معرفی عجایب هفتگانه روسیه

معرفی عجایب هفتگانه روسیه شامل قله شگفت انگیز البروس ، کلیسای سنت باسیل ، کاخ پترهوف ، منطقه یادبود نبرد استالینگراد ، دره آبفشان و…

  • تاریخ انتشار : ۸ اسفند ۱۳۹۶
  • تعداد نمایش : 144
  • دیدگاه ها : صفر

روسیه یکی پهناورترین کشورهای جهان است و با اقلیم آب وهوایی بسیار متنوع مناطق جغرافیایی مختلفی را در خود جای داده بطوریکه می توان گفت روسیه دنیایی کوچکتر، درون دنیای ماست.

در این مطلب قصد داریم شما را با عجایب هفتگانه کشور روسیه آشنا کنیم هرچند جاذبه های بسیار دیدنی و طبیعی در روسیه بسیار بیشتر از این تعداد بوده و به راحتی می توان تعداد مکان های دیدنی این لیست را به ۵۰ رساند.

معیار انتخاب این مکان های دیدنی بعنوان عجایب هفتگانه روسیه، موقعیت خاص جغرافیایی، مناظر زیبا و کم نظیر و پیشینه تاریخی این مکانها بوده است. از مطالعه این مطلب لذت ببرید و اسم این مکانها را به خاطر بسپارید. زندگی قابل پیش بینی نیست، شاید روزی نه چندان دور سفری به روسیه داشته باشید.

 

قله البروس (Mount Elbrus)

عجایب هفتگانه روسیه – قله البروس (در زبان روسی : Эльбру́с) کوهی بلند و آتشفشانی در غرب کوهستان قفقاز است. بطور دقیق این کوهستان در منطقه کاباردینو بالکاریا (Kabardino-Balkaria) در شمال فلات ایران و در نزدیکی مرز روسیه و گرجستان واقع شده است.

قله البروس ,عجایب هفتگانه روسیه (Mount Elbrus) - عجایب هفتگانه روسیه

عجایب هفتگانه روسیه : قله البروس

این قله بلندترین نقطهٔ قارهٔ اروپا و دهمین قله بلند در جهان بشمار می رود. جالب ترین نکته درباره این قله بخصوص برای ما ایرانی ها نام این قله است که با نام قلهٔ البرز هم‌ریشه و هر دو شکلی از یک واژهٔ ایرانی هستند. این کوه همچنین شامل دو قله شرقی و غربی است که قله غربی قله اصلی آن است که با ارتفاع ۵٬۶۴۲ متر بلندترین قله اروپا لقب گرفته و قله شرقی تنها ۲۱ متر از قله غربی آن کوتاه‌تر است.

قله البروس غرب کوهستان قفقاز

 

کلیسای سنت باسیل (Saint Basil’s Cathedral)

عجایب هفتگانه روسیه – کلیسای تاریخی سنت باسیل در میدان سرخ (Red Square) در مرکز شهر مسکو واقع شده است. نام اصلی این کلیسا Cathedral of Vasily the Blessed (در زبان روسی: Собор Василия Блаженного) بوده اما به کلیسای سنت باسیل مشهور است.

کلیسای سنت باسیل (Saint Basil’s Cathedral)

عجایب هفتگانه روسیه : کلیسای سنت باسیل

ساخت این کلیسا در سال ۱۵۶۱ با دستور و نظارت مستقیم ایوان مخفوف تزار مشهور روسیه ساخته شده و تا زمان ساخت برج ناقوس مسکو (Great Bell Tower) در سال ۱۶۰۰ بلندترین بنا در شهر مسکو بشمار می رفت.
این کلیسا از سال ۱۹۲۹، تبدیل به موزه شد و از سال ۱۹۹۰ به همراه کاخ کرملین و میدان سرخ مسکو به عنوان یکی از میراث‌های جهانی یونسکو شناخته شده است.

کلیسای سنت باسیل مسکو - عجایب هفتگانه روسیه

 

کاخ پترهوف (Peterhof)

عجایب هفتگانه روسیه – کاخ پترهوف (در زبان روسی: Петергоф) مجموعه ای تاریخی و بسیار زیبا از چندین کاخ و محوطه فضای سبز در شهر سن پترزبورگ است که در منطقه ای به مساحت ۲۰۰ هکتار به دستور پیتر کبیر ساخته شده است.

تندیس های برنزی و آب نماهای چند طبقه کاخ پترهوف سن پترزبورگ

عجایب هفتگانه روسیه : کاخ پترهوف

تندیس های برنزی منحصربفرد و آب نماهای چند طبقه که بصورت پلکانی در مقابل ساختمان کاخ اصلی قرار دارند از دیدنی ترین جاذبه های گردشگری در سراسر روسیه محسوب می شوند. مجموعه عمارت‌ها و کاخ‌های پترهوف به عنوان بخشی از میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌اند. کاخ پترهوف در زمینی به مساحت ۱۱۰ هکتار بنا شده‌ و سه عمارت دیگر به نام‌های پاگودنبورگ، بسادنبورگ و آمالینبورگ در محوطه باغ ساخته شده اند.

کاخ پترهوف (Peterhof) شهر سن پترزبورگ - عجایب هفتگانه روسیه

 

منطقه یادبود نبرد استالینگراد (Mamayev Kurgan)

عجایب هفتگانه روسیه – این منطقه یادبود بر فراز تپه ای بلند بنام Mamayev Kurgan ( به معنای تپه مادر که اشاره به میهن دارد، در زبان روسی: Мамаев курган) قرار دارد که مشرف به منظره زیبای شهر ولگوگراد (استالینگراد سابق) است. این مجموعه بسیار زیبا و دیدنی برای یادبود و بزرگداشت نبرد استالینگراد ساخته شده است. نبرد استالینگراد مرگبارترین واقعه جنگی در تاریخ بشر محسوب می شود که بین سالهای ۱۹۴۲ تا ۱۹۴۳ بین ارتش آلمان و روسیه اتفاق افتاد و بیش از ۲ میلیون نفر از سربازان آلمانی و روسی و ساکنین شهر استالینگراد در این نبرد کشته شدند. تنها بیش از صدهزار نفر از سربازان روسی و آلمانی در همین منطقه کشته شده اند که پی بردن به این واقعیت تاریخی هر بازدیدکننده ای را در بهت و تأثر فرو می برد.

منطقه یادبود نبرد استالینگراد (Mamayev Kurgan)

عجایب هفتگانه روسیه : منطقه یادبود نبرد استالینگراد

بعد از پایان نبرد استالینگراد، گرمای ناشی از ماهها انفجارهای متوالی و ادوات جنگی رها شده در فراز تپه Mamayev Kurgan به اندازه ای بود که زمین سراسر منطقه در تمام فصل زمستان هرگز از برف پوشیده نشد و پوشش گیاهی منطقه بطور کامل از بین رفته و حتی تا پایان بهار ۱۹۴۴ به حالت طبیعی برنگشت. بعد از پایان جنگ ساخت مجموعه یادبود نبرد استالینگراد از سال ۱۹۵۹ آغاز شد و در سال ۱۹۶۷ به پایان رسید. نقطه اوج بازدید از این مجموعه، مجسمه غول پیکر ندای میهن (Rodina Mat Zovyot) (در زبان روسی: Родина-мать зовёт) است که با ۸۵ متر ارتفاع بعد از مجسمه بودا در تایلند و مجسمه آزادی در نیویورک، سومین مجسمه بلند و غول پیکر در سراسر جهان محسوب می شود. همینطور تالار زیبای شعله ابدی (Eternal Flame) که مشعل یادبود آن همیشه روشن است و در تمام شبانه روز، تیم های گارد از بخش های مختلف ارتش، پلیس و واحدهای نظامی روسی در این تالار حضور دارند. بازدید از این مجموعه یادبود که در منطقه ای بسیار زیبا و مشرف به شهر ولگوگراد واقع شده تجربه ای بیادماندنی خواهد بود.

منطقه یادبود نبرد استالینگراد در شهر ولگوگراد - عجایب هفتگانه روسیه

 

دره آبفشان (Valley of Geysers)

عجایب هفتگانه روسیه – این دره بطول ۶ کیلومتر تنها دشت آب‌فشانی در اوراسیا و دومین منطقه بزرگ آب‌فشان در جهان است که حدود ۹۰ آبفشان و تعداد زیادی چشمه آب گرم در سراسر این منطقه جاری است. آبفشان، چشمهٔ آب گرمی است که در فواصل زمانی معین آب داغ را با سرعت زیادی به بیرون پرتاب می‌کند.

دره آبفشان (Valley of Geysers) - عجایب هفتگانه روسیه

عجایب هفتگانه روسیه : دره آبفشان

این پدیده تنها در چند مکان بر روی زمین اتفاق می افتد و در واقع پدیده ای نسبتاً نادر به حساب می آید. در فرایند شکل گیری این پدیده، آب روی سطح زمین خود را به عمق متوسط حدود ۲۰۰۰ متر می رساند و در آن جا در تماس با صخره های داغ قرار می گیرد. جوش آمدن آبی که تحت فشار قرار گرفتهُ باعث ایجاد پدیده آبفشان می شود.

دره آبفشان و چشمه های آب گرم روسیه

 

دریاچه بایکال (Lake Baikal)

عجایب هفتگانه روسیه – این دریاچه هفتمین دریاچه بزرگ جهان است و در در جنوب سیبری در حدفاصل استان ایرکوتسک و جمهوری بوریاتیا واقع شده و در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد.

دریاچه یخ زده بایکال روسیه در فصل زمستان - عجایب هفتگانه روسیه

عجایب هفتگانه روسیه : دریاچه بایکال

دریاچه بایکال بزرگترین منبع آب شیرین جهان به شمار می‌آید و دارای زلال‌ترین آب در میان دریاچه‌های جهان است. تقریباً ۲۰ درصد تمام آب شیرین غیرمنجمد سطحی روی کره زمین در این دریاچه قرار دارد. این دریاچه ۳۱۵۰۰ کیلومتر مربع وسعت دارد و با عمق ۱٬۶۴۲ متر عمیق‌ترین دریاچه جهان است.

دریاچه بایکال (Lake Baikal) - بزرگترین دریاچه آب شیرین دنیا

 

صخره های مانپوپونر (Manpupuner rock formations)

عجایب هفتگانه روسیه – صخره‌های سنگی مانپوپونر (در زبان روسی: Мань-Пупу-нёр) است در جمهوری کومی (Komi) در غرب کوه‌های اورال در شمال روسیه واقع شده است. در این منطقه هفت صخره سنگی غول پیکر با شکل هایی هندسی بسیار زیبا و بی نظیر با ارتفاع بین ۳۰ تا ۴۰ متر وجود دارند که شش صخره در کمتر یکدیگر و یک صخره در فاصله ای دورتر بر روی تپه‌ای بلند واقع شده است.

صخره های سنگی مانپوپونر در شمال روسیه (Manpupuner rock formations)

عجایب هفتگانه روسیه : صخره های مانپوپونر

این ستون‌های سنگی به دلیل دورافتاده بودن و قرار نداشتن در دسترس تورهای گردشگری تقریباً دست نخورده باقی مانده اند. مطابق یک افسانه محلی، این صخره ها مسیر رفت و آمد موجودات غول پیکری بوده که در سیبری زندگی می کردند.

ستون‌های سنگی مانپوپونر روسیه - عجایب هفتگانه روسیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید