راهنمای بازدید از کلیسای تاریخی سانتا ماریا دل فیوره

آشنایی کامل با بخشهای مختلف سومین کلیسای بزرگ جهان ،کلیسای جامع فلورانس سانتا ماریا دل فیوره که به دومو مشهور است.

  • تاریخ انتشار : ۸ مهر ۱۳۹۷
  • تعداد نمایش : 63
  • دیدگاه ها : صفر

کلیسای جامع فلورانس سانتا ماریا دل فیوره (Santa Maria del Fiore Cathedral) که به دومو (Duomo) مشهور است، محبوب ترین جاذبه گردشگری فلورانس و یکی از نمادهای اصلی شهر محسوب می شود که مجموعه ای از ارزشمندترین آثار هنری جهان را در خود جای داده است. این کلیسا در میدان تاریخی دل دومو شهر فلورانس قرار دارد.

شهر فلورانس در آخرین سالهای قرن سیزدهم میلادی، با ساخت این کلیسای جامع که کمی بیش از یک قرن بطول انجامید، رشد و تحول خود را به رخ کشید.
بسیاری از هنرمندان اهل فلورانس که هر یک از بزرگترین نام های تاریخ هنر و معماری ایتالیا و جهان محسوب می شوند در ساخت این مجموعه همکاری داشتند تا یکی از نفیس ترین و زیباترین مجموعه های معماری جهان، تا به امروز ساخته شود.

کلیسای جامع فلورانس سانتا ماریا دل فیوره

کلیسای تاریخی سانتا ماریا دل فیوره ، سومین کلیسای بزرگ جهان محسوب می شود که بلندترین نقطه بنای این کلیسا در ارتفاع ۱۵۲ متری از سطح زمین قرار دارد و فاصله بین دو لبه بیرونی ساختمان کلیسا ۹۰ متر است و در مرکز منطقه تاریخی شهر فلورانس خودنمایی می کند.

اما این ارقام و مقیاس ها در مقابل ظرافت های بکاررفته در ساخت بخش های مختلف این کلیسا و گنجینه های هنری که این کلیسا در خود جای داده است چندان قابل محاسبه بنظر نمی آیند.
این مطلب راهنمایی جامع و کامل برای بازدید از بخش های مختلف این کلیسای جامع زیبا و تاریخی در قلب فلورانس است.

 

نمای بیرونی کلیسای جامع سانتا ماریا دل فیوره (Cathedral Exterior)

آنچه که امروز بعنوان نمای بیرونی کلیسای جامع می بینیم در اوایل قرن نوزدهم ساخته شده است که در ساخت آن از سبک معماری گوتیک قرون وسطی الگوبرداری شده و در هارمونی بسیار زیبا و دیدنی با معماری برج ناقوس (Giotto’s tower) قرار دارد.

نمای بیرونی کلیسای جامع سانتا ماریا دل فیوره (Cathedral Exterior)

سازندگان نمای بیرونی با استفاده از سنگ مرمر مشهور توسکانی با طراحی و نقش و نگارهایی دیدنی، یکی از زیباترین نماهای بیرونی در بین مکان های مذهبی در سراسر جهان را پدید آورده اند.

قبل از ورود به ساختمان اصلی کلیسا کمی در محوطه ساختمان قدم بزنید و از چهار دروازه اصلی بخصوص دروازه موسوم به Porta della Mandorla دیدن کنید که در واقع اثر هنری مشترک هنرمندانی مشهور شامل دوناتلو (Donatello)، گیرلاندایو (Ghirlandaio) و تعدادی دیگر از هنرمندان محبوب فلورانس می باشد.

نمای بیرونی و ظرافت های کلیسای جامع فلورانس ایتالیا

پنجره بسیار بزرگ به شکل یک گل رز، که در بالای دروازه اصلی کلیسا تعبیه شده، با پنجره هایی کوچکتر در اطراف این بخش از نما تزیین شده است.
درب های ساخته شده از برنز خالص با طرح هایی از مریم مقدس، ارادت سازندگان کلیسا به این شخصیت مذهبی را نمایش می دهند.

 

فضای داخلی کلیسای جامع سانتا ماریا دل فیوره (Cathedral Interior)

بعد از گشت و گذار در محوطه اطراف ساختمان و لذت بردن از زیبایی و هنر بکاررفته در نمای بیرونی ساختمان کلیسا، نوبت به وارد شدن به ساختمان و تماشای معماری داخلی کلیسا می رسد که البته می تواند حسابی شما را شگفت زده کند، اهمیتی ندارد که چه مقدار خودتان را آماده و مهیا کرده باشید!

فضای داخلی کلیسای جامع سانتا ماریا دل فیوره (Cathedral Interior)

بخش های زیادی از نمای داخلی ساختمان کلیسا یادآور سبک معماری گوتیک اروپایی است در سالهای قرون وسطی رواج داشت بخصوص ستون های عظیم و کمان های عظیم روی سقف ساختمان که بی نهایت زیباست.

اینکه در کدام نقطه از تالار اصلی بایستید اهمیتی ندارد، سقف بلند و گنبد باشکوه ساختمان کلیسا شما را مبهوت خواهد کرد.
در اطراف تالار اصلی کلیسا، ۴۴ پنجره که با شیشه های آبگین و رنگی که در طی قرن های ۱۳ و ۱۴ میلادی ساخته و نصب شده اند، در حال و هوایی مذهبی و بسیار زیبا تزیین شده و توجه هر بیننده ای را به خود جلب می کنند.

عکسهای فضای داخلی کلیسای جامع فلورانس

پنجره بزرگ نمای اصلی ساختمان کلیسا به شکل گل رز، از فضای داخل کلیسا به شکلی واضح تر خودنمایی می کند و در ترکیب با پنجره های رنگی توسط لورنزو گیبرتی (Lorenzo Ghiberti) هنرمند شاخص اهل فلورانس طراحی و ساخته شده است.
از دیگر نقاط دیدنی در تالار اصلی کلیسا می توان به درب های برنز تعمیدگاه کلیسا و ساعت بزرگ تالار اصلی اشاره نمود.

 

راهروها و محراب های سانتا ماریا دل فیوره (Aisles and Apses)

دو راهروی اصلی کلیسا هر یک با تابلوهای نقاشی متعدد با تصاویری با موضوعات مذهبی، حکاکی و نقاشی های دیواری و همچنین مجسمه هایی بسیار زیبا و دیدنی تزیین شده اند.

راهروها و محراب های سانتا ماریا دل فیوره (Aisles and Apses)

در راهروی شمالی (اگر در مقابل محراب اصلی ایستاده اید راهروی سمت چپ!) مجسمه ای زیبا از جان هاوک وود (John Hawkwood) سوار بر اسب خودنمایی می کند که او در گذشته فرمانده ارتش فلورانس بوده است و در واقع همان فردی است که دانته آلیگیری (Dante) شاعر مشهور تاریخ ادبیات جهان را به تبعید فرستاد.
هر چند در گذر زمان، حاکمان فلورانس به اشتباهات گذشته پی بردند و برای دلجویی و جبران گذشته، تابلوی پرتره ای از دانته را در انتهای راهروی شمالی کلیسای جامع قرار داده اند.

راهروها و تالارهای زیبای کلیسای جامع فلورانس

کلیسای جامع سه محراب اصلی دارد که هر یک دارای چندین نمازخانه و فضاهایی برای دعا و اعمال مذهبی هستند.
محراب شمالی با شیشه های رنگی که یادگار گیبرتی (Ghiberti) محسوب می شوند قابل تشخیص است.
نقش و نگارهایی بسیار زیبا در کف این بخش از کلیسا کشیده شده که در واقع علائمی راهنما و مورد استفاده در نجوم و رصد ستارگان بوده است.
در فصل تابستان و در روز ۲۱ ژوئن هر سال نور آفتاب از طریق سوراخی کوچک که در سقف کلیسا تعبیه شده، به مرکز این نقش می تابد که بعید است رمز و رازی در پشت این طراحی قرار نداشته باشد.
محراب جنوبی یکی از زیباترین نقاشی های دیواری فلورانس، نقاشی مشهور به Madonna del Popolo اثر گیوتو (Giotto) را در خود جای داده است.

جایگاه مراسم عشاء ربانی کلیسای سانتا ماریا دل فیوره (The Sacristies)

دو جایگاه مراسم عشاء ربانی در نقطه ای مقابل به هر سه محراب قرار گرفته اند و در واقع آنها را از یکدیگر جدا می کنند.

جایگاه مراسم عشاء ربانی کلیسای سانتا ماریا دل فیوره (The Sacristies)

هر یک از دو جایگاه، آثاری ارزشمند از استاد بزرگ کاشی و سرامیک شهر فلورانس، Luca della Robbia  را در خود جای داده اند.
در همین بخش از تالار کلیسا، نقاشی عروج عیسی (Resurrection of Christ) قرار دارد که در سال ۱۴۴۴ میلادی کشیده شده است.
درب برنزی تعمیدگاه کلیسا نیز در همین بخش قرار گرفته که اثری ماندگار از della Robbia محسوب می شود.

مجسمه حضرت عیسی مسیح، مریم مقدس درکلیسای سانتا ماریا دل فیوره

مجسمه هایی بسیار زیبا و دیدنی از شخصیت های مذهبی از جمله حضرت عیسی مسیح، مریم مقدس، سنت جان در این بخش قرار دارند که برادران هنرمند فلورانس Lorenzo و Giuliano آنها را ساخته اند.

 

گنبد عظیم کلیسا سانتا ماریا دل فیوره (Brunelleschi’s Dome)

این گنبد عظیم و باشکوه، اصل مطلب در خصوص کلیسای جامع فلورانس است و اساساً تمام بخش های این مجموعه بر مبنای هماهنگی با این گنبد ساخته شده اند.

گنبد عظیم کلیسا سانتا ماریا دل فیوره (Brunelleschi's Dome)

تصویر منظره شهر فلورانس بدون در نظرگرفتن این گنبد تقریباً چیز خاصی برای ثبت شدن در خاطره ها ندارد و بدون تردید این گنبد را باید نماد اصلی شهر فلورانس بنامیم.
بعد از تماشای گنبد از سطح زمین و از زوایای مختلف نوبت به تماشای آن از فاصله نزدیکتر می رسد.
مسیر پلکانی که در فاصله دیواره های داخلی و بیرونی سازه گنبد تعبیه شده با ۴۶۳ پله، شما را به بالاترین نقطه ساختمان کلیسای جامع می رساند تا منظره نفس گیر از سراسر شهر فلورانس و حتی دشت های توسکانی در مقابل شما قرار گرفته و تا ابد در ذهن شما ثبت شود.

همانطور که از پلکان گنبد بالا می روید ذهن شما فقط درگیر این مسئله است که این گنبد لعنتی را چطور ساخته اند!

گنبد زیبای کلیسای جامع شهر فلورانس

با توجه به این واقعیت که به دلیل ارتفاع بلند ۱۱۴ متری از سقف ساختمان اصلی کلیسا و ارتفاع مجموع ۱۵۲ متری، امکان استفاده از داربست و تجهیزات ایمنی برای ساخت گنبد نبوده است و عملیات ساخت گنبد با ترفندی از سوی Filippo Brunelleschi معمار بزرگ فلورانس، با ساخت حلقه های آجری بر روی هم انجام شد.
این حلقه ها هر یک پس از تکمیل بعنوان پایه حمایتی از حلقه بعد عمل کرده و از فروریختن بنا جلوگیری می کرد و در واقع حلقه ها یکی پس از دیگری بر روی هم ساخته می شد.

 

گنبد کلیسای جامع فلورانس از نمای داخلی (Choir and Dome)

یکی از زیباترین نقاشی های روی سقف در بین مکان های مذهبی جهان در این نقطه از کلیسای جامع سانتاماریا دل فیوره قرار گرفته که به واقع هر بیننده ای را مبهوت خود می سازد.

گنبد کلیسای جامع فلورانس از نمای داخلی (Choir and Dome)

شاهکاری دیدنی، نقاشی زیبای آخرین حکم (Last Judgment) که در سال ۱۵۷۲ میلادی Giorgio Vasari آغاز شد و در سال ۱۵۷۹ توسط Federico Zuccari تکمیل شد و در واقع تزیین کننده نمای داخلی گند عظیم کلیسا از نمای داخلی ساختمان محسوب می شوند.
تصور اینکه آنها در آن ارتفاع و بین زمین و هوا چگونه این طرح های زیبا را نقاشی کرده اند از تصور انسان خارج است.

نقاشی زیبای داخل گنبد کلیسای جامع فلورانس

سازه داخلی گنبد کلیسا در فاصله ۱۴۹۵ تا ۱۴۹۷ توسط Benedetto da Maiano ساخته شده  که بلحاظ تکنیک بکاررفته در معماری و توازن سازه از شاهکارهای معماری محسوب می شود.

 

صومعه سانتا ریپاراتا (Cripta di Santa Reparata)

با گذشتن از محوطه کلیسا، پلکانی به سمت زیرزمین قرار دارد که به صومعه تاریخی Santa Reparata ختم می شود، کلیسای اولیه ای که در گذشته در این مکان قرار داشته است.

صومعه تاریخی Santa Reparata در زیرزمین کلیسای سانتا ماریا دل فیوره

این کلیسا در قرون چهارم و پنجم میلادی ساخته شده است و در قرن های هشتم و یازدهم نیز مورد بازسازی قرار گرفته و بخش هایی به ساختمان اولیه آن اضافه شده است و سالها بعنوان یکی از مورد احترام ترین مکان های مذهبی فلورانس مطرح بوده است تا اینکه در سال ۱۳۷۵ میلادی به پایان فعالیت خود رسید.

صومعه سانتا ریپاراتا (Cripta di Santa Reparata)

با گذشت بیش از ۶۰۰ سال توجه کارشناسان و محققان به تاریک خانه و دهلیزهایی که در اسناد تاریخی به آنها اشاره شده بود جلب شد و در سال ۱۹۶۵ حفاری های کارشناسی برای تحقیق و اثبات وجود آنها صورت گرفت و نتیجه کار چیزی بسیار بیشتر از حد انتظار بود، حفاری ها در سال ۱۹۷۲ به کشف مقبره معمار اصلی و سازنده کلیسای جامع سانتاماریا دل فیوره Filippo Brunelleschi ختم شد که امروزه بصورت موزه ای کوچک در محل کلیسای اولیه در معرض بازدید گردشگران قرار گرفته است.

 

برج ناقوس گیوتو در سانتا ماریا دل فیوره (Giotto Campanile)

دومین نماد شهر فلورانس بعد از گنبد کلیسای جامع که درست در مقابل این گنبد باشکوه در آسمان منظره شهر فلورانس خودنمایی می کنند.

برج ناقوس گیوتو با ۸۱ متر ارتفاع در مجاورت نمای اصلی کلیسای جامع واقع شده است و ساخت آن توسط Giotto di Bondone به سال ۱۳۳۴ میلادی برمی گردد. در سال ۱۳۳۷ میلادی و پس از مرگ گیوتو، عملیات ساخت برج توسط Andrea Pisano و Francesco Talenti ادامه پیدا کرد و بالاخره در سال ۱۳۸۷ به پایان رسید.

برج ناقوس گیوتو در سانتا ماریا دل فیوره (Giotto Campanile)

برج گیوتو مانند کلیسای جامع، از نمایی زیبا برخوردار است که با سنگ های مرمر و کاشی های مشهور منطقه توسکانی تزیین شده و بلحاظ استفاده از تکنیک های معماری در حفظ تعادل و استحکام بنا، از شاهکارهای مسلم تاریخ معماری بشمار می رود.

برج ناقوس گیوتو نماد شهر فلورانس

مجموعه گنبد دومو، برج ناقوس گیوتو و تعمیدگاه کلیسای جامع فلورانس، یکی از زیباترین و دوست داشتنی ترین مجموعه های معماری جهان را تشکیل داده اند که سالیانه میلیونها نفر گردشگر از سراسر جهان را به شهر فلورانس می کشانند.

برچسب ها : ، ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید