راهنمای سفر به روسیه – آشنایی با سیستم پولی و دریافت ویزا گردشگری

راهنمای سفر به جام جهانی روسیه؛ آشنایی با واحد پول و تبدیل آن در روسیه، سیستم خرید و پرداخت و همچنین راهنمای دریافت ویزای گردشگری روسیه

  • تاریخ انتشار : ۷ آذر ۱۳۹۶
  • تعداد نمایش : 150
  • دیدگاه ها : صفر

بخش اول: اطلاعات پایه درباره مسابقات، دریافت ویزای گردشگری روسیه و تبدیل ارز

جام جهانی روسیه نزدیک است و شاید بسیاری از ما هوای سفر به این کشور شگفت انگیز را در سر داشته باشیم.

آشنایی با واحد پول و تبدیل آن در شهر های روسیه ، سیستم خرید و پرداخت و همچنین راهنمای دریافت ویزای گردشگری روسیه برای جام جهانی فوتبال

روسیه میزبان جام جهانی فوتبال 2018

روسیه میزبان جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸

این مطلب جامع ترین راهنمای علاقمندان به فوتبال در کشور عزیزمان است که قصد دارند به کشور روسیه سفر و مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸ در این کشور زیبا و پهناور را از نزدیک تماشا کنند و شامل اطلاعاتی مفید درباره هر یک از شهرهای میزبان مسابقات، بهترین هتل ها، مدارک قانونی لازم برای سفر به روسیه و اطلاعات مربوط به تبدیل ارز همراه مسافران و بسیاری اطلاعات مفید دیگر می باشد.

جام جهانی فوتبال یکی از جذاب ترین و بزرگترین مسابقات ورزشی در سراسر دنیا است که هر چهار سال یک بار برگزار می شود. این مسابقات نه تنها توجه علاقمندان به ورزش فوتبال بلکه توجه تمام مردم در کشورهای مختلف دنیا را به سمت خود جلب می کند و در کنار اهمیت ورزشی، همواره یکی از مهم ترین فرصت های منحصربفرد در صنعت گردشگری برای کشور برگزارکننده، کمپانی های تجاری فعال در زمینه های مرتبط با برگزاری مسابقات و البته گردشگران علاقمند محسوب می شود که از سراسر دنیا برای تماشای بازی ها و حضور در این گردهمایی چند ملیتی به کشور میزبان مسابقات سفر می کنند.

کشور روسیه میزبان جام جهانی Russia Fifa World Cup 2018

Russia Fifa World Cup 2018

جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸ ، بیست و یکمین دوره جام جهانی است که در تابستان ۲۰۱۸ (خرداد و تیر ۱۳۹۷) برگزار می‌شود و به دو دلیل می تواند برای گردشگران ایرانی فرصتی کم نظیر و ایده آل برای سفری خاطره انگیز محسوب شود، دلیل اول راهیابی تیم ملی فوتبال ایران به این مسابقات است و دلیل مهم دیگر برگزاری این دوره از مسابقات در کشور روسیه است که در فاصله ای نزدیک از کشور ما واقع شده و می تواند گزینه ای مناسب برای یک مسافرت تابستانی محسوب شود.

جام جهانی روسیه در ۱۱ شهر برگزار می شود که عبارتند از شهرهای مسکو، سوچی، کازان، سنت پیترزبورگ، یکاترینبورگ، سارانسک، ولگوگراد، روستوف، نیژنی نووگراد، کالنین گراد و سامارا. انتخاب هر یک از این شهرها با برنامه ریزی و اهداف مشخص و با توجه به نمادهای اجتماعی، فرهنگی، سنت و طبیعت کشور روسیه انجام شده است تا تجربه ای خاطره انگیز برای تمام علاقمندان به فوتبال باشد. کشور روسیه ۱۲ استادیوم مدرن و زیبا در این کشور را برای برگزاری مسابقات فوتبال جام جهانی آماده سازی کرده است که مطابق با بالاترین استانداردهای روز معماری دنیا ساخته شده اند. بیشترین امکانات حمل و نقل عمومی که با ناوگان مدرن تجهیز شده است در اختیار میهمانان و گردشگران قرار خواهد داشت و هتل های متعدد با سطوحی بالا از ارائه خدمات رفاهی و گردشگری آماده میزبانی از تماشاگران علاقمند که از سراسر دنیا هستند که برای تماشای مسابقات به روسیه سفر خواهند کرد.

واحد پول

واحد پول کشور روسیه، روبل است. واحد کوچک‌تر روبل، کوپک نامیده می‌شود.

واحد پول کشور روسیه، روبل است

روبل و کوپک واحد پول رایج کشور روسیه است

هر روبل برابر صد کوپک است. برای مثال مبلغ ۲۵۰٫۷۵ بصورت ۲۵۰ روبل و ۷۵ کوپک خوانده می شود. واحد پول روبل یکی از واحدهای پولی با قیمت مناسب در مقابل واحد پول کشورمان محسوب می شود و قیمت آن در سالهای اخیر بین ۵۸ تا ۷۰ تومان در نوسان بوده است. قبل از عزیمت به روسیه حتماً شهرهایی که قصد سفر به آنها دارید را مشخص کنید و مراکز دولتی یا رسمی بانکی و تبدیل ارز در این شهرها را شناسایی نمایید. بر اساس قوانین کشور روسیه حداکثر میزان پول نقد که مسافران و اتباع خارجی می توانند در سفر به این کشور با خود به همراه داشته باشند، ۱۰۰۰۰ دلار و یا معادل این مبلغ در هر واحد پولی دیگر می باشد.

حداکثر پول نقد قابل حمل به روسیه برای هر نفر

تبدیل ارز در روسیه

برای تبدیل ارز می توانید به بانک ها و مراکز رسمی تبدیل ارز و همچنین دفاتر ویژه تبدیل ارز در فرودگاهها مراجعه کنید و تنها یکی از این سه روش که به آنها اشاره شد روشهای امن و قانونی تبدیل ارز در کشور روسیه محسوب می شوند. نرخ تبدیل ارز در هر یک از بانک های روسیه متفاوت می باشد البته تمام آنها از نرخ های رسمی بانک مرکزی روسیه تبعیت می کنند و در چارچوبی قانونی دارای نرخ های متفاوت از یکدیگر هستند که می تواند ۱۰درصد بیشتر از نرخ پایه تعیین شده توسط بانک مرکزی روسیه باشد. این نرخ های رسمی و قانونی بطور آنلاین از طریق سایت اختصاصی بانک مرکزی روسیه در دسترس عموم قرار دارند.

برای تبدیل مبالغ کمتر از ۴۰۰۰۰ روبل نیازی به ارائه پاسپورت نیست اما بهتر است در هنگام مراجعه به مراکز تبدیل ارز، مدارک قانونی سفر را به همراه داشته باشید.
اگر مبلغ موردنظر شما برای تبدیل ارز بیشتر از حدنصاب تعیین شده باشد، باید فرم های مخصوص (LPMT : Large Principal Money Transfer) را تکمیل کنید که عملیات تبدیل ارز و تحویل آن به شما بعد از ۲۴ ساعت انجام می شود. یکی دیگر از روشهای دریافت روبل، دستگاههای خودپرداز بانکی در سطح شهرها هستند. بخصوص در شهرهای بزرگ و در مناطق مرکز شهر تعدادی از دستگاههای خودپرداز قادر به دریافت بعضی واحدهای پول خارجی و ارائه اسکناس های روبل روسیه هستند. نکته ای که باید مورد توجه مسافران قرار داشته باشد این است که چک های مسافرتی در هیچ یک از بانک های کشور روسیه پذیرفته نمی شوند.

نمونه ای از مراکز اکسچینج در روسیه

نمونه ای از مراکز اکسچینج در روسیه

رایج ترین ارزهای خارجی که با کمترین دردسر قابل تبادل هستند دلار ایالات متحده و واحد پول یورو است و در بسیاری از بانک ها در روسیه امکان تبدیل واحدهای پول خارجی غیر از دلار و یورو وجود ندارد. تنها بانک در کشور روسیه که تبدیل ارز تمام واحدهای پولی را انجام میدهد بانک ایالتی روسیه (Russian state bank) می باشد. خبر خوب اینکه این بانک در تمام شهرهای میزبان مسابقات جام جهانی دارای شعبه است پس در سفر به روسیه بخصوص در ایام برگزاری جام جهانی نگران تبدیل ارز نباشید.

سیستم خرید و پرداخت در روسیه

در مدت زمان حضور و اقامت در کشور روسیه برای پرداخت هزینه های خرید، اقامت و رفت و آمد تنها مجاز به استفاده از واحد پول روبل روسیه خواهید بود و تنها جایگزین روبل روسیه، کارت های اعتباری بین المللی معتبر هستند که آرم و نشان تمام کارت های اعتباری که توسط هر فروشگاه یا مرکز خرید پذیرفته می شود، در قسمت ورودی آن فروشگاه و در محلی که براحتی قابل مشاهده باشد بصورت برچسب هایی مشخص می شود. پس توصیه ما این است که قبل از اقدام به خرید از یک فروشگاه یا انتخاب یک رستوران به این نکته توجه داشته باشید.

سیستم خرید و پرداخت در روسیه بر مبنای کارت اعتباری

سیستم خرید و پرداخت در روسیه بر مبنای کارت اعتباری

برخلاف بسیاری از کشورهای اروپایی، اغلب فروشگاه ها و مراکز خرید در روسیه به دلیل روابط خاص اقتصادی این کشور با بقیه اعضای اتحادیه اروپا، تمایل چندانی برای پذیرش کارت های اعتباری بین المللی ندارند. همچنین اگر میزان خرید شما بیشتر از ۱۰۰۰ روبل باشد احتمال دارد از شما خواسته شود که پاسپورت خود را نشان دهید. بهتر است پاسپورت خود را برای اطمینان خاطر در موارد احتمالی به همراه داشته باشید. بر اساس توضیحاتی که داده شد مارکت های کوچک، کیوسک های مطبوعات یا اغذیه و سیستم حمل و نقل عمومی حتی در شهر مسکو از پذیرش کارت های اعتباری امتناع می کنند. اوضاع در خارج از مسکو کمی پیچیده تر می شود و حتی رستوران ها و بسیاری از هتل ها گزینه استفاده از کارت اعتباری را برای مشتریان در نظر نمی گیرند. پس توصیه می کنیم که همیشه مقداری پول نقد و اسکناس روبل به همراه داشته باشید.

دستگاه خودپرداز (ATM)

پیدا کردن دستگاه های خودپرداز در شهرها کار سختی نیست و در اغلب خیابان ها، مراکز خرید، شعبه های بانکها، ورودی فروشگاه ها و داروخانه ها تعدادی دستگاه خودپرداز قرار داده شده است. برای استفاده از دستگاه خودپرداز باید از Pin Code کارت مورد استفاده آگاهی داشته باشید همچنین درباره حدنصاب برداشت روزانه از کارت بانکی از بانک موردنظر اطلاعات لازم را کسب کنید. همینطور درنظر داشته باشید که در ازای هربار استفاده از دستگاه خودپرداز ۱ تا ۲ درصد مبلغ برداشتی بعنوان کارمزد از حساب شما کسر خواهد شد.

حفاظت از رمز امنیتی کارت، مهم ترین توصیه در هنگام استفاده از دستگاه های خودپرداز بشمار می رود. این رمز را هرگز در اختیار افراد دیگر قرار ندهید. در هنگام استفاده از دستگاه اگر شخصی در فاصله کمتر از حد تعریف شده در پشت سر ما ایستاد محترمانه از او بخواهید که عقب تر بایستد یا اگر عجله دارد از نوبت شما استفاده کند، مطمئن باشید اگر منظوری از این کار نداشته باشد عقب تر خواهد ایستاد.

دستگاه های خودپرداز ATM روسیه

دستگاه های خودپرداز ATM روسیه

قبل از استفاده از دستگاه خودپرداز و واردکردن کد امنیتی کارت، دقت کنید که صفحه کلید متصل شده ای بر روی صفحه کلید اصلی قرار نگرفته باشد همینطور در بعضی موارد دستگاه بسیار کوچک اسکنر کارت توسط افراد بزهکار در کنار دریچه ورودی دستگاه خودپرداز قرار داده می شود که می تواند اطلاعات کارت شما را ذخیره کند تا یک نسخه کپی از کارت اعتباری شما تهیه شود. برای اجتناب از افتادن در دام این حقه کافیست در همان ابتدا اطراف دریچه ورودی دستگاه را بررسی کنید. این موارد رایج ترین حقه های بزهکاران در خصوص دستگاه خودپرداز است که بهتر است به آنها توجه داشته باشید.

راهنمای دریافت ویزای گردشگری روسیه

بر اساس اعلام وزارت خارجه روسیه، شرایط و مراحل لازم برای دریافت ویزای گردشگری روسیه شامل مراحل زیر می باشد :

  • ارائه پاسپورت معتبر که حداقل ۶ ماه از مدت زمان اعتبار آن باقی مانده باشد و همینطور حداقل دارای دو صفحه خالی باشد.
  • دو نسخه کپی از فرم تکمیل شده درخواست ویزا که این فرم بصورت آنلاین از طریق سایت وزارت خارجه روسیه در دسترس قرار گرفته است.
  • دو قطعه عکس در اندازه استاندارد ۳x4.
  • اصل بلیط رفت و برگشت که نهایی شده باشد و تنها رزرو بلیط قابل قبول نخواهد بود.
  • برگه تایید رزرو هتل در مدت زمان اقامت در روسیه در شهر تعیین شده در فرم درخواست.
  • تکمیل فرم مخصوص تعهدنامه برگشت مسافر در زمان تعیین شده جهت بازگشت به کشور مبداء.
  • چک ضمانت برگشت مسافر مطابق شرایط و مقدار مندرج در سایت امور خارجه کشور روسیه.

ویزای گردشگری کشور روسیه

راهنمای دریافت ویزای گردشگری روسیه

نکات درباره ویزای گردشگری روسیه

رایج ترین مدت زمان لازم برای اخذ ویزای روسیه هفت روز کاری و مدت زمان مجاز برای اقامت در این کشور با ویزای گردشگری ۱۴ روز می باشد و هزینه آن با توجه به مدت زمان اقامت، قیمت ارز و نوع ویزا بین ۴۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان متغیر می باشد.

دریافت ویزای روسیه نیازی به مصاحبه حضوری ندارد و تمام مراحل اخذ ویزای گردشگری می تواند توسط آژانس گردشگری طرف قرارداد شما انجام شود.

نمونه ویزای کشور روسیه برای جام جهانی

نمونه ویزای کشور روسیه برای جام جهانی

سفارت روسیه برای گردشگران ایرانی ویزای گردشگری چهارده روزه و یک ماهه صادر می‌کند که با در اختیار داشتن این ویزا می توانید به تمام شهرهای روسیه مسافرت کنید.

ویزای توریستی چهارده روزه بر اساس تاریخ پرواز مسافر و رزرو هتل و همچنین مدت زمان اقامت در هتل صادر می شود. توجه داشته باشید که برای دریافت ویزای چهارده روزه حتماً باید رزرو قطعی هتل برای کل مدت سفر و بلیط رفت و برگشت پرواز خود را ارائه کنید. برای دریافت ویزای یک ماهه روسیه باید مدارک رزرو هتل برای حداقل ۲۰ روز از زمان سفر را به همراه بلیط رفت و برگشت خود ارائه دهید.

بعد از صدور ویزا و دریافت آن امکان تغییر مدت زمان ویزا وجود ندارد پس اگر خودتان پیگیری های مربوط به دریافت ویزا را انجام می دهید نسبت به تاریخ پروازهای رفت و برگشت و مدت زمان اقامت اطمینان حاصل کنید. همچنین بعد از ورود به خاک روسیه نیز امکان هرگونه تغییر در نوع ویزا یا مدت زمان آن وجود ندارد و برای دریافت هر نوع ویزای جدید باید ابتدا از خاک روسیه خارج شوید.

راهنمای سفر به جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه – قوانین ورود و خروج و موارد امنیتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید