پوست افراد را تا حداقل یک ساعت مختل می سازد حال تصور کنید که فردی هر یک ساعت یک نخ سیگار بکشد!

 

۵- بوی بد و نامطبوع

بوی حاصل از دود سیگار بسیار ماندگار و در عین حال بسیار بد بو است و بدتر اینکه با گذشت زمان بدتر و غیرقابل تحمل تر می شود. افراد غیرسیگاری که چند ساعتی در جمع افراد سیگاری حضور داشته باشند در بازگشت به منزل به دلیل تحمل بوی بد سیگار دچار عوارضی مانند سردرد و تهوع خواهند شد. بوی بد سیگار گاهی حتی بعد از دوش گرفتن هم از بین نمی رود و حتی روی پوشت بدن و موهای شما نیز می نشیند. امروزه تقریباً همه می دانند که بوی بد سیگار، یکی از عوامل فاصله گرفتن زوج ها از یکدیگر می باشد که می تواند رابطه بین افراد را به سردی بکشاند.

بوی بد سیگار

 

۶- کاهش قدرت دید

مشابه همان اتفاقی که برای پوست افراد سیگاری می افتد، چشم ها نیز از عوارض دود سیگار در امان نیستند. حتی افراد غیرسیگاری با حضور در جمع سیگاری ها و قرارداشتن در معرض دود سیگار، عوارضی مانند خارش، قرمزی چشم یا ترشح غیرعادی اشک را تجربه می کنند. افراد سیگاری به این عوارض عادت کرده اند اما با گذشت زمان همین نشانه ها به عوارضی جدی برای سلامت چشم و قدرت دید منجر می شوند که می تواند بر کیفیت رندگی شخصی و شغلی افراد اثراتی زیانبار داشته باشد.

 

۷- بروز اختلال در روابط اجتماعی

شاید تصور یک دورهمی با دوستان، لذت بردن از صحبت های یکدیگر همراه با خنده های جمع و کشیدن سیگار و هاله ای از دود در فضای بالای سرتان حسابی شما را سر حال بیاورد اما تصور کنید که اگر تعدادی از این جمع سیگاری نباشند، آنوقت چه می شود؟ یا اگر این دورهمی دوستانه در محیطی عمومی باشد و افراد غیرسیگاری نیز در آن محیط حضور داشته باشند.

سیگار و منزوی شدن در اجتماع

در اینصورت سیگارکشیدن شما دیگر یک لذت شخصی یا یک علاقه مشترک با تعدادی از دوستان سیگاری نیست. شما در واقع در حال زیرپاگذاشتن حقوق دیگران و آزاررساندن به آنها هستید که بطور متقابل موجب فاصله گرفتن و بیزاری آنها نسبت به شما خواهد شد.

 

۸- خطر عقیم شدن و ریسک باروری

کشیدن سیگار اثری بسیار مخرب بر توانایی باروری انسان برجای می گذارد. جنسیت فرد سیگاری هیچ اهمیتی ندارد، کشیدن سیگار باعث کاهش اسپرم در مردان و عوارض مختلف در رحم زنان می شود. زنان باردار با کشیدن سیگار بزرگترین لطمه ها را به فرزند هنوز متولد نشده خود می زنند. سیگار کشیدن و یا حتی در معرض دود سیگار قرارگرفتن زنان باردار موجب کاهش وزن جنین، زایمان زودرس، خونریزی های غیرعادی و حتی سقط جنین می شود.

تحقیقات نشان داده است کودکانی که از مادرانی سیگاری متولد شده اند در ادامه زندگی بیش از دیگران، در خطر ابتلا به بیماری های مختلف قرار دارند.

 

۹- نشاط و روحیه زندگی

سیگار کشیدن روی سیستم تنفسی بدن انسان اثراتی مخرب برجای می گذارد و با مرور زمان قابلیت ریه در جذب اکسیژن هوای تنفس شده را کاهش می دهد. در نتیجه اکسیژن لازم و کافی به بافت های مختلف بدن نرسیده و فرد احساس رخوت و سستی می کند. هر لحظه جلوگیری از ضرر، منفعت است پس در هر لحظه که تصمیم به ترک سیگار بگیرید ضرر و زیان کمتری به خود وارد خواهید کرد. اگر ترک سیگار در زمانی انجام شود که دیگر دیر نشده باشد، ریه ها قابلیت اولیه خود در جذب اکسیژن را دوباره بدست آورده و احساس نشاط و سرزندگی به فرد بازخواهد گشت.

 

۱۰ عشق به خانواده

اگر به سلامتی جسمی خود و خانواده تان اهمیتی نمی دهید (که در اینصورت حتماً باید به روانپزشک مراجعه کنید) حداقل به سلامت روحی، نشاط و امنیت همسر و فرزندانتان فکر کنید. سیگار را بخاطر کسانی که شما را دوست دارند و به شما اهمیت می دهند کنار بگذارید.

سیگار نکشیدن - قطع سیگار

تأثیر سیگارکشیدن بر سلامتی انسان و کاهش طول عمر واقعیتی علمی است، اگر سیگاری هستید احتمال اینکه بسیار زودتر و در سالهای جوانی بمیرید وجود دارد. دراین صورت همسر و فرزندان شما در باید بدون حمایت عاطفی و مالی شما به زندگی ادامه دهند و اینها چیزهایی نیستند که یک انسان بالغ و مسئول برای خود و خانواده اش در نظر داشته باشد.

 

در این مطلب ۱۰ مورد از مهمترین دلایلی که شما باید بخاطر آنها به ترک سیگار فکر کنید را مطرح کرده ایم. البته اگر نیاز بود میتوانستیم ۱۰ تای دیگر هم به آن اضافه کنیم!
در هر صورت ترک سیگار توسط هر شخص به اراده و اشتیاقش برای شروع زندگی جدید و متفاوت بستگی دارد و شما باید راه و انگیزه خود را برای این هدف پیدا کنید.

برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید