جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه؛ اطلاعات تیمها و شهرهای میزبان بازی ها

جام جهانی ۲۰۱۸ از تاریخ ۲۴ خرداد به میزبانی ۱۱ شهر روسیه برگزار خواهد شد. آشنایی با تیمهای حاضر، شهرهای میزبان ،استادیوم ها، جوایز تیم ها و چگونگی صعود آنها

 • تاریخ انتشار : ۷ آذر ۱۳۹۶
 • تعداد نمایش : 218
 • دیدگاه ها : یک

بیست و یکمین دوره از مسابقات جام جهانی فوتبال یکی از بزرگترین و محبوب ترین رقابت های ورزشی در سراسر جهان، تابستان سال ۲۰۱۸ از ۱۴ ژوئن تا ۱۵ جولای (۲۴ خرداد تا ۲۴ تیر) در کشور روسیه برگزار میشود.
میزبانی روسیه در دسامبر ۲۰۱۰ توسط فیفا اعلام شد.

این دوره از مسابقات جام جهانی اولین دوره این مسابقات محسوب می شود که از سال ۲۰۰۶ در قاره اروپا (آلمان) برگزار می شود.
در سال ۲۰۱۰ مسابقات جام جهانی در آفریقای جنوبی و در سال ۲۰۱۴ در کشور برزیل برگزار شد و امسال بعد از ۱۲ سال بار دیگر نوبت به قاره سبز رسیده است تا میزبان بزرگترین گردهمایی دنیای فوتبال باشد.

بیست و یکمین دوره از مسابقات جام جهانی فوتبال

جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه

تیم های حاضر در جام جهانی

در دور نهایی مسابقات جام جهانی ۳۲ تیم از بهترین تیم های ملی فوتبال جهان در ۸ گروه ۴ تیمی با یکدیگر رقابت خواهند کرد.
این در حالی اتفاق می افتاد که مسابقات مقدماتی برای تعیین تیم های شرکت کننده در دور نهایی از سال ۲۰۱۵ آغاز شد. تیم روسیه بعنوان میزبان مسابقات بطور خودکار جواز حضور در این دوره را در اختیار داشت. بعد از این دو تیم اولین تیم هایی که با کسب امتیازات لازم به جام جهانی ۲۰۱۸ صعود کردند تیم های برزیل و ایران بودند و تیم های استرالیا و پرو نیز آخرین تیم هایی بودند که موفق به صعود به جام جهانی ۲۰۱۸ شدند.

ایران دومین تیم صعود کننده به جام جهانی فوتبال

ایران دومین تیم صعود کننده به جام جهانی فوتبال

در پایان مسابقات مقدماتی تعداد ۵ تیم از قاره آسیا (ایران – ژاپن – کره جنوبی – عربستان – استرالیا)، ۵ تیم از قاره آفریقا (مراکش – تونس – نیجریه – سنگال – مصر)، ۳ تیم از منطقه کونکاکاف (کاستاریکا – مکزیک – پاناما)، ۵ تیم از آمریکای جنوبی (برزیل – اروگوئه – کلمبیا – آرژانتین – پرو) و ۱۴ تیم از قاره اروپا (آلمان – روسیه – فرانسه – انگلیس – دانمارک – کرواسی – ایسلند – لهستان – پرتغال – صربستان – اسپانیا – سوئد – بلژیک – سوئیس) جواز حضور در این مسابقات را کسب کردند. در این دوره از رقابت های جام جهانی ۶۴ مسابقه در ۱۲ استادیوم که در یازده شهر روسیه واقع شده اند برگزار خواهد شد.

گروه بندی مرحله نهایی

مراسم قرعه کشی برای تعیین تیم های حاضر در گروه های هشتگانه دور نهایی مسابقات جام جهانی روسیه در تاریخ اول دسامبر ۲۰۱۷ در کاخ کرملین (State Kremlin Palace) مسکو برگزار خواهد شد.

مسکو روسیه ، میزبان مراسم قرعه کشی مرحله نهایی جام جهانی 2018

مسکو روسیه ، میزبان مراسم قرعه کشی مرحله نهایی جام جهانی ۲۰۱۸

این مراسم روز جمعه ۱۰ آذر ماه برگزار میشود و از بسیاری از شبکه های تلوزیونی پخش زنده خواهد داشت. همچنین تا جای ممکن مراسم بطور زنده توسط ویژه برنامه نود شبکه سه پوشش داده خواهد شد. شبکه IR Cama 3 نیز مراسم قرعه کشی را پوشش خواهد داد.

رده بندی ابتدایی تیمها در گروه های هشتگانه بر اساس سید بندی خواهد بود که معیار آن رتبه تیم ها (FIFA World Rankings) در زمان قرعه کشی مسابقات می باشد. در حال حاضر تنها تیم های سرگروه شامل (روسیه – آلمان – برزیل – پرتغال – آرژانتین – بلژیک – لهستان – فرانسه) مشخص شده اند با این توضیح که تیم ملی فوتبال روسیه به دلیل مزیبانی مسابقات در سید یک و بجای تیم ملی فوتبال اسپانیا قرار گرفته است و همین موضوع باعث ایجادی گروهی سخت دراین دره از مسابقات خواهد شد که در این گروه تیم فوتبال اسپانیا بطور قطع در کنار یکی دیگر از تیم های درجه یک فوتبال جهان قرار خواهد داشت و گروه مشهور به (گروه مرگ) را تشکیل خواهند داد.

بر اساس توضیحاتی که ارائه شد در سید دوم، تیم های (اسپانیا – پرو – سوئیس – انگلستان – کلمبیا – مکزیک – اروگوئه و کرواسی) در سید سوم، تیم های (دانمارک – ایسلند – کاستاریکا – سوئد – تونس – مصر – سنگال و ایران) و در سید چهارم تیم های (صربستان – نیجریه – استرالیا – ژاپن – مراکش – پاناما – کره جنوبی و عربستان) قرار دارند که در مراسم قرعه کشی در اول دسامبر هر یک از تیم ها حریفان خود را خواهند شناخت.

بازیکنان تیم ها

مطابق دستورالعمل فیفا هر تیم باید یک لیست اولیه شامل ۳۰ بازیکن به فیفا معرفی کند که از این بین نام ۲۳ بازیکن در فهرست نهایی حضور در مسابقات جای خواهد گذفت و این فهرست حتماً باید شامل ۳ دروازه بان برای هر تیم باشد. فهرست نهایی ارائه شده به فیفا تا ۲۴ ساعت قبل از اولین بازی هر تیم در مسابقات جام جهانی قابل تغییر است و بعد از آن تحت هیچ شرایطی لیست مذکور قابل تغییر نخواهد بود.

شهرهای میزبان و استادیوم ها

مسئولین برگزاری مسابقات یازده شهر را بعنوان شهرهای میزبان مسابقات گروهی و نهایی انتخاب کرده اند شامل شهرهای:

 • مسکو
 • سنت پیترزبورگ
 • کازان
 • سوچی
 • کراسنودار
 • نژنی نووگراد
 • روستوف
 • سامارا
 • سارانسک
 • ولگو گراد
 • ایکاترینبرگ

روسیه میزبان جام جهانی 2018

روسیه میزبان جام جهانی ۲۰۱۸

تمام شهرها در قست های اروپایی قلمرو پهناور کشور روسیه واقع شده اند تا برای تیم های شرکت کننده مشکلاتی مانند زمان طولانی مسافرت و تفاوت زمانی بین مناطق وجود نداشته باشد.

در ابتدا تعداد ۱۶ استادیوم برای برگزاری مسابقات جام جهانی در نظر گرفته شده بود اما در سپتامبر ۲۰۱۲ تصمیم قطعی برای انتخاب ۱۲ استادیوم گرفته شد. این تصمیم به دلیل نگرانی های موجود در خصوص تکمیل نشدن عملیات عمرانی برای ساخت این استادیوم ها تا زمان شروع مسابقات جام جهانی گرفته شد. در اکتبر ۲۰۱۵ بعد از بازدیدهای دوره ای فیفا از شهرهای میزبان در روسیه لیست نهایی استادیوم های جام جهانی ۲۰۱۸ اعلام شد :

 • استادیوم لوژینیکی (Luzhniki Stadium) در شهر مسکو با گنجایش ۸۱٫۰۰۰ نفر
 • استادیوم اوکترتیه آره نا (Otkrytiye Arena) در شهر مسکو با گنجایش ۴۵٫۳۶۰ نفر
 • استادیوم کازان آره نا (Kazan Arena) در شهر کازان با گنجایش ۴۵٫۳۷۹ نفر
 • استادیوم کاسموس آره نا (Cosmos Arena) در سامارا با گنجایش ۸۱٫۰۰۰ نفر
 • استادیوم کریستوفسکی (Krestovsky Stadium) در سنت پیترزبورگ با گنجایش ۶۸٫۱۳۴ نفر
 • استادیوم کالینینگراد (Kaliningrad Stadium) در کالینینگراد با گنجایش ۳۵٫۲۱۲ نفر
 • استادیوم نژنی نووگراد (Nizhny Novgorod Stadium) در نووگراد با گنجایش ۴۴٫۸۹۹ نفر
 • استادیوم ولگوگراد (Volgograd Arena) در ولگوگراد با گنجایش ۴۵٫۵۶۸ نفر
 • استادیوم سنترال (Central Stadium) در ایکاترینبرگ با گنجایش ۳۶٫۶۹۶ نفر
 • استادیوم المپیک (Fisht Olympic Stadium) در سوچی با گنجایش ۴۷٫۶۵۹ نفر
 • استادیوم ماردویا آره نا (Mordovia Arena) در سارانسک با گنجایش ۴۵٫۰۱۵ نفر

استادیوم های میزبان جام جهانی

استادیوم های میزبان جام جهانی

مطابق برنامه اعلام شده بازی افتتاحیه در ۱۴ ژوئن ۲۰۱۸ (۲۴ خرداد) در استادیوم لوژینیکی شهر مسکو بین تیم روسیه میزبان مسابقات و یکی دیگر از تیم های حاضر در گروه A برگزار خواهد شد. این استادیوم همچنین میزبان یکی از بازی های مرحله نیمه نهایی در تاریخ ۱۰ جولای و مسابقه فینال در ۱۴ جولای خواهد بود. دیگر مسابقه نیمه نهایی و مسابقه رده بندی در استادیوم کریستوفسکی در شهر سنت پیترزبورگ برگزار خواهد شد.

نحوه صعود از مراحل گروهی

دو تیم اول هر گروه در پایان مرحله گروهی مسابقات به جمع ۱۶ تیم برتر راه پیدا می کنند و از این مرحله بازی ها بصورت حذفی برگزار می شود.
رده بندی تیم ها در گروه های هشتگانه در پایان مرحله گروهی مسابقات بر اساس امتیازات کسب شده از ۳ بازی خواهد بود. در صورت هم امتیاز شدن تیم ها، تفاضل گل دو تیم و در اولویت های بعدی به ترتیب، تعداد گل های به ثمر رسیده، نتیجه بازی مستقیم بین دو تیم و در نهایت امتیازات دو تیم در بازی جوانمردانه (fair play) بر اساس تعداد کارت های زرد (منفی یک امتیاز) و قرمز (منفی ۳ امتیاز) و کارت قرمز مستقیم (منفی ۴ امتیاز) ملاک صعود تیم ها به مرحله حذفی خواهد بود.

سردار آزمون مهاجم تیم ملی ایران

سردار آزمون مهاجم تیم ملی ایران

مرحله حذفی

در مرحله حذفی که شامل مراحل یک هشتم نهایی (بین ۱۶ تیم صعودکرده از مرحله گروهی)، یک چهارم نهایی (بین ۸ تیم صعود کننده از مرحله قبلی)، نیمه نهایی (بین ۴ تیم برتر)، رده بندی (دو تیم بازنده در نیمه نهایی) و فینال (دو تیم برنده در نیمه نهایی برای تعیین قهرمان) می باشد تنها یک مسابقه بین تیم ها برگزار می شود که حتماً یکی از تیم ها باید برنده از زمین خارج شود.

تیم برنده مسابقه، به مرحله بعد صعود کرده و تیم بازنده از گردونه مسابقات خارج می شود. مسابقات مرحله یک هشتم نهایی از ۳۰ ژوئن تا ۳ جولای، مسابقات مرحله یک هشتم نهایی در روزهای ۶ و ۷ جولای، مسابقات مرحله نیمه نهایی در دهم و یازدهم جولای، مسابقه رده بندی در ۱۴ جولای و مسابقه فینال در ساعت شش بعدازظهر به وقت محلی کشور روسیه در روز ۱۵ جولای در استادیوم لوژینکی برگزار می شود که در این روز قهرمان مسابقات جام جهانی مشخص خواهد شد.

پاداش تیم های حاضر در مسابقات

مجموع مبلغ پرداختی به تیم های حاضر در مسابقات جام جهانی معادل ۲۰۰ میلیون دلار خواهد بود که حداقل میزان این پاداش برای هر تیم شرکت کننده ۸ میلیون دلار و سهم تیم قهرمان جام جهانی، هشت میلیون دلار می باشد. پاداش تیم های حاضر در مسابقات جام جهانی مطابق طبقه بندی زیر پرداخت می شود:

 • تیم قهرمان : ۳۸ میلیون دلار
 • تیم نایب قهرمان : ۲۸ میلیون دلار
 • تیم سوم : ۲۴ میلیون دلار
 • تیم چهارم : ۲۲ میلیون دلار
 • تیم های رتبه چهارم تا هشتم : هر تیم ۱۶ میلیون دلار
 • تیم های رتبه نهم تا شانزدهم : هر تیم ۱۲ میلیون دلار
 • تیم های رتبه هفدهم تا سی و دوم : ۸ میلیون دلار

آلمان قهرمان دوره قبل جام جهانی فوتبال

آلمان قهرمان دوره قبل جام جهانی فوتبال

بزودی جامع ترین راهنمای سفر به جام جهانی با اطلاعات کامل از چگونگی سفر به کشور روسیه و اقامت در این کشور در روزهای برگزاری جام جهانی با موضوعاتی شامل نحوه اخذ روادید سفر، دریافت کارت هواداری، خرید بلیط مسابقات، اقامت در هتل و رفت و آمد بین شهرهای میزبان مسابقات و آشنایی کامل با هر یک از شهرهای میزبان مسابقات به شما عزیزان ارائه خواهد شد. با ما همراه باشید.

راهنمای سفر به روسیه – آشنایی با سیستم پولی و دریافت ویزا گردشگری

راهنمای سفر به جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه – قوانین ورود و خروج و موارد امنیتی

یک پاسخ به “جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه؛ اطلاعات تیمها و شهرهای میزبان بازی ها”

 1. نوشین گفت:

  خیلی خوب بود این مطلب تون
  یک مقاله هم میخواندم در مورد دیدنی ترین شهر های برگزارکننده جام جهانی ۲۰۱۸ که توصیه میکنم بخوانید چون برای من جالب بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید