راهنمای جامع سفر به شهر سامارا

بررسی شهر سامارا به لحاظ آب و هوا، موقعیت جغرافیایی، وضعیت اقتصادی، راه های دسترسی زمینی و هوایی، حمل و نقل درون شهری، تاریخچه شهر و…

  • تاریخ انتشار : ۱۵ اسفند ۱۳۹۶
  • تعداد نمایش : 114
  • دیدگاه ها : صفر

سامارا (Samara) یکی از شهرهای میزبان جام جهانی ۲۰۱۸ است که مسابقه های فوتبال کاستاریکا – صربستان (۱۷ ژوئن)، دانمارک – استرالیا (۲۱ ژوئن)، اروگوئه – روسیه (۲۵ ژوئن)، کلمبیا – سنگال (۲۸ ژوئن) در استادیوم زیبا و مدرن این شهر، Samara Arena برگزار خواهد شد.

شهر سامارا، مرکز استان سامارا (Samara Oblast) در جنوب شرقی کشور روسیه است که با مساحت ۴۶٫۵۹۷ هکتار و جمعیت معادل ۱٫۱۶۴٫۶۸۵ نفر، نهمین شهر بزرگ و پرجمعیت این کشور محسوب می شود.

نمایی زیبا از شهر سامارا، مرکز استان سامارا در روسیه

کلانشهر زیبای سامارا روسیه

سراسر حوزه استحفاظی کلانشهر سامارا بیش از ۳ میلیون نفر جمعیت ساکن را در خود جای داده است که تا قبل از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی به دلایل سیاسی و استرتژیک نظامی، شهری محدود (closed city) و ورود اتباع خارجی به این شهر ممنوع بود. امروزه سامارا یکی از مهم ترین مراکز سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی در کشور روسیه بشمار می رود که با میزبانی تعدادی از مسابقات جام جهانی فوتبال در تابستان ۲۰۱۸ برگی تازه از تاریخ خود را ورق خواهد زد و مسافرت به این شهر بخصوص در روزهای جام جهانی فوتبال می تواند بسیار لذتبخش و خاطره انگیز باشد.

کلانشهر بزرگ سامارا روسیه - پایتخت هوا فضا روس

 

موقعیت جغرافیایی شهر سامارا

سامارا در جنوب شرقی بخش اروپایی کشور روسیه واقع شده است و محدوده استحفاظی این شهر مساحتی به اندازه ۴۶۵۹۷ هکتار را پوشش داده است.  شهر سامارا در مجاورت نقطه اتصال رود ولگا (Volga River) و رودخانه سامارا (Samara River) در ساحل شرقی رود ولگا واقع شده و در واقع رود ولگا که مهم ترین سمبل زندگی برای مردم سامارا محسوب می شود، مرز غربی این شهر را تشکیل داده است.

موقعیت جغرافیایی شهر سامارا در میان دو رود بزرگ و پر آب ولگا و سامارا

موقعیت جغرافیایی شهر سامارا در میان دو رود بزرگ و پر آب ولگا و سامارا

کوهستان ژیگول (Zhiguli Mountains) در راستای مسیر رود ولگا و در مجاورت شهر کشیده شده است و بلندی های موسوم به تپه های سوکولئی (Sokolyi Hills) مرزهای شمالی شهر را تشکیل داده و دشت های وسیع و زیبا در جنوب و شرق شهر قرار گرفته اند.

شهر سامارا در مجاورت رودخانه ولگا روسیه

 

تاریخچه مختصر سامارا

نام سامارا قدمتی بسیار طولانی دارد و پیشینه این نام در مدارک تاریخی متعلق به پنج قرن قبل از میلاد مسیح دیده شده است که تمدنی قدیمی به همین نام در این منطقه سکونت داشته اند. ابن فضلان که رساله سفرنامه او از شهرت و اعتبار تاریخی بسیاری برخوردار است در سال ۹۲۱ بعد از میلاد مسیح و در سفری که در امتداد رود ولگا داشت، از این منطقه گذر کرده و در سفرنامه اش به آن اشاره کرده است. سنگ بنای شهری که امروزه با نام سامارا شناخته می شود در سال ۱۳۵۷ میلادی ساخته شده است اما بعد از ساخته شدن قلعه ای نظامی در سال ۱۵۸۶ میلادی بود که جمعیت هایی از مناطق اطراف به این نقطه نقل مکان کرده و در زمین های اطراف قلعه مستقر شدند که دلیل این مهاجرت ها احساس امنیت بیشتر در مجاورت این قلعه نظامی بوده است.

عکسهای قدیمی و تاریخی شهر سامارا روسیه

عکسهای قدیمی و تاریخی شهر سامارا روسیه

در ابتدای قرن هفدهم، بندر سامارا در مجاورت قلعه ساخته شد و این نقطه آغازی برای تبدیل سامارا به یکی از مهم ترین مراکز تجاری و دادو ستد در جنوب شرق روسیه بود. به تدریج کشتی های تجاری از نقاط مختلف مسیر رودخانه ولگا به بندر سامارا وارد شدند و نام این بندر بیشتر و بیشتر بر سر زبانها افتاد. گسترش و توسعه شهر تا آنجا بود که طی دوره ای ۵۰ ساله جمعیت سامارا به ۲۰٫۰۰۰ نفر رسید که در زمان خود جمعیتی بسیار زیاد برای شهری کوچک محسوب بشمار می رفت. گسترش و توسعه شهر در در اواخر قرن نوزدهم و آغاز قرن بیستم همچنان ادامه پیدا کرد و صنایع فولاد و همینطور جوب کبریت در کنار تجارت آرد و شکر در منطقه مستقر شده و رونق بسیاری به اقتصاد شهر بخشیدند.

تصویر قدیمی شهر سامارا

در آغاز قرن بیستم جمعیت سامارا از مرز ۱۰۰٫۰۰۰ نفر گذشت و در این زمان، شهر به یکی از مهم ترین مراکز تجارت و دادو ستد در مجاورت رود ولگا تبدیل شده بود. بعد از وقوع انقلاب اکتبر (October Revolution) در ۱۹۱۷ حاکمیت شهر در اختیار نیروهای بلشویک (Bolsheviks) قرار گرفت. این دوره از تاریخ سامارا را شاید بتوان از دوره های ناخوشایند شهر در نظر گرفت. تحت حاکمیت شوروی کمونیست، نام شهر به کویبایشف (Kuybyshev) تغییر داده شد و طی جنگ جهانی دوم تا سال ۱۹۴۳ بعنوان جایگزین پایتخت قرار داده شد تا اینکه در تابستان آن سال بار دیگر مسکو بعنوان پایتخت قرار داده شد. بخش بسیار زیادی از مهمات، ماشین آلات و حتی قطعات مورد استفاده در هواپیماهای جنگنده ارتش روسیه در کارخانه های کویبایشف ساخته و به خط مقدم فرستاده می شد. کارناوال نظامی سامارا (military parade) از همان سال تا به امروز در این شهر برگزار می شود.

تاریخچه مختصر شهر سامارا روسیه

با پایان جنگ جهانی و بازسازی ویرانی های حاصل از جنگ بسیاری از کارخانه های ساخت مهمات و ادوات جنگی به صنایع مختلف تغییر فعالیت داده شدند بنحوی که کویبایشف (سامارا) بعنوان یکی از شهرهای مهم صنعتی روسیه یکی از مهم ترین پایگاه های هوافضای روسیه را در خود جای داد. راکت فضایی وستوک (Vostok) که حامل اولین فضاپیمای حامل فضانوردان روسیه به فضا بود در صنایع فضایی کویبایشف ساخته شد و در دهه ۶۰ اولین سامانه دفاع موشکی روسیه در سامارا مستقر شد. بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی نام تاریخی سامارا به شهر برگردانده شد و با تصمیم دولت فدرال روسیه، رفت و آمد اتباع خارجی به سامارا آزاد اعلام شد. با توجه به وجود صنایع متعدد و موقعیت های شغلی مختلف در منطقه سامارا این روزها جمعیت زیادی از نقاط مختلف روسیه و کشورهای خارجی در این شهر زندگی می کنند.

 

آب و هوا شهر سامارا

شهر سامارا مانند بقیه مناطق کشور روسیه دارای سیستم آب و هوای اقلیم قاره‌ای مرطوب (Humid continental climate) است که ویژگی این اقلیم داشتن اختلاف دمای بسیار میان فصل‌ها و داشتن تابستان‌های گرم و در بسیاری اوقات داغ و اغلب مرطوب و زمستان‌هایی بسیار سرد و همراه با بارش فراوان برف است.

میانگین دمای هوای شهر سامارا در ماه های مختلف سال

میانگین دمای هوای شهر سامارا روسیه در ماه های مختلف سال

به دلیل نزدیک بودن شهر به رود ولگا میزان رطوبت بخصوص در تابستان خیلی بالاست. وجود رود ولگا و میزان آب بسیار زیاد این رود، حتی بر آب و هوای شهر سامارا تأثیر گذاشته است و بارش باران در طول سال نسبتاً متوازن بوده و در همهٔ فصل‌ها وجود دارد.

زمستان سرد و برفی شهر سامارا روسیه

زمستان سرد و برفی شهر سامارا روسیه

بر اساس اطلاعات جمع آوری شده بهترین زمان برای مسافرت به سامارا در اواخر فصل بهار و ابتدای تابستان در ماه های ژوئن، جولای و آگوست می باشد. در روزهای برگزاری مسابقات جام جهانی که همزمان با شروع فصل تابستان است دمای هوا بصورت میانگین ۲۶ درجه خواهد بود که برای مسافرت و تفریح و گشت و گذار در شهر زیبای سامارا بسیار مناسب می باشد.

 

جمعیت شناسی شهر سامارا

سراسر منطقه استحفاظی شهر سامارا  در حدود ۱٫۱۷۰٫۰۰۰ نفر جمعیت را در خود جای داده است و بلحاظ جمعیت ساکن، نهمین شهر بزرگ روسیه محسوب می شود. حدود ۸۶درصد از جمعیت ساکن در سامارا از نژاد روس هستند و بقیه جمعیت این شهر به ترتیب بزرگی جمعیت از نژادهای تاتار، موردوی، اوکراینی و ارمنی هستند.

نمای هوایی شهر سامارا در شب

فضای فرهنگی و مذهبی شهر سامارا نسبت به بسیاری از شهرهای بزرگ روسیه آزادتر و در اصطلاح دارای فضایی باز محسوب می شود. مذهب رسمی ۳۵درصد از جمعیت سامارا، مسیحی ارتدوکس است و مسیحیت کاتولیک و پروتستان و اسلام از دیگر اقلیت های بزرگ مذهبی سامارا  بشمار می روند.

 

وضعیت اقتصادی سامارا

سامارا مرکز صنعتی منطقه ولگا محسوب می شود و در بین ۱۰ شهر اول روسیه از لحاظ درآمد ملی و میزان تولیدات صنعتی قرار دارد. صنعت اول و پیشرو در سامارا بسیار متمایز از بسیاری از شهرهای روسیه و حتی سراسر جهان است: ساخت ماهواره، راکت های فضایی و موتورهای مورد استفاده در فضاپیما! مجموعه ای از مهم ترین تولیدکننده های انواع تجهیزات فضایی جهان در سامارا مستقر شده اند.

سامارا مرکز ساخت ماهواره، راکت های فضایی و موتورهای فضاپیما و پایتخت صنعت فضانوردی روسیه

سامارا مرکز ساخت ماهواره، راکت های فضایی و موتورهای فضاپیما و پایتخت صنعت فضانوردی روسیه

صنایع قطعات سنگین، تجهیزات برق فشار قوی و نیروگاه های تولید برق، صنایع شیمیایی، صنایع فولاد و آلومینیوم، واحدهای انتقال گاز، صنایع الکتریک، تولیدات تجهیزات معدن، صنایع هوایی، صنایع غذایی بخصوص شکلات و انواع نوشیدنی و محصولات و فرآورده های گوشتی از دیگر صنایع مهم فعال در سامارا هستند.

 

دسترسی زمینی و هوایی به شهر سامارا

فرودگاه بین المللی کوروموچ  (Kurumoch International Airport)

این فرودگاه روزانه میزبان پروازهایی بین سامارا و شهرهای دوبی، فرانکفورت، پراگ، مسکو و سنت پیترزبورگ و روستوف است. برای رفت و آمد بین فرودگاه و مرکز شهر می توانید از قطارهای درون شهری Aeroexpress استفاده کنید که بین فرودگاه و ایستگاه راه آهن سامارا در رفت و آمد هستند.

دروازه ورودی فرودگاه بین المللی کوروموچ سامارا

دروازه ورودی فرودگاه بین المللی کوروموچ سامارا

قطارهای ویژه خط فرودگاه در طول روز دو بار و در ساعت های ۱۳:۱۹ و ۱۹:۳۰ دقیقه از فرودگاه بین المللی و در ساعت های ۰۹:۵۶ و ۱۶:۴۱ از ایستگاه راه آهن سامارا حرکت می کنند. مدت زمان این مسیر ۷۵ دقیقه است و قیمت بلیط برای هر مسیر ۱۵۰ روبل تعیین شده است که فقط بصورت نقدی فروخته می شوند.

یک خط اتوبوس ویژه فرودگاه نیز پیش بینی شده است که بصورت رایگان مسافران را بین مرکز شهر و فرودگاه جابجا می کند و در فاصله زمانی ۳۰ دقیقه ای از ایستگاه های واقع در ترمینال فرودگاه و ایستگاه اتوبوس مرکزی شهر سامارا حرکت می کند.

نمایی از سالن انتظار فرودگاه بین المللی کوروموچ شهر سامارا

خطوط اتوبوس شهری با شماره های ۷۸ (واقع در ایستگاه فرودگاه)، ۶۲۵ (ایستگاه راه آهن و اتوبوس سامارا)، ۴۰۶ (منطقه Barboshina polyana)، ۳۹۲ (ایستگاه Bereza) بین ساعات ۷ صبح تا ۹ شب در مسیرهای مختلف که بر روی بدنه اتوبوس ها مشخص شده است بین فرودگاه بین المللی و نقاط مختلف شهر سامارا مسافران را جابجا می کنند. اگر قصد دارید برای رفتن به مرکز شهر یا فرودگاه از اتوبوس استفاده کنید حتماً به راننده اتوبوس بگویید که در فرودگاه پیاده می شوید چون مقصد و آخرین ایستگاه بعضی از خطوط اتوبوس بین ۷۰ تا ۱۲۰ کیلومتر با فرودگاه بین المللی سامارا فاصله دارد!

 

ایستگاه قطار سامارا (Samara railway station)

سامارا از ارتباطات خطوط ریلی بسیار گسترده ای برخوردار است و مرکز ارتباطی خطوط راه آهن منطقه جنوب اورال (South Urals) و همینطور نقطه ارتباطی اصلی با شبکه راه آهن آسیای میانه (Central Asia) محسوب می شود.

ایستگاه قطار شهر سامارا

ایستگاه قطار شهر سامارا

بوسیله قطار می توانید از سامارا  به تمام نقاط کشور روسیه سفر کنید. قطارهای روزانه بین سامارا و مسکو در رفت و آمد هستند که مدت زمان این مسیر بین ۱۴ تا ۲۰ ساعت می باشد. فاصله زمانی با سنت پیترزبورگ حدود ۲۴ ساعت است و قطارهای هفتگی به مقصد برلین در آلمان وجود دارند. در مسافرت با قطار در کشور روسیه باید به مسئله اختلاف ساعت بین مناطق مختلف این کشور توجه کنید و برای اطلاع از زمان حرکت قطارها و خرید بلیط باید به سایت راه آهن روسیه مراجعه کنید. به دلیل این اختلاف ساعت در مناطق مختلف کشور پهناور روسیه، ساعت تمام ایستگاه های قطار، زمان را به وقت مسکو نمایش می دهند.

 

حمل و نقل عمومی در شهر سامارا

سیستم حمل و نقل عمومی شهر سامارا بسیار گسترده است و تمام نقاط اصلی شهر را تحت پوشش قرار داده است. ناوگان حمل و نقل عمومی سامارا شامل اتوبوس شهری، مینی بوس، اتوبوس های برقی، یک خط مترو، تراموا، خودروهای ون و تاکسی می باشد. قیمت بلیط در سراسر شبکه حمل و نقل عمومی ۲۵ روبل برای هر مسیر تعیین شده است که برای خرید بلیط می توانید به باجه های فروش بلیط مستقر در ایستگاه های اتوبوس و مترو یا اپراتور فروش بلیط در داخل وسایل نقلیه عمومی مراجعه کنید. در اتوبوس های کوچکتر یا مسیرهایی که تعداد مسافر کمتری دارند بلیط مستقیماً توسط راننده فروخته می شود. پرداخت هزینه بلیط فقط بوسیله پول نقد امکان پذیر است.

سیستم حمل و نقل عمومی شهر سامارا - اتوبوس شهری

شبکه مترو زیرزمینی شهر در حال حاضر دارای تنها یک خط است که البته تمام ایستگاه های واقع در مناطق اصلی شهر را تحت پوشش قرار داده است. مسیر حرکت این خط مترو بصورت شرقی – غربی است و بعضی نقاط و مناطق مهم واقع در شمال و جنوب شهر دور از دسترس مترو قرار دارند. نگهداشتن تاکسی در سامارا به راحتی دیگر شهرهای روسیه نیست و به ندرت تاکسی ها در خیابان برای شما توقف خواهند کرد.

شبکه مترو زیرزمینی سامارا

اغلب تاکسی ها بصورت تلفنی یا از طریق نرم افزارهای اینترنتی فعالیت می کنند و از محبوب ترین شرکت های تاکسیرانی در سامارا می توان به  Uber، Yandex taxi و Gett اشاره کرد که از طریق نرم افزار های قابل نصب در گوشی های هوشمند می توانید نسبت به رزرو تاکسی در مسیرهای مختلف اقدام کنید.

سیستم حمل و نقل شهری سامارا روسیه

تراموا مانند دیگر شهرهای روسیه از محبوبیت بالایی برخوردار است و شبکه تراموا در سامارا تمام نقاط و مناطق شهر را تحت پوشش قرار می دهد. در واقع تراموا بهترین انختاب برای استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی در سامارا محسوب می شود که می توانید با برنامه ریزی و انتخاب مسیرهای مناسب از تمام نقط دیدنی و جاذبه های گردشگری در سامارا بازدید کنید و مسیرهای مربوطه را بوسیله تراموا طی نمایید.
بهترین و مهم ترین مزیت استفاده از تراموا خلاص شدن از ترافیک های سنگین بخصوص در مناطق مرکزی شهر است. البته نزدیک ترین ایستگاه تراموا به ساحل رودخانه ولگا حدود یک کیلومتر فاصله دارد که البته در روزهای آفتابی فرصتی مناسب برای پیاده روی در سامارا محسوب می شود.
اگر قصد دارید مسیر منتهی به ساحل رودخانه ولگا را پیاده طی کنید بهترین ایستگاه برای پیاده شدن، ایستگاه میدان سامارسکایا (Samarskaya Square) می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید