فروم باستانی رم

فروم باستانی رم مشهورترین و محبوب ترین جاذبه گردشگری شهر رم، پایتخت ایتالیا بشمار می آید.

  • تاریخ انتشار : ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷
  • تعداد نمایش : 137
  • دیدگاه ها : صفر

محوطه فروم باستانی رم (Roman Forum) یا فورو رومانو (Foro Romano) را می توان مشهورترین و محبوب ترین جاذبه گردشگری شهر رم، پایتخت ایتالیا بشمار آورد که بعنوان گهواره پیدایش و نقطه اولیه تشکیل تمدن فعلی غرب شناخته می شود و برای مدت زمانی بسیار طولانی مرکز تحولات قاره اروپا بوده است.

کمتر مکانی با چنین قدمت تاریخی با سازه ها و ساختمان هایی که همچنان پابرجا مانده اند در دسترس نسل حاضر بشر قرار دارد و همین ویرانه های بجامانده در فروم باستانی روم، نمایشی بی نظیر از عظمت و شکوه امپراطوری بزرگی را ارائه می دهند که زمانی بر اغلب نقاط قاره اروپا تسلط داشت و پایه گذار اصول اجتماعی و سیاسی تمدن غرب محسوب می شود.

عظمت فروم باستانی رم

عظمت فروم باستانی رم

 

فروم باستانی رم (رومن فروم) در واقع میدان اصلی و مرکز روم باستان بوده است که در منطقه ای بسیار وسیع بین تپه های پالاتین و کپیتولاین قرار داشته است.

برای مدت زمانی طولانی و نزدیک به هزار سال، مهم ترین ساختمان های امپراطوری روم باستان در این محوطه قرار داشتند و مردم روم باستان برای تماشای مراسم مختلف مذهبی و اجتماعی، دادگاه ها و جلسات مهم حکومتی، انجام معاملات مختلف و خرید و فروش، دیدار و گفتگو با یکدیگر، تماشای مسابقات و جشن های عمومی، در این مکان جمع می شدند.
این الگوی اجتماعی طی قرون متمادی بعنوان الگویی تأثیرگذار در سراسر جهان مورد تقلید کشورها و جوامع مختلف قرار گرفته است.

 

با به پایان رسیدن دوران پرشکوه امپراطوری روم، ساختمان های بزرگ و تالارهای باشکوه فروم جای خود را به کلیساها و قلعه های نظامی دادند که امروزه تشخیص قدمت بخش های مختلف این محوطه باستانی برای افراد عادی امکان پذیر نیست.

در قرون وسطی بی توجهی به این منطقه تا به آنجا رسید که از آن بعنوان چراگاه حیوانات اهلی استفاده شد و بعدها بعنوان کارگاه ساخت بلوک های سنگی مورد استفاده قرار گرفت و در نتیجه، محوطه رومن فروم با گذشت زمان در عمق ۱۵ متری از سطح زمین قرار گرفت تا اینکه در اواخر قرن هجدهم در پی حفاری های باستان شناسی از دل خاک بیرون آورده شد.

نمایی از فروم باستانی رم از دید Giovanni Paolo Panini نقاش بزرگ قرن شانزدهم ایتالیا

نمایی از فروم باستانی رم از دید Giovanni Paolo Panini نقاش بزرگ قرن شانزدهم ایتالیا

 

محوطه تاریخی فروم باستانی رم با ساختمان های باشکوه که امروزه ویرانه هایی از آنها بجامانده و ستون های سنگی بلند و مقبره هایی که در سکوت و آرامشی باوقار به تماشای تاریخ پرفراز و نشیب شهر رم نشسته اند همچنان یکی از پربازدید ترین نقاط بر روی کره زمین شناخته می شوند.
این محوطه در اغلب ساعات و روزهای هفته همواره مملو از جمعیت مشتاق بازدیدکنندگان است و اگر بدون کسب اطلاعات قبلی از مکان ها و نقاط مهم این محوطه به این بازدید بروید احتمال دارد که چیزهایی مهم و جالب توجه را از دست بدهید.

برای نهایت استفاده از محبوب ترین جاذبه گردشگری شهر رم ، در این مطلب مهم ترین و جالب ترین نقاط فروم باستانی رم به شما معرفی می شود.

 

معبد آنتونینوس پیوس (Temple of Antoninus Pius)

این مقبره در محوطه رومن فروم، محل آرامگاه آنتونینوس پیوس و همسرش فاوستینا (Faustina) است که بعنوان وزیر دفاع امپراطوری روم، یکی از مهم ترین شخصیت های سیاسی و اجتماعی این امپراطوری بوده است.
معماری ساختمان مقبره با ستون های مشهور و زیبای رومی یکی از بازمانده های دوست داشتنی از دوران باستان بشمار می رود و با گذشت نزدیک به دو هزار سال همچنان پرشکوه و دیدنی است.

معبد آنتونینوس پیوس (Temple of Antoninus Pius)

در قرن دوازدهم میلادی این مقبره به کلیسای San Lorenzo Miranda تبدیل شد و تعدادی از ستون های نمای بیرونی ساختمان نیز طی سالهای قرون وسطی تخریب شده اند. اما در نهایت مقبره آنتونیوس پیوس تمام مخاطرات را از سرگذرانده و هنوز پابرجا است تا یکی از مهم ترین بازمانده های روم باستان در عصر حاضر لقب بگیرد.

 

معبد کاستور و پولوکس (Temple of Castor and Pollux)

کاستور و پولوکس در اساطیر یونان باستان، پسران دوقلوی زئوس و لدا بوده اند که به دلیل قدرت و جنگاوری از شهرتی فراوان برخوردار بودند و صورت فلکی دوپیکر (Gemini) را به آنها نسبت می دهند.

معبد کاستور و پولوکس (Temple of Castor and Pollux)

مقبره کاستور و پولوکس در سال ۴۸۴ قبل از میلاد مسیح توسط آئولوس پوستومیوس در فروم باستانی رم ساخته شد و بعدها در اولین قرن پس از میلاد مسیح مورد بازسازی قرار گرفت اما در نهایت، امروزه تنها سه ستون سنگی ۱۲ متری از آن مقبره باشکوه باقی مانده است.

مطابق روایت هایی تاریخی، آئولوس بعد از پیروزی در نبردی موسوم به Tarquins که با کمک  کاستور و پولوکس حاصل شد، این مقبره را به نشان سپاسگزاری از این دو برادر ساخته است.

 

معبد ساتورن (Temple of Saturn)

معبد ساتورن که با هشت ستون بلند سنگی در محوطه رومن فروم قابل شناسایی است، اولین پرستشگاه ساخته شده در این محوطه محسوب می شود. معبد ساتورن در سال ۴۹۷ قبل از میلاد مسیح در فروم باستانی رم ساخته شده و یکی از مهم ترین معابد و مکان های مذهبی در روم باستان بشمار می رفت و بسیار مورد احترام جامعه آن زمان رم قرار داشت.

معبد ساتورن (Temple of Saturn)

این معبد در طی گذر زمان در اثر حوادث و بلایای طبیعی و همینطور وقوع جنگ و درگیری های مختلف چندین بار دچار تخریب شد اما هر با بطور کامل و بهتر از قبل مورد بازسازی قرار گرفت.

معبد ساتورن در فروم باستانی رم

در دوران روم باستان، معبد ساتورن محل نگهداری گنجینه حکومتی روم بود و تقریباً تمام جشن های سالیانه روم باستان در این معبد آغاز می شد. اهمیت این معبد تا آنجا بوده است که نقطه آغاز تمام راههای ارتباطی و جاده های رم از این معبد بوده است و فاصله رم با دیگر شهرها و ایالت های امپراطوری روم بر روی تخته سنگی در این معبد حکاکی شده بود.

 

طاق نصرت سپتیمیوس (Arch of Septimius Severus)

مطابق رسمی قدیمی در امپراطوری روم، بعد از هر پیروزی بزرگ، بنایی یادبود به افتخار پادشاهان و فرماندهان آن جنگ ها ساخته می شد.

این طاق نصرت ۲۳متری در مقابل کلیسای سانتی مارتینا (Santi Martina e Luca) و به افتخار سپتیموس سوه روس (Septimius Severus) و پسرانش Caracalla و Geta بعد از پیروزی سپاه تحت فرماندهی آنها در مقابل پارت ها در فروم باستانی رم ساخته شد.

طاق نصرت سپتیمیوس (Arch of Septimius Severus)

بر روی این طاق نصرت نقش هایی از صحنه های این نبرد با استفاده از کاشی و سنگ ساخته شده و شرح این جنگ و افتخار پیروزی امپراطور و پسرانش بر روی کتیبه ای حکاکی شده است.
این طاق در دوران باستان سمبل و نماد مرکز شهر رم بوده است و الگوبرداری از معماری آنرا بوضوح می توان در بسیاری از شهرهای مهم جهان در عصر حاضر مشاهده نمود.

 

ساختمان سنا (The Curia)

ساختمان محل برگزاری جلسات سنا یکی از سالم ترین ساختمان های باستانی در محوطه فروم رم است که بعد از تبدیل شدن به کلیسا در قرن هفتم میلادی، از گزند تخریب و ویرانی محافظت شد.

ساختمان سنا (The Curia) در فروم باستانی رم

بعد از اینکه ساختمان اولیه مجلس سنا در اثر یک آتش سوزی بزرگ دچار آسیب هایی وسیع شد مورد بازسازی قرار گرفت و سالن بزرگ و جدید با ظرفیت ۳۰۰ نفر در فروم باستانی رم ساخته شد.
درب های اصلی ساختمان از جنس برنز بودند و طی سالهای ۱۹۳۱ تا ۱۹۳۷ در دوران حکومت فاشیستی موسولینی از ساختمان جدا شده و ناپدید شدند.
امروزه درطی سال چند نمایشگاه هنری و تاریخی در این ساختمان برگزار می شود و با توجه به سالم بودن ساختمان، تشخیص آن بسادگی امکان پذیر است.

 

معبد وستا (Temple of Vesta)

معبد وستا در زمان خودش، زیباترین و مهم ترین ساختمان روم باستان بوده است و جالب است که با وجود تخریب بسیار وسیع و بجاماندن تنها ستون ها و بخشی از دیوار اصلی ساختمان معبد، این مسئله همچنان مشخص و قابل تصور است.

معبد وستا (Temple of Vesta)

معبد وستا در دوران روم باستان محل برپایی و نگهداری آتش مقدس (Sacred Fire) بوده و بصورت شبانه روزی تحت محافظت محافظان معبد (Vestals) قرار داشته است.
این آتش از احترام زیادی نزد مردم رم برخوردار بوده بطوریکه در خانه های مردم شهر همیشه مشعلی فروزان بود که آنرا با آتش مقدس معبد وستا روشن می کردند.

معبد وستا در فروم باستانی رم

آنچه از امروزه معبد باقی مانده است نشان می دهد که ساختمان معبد به شکل دایره بوده و سقف بنا بر روی ۲۰ ستون بلند سنگی قرار داشته است و در وسط سقف معبد سوراخی برای خروج دود ناشی از سوختن شعله مقدس تعبیه شده بود.
معبد وستا تا قرن شانزدهم میلادی بسیار سالم و دور از هرگونه تخریب و ویرانی بود و در این دوره زمانی بخش هایی از آن تخریب شد تا در این مکان یک کلیسا ساخته شود. بنظر می رسد در شهر رم و در قرن شانزدهم برای ساخت یک کلیسا با کمبود جا مواجه بوده اند!

 

اقامتگاه محافظان معبد وستا (House of the Vestals)

همانطور که گفته شد برای محافظت از آتش مقدس معبد وستا، افرادی بعنوان محافظان معبد بصورت شبانه روزی در معبد حضور داشتند.

اقامتگاه محافظان معبد وستا (House of the Vestals) در فروم باستانی رم

این افراد از فرزندان خانواده های شناخته شده و معتبر رم بودند. اقامتگاه محافظان معبد، یکی دیگر از ساختمان های باستانی در محوطه فروم باستانی رم است که کمتر از بقیه دچار ویرانی شده و بخش هایی از آن بر جای مانده است و از بقایای موجود در محل ، می توان شکل اولیه این اقامتگاه را به خوبی تصور نمود هر چند در همین وضعیت ویرانه فعلی هم بسیار زیباست!

 

طاق نصرت تیتوس (Arch of Titus)

آخرین نقطه در بازدید از فروم باستانی رم، طاق نصرت تیتوس است که قدیمی ترین طاق نصرت در روم باستان محسوب می شود و به افتخار تیتوس یکی از پادشاهان اولیه روم و پس از مرگ او ساخته شده است.

طاق نصرت تیتوس (Arch of Titus)

حکاکی های روی این طاق نصرت تصاویری از نبردهای مشهوری که تیتوس در آنها به پیروزی رسیده است را نمایش می دهند بخصوص تصرف اورشلیم در سال ۷۰ پس از میلاد مسیح و پیروزی سپاه بزرگ روم بر یهودیان سرزمین فلسطین. تیتوس در ادامه این پیروزی های بزرگ در سال ۷۹ پس از میلاد امپراطور روم شد و بسیاری از این وقایع تاریخی بصورت حکاکی بر روی این طاق نصرت ذکر شده است.

طاق نصرت تیتوس در فروم باستانی رم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید