راهنمای جامع سفر به پایتخت ایتالیا، شهر رم

موقعیت جغرافیایی شهر رم و وضعیت آب و هوایی ، معرفی مناطق شهری رم و بررسی وضعیت اقتصادی شهر رم

  • تاریخ انتشار : ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷
  • تعداد نمایش : 98
  • دیدگاه ها : صفر

شهر رم (Rome) مرکز استان لاتزیو (Lazio region) و پایتخت کشور ایتالیا است که با ۲٫۸۷۴٫۵۵۸ نفر جمعیت ساکن، پرجمعیت ترین شهر ایتالیا و چهارمین شهر پرجمعیت در سراسر قاره اروپا محسوب می شود.

رم در بخش غربی منطقه مرکز ایتالیا قرار دارد و کشور واتیکان (Vatican City) محل اقامت پاپ رهبر مسیحیان کاتولیک جهان در بصورت منطقه ای خودمختار و تنها کشوری که در داخل یک شهر قرار گرفته، در رم واقع شده است.

پیشینه تاریخی شهر رم به بیش از ۲۸۰۰ سال قبل برمی گردد و پیدایش شهر اولیه رم مطابق اسناد تاریخی موجود در سال ۷۲۳قبل از میلاد مسیح بوده است که این شهر را بعنوان یکی از قدیمی ترین سکونتگاه های انسانی در قاره اروپا قرار می دهد. شهر رم در تاریخ پرفراز و نشیب خود پایتخت بزرگترین امپراطوری های تاریخ بشری مانند امپراطوری روم باستان بوده است و این شهر را مبداء پیدایش تمدن غرب بشمار می آورند.

بازدید از شهر رم - معرفی  شهر رم

بخش تاریخی شهر رم که در مرکز این شهر واقع شده است با مکانها و ساختمانهای تاریخی، سایت های باستان شناسی، مکان های یادبود و آب نماهای سنگی و کلیساهایی که قدمتی بیش از هزار سال دارند در لیست میراث جهانی سازمان یونسکو ثبت شده است.

شهر رم با در اختیارداشتن چنین گنجینه های تاریخی یکی از محبوب ترین و پربازدید ترین شهرهای اروپایی می شود و یکی از زیباترین شهرهای پایتخت در سراسر جهان بشمار می رود. امروزه شهر رم با حال و هوایی بسیار زنده و پرنشاط علاوه بر جاذبه های گردشگری و تفریحی، بعنوان یکی از مراکز محبوب خرید در کشور ایتالیا تعداد زیادی از معتبرترین فروشگاه ها، مزون ها و استودیوهای متعلق به معروف ترین برندهای مد و پوشاک جهان را در خود جای داده است.

 

تاریخچه مختصر شهر رم

مطابق اسناد و شواهد تاریخی که از روم باستان باقی مانده است نام کنونی شهر روم از نام روملوس (Romulus) یکی از بنیانگذاران این شهر گرفته شده است.
این در حالیست که به اعتقاد بعضی مورخان نام روملوس، خود از شهر رم گرفته شده و این منطقه صدها سال پیش از شکل گیری شهر به همین نام وجود داشته است. همچنین بر اساس یک تئوری محبوب دیگر نام شهر رم از لغت یونانی rhṓmē به معنای قدرت (strength) گرفته شده است. شهر رم که از آن بعنوان شهر ابدی (Eternal City) یاد می شود بیش از ۲۵۰۰ سال قدمت دارد و پایتخت همیشگی امپراطوری روم باستان بوده است. شهر رم توسط دو برادر به نامهای روملوس (Romulus) و رموس (Remus) در سال ۷۵۳ پیش از میلاد مسیح بنیان گذاری شده است.

تاریخچه مختصر شهر رم

مطابق داستانی که نسل به نسل توسط مردم رم روایت شده است بعد از مرگ والدین دو برادر، گرگی ماده از آنها محافظت می کند (که نماد باشگاه فوتبال رم به همین داستان اشاره دارد) و بعد از مدتی فاوستولوس (Faustulus) آنها را یافته و به فرزندخواندگی می پذیرد.

رم در ابتدا دهکده ای کوچک بر فراز تپه پالاتین (Palatine) بود که به دلیل مجاورت با رود تیبر (Tiber) در مدت زمانی کوتاه به مرکز ارتباطی و تجاری منطقه تبدیل شد و بعد از شکل گیری تدریجی امپراطوری رم بعنوان پایتخت سیاسی و شهر استراتژیک این امپراطوری انتخاب شد. از حدود سالهای ۲۸۰ پس از میلاد مسیح به مدت بیش از هزار سال شهر رم ثروتمندترین، بزرگترین و قدرتمندترین شهر جهان بود که قلمرو تحت حاکمیت این شهر تقریبا بر سراسر اروپا و مناطق مجاور به دریای مدیترانه را شامل می شد.

نقشه اولیه شهر رم ایتالیا

پس از سرنگونی امپراطوری روم در سال ۴۷۶ پس از میلاد مسیح طی چندین قرن متمادی حاکمان مختلف شهر رم را در اختیار داشتند تا اینکه در سال ۱۰۸۴ میلادی، رم تحت سلطه نورمن ها قرار گرفت. متاسفانه در گذر از دوره زمانی قرون وسطی (Middle Ages) بخش زیادی از مکان ها و آثار باستانی شهر رم نابود شد و باقیمانده این آثار به دلیل بی توجهی شکوه و عظمت اولیه خود را از دست دادند بطوریکه پس از دوران قرون وسطی از منطقه اصلی و پرشکوه شهر رم (Roman Forum) جز ویرانه ای باقی نمانده بود.

نماد باستانی شهر رم

نماد باستانی شهر رم

عصر رنسانس در قرن پانزدهم میلادی، تولدی دوباره برای شهر رم محسوب می شود بطوریکه با تحول و شکوفایی هنر معماری در ایتالیا مکان های تاریخی مانند کلیساها، اماکن عمومی، پل ها و خیابان ها و آب نماهای سنگی در شهرهای مختلف از جمله رم مورد بازسازی و توسعه قرار گرفتند از جمله کلیسای زیبای سنت پیتر (Saint Peter’s Basilica) و صومعه تاریخی سیستین (Sistine Chapel) در ابتدای عصر رنسانس ساخته شدند و امروزه از زیباترین نمونه های معماری بجامانده از آن دوران محسوب می شوند. طی مدت زمان بیش از دو قرن، شهر رم مرکز هنر معماری و بخصوص سبک باروک (Baroque architecture) بشمار می رفت و هنرمندانی مشهور مانند میکل آنجلو (Michelangelo)، برنینی (Bernini) و کاراواجیو (Caravaggio) در ساخت مکان هایی مانند کلیسای سنت پیتر (St. Peter’s basilica) شرکت کردند. عملیات ساخت این کلیسای عظیم و باشکوه که از شاهکاری تاریخ معماری محسوب می شود در سال ۱۵۰۶ میلادی آغاز شد و در سال ۱۶۲۶ به پایان رسید.

تصویری از شهر رم در عصر رنسانس

تصویری از شهر رم در عصر رنسانس

در اواخر قرن هجدهم سلطه امپراطوری رومن به پایان رسید و در قرن نوزدهم شهر رم در مقطع زمانی ۹ساله در اشغال سپاهیان ناپلئون بناپارت قرار گرفت تا اینکه در سال ۱۸۷۰ کشور متحد ایتالیا تشکیل شد و مطابق انتظار، شهر رم بعنوان پایتخت این کشور انتخاب شد.
تعداد زیادی از مکان های تاریخی و دیدنی شهر رم در همین دوره زمانی ساخته شده اند و البته بسیاری ساختمان های تاریخی متعلق به عصر رنسانس برای ساخت خیابان های جدید در پایتخت ایتالیا تخریب شدند.
شروع قرن بیستم برای کشور ایتالیا با آغاز جنگ جهانی اول و ظهور فاشیست در این کشور همراه شد و دورانی تاریک برای مردم ایتالیا رقم خورد که در پایان جنگ جهانی دوم و شکست موسیلینی دیکتاتور ایتالیا در سال ۱۹۴۴ به پایان رسید.

شهر رم در جنگ جهانی دوم

بعد از پایان جنگ جهانی دوم با تشکیل جمهوری ایتالیا (Italian Republic) در سال ۱۹۴۶ عملیات بازسازی و توسعه شهر رم که طی جنگ جهانی دوم به شدت آسیب دیده و تخریب شده بود انجام شد و در مدت زمانی کوتاه به شهری مدرن و پرجمعیت تبدیل شد.

این روزها شهر مدرن رم با حفظ موقعیت استراتژیک تاریخی خود همچنان پایتخت قلمرو کشور ایتالیا است و بیش از چهار میلیون نفر در حوزه استحفاظی این شهر زندگی می کنند. نکته جالب توجه درباره شهر رم، حفظ آثار باستاتی باقیمانده از امپراطوری روم و مکان های تاریخی متعلق به عصر رنسانس در کنار معماری مدرن است که شهر رم را لیست محبوب ترین مقصدهای گردشگری در اروپا و جهان قرار می دهد.

 

موقعیت جغرافیایی شهر رم

شهر رم در استان لازیو (Lazio)  در مرکز ایتالیا واقع شده است. سنگ بنای اولیه شهر رم بر فراز بلندی های مشرف به یکی از مسیرهای آبی رود تیبر (Tiber) که در زبان ایتالیایی ته وره (Tevere) تلفظ می شود، شکل گرفته است.

موقعیت جغرافیایی شهر رم

شهر رم در گذشته به شهر هفت تپه (Seven Hills) مشهور بوده است زیرا در ابتدای شکل گیری این شهر، مناطق مسکونی آن بر روی هفت تپه (Aventine ، Caelian ، Capitoline ، Esquiline ، Palatine ، Quirinal و Viminal) ساخته شده بودند.
شهر رم از سال ۳۹۰ پیش از میلاد مسیح تا ۱۸۷۰ پس از میلاد در داخل محدوده دیوارهای محافظ موسوم به دیوارهای Servian و Aurelian قرار داشت و بعد از این تاریخ، با توجه به افزایش جمعیت ساکن و افزوده شدن مناطق مسکونی جدید، حریم شهر از محدوده این دیوارها عبور کرد.

موقعیت رم در ایتالیا

رود Aniene نیز از شهر رم عبور می کند و در منطقه شمال محدوده تاریخی در مرکز این شهر به رود Tiber ملحق می شود.
مجموع مساحت شهر رم ۱۲۸۵ کیلومتر مربع است که بخش های زیادی از این مساحت را فضای سبز طبیعی تشکیل می دهد. بلندترین نقطه این شهر در ارتفاع ۲۱ متری از سطح دریا قرار دارد و ارتفاع منطقه مرکز شهر رم از سطح دریا ۱۳ متر است.
منطقه مرکزی شهر (Grande Raccordo Anulare) در سال ۱۹۶۲ ساخته شد و بقیه مناطق شهر روم بصورت دایره وار در اطراف این نقطه قرار گرفته اند.

 

مناطق شهری رم

مجموع مساحت شهر رم بیش از ۱۲۰۰ کیلومتر مربع است و این شهر در مجموع از ۹ منطقه درون شهری (District) تشکیل شده است.

 

مرکز مدرن شهر (Modern Centre)

بیشترین تعداد هتل ها و مراکز اقامتی شهر رم در کنار مراکز خرید بسیار بزرگ و رستوران های لوکس و متنوع رم در منطقه مرکزی این شهر واقع شده اند. از مشهورترین نقاط این منطقه می توان به Quirinal ، آب نمای زیبای Trevi ، piazza Barberini ، piazza della Repubblica و Castro Pretorio اشاره کرد.

بخش مدرن شهر رم

بخش مدرن شهر رم

 

بخش تاریخی شهر (Old Rome)

مرکز تاریخی و دیدنی رم که در عصر رنسانس مرکز تحولات رم بوده است و مملو از خیابان های سنگفرش، آب نماهایی زیبا و سنگی با قدمت تاریخی، کلیساهای تاریخی، مراکز اقامتی و رستوران های متعدد است و همچنین معبد باستانی و مشهور Pantheon در همین منطقه از شهر رم واقع شده است.

 

واتیکان (Vatican)

شهر مستقل و منطقه خودمختار واتیکان که در قلب رم قرار گرفته و مناظر بسیار زیبایی از معماری رنسانس را در خود جای داده است. کلیساها و موزه های واتیکان از محبوب ترین جاذبه های گردشگری رم و حتی سراسر قاره اروپا بشمار می روند که از جایگاه مذهبی نیز برخوردارند.

 

کولوسئوم (Colosseum)

قلب تپنده تمدن روم باستان، کولوسئوم بزرگترین محل گردهمایی و تماشاخانه در امپراتوری روم با ظرفیت بین ۵۰ تا ۸۰ هزار نفر بوده که در سال ۷۰ پس از میلاد مسیح ساخته شده است.

بازدید از تماشاخانه باستانی کلوسئوم رم

منطقه ای که بنای عظیم کلووسئوم در آنجا قرار گرفته امروزه به Colosseo مشهور است و لاوه بر این تماشاخته چندین مکان تاریخی دیدنی و موزه در این منطقه وجود دارد و همیشه مملو از گردشگران داخلی و خارجی است.

 

منطقه شمال شهر (North Centre)

ارتفاعات زیبای Spanish Steps و مناطق مشهور شهر رم شامل Parioli ، Salario و Villa Borghese همگی در بخش شمالی شهر قرار دارند و یکی از مناطق موردعلاقه گردشگران در رم بشمار می رود.

 

منطقه تراسته وره (Trastevere)

این منطقه بسیار زیبا و تاریخی در جنوب منطقه واتیکان و ساحل غربی رودخانه Tiber واقع شده است.

منطقه تراسته وره (Trastevere)

کوچه و خیابان های باریک و سنگفرش این منطقه سالیان سال منبع الهام علاقمندان به هنر و ادبیات در شهر رم بوده است و گردشگران علاقمند به گشت و گذار در مناطقی با حال و هوایی نوستالژیک بدون شک از حضور در این منطقه بسیار لذت خواهند برد. این روزها بدون شک، منطقه تراسته وره مرکز هنری و ادبی شهر رم بشمار می رود و در بسیاری از متن های ادبی و داستانی ایتالیا از این منطقه یاد شده است.

 

آونتینو و تستاچیو (Aventino-Testaccio)

یکی از جذاب ترین و سرزنده ترین مناطق شهر رم که در ارتفاعات ساخته دست بشر در مجاورت رودخانه Tiber واقع شده و با وجود کوچه خیابان ها و مکان های تاریخی متعدد همیشه مملو از جمعیت گردشگران است.

رستوران ها و کافه های متعدد و متنوع که در این مناطق فعالیت می کنند، آونتینو و تستاچیو را به نمایشی زنده از فرهنگ و زندگی روزمره اهالی شهر رم تبدیل کرده است. از نقاط دیدنی می توان کلیسای تاریخی Parco Savello ، صومعه Santa Sabina ، بلندی های Keyhole با منظره ای زیبا به شهر رم، کلیسای Santa Maria متعلق به قرون وسطی، میدان تاریخی Piazza Bocca della ، هرم باستانی Gaius Cestius ، موزه تاریخی Via Ostiense و گورستان تاریخی Protestant اشاره نمود.

 

اسکوئیلینو و سن جیووانی (Esquilino-San Giovanni)

این دو منطقه قدیمی شهر رم در جنوب شهر واقع شده اند و به دلیل بازارهای قدیمی و سرپوشیده و چندین مکان تاریخی و دیدنی که خود جای داده اند از شهرت و محبوبیت زیادی در نزد گردشگران برخوردارند.

اسکوئیلینو و سن جیووانی (Esquilino-San Giovanni)

بازار ها و فروشگاه های محلی و قدیمی در اسکوئیلینو و سن جیووانی شهر رم

 

منطقه نومنتانو (Nomentano District)

منطقه نومنتانو در پشت ایستگاه راه آهن رم واقع شده و محله دانشجویی سن لورنزو در این منطقه قرار دارد. به دلیل جمعیت قابل توجه جوان که در این منطقه ساکن هستند حال و هوای سرزنده و پر نشاط در سن لورنزو حاکم است و رفت و آمد و جنب و جوش در خیابان ها در تمام ساعات شبانه روز ادامه دارد و بقول معروف نومنتانو منطقه همیشه بیدار شهر رم است.

 

وضعیت آب و هوای شهر رم

شهر رم دارای سیستم آب و هوای مدیترانه ای (Mediterranean climate) است که با آب و هوای معتدل در فصل های بهار و پاییز، زمستان هایی سرد و خشک در زمستان و تابستان هایی بسیار گرم شناخته می شود.
دمای میانگین در تمام سال ۲۰ درجه سانتیگراد در هنگام روز و ۱۰ درجه سانتیگراد در ساعات شب می باشد. سردترین روزهای سال در ماه ژانویه با دمای میانگین ۱۲ درجه و گرم ترین روزهای سال در ماه های جولای و آگوست با میانگین دمای ۳۰ درجه اندازه گیری و ثبت شده است.

وضعیت شهر رم در گرمای فصل تابستان

فصال بهار معتدل و همراه با بارش های باران فراوان است و دمای هوا تا اواسط ماه آوریل بسیار خنک و مطبوع می شود. اولین امواج گرما از ماه می آغاز می شوند اما در این موقع از سال وزش نسیم دائمی از جانب دریا همچنان از گرم شدن بیش از حد هوا جلوگیری می کند. بین ماه های ژوئن تا اکتبر با فرارسیدن تابستان، روزهایی آفتابی و بسیار گرم آغاز می شوند که دمای هوا اغلب بالاتراز ۳۰ درجه و در گرم ترین اوقات سال به ۳۸ درجه سانتیگراد می رسد.

میانگین دمای هوا در فصل های مختلف سال در شهر رم

میانگین دمای هوا در فصل های مختلف سال در شهر رم

 

با شروع فصل پاییز هوا دوباره خنک و معتدل می شود و هوای ابری و بارش باران در بسیاری از روزهای سپتامبر تا ماه نوامبر دیده می شود. نیمه اول پاییز بیشتر شبیه به تابستان است اما در نیمه دوم فصل هر چه به ماه نوامبر نزدیک می شویم میزان بارش باران افزایش پیدا می کند و دمای هوا به تدریج کاهش می یابد.
ماههای دسامبر تا فوریه در فصل زمستان، سردترین روزهای سال را در خود جای می دهند و هوای بارانی همراه با وزش باد روزهایی بسیار سرد را برای ساکنین رم رقم می زند.
بر اساس اطلاعات جمع آوری شده محبوب ترین اوقات از سال برای سفر به شهر رم در فاصله ماههای می، آوریل و ژوئن می باشد که هوا در این بازه زمانی معتدل بوده و به تدریج گرم می شود و شرایط برای گشت و گذار بسیار ایده آل است.

 

جمعیت شناسی شهر رم

شهر رم در طول تاریخ پیدایش خود همواره از شهرهای پرجمعیت ایتالیا و جهان بوده است برای مثال در سال ۵۵۰ پیش از میلاد مسیح جمعیت ساکن در شهر رم در حدود ۱۰۰٫۰۰۰ نفر بوده است.
این رقم در آغاز قرن بیستم به ۶۶۰٫۰۰۰ نفر رسید و با رشد جمعیتی ۶٫۵% امروزه ۲٫۸۷۶٫۰۵۱ نفر در شهر رم سکونت دارند در حالیکه جمعیت ساکن در سراسر حوزه استحفاظی رم شامل مناطق حومه شهر، ۴٫۲ میلیون نفر می باشد.

جمعیت شناسی شهر رم

بر اساس آخرین آمار رسمی موجود، نزدیک به ۹۰ درصد از جمعیت فعلی رم دارای اصالت ایتالیایی و بقیه جمعیت شهر، غیرایتالیایی هستند.
حداقل نیمی از جمعیت مهاجر شهر رم از کشورهای رومانی، لهستان، اوکراین، فیلیپین، بنگلادش، چین و آلبانی به ایتالیا و شهر رم مهاجرت کرده اند. مناطق Esquilino rione و Termini Railway Station بیشترین جمعیت مهاجر را در خود جای داده اند و به محله چینی های رم شهرت دارند. در مجموع مهاجران از بیش از ۱۰۰ کشور جهان در شهر رم سکونت دارند و به کار و زندگی مشغول هستند.

مذهب رایج و رسمی در شهر رم، مسیحیت کاتولیک است و با وجود مقر اصلی واتیکان در این شهر، رم را می توان مهم ترین شهر و مرکز مسیحیت کاتولیک در جهان بشمار آورد که محل استقرار پاپ، رهبر مسیحیان جهان نیز می باشد.
بعد از مسیحیت، پیروان ادیان اسلام و یهود، بزرگترین جوامع اقلیت های مذهبی در شهر رم را تشکیل داده اند و مسجد جامع رم، بزرگترین مسجد در غرب اروپا محسوب می شود.

 

وضعیت اقتصادی شهر رم

رم بعنوان پایتخت ایتالیا محل استقرار دولت ایتالیا و ادارات و مراکز دولتی این کشور می باشد و همینطور پارلمان و دادگاه عالی این کشور در شهر رم مستقر شده اند.
بر اساس آمار و اطلاعات شهر رم با درآمد ناخالص سالیانه بیش از ۱۲۰ میلیارد دلار، در بین ۴۰ شهر قدرتمند جهان در زمینه اقتصاد و تجارت قرار دارد و با تولید حدود ۱۰درصد از درآمد ناخالص کشور ایتالیا بعد از شهر میلان، دومین مرکز مهم تجاری در کشور ایتالیا محسوب می شود.

وضعیت اقتصادی شهر رم

نرخ بیکاری در شهر رم حدود ۶% است و یکی از کمترین نرخ های بیکاری در اتحادیه اروپا بشمار می رود و از طرفی نرخ رشد اقتصادی این شهر حدود ۵% ارزیابی می شود. با توجه به این آمار اگر شهر رم را بعنوان کشوری مستقل با دیگر کشورهای جهان مورد مقایسه قرار دهیم در رتبه ۵۲ کشورهای جهان قرار می گرفت!

اقتصاد شهر رم وابسته به صنایع مختلف نیست و بر اساس بخش های مختلف خدمات پایه ریزی شده است که شرکت های دانش بنیان و صنعت فناوری اطلاعات بیشترین نقش را در این حوزه ایفا می کنند.
بعد از آنها، صنایع دفاعی، موسسات علمی و تحقیقاتی و صنعت گردشگری، منابع اصلی سرمایه و اقتصاد شهر رم محسوب می شوند. میانگین دستمزد پرداختی در شهر رم حدود ۲۴۰۰۰ یورو در سال می باشد که این شهر را در بین ۳۰ رتبه برتر در این زمینه قرار می دهد اما به همین نسبت زندگی در رم کمی گران ارزیابی می شود.
برای مثال هزینه یک وعده غذای متعارف در رم حداقل ۵۰هزار تومان، فست فود ۳۵هزار تومان، یک کیلو مرغ ۴۰هزار تومان و قیمت تخم مرغ هر عدد حدود ۱۲۰۰ تومان می باشد.

نگاهی به اقتصاد شهر رم

اجاره ماهیانه آپارتمان بین ۲ تا ۵میلیون تومان می باشد و هزینه های رفت و آمد ماهیانه حدود ۳۰۰ هزار تومان، هزینه ماهیانه اینترنت پرسرعت حدود ۱۰۰هزار تومان، هر لیتر بنزین حدود ۷هزار تومان و کرایه حداقل تاکسی ۷۲هزار تومان می باشد. (قیمت ها مربوط به فروردین ۹۷)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید