معرفی ۱۲ استادیوم میزبان جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه

بررسی ظرفیت ، نکات معماری و تاریخچه ورزشگاه های میزبان مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه

 • تاریخ انتشار : ۲۷ آذر ۱۳۹۶
 • تعداد نمایش : 163
 • دیدگاه ها : صفر

مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸ بزودی در ۱۱ شهر روسیه برگزار میشود.

معرفی کامل ۱۲ استادیوم میزبان در ۱۱ شهر روسیه به لحاظ معماری ، ظرفیت تماشاگر ، قدمت و…

استادیوم لوژنیکی (Luzhniki Stadium)

 • شهر میزبان:  مسکو
 • محل استادیوم: مجموعه ورزشی لوژنیکی
 • ظرفیت تماشاگر: ۸۰۰۰۰ نفر

استادیوم اصلی مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸ که برای برگزاری دیدارهای افتتاحیه و فینال این مسابقات انتخاب و آماده سازی شده است. بنای اولیه این استادیوم در سال ۱۹۵۶ جهت برگزاری مسابقات ملی تابستانی اتحاد جماهیر شوروی سابق ساخته شد و در طی این سالها میزبان بازی ها و مسابقات بسیار مهمی مانند المپیک ۱۹۸۰، مسابقات جام جهانی هاکی روی یخ، مسابقات جهانی راگبی و کنسرت های موسیقی بسیاری از هنرمندان مشهور بین المللی بوده است هر چند عمده ترین کاربرد این استادیوم جهت برگزاری مسابقات فوتبال بوده است بطوریکه از ابتدای تأسیس تاکنون بیش از ۳۰۰۰ مسابقه فوتبال در این استادیوم برگزار شده است.

نمایی زیبا از استادیوم لوژنیکی شهر مسکو - میزبان افتتاحیه و فینال جام جهانی 2018

نمایی زیبا از استادیوم لوژنیکی شهر مسکو – میزبان افتتاحیه و فینال جام جهانی ۲۰۱۸

استادیوم لوژنیکی محل برگزاری اغلب دیدارهای خانگی تیم ملی فوتبال روسیه است همچنین دیدارهای خانگی سه تیم مطرح فوتبال شهر مسکو اسپارتاک (Spartak)، زسکا (CSKA) و تورپدو (Torpedo) در این استادیوم برگزار می شود. این استادیوم همچنین برگزاری دو فینال مهم اروپایی، فینال جام یوفا در سال ۱۹۹۹ بین تیم های پارما از ایتالیا و المپیک مارسی از فرانسه و فینال لیگ قهرمانان اروپا در سال ۲۰۰۸ بین منچستر یونایند و چلسی را در سابقه خود دارد که این مسابقه  در هوایی بارانی و در حضور ۷۴۰۰۰نفر تماشاگر برگزار شد.

 

مراحل عمرانی بازسازی استادیوم لوژنیکی برای مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸ در سال ۲۰۱۳ آغاز شد و یکی از مهم ترین اهداف این پروژه حفظ ظاهر کلاسیک و خاطره انگیز استادیوم در عین تجهیز آن به آخرین فناوری های مدرن مورد استفاده از استادیوم های فوتبال بوده است. طی این تغییرات، پیست دو و میدانی استادیوم از مجموعه حذف گردید و جایگاه تماشاگران مانند آنچه در دهه های پیشین شاهد آن بودیم به زمین مسابقه نزدیکتر شد. پس از اعمال این تغییرات و تکمیل پروژه، ظرفیت استادیوم به ۸۰۰۰۰ صندلی افزایش یافته است.

استادیوم اسپارتاک (Spartak Stadium)

 • شهر میزبان:  مسکو
 • محل استادیوم: Tushino
 • ظرفیت تماشاگر: ۴۵۰۰۰ نفر

استادیوم اسپارتاک ، دومین استادیوم میزبان مسابقات جام جهانی در شهر مسکو روسیه

استادیوم اسپارتاک ، دومین استادیوم میزبان مسابقات جام جهانی در شهر مسکو روسیه

تیم فوتبال اسپارتاک مسکو یکی از محبوب ترین باشگاه های فوتبال روسیه محسوب می شود که در تمام نقاط این کشور دارای هوادارانی دوآتشه و متعصب است. این باشگاه فوتبال از ابتدای تأسیس خود در سال ۱۹۲۲ هرگز دارای استادیوم اختصاصی نبوده است و بازی های خانگی این تیم در دیگر استادیوم های شهر مسکو برگزار می شد تا اینکه در سال ۲۰۱۰ بعد از جذب سرمایه گذاری های لازم پروژه ساخت اولین استادیوم اختصاصی این باشگاه در بخشی از منطقه مشهور متعلق به نیروی هوایی ارتش روسیه (Tushino airfield) آغاز شد و این پروژه در سال ۲۰۱۴ به بهره برداری رسید و امروزه یکی از مدرن ترین استادیوم های فوتبال اروپا محسوب می شود.

طراحی مدرن این استادیوم و نمای بیرونی آن بصورت زنجیره ای متشکل از صدها الماس است که نماد و نشانه باشگاه فوتبال اسپارتاک مسکو را نمایش می دهند و سیستم مدرن نورپردازی نمای بیرونی استادیوم بگونه ای طراحی شده است که بر اساس نماد، پیراهن یا رنگ های پرچم تیم میزبان در هر مسابقه قابل تغییر می باشد برای مثال در هنگام برگزاری دیدارهای تیم ملی فوتبال روسیه نمای استادیوم با رنگهای آبی، سفید و قرمز نورپردازی می شود و جلوه ای بسیار زیبا و دیدنی دارد.

استادیوم سنت پیترزبورگ (Saint Petersburg Stadium)

 • شهر میزبان:  سنت پیترزبورگ
 • محل استادیوم: جزیره کریستوفسکی (Krestovsky Island)
 • ظرفیت تماشاگر: ۶۷۰۰۰ نفر

نمایی از استادیوم سنت پیترزبورگ روسیه

نمایی از استادیوم سنت پیترزبورگ روسیه

از این استادیوم در وبسایت اختصاصی فدراسیون جهانی فوتبال FIFA بعنوان استادیومی فوق مدرن یاد شده است که در محل قبلی استادیوم کیروف (Kirov Stadium) در جزیره کریستوفسکی در شهر سنت پیترزبورگ ساخته شده است. استادیوم قدیمی که در همین محل ساخته شده بود با گنجایش ۱۱۰۰۰۰ نفر تماشاگر یکی از بزرگترین استادیوم های فوتبال جهان بشمار می رفت اما با قطعی شدن میزبانی کشور روسیه برای مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸ پروژه ساخت یک ورزشگاه جدید در این محل در دستور کار قرار گرفت.

ایده نمای بیرونی استادیوم متعلق به معمار مشهور ژاپنی، کیشو کوروساوا (Kisho Kurosawa) تداعی کننده یک سفینه بزرگ فضایی است که در ساحل خلیج فنلاند فرود آمده است. بنای اصلی استادیوم از هفت طبقه به ارتفاع ۷۹متر تشکیل شده و بلحاط فناوری های بکاررفته در بخش های مختلف از مدرن ترین استادیوم های فوتبال در سراسر جهان محسوب می شود بطوریکه هم سقف استادیوم و هم زمین مسابقه بصورت متحرک طراحی و اجرا شده اند و دمای هوا در داخل محیط استادیوم در تمام فصول سال بین ۱۵ تا ۱۷ درجه سانتیگراد می باشد. این استادیوم همچنین استادیوم خانگی تیم فوتبال زنیت سنت پیترزبورگ (Zenit St. Petersburg) محسوب می شود و از این لحاظ باید این تیم فوتبال را از خوش اقبال ترین تیم های فوتبال جهان بشمار آورد!

استادیوم کالینینگراد (Kaliningrad Stadium)

 • شهر میزبان:  کالینینگراد
 • محل استادیوم: جزیره اوکتیابرسکی (Oktyabrsky Island)
 • ظرفیت تماشاگر: ۳۵۰۰۰ نفر

استادیوم کالینینگراد روسیه - یکی از استادیوم های میزبان مسابقات

استادیوم کالینینگراد روسیه – یکی از استادیوم های میزبان مسابقات

این استادیوم بطور اختصاصی برای برگزاری مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸ در قلب شهر کالینینگراد ساخته شده است و مقامات کالینینگراد به نشانه قدردانی از انتخاب این شهر بعنوان یکی از شهرهای میزبان مسابقات جام جهانی تمامی امکانات ممکن برای توسعه جزیره اوکتیابرسکی و ایجاد بسترهای عمرانی لازم برای ساخت یک استادیوم در این محل را فراهم کردند. در اطراف این استادیوم چندین محوطه پارک و فضای سبز در نظر گرفته شده است و پس از مسابقات جام جهانی در مناطق اطراف استادیوم چندین پروژه مسکونی جدید احداث خواهد شد. این استادیوم در حال حاضر و پس از تکمیل مراحل ساخت از زیباترین استادیوم های فوتبال در کشور روسیه بشمار می رود و بازی های خانگی تیم فوتبال FC Baltika Kaliningrad در این استادیوم برگزار خواهد شد.

استادیوم ولگوگراد (Volgograd Arena)

 • شهر میزبان:  ولگوگراد
 • محل استادیوم: پارک مرکزی (Central Park)
 • ظرفیت تماشاگر: ۴۵۰۰۰ نفر

استادیوم زیبای ولگوگراد روسیه

استادیوم زیبای ولگوگراد روسیه

این استادیوم در محل استادیوم قدیمی شهر ولگوگراد و در مجاورت بنای یادبود جنگ جهانی دوم در این شهر مجسمه زیبای Mamayev Kurgan ساخته شده است. ایده بکاررفته در معماری و نمای بیرونی این استادیوم از نورهای آتش بازی در جشن های پیروزی الهام گرفته شده است تا تداعی کننده شور و حال ناشی از پیروزی و افتخار ورزش باشد و سقف زیبای این استادیوم جلوه ای خاص به بنای اصلی آن می بخشد. در حال حاضر عملیات عمرانی ساخت استادیوم ولگوگراد  بطور کامل به پایان رسیده است و این استادیوم آماده برگزاری مسابقات جام جهانی فوتبال در تابستان سال آینده می باشد.

استادیوم ایکاترینبرگ (Ekaterinburg Arena)

 • شهر میزبان:  ایکاترینبرگ
 • محل استادیوم: خیابان رپین (Repin Street)
 • ظرفیت تماشاگر: ۳۵۰۰۰ نفر

استادیوم قدیمی ترین باشگاه های فوتبال روسیه ، ایکاترینبرگ

استادیوم قدیمی ترین باشگاه های فوتبال روسیه ، ایکاترینبرگ

این استادیوم که در سال ۱۹۵۳ ساخته شده است، محل برگزاری بازی های خانگی تیم فوتبال FC Ural یکی از قدیمی ترین باشگاه های فوتبال روسیه می باشد. بعد از انتخاب شهر ایکاترینبرگ بعنوان یکی از شهرهای میزبان مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸  عملیات توسعه و مدرنیزه کردن استادیوم فوتبال این شهر در دستور کار مقامات رسمی ایکاترینبرگ قرار گرفت که بخش کوچکی از عملیات عمرانی استادیوم همچنان در حال اجرا می باشد که پس از تکمیل این عملیات، ظرفیت این استادیوم به ۳۵۰۰۰ نفر خواهد رسید.

طرح بازسازی ورزشگاه ایکاترینبرگ روسیه

طرح بازسازی ورزشگاه ایکاترینبرگ روسیه

طرح معماری بکاررفته برای افزایش سکوهای تماشاگران به بنای اولیه استادیوم ایکاترینبرگ با ظاهری منحصربفرد یکی از موارد جالب توجه و دیدنی در طراحی استادیوم های فوتبال محسوب می شود که پس از رونمایی تا مدتها مورد توجه کاربران اینترنتی در شبکه های مجازی قرار داشت.

استادیوم فیشت (Fisht Stadium)

 • شهر میزبان:  سوچی
 • محل استادیوم: پارک المپیک سوچی (Olympic Park)
 • ظرفیت تماشاگر: ۴۸۰۰۰ نفر

استادیوم فیشت در شهر سوچی روسیه

استادیوم فیشت در شهر سوچی روسیه

استادیوم فیشت در پارک بزرگ دهکده المپیک شهر سوچی که بواسطه برگزاری مسابقات المپیک زمستانی سوچی در سال ۲۰۱۴ ساخته شده، واقع شده است. نام این استادیوم از قله به همین نام (Mount Fisht) برداشته شده است که همواره پوشیده از برف است و پیست مشهور اسکی سوشی در ارتفاعات همین کوه قرار دارد. استادیوم فیشت محل برگزاری مراسم افتتاحیه و اختتامیه بازی های المپیک زمستانی بوده و عملیات بازسازی و آماده سازی آن برای برگزاری مسابقات فوتبال جام جهانی در سال ۲۰۱۷ به اتمام رسیده است که در این سال میزبان مسابقات جام کنفدراسیونها بود که این مسابقات بین تیم های قهرمان از قاره های مختلف جهان برگزار شد و با قهرمانی تیم فوتبال آلمان به پایان رسید. این استادیوم محل برگزاری بعضی دیدارهای تیم ملی فوتبال روسیه است و در عین حال مسابقات مختلف ورزشی در این استادیوم برگزار می شود.

استادیوم کازان (Kazan Arena)

 • شهر میزبان:  کازان
 • محل استادیوم: منطقه نوو ساوینوفسکی (Novo-Savinovsky district)
 • ظرفیت تماشاگر: ۴۵۰۰۰ نفر

استادیوم فوتبال کازان آرنا

استادیوم فوتبال کازان آرنا

استادیوم فوتبال شهر کازان در سال ۲۰۱۳ و جهت برگزاری مسابقات جهانی دانشجویان جهان ساخته شد و میزبان مراسم افتتاحیه و همچنین اختتامیه این مسابقات بود. بعد از اتمام آن مسابقات، یک زمین فوتبال به مجموعه این استادیوم اضافه شد و در سال ۲۰۱۳ اولین دیدار فوتبال بین تیم های روبین کازان و لوکوموتیو مسکو در این استادیوم برگزار شد و در حال حاضر محل برگزاری دیدارهای خانگی تیم فوتبال روبین کازان محسوب می شود تیمی که سردار آزمون مهاجم ارزنده تیم ملی فوتبال کشورمان را در اختیار دارد. طراحی و اجرای استادیوم کازان توسط تیم معماری پروژه های استادیوم ویمبلی و استادیوم امارات در لندن انجام شده است و با بهره گیری از آخرین تجربیات معماری مدرن در هماهنگی کامل با مناظر اطراف استادیوم و خصوصیات جغرافیایی شهر کازان شامل رودخانه کازانکا ساخته شده است بطوریکه در نمای هوایی مانند گل نیلوفر مرداب بنظر می آید.

استادیوم نیژنی نووگراد (Nizhny Novgorod Stadium)

 • شهر میزبان:  نیژنی نووگراد
 • محل استادیوم: محل تلاقی رودخانه های ولگا و اوکا (Confluence of the Oka and Volga rivers)
 • ظرفیت تماشاگر: ۴۵۰۰۰ نفر

استادیوم زیبای نیژنی نووگراد میزبان جام جهانی فوتبال

استادیوم زیبای نیژنی نووگراد میزبان جام جهانی فوتبال

استادیوم نیژنی نووگراد در مجاورت یکی از زیباترین مناظر طبیعی کشور روسیه یعنی محل تلاقی دو رود بزرگ ولگا و اوکا در نزدیکی صومعه تاریخی Alexander Nevsky ساخته شده است. معماری این استادیوم کاملاً تاثیرگرفته از طبیعت اطراف این استادیوم صورت گرفته و موقعیت این استادیوم در نزدیکی تعدادی از مهم ترین بناهای تاریخی کشور روسیه این استادیوم را در جایگاهی خاص قرار داده است. مسیرهای پیاده روی و کریدورهای متعدد برای تردد تماشاگران و هواداران در این استادیوم مدرن به زیبایی تعبیه شده اند و دسترسی به تمام قسمت های مجموعه استادیوم با پای پیاده براحتی اماکن پذیر است.

استادیوم سامارا (Samara Arena)

 • شهر میزبان:  سامارا
 • محل استادیوم: منطقه رادیوسنتر (Radiotsentr district)
 • ظرفیت تماشاگر: ۴۵۰۰۰ نفر

ورزشگاه سامارا آرنا روسیه

ورزشگاه سامارا آرنا روسیه

ساخت استادیوم سامارا در سال ۲۰۱۴ آغاز شد و اکنون آخرین مراحل عمرانی خود را سپری می کند تا یکی از استادیوم های مدرن روسیه برای میزبانی مسابقات جام جهانی فوتبال در تابستان ۲۰۱۸ باشد. ایده معماری بکاررفته در ساخت این استادیوم یادآور سازه های فضایی است و با گنبد شیشه ای به ارتفاع ۶۰ متر که در آخرین مرحله به بنای اصلی استادیوم اضافه خواهد شد، به یکی از زیباترین استادیوم های فوتلاا در جهان تبدیل خواهد شد. بعد از مسابقات جام جهانی، این استادیوم میزبان مسابقات خانگی تیم FC Krylya Sovetov خواهد بود که امسال در مسابقات یوروکاپ حضور دارد.

استادیوم روستوف (Rostov Arena)

 • شهر میزبان:  روستوف
 • محل استادیوم: منطقه کانال گربنوئی (Grebnoy canal area)
 • ظرفیت تماشاگر: ۴۵۰۰۰ نفر

استادیوم روستوف از زیباترین استادیوم های میزبان جام جهانی

استادیوم روستوف از زیباترین استادیوم های میزبان جام جهانی

این استادیوم در ساحل زیبای رودخانه دن (Don River) در منطقه مشهور به کانال گربنوئی ساخته شده است و یکی از زیباترین استادیوم های میزبان مسابقات جام جهانی محسوب می شود. معماری این استادیوم از طبیعت زیبای محیط اطراف آن الهام گرفته شده است بخصوص طراحی سقف استادیوم تداعی کننده رودخانه دن خواهد بود در حالیکه منظره زیبای شهر روستوف در ساحل مقابل استادیوم بسیار دیدنی و خاطره انگیز است.

استادیوم موردویا (Mordovia Arena)

 • شهر میزبان:  سارانسک
 • محل استادیوم: منطقه ساحلی رودخانه اینسار (The Insar river)
 • ظرفیت تماشاگر: ۴۴۰۰۰ نفر

ورزشگاه موردویا روسیه

ورزشگاه موردویا روسیه

عملیات احداث این استادیوم در سال ۲۰۱۰ و در هزارمین سالگرد پیوستن اقوام موردوی به مردم روسیه آغاز شده است و آخرین مراحل عمرانی خود را سپری می کند. طرح استادیوم با ظاهری کلاسیک و بهره گیری از تجهیزات و المان های مدرن معماری روز پیاده سازی شده است و یادآور صنایع دستی مردم بومی منطقه می باشد. بعد از مسابقات جام جهانی در تابستان ۲۰۱۸ ظرفیت استادیوم به ۲۵۰۰۰ نفر کاهش خواهد یافت تا مسابقات ورزشی دیگر مانند والیبال، تنیس و بسکتبال در این استادیوم برگزار شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید