راه های دسترسی و بررسی سیستم حمل و نقل عمومی شهر رم

کاملترین راهنمای سفر به شهر رم و بررسی سیستم حمل و نقل عمومی شهر رم

 • تاریخ انتشار : ۱ خرداد ۱۳۹۷
 • تعداد نمایش : 93
 • دیدگاه ها : صفر

در ادامه مجموعه مقالات بررسی و آشنایی با کشور ایتالیا و جاذبه های طبیعی و تاریخی آن ، امروز راه های مختلف دسترسی به شهر رم بوسیله هواپیما ، قطار و کشتی را مورد بررسی قرار میدهیم و همچنین با سیستم حمل و نقل عمومی شهر رم آشنا میشویم.

آشنایی با سیستم ارتباطی و حمل و نقل شهر رم

 

دسترسی به شهر رم از راه های هوایی – هواپیما

فرودگاه بین المللی فیومیچینو  (Fiumicino International Airport)

فرودگاه اصلی، بسیار بزرگ و کاملاً مدرن شهر رم که روزانه به هزاران نفر مسافر و گردشگر خدمت رسانی می کند و به خوبی توسط ناوگان حمل و نقل عمومی شهر رم پشتیبانی می شود و با مرکز رم در ارتباط است.

فرودگاه بین المللی فیومیچینو (Fiumicino International Airport)

تنها مشکل شما با این فرودگاه رسیدن در ساعات نیمه شب خواهد بود که در این ساعات به دلیل اتمام ساعت کاری خطوط مترو فقط می توانید از اتوبوس های شبانه و یا تاکسی برای رسیدن به مرکز شهر استفاده کنید که استفاده از تاکسی هزینه زیادی خواهد داشت.
دو شرکت تاکسیرانی متعلق به بخش خصوصی در این فرودگاه فعالیت می کنند که مبلغ پایه کرایه مسیر ۴۵دقیقه ای فرودگاه تا مرکز شهر ۴۸ یورو تعیین شده است.
در صورتی که برای پرواز بعدی باید به دیگر فرودگاه شهر رم (Ciampino Airport) بروید، مبلغ کرایه تاکسی مسیر بین این دو فرودگاه ۵۰ یورو و مبلغ کرایه بین فرودگاه فیومیچینو تا ایستگاه قطار اصلی شهر رم ۴۵ یورو می باشد.

فرودگاه فیومیچینو شهر رم

یکی دیگر از گزینه های موجود برای رفت و آمد بین بین فرودگاه فیومیچینو و مرکز شهر رم، قطار درون شهری است. قطارهای Leonardo Express در فاصله های زمانی ۳۰ دقیقه ای بین فرودگاه و ایستگاه قطار اصلی شهر رم (Roma Termini) رفت و آمد می کنند.
مدت زمان این مسیر حدود ۳۵ دقیقه و قیمت بلیط ۱۵ یورو است که در صورت خرید آنلاین، قیمت آن ۱۴ یورو محاسبه می شود.

بلیط های خریداری شده نه برای قطاری خاص بلکه برای مسیر مشخص شده صادر می شوند و قبل از سوارشدن به قطار باید توسط دستگاه های مخصوص مستقر در ایستگاه، validate شوند.

تاکسی فرودگاه رم

اگر بدون بلیط معتبر سوار شوید و اپراتور کنترل بلیط متوجه این مسئله شود باید مبلغی بعنوان جریمه بپردازید. ارزان ترین روش رفت و آمد بین فرودگاه فیومیچینو و مرکز شهر رم، اتوبوس های Terravision bus هستند که قیمت بلیط یک طرفه این اتوبوس ها تنها ۵ یورو و قیمت بلیط دو طرفه ۱۱ یورو است.

 

فرودگاه بین المللی چیامپینو  (Ciampino International Airport)

این فرودگاه در جنوب شرقی شهر رم واقع شده است و تعداد زیادی از شرکت های هواپیمایی ارائه دهنده پروازهای ارزان قیمت در این فرودگاه مستقر شده و فعالیت می کنند. این فرودگاه به مرکز شهر رم نزدیک تر است اما هیچ خط ارتباطی مترو یا قطار شهری بین فرودگاه و مرکز شهر وجود ندارد. در صورتی که بلیط خریداری شده شما از یکی از شرکت های هواپیمایی فعال در این فرودگاه است به یاد داشته باشید که باجه تبدیل ارز و دستگاه های خودپرداز الکترونیکی در سالن ترمینال departure  قرار دارند. این فرودگاه در ساعات شب تعطیل است و به یاد داشته باشید اگر زودتر از ساعت ۴:۳۰ صبح به فرودگاه برسید نمی توانید داخل شوید!

فرودگاه بین المللی چیامپینو (Ciampino International Airport)

برای رفت و آمد بین مرکز شهر رم و فرودگاه چیامپینو، ارزان ترین روش استفاده از اتوبوس های عمومی خط شماره ۵۲۰ است که در ازای ۱٫۵ یورو، مسافران را در مقابل ترمینال اصلی فرودگاه سوار کرده و در مقابل ایستگاه مترو Cinecittà یا Subaugusta  پیاده می کند.
این خط اتوبوس هر روز از ساعت ۵:۳۰ صبح تا ۱۱:۳۰ شب فعال است و بلیط در سالن اصلی فرودگاه فروخته می شود.
در مسیر برعکس برای دسترسی به فرودگاه چیامپینو از مرکز شهر، اتوبوس های متعلق سه شرکت خصوصی Sit Bus Shuttle ، Terravision و COTRAL با بلیط های ۴ تا ۶ یورویی امور حمل و نقل مسافران در این مسیر حدوداً ۴۰ دقیقه ای را انجام می دهند.

فرودگاه بین المللی چیامپینو شهر رم

کرایه تاکسی مسیر بین مرکز شهر و فرودگاه های شهر رم، ۴۸ یورو است اما دقت داشته باشید این مبلغ تنها توسط تاکسی های دارای پلاک شهر رم رعایت می شود و رانندگان تاکسی که از شهرهای کوچک اطراف رم به فرودگاه می آیند، قیمت های به مراتب بیشتری از مسافران طلب می کنند (۸۰ یورو در بهترین حالت) پس قبل از سوارشدن و شروع حرکت درباره مبلغ نهایی کرایه با راننده به توافق برسید.
مبلغ کرایه بین دو فرودگاه بین المللی شهر رم ۵۰ یورو تعیین شده است هر چند در صورت استفاده از تاکسی متر ممکن است مبلغ نهایی کرایه متفاوت باشد.

 

دسترسی به رم بوسیله قطار

ایستگاه قطار اصلی شهر رم (Roma Termini) بین ساعات ۰۰:۳۰ تا ۴:۳۰ صبح تعطیل است اما در بقیه ساعات شبانه روز همیشه مملو از جمعیت مسافران است که در مسیرهای داخلی کشور ایتالیا و همینطور مسیرهای ارتباطی با کشورهای سوییس، فرانسه، آلمان، اتریش و انگلستان در حال مسافرت هستند.

دسترسی به رم بوسیله قطار

غیر از ایستگاه قطار اصلی، چند ایستگاه دیگر شامل Roma Tiburtina ، Roma Ostiense ، Roma Trastevere و Roma Tuscolana در شهر رم در حال فعالیت و خدمات رسانی به مسافران داخلی و خارجی هستند.

 

دسترسی به رم بوسیله کشتی

کشتی های تفریحی کروز (اقیانوس پیما) در بندر Civitavecchia که در فاصله ۱٫۵ ساعته از رم قرار دارد پهلو می گیرند اما در بروشورهای تبلیغاتی آنها، جمله پهلوگرفتن در رم به چشم می خورد که در واقع دروغی تبلیغاتی است و هیچ اسکله ای در شهر رم برای کشتی های کروز وجود ندارد.

دسترسی به رم بوسیله کشتی

این کشتی ها پس از پهلوگرفتن در Civitavecchia مدت زمان یک یا چند روز در آنجا توقف می کنند و مسافران در قالب تورهای گردشگری شهر رم برای بازدید از این شهر اعزام می شوند.

 

حمل و نقل عمومی شهر رم : رفت و آمد در شهر رم

پیشنهاد اول ما، تهیه یک نقشه گردشگری از شهر رم است که تمام مکان های دیدنی این شهر و مسیرهای دسترسی به آنها در این نقشه ها مشخص شده است.
در بسیاری از هتل ها، نقشه های شهر رم را در قالب بروشورهای تبلیغاتی به مسافران ارائه می کنند.

حمل و نقل عمومی شهر رم - رفت و آمد در شهر رم با کارت Roma Pass

اگر مدت اقامت شما در رم بیشتر از ۳ روز است، حتماً یک کارت Roma Pass تهیه کنید که با قیمت ۳۶ یورو عرضه می شود و نسخه ۴۸ ساعته این کارت را می توانید با پرداخت ۲۸ یورو تهیه کنید.
دو بازدید اول از مکان های دیدنی شهر رم با در اختیار داشتن این کارت، رایگان خواهد بود و استفاده از تمام وسایل نقلیه عمومی شهر رم بر اساس اعتبار باقیمانده در کارت امکان پذیر است.

 

پیاده روی در شهر رم

بهترین روش رفت و آمد در مرکز شهر رم با خیابان ها و کوچه های سنگفرش و حال و هوایی نوستالژیک و بیادماندنی، پیاده روی است.
فقط در هنگام عبور از عرض خیابان ها بسیار دقت کنید چراکه رانندگان ایتالیایی چندان به رعایت سرعت مجاز در خیابان ها توجهی ندارند پس سعی کنید فقط از نقاط خط کشیده شده عبور کنید.

پیاده روی در شهر رم

علاوه بر خودروها مواظب دوچرخه ها و موتروسوارها نیز باشید که از لابلای خودروها ویراژ می دهند!
یک نکته دیگر که باید موردتوجه قرار گیرد این است که در ایتالیا در بسیاری از تقاطع ها در لحظاتی چراغ سبز عابرین پیاده و چراغ سبز گردش به راست برای خودروها بصورت همزمان است و آنها نیز حق عبور از تقاطع را خواهند داشت.

 

حمل و نقل عمومی شهر رم

تمام وسایل نقلیه عمومی در شهر رم شامل اتوبوس، تراموا، اتوبوس های برقی، شبکه مترو و قطار درون-شهری توسط شرکتی موسوم به ATAC  مدیریت می شوند.

این شرکت اپلیکیشن های قابل استفاده در تلفن همراه برای کاربران ارائه کرده است شامل Probus Rome ، Muoversi a Roma و Autobus Roma که همگی این اپلیکیشن ها دارای منوی انگلیسی نیز هستند و مسیرهای ارتباطی و نقشه های شهر رم و امکانات خرید بلیط برای کاربران ارائه می دهند.

حمل و نقل عمومی شهر رم با اتوبوس برقی

برای خرید بلیط باید به باجه های مخصوص در تمام ایستگاه های سطح شهر مراجعه کنید در حالیکه خرید اینترنتی بلیط نیز امکان پذیر است و در واگن های مدرن تراموا و مترو، دستگاه های خودکار فروش بلیط قرار داده شده است.

نکته جالب درباره استفاده از ناوگان حمل و  نقل عمومی در شهر رم، یکسان بودن قیمت بلیط برای تمام وسایل نقلیه این ناوگان است که به شرح ذیل می باشد:

 • بلیط های تک مسیر (single-ride): 1.5 یورو که اعتبار آن (validation) به مدت ۱۰۰ دقیقه می باشد.
 • بلیط های ۲۴ ساعته (Roma 24H): قیمت این بلیط ها ۷ یورو است و به مدت ۲۴ ساعت اعتبار دارد.
 • بلیط های ۴۸ ساعته (Roma 48H): قیمت این بلیط ها ۱۲٫۵ یورو است و ۴۸ ساعت اعتبار دارد.
 • بلیط های ۷۲ ساعته (Roma 72H): قیمت این بلیط ها ۱۸ یورو بوده و ۷۲ ساعت اعتبار دارد.
 • بلیط های یک ماهه (Abbonamento Mensile): با قیمت ۳۵ یورو و یک ماه اعتبار به فروش می رسد.
 • بلیط های یکساله (Abbonamento Annuale):  با قیمت ۲۵۰ یورو و یک سال اعتبار به فروش می رسد.

در ایتالیا قبل از سوارشدن به وسایل حمل و نقل عمومی باید اعتبار بلیط خریداری شده تأیید (validate) شود که این کار توسط اپراتور یا دستگاه خودکار (obliteratrice) مستقر در تمام ایستگاه های اتوبوس و مترو انجام می شود.
این روزها در اغلب ایستگاه ها یک یا چند دستگاه تایید اعتبار قرار داده شده که با رنگ زرد کاملاً قابل تشخیص هستند.

حمل و نقل عمومی شهر رم - ایستگاه مترو رم

از انواع بلیط هایی که در بالا به آنها اشاره شد، ۴ نوع آخر تنها در اولین بار استفاده باید validate شوند و اعتبار بقیه انواع بلیط ها باید قبل از هر بار سوارشدن مورد تأیید قرار گیرد. مطابق قوانین جریمه سوارشدن در وسایل نقلیه عمومی بدون بلیط که تأیید اعتبار شده باشد ، ۵۰ یورو در صورت پرداخت در محل و رقم قابل توجه ۱۴۰ یورو در صورت پرداخت در مدت زمانی تعیین شده است!

 

اتوبوس های شهری رم

حمل و نقل عمومی شهر رم : ناوگان اتوبوس شهری در رم بسیار کارآمد و مجهز است تنها مشکل موجود، شلوغ بودن اتوبوس ها بخصوص در ساعات کاری است که اگر وسایل همراه یا کوله پشتی و چمدان همراهتان باشد استفاده از اتوبوس را غیرممکن می سازد.

تقریباً در تمام ایستگاه های اتوبوس در سطح شهر، نقشه مسیرهای ارتباطی رم عرضه می شود که قیمت این نقشه ها بین ۳ تا ۴ یورو است.
خطوط مختلف فعال در مسیرهای مختلف شهر بصورت کاملاً واضح در این نقشه ها مشخص شده اند.

فاصله زمانی بین حرکت اتوبوس ها و بعبارت دیگر مدت زمان تقریبی انتظار در هر ایستگاه حدود ۱۰ دقیقه است اما در ساعات اوج ترافیک در شهری مانند رم، این مدت زمان به نیم ساعت و حتی بیشتر افزایش پیدا می کند.

مسیر حرکت اتوبوس های شهری رم

شماره و مسیرهای مهم ترین خطوط اتوبوس در رم به شرح زیر می باشد :

 • خطوط شماره ۵ و ۱۴ :  مناطق مشهور Nazionale – piazza Venezia – Arenula
 • خط شماره ۳B: ایستگاه Roma-Lido ، Pyramid of Cestius و Protestant Cemetery
 • خط شماره ۲۳: ایستگاه Roma Ostiense ، Marmorata و za del Risorgimento
 • خط شماره ۳۰: Monte Mario، piazza Cavour و piazza Navona
 • خط شماره ۴۰: Termini ، za Venezia و Castel Sant’Angelo
 • خط شماره ۴۴: Capitoline Hill، Forum Boarium ، Protestant و Monteverde vecchio
 • خط شماره ۶۳: Arenula، Galleria Borghese و piazza Buenos Aires
 • خط شماره ۷۰: Termini ، Repubblica و za Venezia c.so del Rinascimento – p.za Cavour
 • خط شماره ۸۱: John Lateran – Colosseum – Circus Maximus – p.za Venezia
 • خط شماره ۸۷: John Lateran – Colosseum – Roman Forum – via del Plebiscito
 • خط شماره ۱۱۶: Via Veneto – Campo de’ Fiori – piazza Navona
 • خط شماره ۱۱۷: John Lateran – Colosseum – piazza di Spagna – piazza del Popolo

علاوه بر خطوط و مسیرهای مهم که در بالا معرفی شد، اتوبوس های شبانه (Night buses) بخصوص در ساعات تعطیلی ایستگاه های مترو از ساعت ۲۳:۳۰ تا ۵:۳۰ صبح گزینه های مطلوب برای رفت و آمد در سطح شهر محسوب می شوند.

تردد در شهر رم بوسیله اتوبوس

مدت زمان انتظار برای اتوبوس های شبانه بین ۱۰ تا ۳۰ دقیقه تعیین شده است که با توجه به سبک بودن ترافیک شهر رم در ساعات نیمه شب به رانندگان این اتوبوس ها این اجازه را می دهد که با سرعتی بیشتر از میزان متعارف برای اتوبوس های شهری رانندگی کنند که در نوع خود تجربه ای جالب و همراه با کمی آدرنالین برای مسافران این اتوبوس ها خواهد بود.

 • خط شماره N1: بعنوان جایگزین خط A مترو بین ساعات ۲۳:۲۵ تا ۵ صبح فعالیت می کند.
 • خط شماره N2: بعنوان جایگزین خط B مترو بین ساعات ۲۳:۳۰ تا ۵ صبح فعالیت می کند.
 • خط شماره N28: بعنوان جایگزین خط C مترو بین ساعات ۲۳:۲۵ تا ۵ صبح فعالیت می کند.

 

شبکه مترو شهر رم ایتالیا

حمل و نقل عمومی شهر رم : شبکه مترو شهر رم دارای سه خط اصلی است که A، B و C نامیده می شوند و یک خط فرعی بنام B1 بصورت زیرمجموعه خط دوم مترو فعالیت می کند.

خطوط اول و دوم دارای ایستگاه هایی در مرکز شهر رم هستند اما خط سوم مترو هنوز به منطقه مرکزی شهر نرسیده است. ساعات کاری ایستگاه های مترو در طول روزهای هفته بین ساعات ۵:۳۰ صبح تا ۲۳:۳۰ است و در روزهای آخر هفته (جمعه و شنبه) با دو ساعت اضافه تا ۱:۳۰ صبح کار حمل و نقل مسافران را انجام می دهند.

نقشه مسیر های مترو در شهر رم

 • خط A مترو از شمال شرقی شهر آغاز می شود و بعد از عبور از مناطقی مهم و توریستی مانند واتیکان، مرکز شهر رم درTermini ، Trevi fountain ، Termini ، Spanish Steps ، piazza del Popolo و Flaminio در منطقه جنوب شرقی شهر خاتمه می یابد.
 • خط B مترو از جنوب غربی شهر آغاز می شود و بعد از عبور از مشهورترین جاذبه های دیدنی شهر رم مانند کلوسیوم، Termini ، Circus Maximus ، Pyramid of Cestius ، EUR district ، S. Agnese و مرکز شهر رم در منطقه جنوب شرقی شهر خاتمه می یابد.
 • خط C مترو از جنوب شرقی شهر در منطقه Montecompatri آغاز می شود اما هنوز به شبکه اصلی مترو شهر رم متصل نشده است و در حال حاضر در هیچیک از مناطق توریستی رم ایستگاهی ندارد به همین دلیل بیشتر مورد استفاده شهروندان رمی قرار دارد.

 

استفاده از خطوط تراموا در شهر رم

حمل و نقل عمومی شهر رم : شش خط تراموا در با شماره های ۲، ۳، ۵، ۸، ۱۴ و ۱۹ در شهر رم هنوز فعال هستند و در واقع یادگاری از شبکه بزرگ و وسیع تراموا شهر رم بشمار می روند که در سال ۱۸۷۷ شروع به کار کرده است.

تعداد خطوط فعال این شبکه از در دهه ۶۰ میلادی و با توسعه رم و ساخت خیابان های جدید در شهر به تدریج کاهش پیدا کرد و امروزه تنها شش خط فعال در شهر باقی مانده اند که قدیمی ترین آنها به سال ۱۹۴۰ تعلق دارد.
ساعات کار خطوط تراموا مشابه شبکه مترو و اتوبوس شهری رم از ۵:۳۰ تا ۲۳:۳۰ است که ساعات ۷:۳۰ تا ۹:۳۰ هم در صبح و هم در هنگام عصر اوج ساعات ترافیک و شلوغی آن محسوب می شود. بهترین خطوطی که در هنگام گشت و گذار در شهر رم به کار گردشگران می آیند خطوط شماره ۲،۳، ۸ و ۱۹ هستند.

استفاده از خطوط تراموا در شهر رم

استفاده از تراموا برای گردشگرانی که به رم سفر می کنند، بیشتر جنبه تفریح و نوستالژیک دارد و اگر به تجربه ای متفاوت در خیابان های رم علاقه ای ندارید، از سوارشدن به تراموا صرف نظر کنید.
ماشین های تراموا بسیار قدیمی هستند و خبری از سیستم تهویه مطبوع در آنها نیست ضمن اینکه امکان خرید بلیط در هنگام سوارشدن به آنها وجود ندارد به این معنی که باید بلیط را در ایستگاه ها تهیه کنید. تنها تعدادی از ماشین های تراموا که در دهه ۸۰ میلادی به ناوگان اضافه شده اند دارای سیستم تهویه مطبوع و دستگاه های خودکار فروش بلیط هستند.

 

کرایه تاکسی در رم

حمل و نقل عمومی شهر رم : استفاده از تاکسی گران ترین روش برای رفت و آمد و گشت و گذار در رم محسوب می شود مگر در حالتی که برای رسیدن به مقصد یا فرودگاه عجله داشته باشید و باید سریع تر به مقصد برسید.
معیار محاسبه کرایه تاکسی در رم دستگاه تاکسی متر است پس در هنگام سوارشدن به تاکسی از سالم بودن دستگاه اطمینان حاصل کنید و در هنگام شروع حرکت مطمئن شوید که راننده دستگاه را فعال کرده است.

کرایه تاکسی در رم

در صورت همراه داشتن کیف، چمدان و وسایل اضافه، در ازای هر چمدان ۱ یورو به مبلغ نهایی کرایه افزوده می شود و شخص راننده موظف است آن وسایل اضافی همراه شما را در صندوق عقب خودرو قرار دهد.
اگر تنها یک کیف یا چمدان به همراه دارید لزومی به قراردادن آن در صندوق عقب و پرداخت مبلغ اضافه نخواهید داشت ضمن اینکه بعد از شروع حرکت و تا هنگام رسیدن به مقصد از امکانات مسیریابی گوشی تلفن یا دستگاهی که به همراه دارید استفاده کنید تا مطمئن شوید راننده در حال استفاده از مسیری منصفانه است.

کرایه تاکسی در شهر رم

اگر برای در اختیارداشتن تاکسی از سیستم رزرو تلفنی استفاده کرده اید توجه داشته باشید که تاکسی متر از لحظه حرکت به سمت شما محاسبه می شود نه از لحظه رسیدن به نقطه ای که شما در آن هستید! در نتیجه همیشه حتی قبل از سوارشدن به تاکسی مبلغی به کرایه شما محاسبه شده است که این مقدار می تواند براحتی ۱۵ یورو باشد.

بهتر است قبل از فراخوانی تاکسی از موقعیت و فاصله آن با خودتان اطلاع کسب کنید. حداقل کرایه تاکسی بین ساعات ۶ تا ۲۲  در طول روزهای هفته ۳ یورو ، در روزهای تعطیلات آخر هفته ۴٫۵ یورو و در ساعات ۲۲ تا ۶ صبح ۶٫۵ یورو تعیین شده است.
مبلغ کرایه تاکسی در اختیار، ساعتی ۲۷ یورو محاسبه می شود و نحوه محاسبه کرایه بعد از محاسبه مبلغ اولیه کرایه بین ۱٫۱ تا ۱٫۶ یورو در ازای هر کیلومتر می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید