فروشگاه های بزرگ و کوچک و بازارچه های محلی روسیه – نحوه پرداخت و پس دادن اجناس

در ادامه مقالات مرتبط با سفر به روسیه برای تماشای جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸ : در این مطلب شما را خرید از فروشگاه های بزرگ و کوچک و بازارچه های محلی روسیه آشنا میکنیم ، در رابطه با شیوه های پرداخت نقدی و کارت اعتباری  توضیحاتی ارائه میدهیم و قوانین پس دادن کالای خریداری شده […]

  • تاریخ انتشار : ۱۶ آذر ۱۳۹۶
  • تعداد نمایش : 127
  • دیدگاه ها : صفر

در ادامه مقالات مرتبط با سفر به روسیه برای تماشای جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸ :

در این مطلب شما را خرید از فروشگاه های بزرگ و کوچک و بازارچه های محلی روسیه آشنا میکنیم ، در رابطه با شیوه های پرداخت نقدی و کارت اعتباری  توضیحاتی ارائه میدهیم و قوانین پس دادن کالای خریداری شده در روسیه را نیز با هم مرور میکنیم.

راهنمای برترین مراکز خرید در کشور روسیه - مسکو و سنت پترزبورگ

فروشگاه های بزرگ و قدیمی در روسیه

فروشگاه های بزرگ و کوچک و بازارچه های محلی روسیه – در بسیاری از شهرهای روسیه فروشگاه ها و مراکز خرید بزرگی وجود دارند که نه تنها برای خرید مایحتاج روزانه و کالاهای مختلف دارای شهرت هستند بلکه همین فروشگاه ها از جاذبه های دیدنی و گردشگری این شهرها محسوب می شوند.

برای مثال در شهر مسکو، فروشگاه بزرگ GUM  (Glavnyi Universalnyi Magazin) که در مجاورت میدان سرخ (Red Square) واقع شده است یکی از جاذبه های گردشگری و از نمادهای معماری خاص شهر مسکو بشمار می رود. یا بعنوان مثالی دیگر می توان به مرکز خرید کودکان در منطقه Lubyanka  اشاره کنیم که یکی از میراث تاریخی و معماری شهر مسکو محسوب می شود و اخیراً بعد از یک دوره بازسازی کامل، مورد بهره برداری قرار گرفته است.

آشنایی با مراکز خرید بزرگ و کوچک در شهر های کشور روسیه

آشنایی با مراکز خرید بزرگ و کوچک در شهر های کشور روسیه

فروشگاه Eliseevsky Gastronomic در منطقه Tverskaya یکی دیگر از فروشگاه های بزرگ و قدیمی شهر مسکو است. در شهر سنت پیترزبورگ دیگر شهر بزرگ و تاریخی روسیه، فروشگاه های Gostiny Dvor و Eliseyev Emporium در منطقه Nevsky Prospect از مکان های اصلی خرید و همینطور گردشگری این شهر بشمار می روند.

اغلب فروشگاه های بزرگ و مراکز خرید چندطبقه (Shopping Mall) در مراکز شهرها  و در خیابان های اصلی و محدوده بازارهای شهرها واقع شده اند و در هر یک از این مراکز فروشگاه ها، مغازه ها و بوتیک های متعدد از برندهای مختلف بین المللی در زمینه های مختلف مستقر بوده و در حال فعالیت هستند. از محبوب ترین مناطق و خیابان های شهر مسکو که منطقه پیاده روی و خرید این شهر محسوب می شود خیابان های Ulitsa Arbat ، Stoleshnikov Pereulok و Tretyakovsky Passage هستند. در شهر سن پیترزبورگ مرکز خرید بزرگ و محبوب این شهر Nevsky Prospect، در شهر Nizhny Novgorod مراکز خرید Bolshaya Pokrovskaya و Rozhdestvenskaya Ulitsa، در شهر Ekaterinburg مرکز خرید Ulitsa Vaynera، در شهر Volgograd  مناطق نزدیک ایستگاه قطار Komsomolskaya هستند.

مراکز خرید (Shopping malls)

مراکز خرید بسیار بزرگ که بصورت مجتمع خرید، رفاهی و تفریحی فعالیت می کنند اغلب در مناطق حاشیه شهر و در مسیرهای ورودی یا خروجی شهرها واقع شده اند و همیشه یک ایستگاه اتوبوس درون شهری در مجاورت این مراکز قرار داد و همینطور دسترسی به آنها توسط تاکسی و مترو امکان پذیر است. مراکز خرید بزرگ و معتبر در روسیه در تمام روزهای هفته باز هستند و ساعت کار آنها اغلب از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۱ شب است و بعضی از آنها بصورت شبانه روزی (۲۴ ساعته) باز هستند.

مراکز خرید مهم روسیه - فروشگاه های بزرگ و کوچک و بازارچه های محلی روسیه

مراکز خرید مهم روسیه – فروشگاه های بزرگ و کوچک و بازارچه های محلی روسیه

در مراکز خرید انواع مختلف کالاها و خدمات از وسایل شخصی، خوراکی، وسایل سفر، تجهیزات الکترونیکی و تجهیزاتی و پوشاک ار برندهای متنوع و مختلف به فروش می رسد در حالیکه این مراکز مجهز به چندین رستوران و کافه، سالن های سینما، محیط های بازی کودکان، داروخانه و مراکز درمانی، سالن های ورزش و زیبایی و پارکینگ های بزرگ هستند و همنیطور از مهم ترین مراکز خرید میوه و سبزی تازه محسوب می شوند. همچنین انواع غذاهای آماده طبخ با بسته بندی های بهداشتی و مناسب در این فروشگاه ها به فروش می رسد.

خرید از فروشگاه های محلی

در شهرهای بزرگ تعداد زیادی از فروشگاه های عرضه محصولات و مواد غذایی ارگانیک فعالیت می کنند که محصولات کشاورزی که بصورت طبیعی تولید شده اند را عرضه می کنند. این محصولات اغلب در بسته بندی های مخصوص به رنگ سبز عرضه می شوند و با برچسب (bio) قابل شناسایی هستند.

مزیت این محصولات نسبت به محصولات صنعتی، طعم بهتر و تازگی مواد غذایی موجود در انها است و در صورت خرید این محصولات توجه داشته باشید که مدت زمان استفاده آنها اغلب از چند روز تجاوز نمی کند. همین مسئله درباره شیر، ماست و محصولات لبنی صادق است و در تمام شهرهای روسیه دسترسی راحت برای خرید محصولات لبنی وجود دارد.

فروشگاه های بزرگ و کوچک محلی در روسیه

فروشگاه های بزرگ و کوچک محلی در روسیه

خرید از بازارچه های محلی

فروشگاه های بزرگ و کوچک و بازارچه های محلی روسیه – در بازارچه ها می توانید مواد غذایی و دیگر محصولات را بصورت مستقیم از کشاورزان و تولیدکنندگان کالاها خریداری کنید. این بازارچه ها اغلب به نام منطقه ای که در آنجا دایر می شوند شناخته می شوند مانند بازارچه های Dobryninsky ، Tishinsky و Preobrazhensky در مسکو. در شهرهای کوچکتر معمولا تنها یک بازارچه محلی برگزار می شود که اغلب (Tsentralny) نامیده می شود که معنای آن بازار اصلی شهر می باشد.  مهم ترین محصولات متداول طبیعی که در بازارچه ها عرضه می شود سبزیجات و میوه های تازه، چاشنی های طبیعی مثل فلفل و سیر، انواع نان های محلی و عسل طبیعی است. همچنین هر منطقه ای بصورت سنتی دارای یک بازارچه هفتگی است که در روزی خاص از هفته بصورت منظم و هفتگی برگزار می شود.

بازارچه های محلی روسیه و اجناسی که توسط کشاورزان و تولیدکنندگان کوچک مستقیم عرضه میشود.

بازارچه های محلی روسیه و اجناسی که توسط کشاورزان و تولیدکنندگان کوچک مستقیم عرضه میشود.

روشهای پرداخت هنگام خرید

فروشگاه های بزرگ و کوچک و بازارچه های محلی روسیه – در تمام فروشگاه های بزرگ و مراکز خرید اصلی در تمام شهرهای روسیه پرداخت با کارت های اعتباری معتبر و بین المللی امکان پذیر است و اما در شهرهای کوچک تر و همینطور فروشگاه های کوچکتر میزان استفاده و استقبال فروشندگان از کارت های اعتباری کاهش پیدا می کند. برای مثال در کیوسک های مطبوعاتی یا دکه های عرضه مواد غذایی و فست فود حتماً باید مبالغ را بصورت نقدی پرداخت کنید.

شیوه های پرداخت هزینه اجناس خریداری شده در روسیه - فروشگاه های بزرگ و کوچک و بازارچه های محلی روسیه

شیوه های پرداخت هزینه اجناس خریداری شده در روسیه

در روسیه برخلاف کشورهای اتحادیه اروپا محدودیتی برای حداقل میزان خرید برای پرداخت از طریق کارت اعتباری وجود ندارد و شما می توانید برای هر میزان از خرید که انجام دهید از کارت اعتباری استفاده کنید اما اگر میزان خرید شما از ۱۰۰۰ روبل بیشتر باشد فروشنده موظف است که مدارک قانونی شما شامل پاسپورت و کارت شناسایی را کنترل و مشخصات شما را ثبت کند. مطابق قانون روسیه، دکه های مطبوعاتی یا عرضه مواد غذایی، باجه های فروش بلیط، ناوگان حمل و نقل عمومی شامل مترو، اتوبوس و تاکسی مجاز به قبول کارت های اعتباری نیستند و باید هزینه های مربوط به این موارد بصورت نقدی پرداخت شود.

پس دادن اجناس خریداری شده

فروشگاه های بزرگ و کوچک و بازارچه های محلی روسیه – مطابق قوانین کشور روسیه، شخص خریدار حق دارد وسیله خریداری شده را طی ۱۴ روز از تاریخ خرید به فروشنده پس بدهد به این شرط که از آن وسیله استفاده نکرده باشد و همینطور به پکیج اصلی و اولیه هیچگونه آسیبی وارد نشود. بعضی از فروشگاه ها با هدف جذب مشتری و در اقدامات تبلیغاتی، این مدت زمان را به ۳۰ روز افزایش می دهند. مدت زمان تعیین شده برای امکان پس دادن اجناس خریداری شده بوسیله تابلوهای اعلان در نقاط مختلف فروشگاه ها به اطلاع مشتریان می رسد.

پس دادن اجناس خریداری شده

بعنوان یک گردشگر یا تبعه خارجی، برای تعویض یا پس دادن وسیله خریداری شده ارائه پاسپورت برای ثبت مشخصات الزامی می باشد. همچنین اگر پرداخت مبلغ بوسیله کارت اعتباری انجام شده است باید همان کارت استفاده شده را به همراه داشته باشید. توصیه می شود که تمام قبض ها و برگه های رسید که در هنگام خرید دریافت می کنید را تا پایان مدت زمان اقامت در روسیه نگهداری کنید چرا که در موارد مشابه برای تعویض جنس خریداری شده ارائه رسید خرید کالا الزامی است. اگر کالای موردنظر مورد استفاده قرار گرفته باشد یا به ظاهر بسته بندی کالا و همینطور برچسب ها خدشه ای وارد شده باشد، تعویض یا پس دادن کالا امکان پذیر نخواهد بود.

مطابق قوانین، امکان تعویض یا پس دادن برخی کالاها و اجناس وجود ندارد. فهرست خلاصه این اجناس شامل میوه و سبزیجات، کلیه محصولات دارویی، پوشاک شخصی مانند جوراب و لباس زیر، وسایل خواب، کتاب، محصولات لبنی و انواع نان می باشد.

فروشگاه های بزرگ و کوچک و بازارچه های محلی روسیه – در اغلب موارد وقتی تعویض و پس دادن یک کالا امکان پذیر نباشد روی بسته بندی کالا یا برچسب روی قفسه کالا به این موضوع اشاره شده است. همچنین اگر بعد از خریداری کالا متوجه ایراد در عملکرد آن یا آسیب جدی به بسته بندی کالا شوید در مدت زمان قانونی تعیین شده می توانید نسبت به پس دادن یا تعویض کالا اقدام کنید. درباره محصولات و کالاهای الکترونیک این موضوع اغلب به تعمیر رایگان و بدون درج در سابقه گارانتی کالای خریداری شده محدود می شود.

محصولات و صنایع دستی مختلف عرضه شده در فروشگاه های کوچک روسیه

محصولات و صنایع دستی مختلف عرضه شده در فروشگاه های کوچک روسیه

چند نکته مهم که در هنگام خرید کالا در روسیه باید در نظر داشته باشیم

  • هنگام خرید کالاهای الکترونیک و دیجیتال حتماً از فروشنده بخواهید کالای خریداری شده را تست کند و از عملکرد صحیح آن اطمینان حاصل کنید.
  • هنگام خرید کالا بخصوص کالاهای الکترونیک، دیجیتال، لوازم خانگی و اجناس مصرفی دارای ارزش زیاد حتماً از چگونگی ضمانت و شرایط و مدت اعتبار آن اطلاع حاصل کنید.
  • در فروشگاه های بزرگ برای خرید هرگونه کالا به غرفه ها و فروشگاه هایی که نام و تابلوی مشخص دارند مراجعه کنید و از خرید کالا از افراد در محوطه و سایر مکان های فروشگاه ها خودداری کنید.
  • اگر پس از انتخاب کالای موردنظر متوجه شدید که فروشنده یا مسئول غرفه در آنجا حضور ندارد موضوع را به اطلاع یکی از پرسنل فروشگاه برسانید تا شما را راهنمایی کنند.
  • فروش نوشیدنی های خاص و دخانیات به افراد کمتر از ۱۸ سال در سراسر روسیه ممنوع است و هم خریدار د هم فروشنده با مجازات قانونی مواجه خواهند شد. فروشندگان در صورت صلاحدید دارای حق قانونی برای درخواست کارت شناسایی از فروشنده و کنترل تاریخ تولد و سن او هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید