جاذبه های گردشگری سارانسک میزبان جام جهانی ۲۰۱۸

شهر سارانسک (Saransk) ، جاذبه های دیدنی و مکان های تاریخی متعددی را در خود جای داده است و مرکز گردشگری و یکی از مرواریدهای پنهان در کشور روسیه بشمار می رود

  • تاریخ انتشار : ۲۳ بهمن ۱۳۹۶
  • تعداد نمایش : 136
  • دیدگاه ها : صفر

 جاذبه های گردشگری سارانسک

سارانسک (Saransk) یکی از آرام ترین شهرهای میزبان جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه محسوب می شود که با جمعیتی در حدود ۳۰۰٫۰۰۰ نفر در غرب روسیه می توان این شهر کوچک را یکی از مرواریدهای پنهان در کشور روسیه بشمار آورد. این شهر در ۶۵۰ کیلومتری جنوب شرقی مسکو واقع شده و با توجه به معطوف بودن توجه گردشگران خارجی به شهرهای بزرگ روسیه مانند مسکو و سنت پیترزبورگ، شهر سارانسک برای اغلب گردشگران ناشناخته باقی مانده است. سارانسک با توجه به قدمت تاریخی و جایگاه خاص این شهر، جاذبه های دیدنی و مکان های تاریخی متعددی را در خود جای داده است و مرکز گردشگری جمهوری موردویا بشمار می رود. موقعیت خاص شهر سارانسک در زمین های جلگه ای رود ولگا (Volga) و محل تلاقی رودهای اینسار (Insar) و سارانکا (Saranka) طبیعتی زیبا و دیدنی برای این شهر فراهم آورده و با معماری شهری که ریشه در سبک های هنری قرن ۱۷ و ۱۸ میلادی دارد یکی از زیباترین شهرهای روسیه محسوب می شود.

میزبانی چهار دیدار از مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸ بهترین فرصت برای شهر سارانسک بشمار می رود تا پتانسیل های موجود در این شهر برای جذب گردشگر را به تمام جهان نشان دهد مشابه آنچه که برای شهر ساحلی سوچی و با برگزاری المپیک زمستانی ۲۰۱۴ در این شهر اتفاق افتاد و امروز محبوب ترین مرکز گردشگری ساحلی روسیه محسوب می شود. این مطلب به معرفی بهترین مکان های دیدنی و جاذبه های گردشگری سارانسک می پردازد تا در صورت سفر به این شهر کوچک و دوست داشتنی، بازدید از این مکان های تاریخی و جاذبه های دیدنی را در برنامه سفر خود بگنجانید.

موزه هنرهای تجسمی ارزیا (Mordovian Erzia Museum of Visual Arts)

این موزه به افتخار استپن ارزیا هنرمند مجسمه ساز اهل جمهوری موردویا در قرن بیستم نامگذاری شده است و بزرگترین مجموعه آثار این هنرمند در این موزه نگهداری شده و در معرض نمایش قرار گرفته است. علاوه بر این، مجموعه هایی ارزنده از آثار هنری دیگر هنرمندان اهل جموری موردویا از قرن ۱۸ و ۱۹ میلادی در این موزه نگهداری می شود. موزه هنرهای تجسمی ارزیا مهم ترین گنجینه هنری و فرهنگی و بهترین نکان برای آگاهی از قدمت فرهنگ غنی مردم این منطقه بشمار می رود.

Mordovian Erzia Museum of Visual Arts

آدرس : Mordovian Erzia Museum of Visual Arts, Komunisticheskaya 61, Saransk

موزه فرهنگ موردویا (Museum of Mordovia Folk Culture)

موزه فرهنگ موردویا در واقع زیرمجموعه ای از موزه هنرهای تجسمی است که در سال ۱۹۹۹ تأسیس شده و به معرفی فرهنگ، خصوصیات و آداب و رسوم مردم موردویا اختصاص دارد. این موزه با نمایش قدمت فرهنگ غنی مردم منطقه موردویا نقش مهمی در معرفی تاریخ و فرهنگ منطقه داشته است و از جایگاه مهمی در حوزه فرهنگی سارانسک برخوردار است و بطور مداوم در این مجموعه، نمایشگاه های هنری و فرهنگی با موضوعات مرتبط با زندگی مردم سارانسک و مناطق اطراف برگزار می شود. ساختمان موزه متعلق به قرن نوزدهم و با معماری کلاسیک و بسیار زیبا خود یکی از جاذبه های معماری سارانسک محسوب می شود.

آدرس : Museum of Mordovia Folk Culture, Sovetskaya 19, Saransk

سالن تئاتر موزیکال یائوشف (Yaushev State Music Theater)

یکی از قدیمی ترین سالن های تئاتر در کشور روسیه که در سال ۱۹۳۵ ساخته شده و اولین گروه اپرای شهر سارانسک در این سالن به اجرای برنامه های هنری می پرداخت. بعدها تئاتر موزیکال و اجرای باله به برنامه های سالن اضافه شد و از مکان های عمومی محبوب در سارانسک محسوب می شود. نام این سالن به افتخار ایلاریون یائوشف (Illarion Yaushev) نوازنده سولو در اولین اپرای برگزار شده در این سالن انتخاب شده است.

آدرس : Ulitsa Bogdana Khmelnitskogo, 36, Saransk

پارک پوشکین (Pushkin’s Park)

علاقه وافر مردم روسیه به پارک و فضای سبز بر هیچکس پوشیده نیست و فضای سبز و پارک همیشه بخشی جدایی ناپذیر از طرح های معماران روس بوده است. چه در شهرها و چه در املاک شخصی و خانه های مردم روسیه، همیشه فضایی برای ساخت فضای سبز و مسیرهایی برای پیاده روی در میان باغچه ها و گل ها پیش ینی شده است. سارانسک نیز این قاعده جدا نبوده و پارک ها و فضای سبز متعدد در نقاط مختلف شهر وجود دارند که قدمت بسیاری از آنها با پیدایش شهر سارانسک برابری می کند. پارک پوشکین، مهم ترین و محبوب ترین پارک فضای سبز در شهر سارانسک است که مکان موردعلاقه بسیاری از خانواده ها در روزهای تعطیلات آخر هفته بشمار می رود.

آدرس : Pushkin’s Park, Krasnoarmyeskaya 12, Saransk

کلیسای جامع سنت فیودور (Cathedral of St. Fyodor Ushakov)

ساخت کلیسای سنت فیودور در سال ۲۰۰۱ و با مشاهده افزایش جمعیت مسیحی ارتدوکس در شهر سارانسک و بر اساس نیازهای اجتماعی این شهر آغاز شد و عملیات ساخت و ساز بنای کلیسا در سال ۲۰۰۶ تکمیل شده است. نکته مورد توجه درباره این کلیسا تأمین تمام هزینه های ساخت آن توسط بخش خصوصی فعال در شهر سارانسک بدون هرگونه کمک از دولت فدرال بوده است. معماری جالب توجه کلیسا از سبک کلاسیک فرانسوی الهام گرفته شده است و ساختمان کلیسا ظرفیت بیش از ۳۰۰۰ نفر را دارد.

آدرس : Cathedral of St. Fyodor Ushakov, Sovetskaya 53, Saransk

کلیسای تاریخی سنت جان (Church of St. John the Apostle)

کلیسای سنت جان در سال ۱۶۹۶ ساخته شده و قدیمی ترین ساختمان عمومی در سراسر جمهوری موردویا است که معماری بکاررفته در ساختمان این کلیسا از نمونه های ارزنده معماری مذهبی و کلاسیک در روسیه محسوب می شود که البته بنای اولیه که کاملاً از چوب ساخته شده بود امروزه وجود ندارد و طی گذر زمان با بازسازی های انجام شده جایگزین شده است. این کلیسا از جایگاه مذهبی و فرهنگی بسیار مهمی در نزد مردم سارانسک برخوردار است و تا قبل از ساخت کلیسای جامع سنت فیودور مکان اصلی برگزاری مراسم مذهبی در سارانسک بوده است.

آدرس : Church of St.Hohn the Apostol, Demokraticheskaya 28, Saransk

سینما و مرکز فرهنگی جرارد دپاردیو (Gérard Depardieu Centre)

جرارد دپاردیو هنرمند مشهور فرانسوی در سال ۲۰۱۳ در اعتراض به قوانین مالیاتی سنگین دولت فرانسه این قوانین را به دزدی به روش نوین تشبیه کرد و خواستار لغو تابعیت فرانسوی خود شد. واکنش ولادیمیر پوتین همان چیزی بود که فقط می توان از رییس جمهور روسیه انتظار داشت: اعطای تابعیت روسی به جرارد دپاردیو!  به دلایلی که هنوز روشن نیست، دپاردیو شهر سارانسک رو بعنوان محل اقامت دائمی خود انتخب کرد و بعنوان سپاس و قدردانی از مردم سارانسک یک بنیاد فرهنگی و سالن سینما در این شهر احداث کرد که امروز از جاذبه های گردشگری هنری و دیدنی شهر سارانسک محسوب می شود و حتماً باید سری به آنجا بزنید.

آدرس : Kinoteatr Rossiya, Prospekt 50 let Oktyabrya 17b, Saransk

کلیسای تاریخی سنت نیکلاس (Saint Nicholas of Mirlikia Church)

یکی دیگر از مکان های مذهبی و تاریخی سارانسک کلیسا ارتدوکس سنت نیکلاس در قرن نوزدهم ساخته شده و در شرق شهر سارانسک قرار دارد. این کلیسا در ابتدا بنام پیتر و پاول نامیده شد و سپس به سنت نیکلاس که نام یکی از مبلغان مذهبی در قرن چهاردهم میلادی در منطقه بود و بسیار مورد احترام مردم قرار داشت تغییر داده شد. کلیسای سنت نیکلاس در سال ۱۹۰۶ اولین مرکز خدمات اجتماعی و مذهبی برای شهروندان سارانسک بوده است و در طول حکومت کمونیستی استالین بعنوان انبار و فروشگاه مورد استفاده قرار گرفت و پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی به شورای مذهبی ارتدوکس موردویا تحویل داده شد.

Saint-Nicholas church street view

آدرس : Ulitsa Volgogradskaya, 90, Saransk

مسجد آسکودار (Uskudar Mosque)

مسلمانان و مسیحیان ارتدوکس صدها سال است که در منطقه موردویا در کنار هم و در صلح و مسالمت زندگی می کنند و این از ویژگی های دوست داشتنی شهر سارانسک و منطقه موردویا محسوب می شود. مسجد آسکودار با معماری ساده و زیبا در سال ۲۰۱۱ در شهر سارانسک احداث و درست در مقابل خیابان منتهی به یکی از کلیساهای سارانسک واقع شده است.

آدرس : Prospekt 60 Let Oktyabrya, 4, Saransk

 

بنای یادبود الکساندر نوسکی (Alexander Nevsky Chapel)

این بنای یادبود مذهبی در سال ۲۰۰۰ در مجاورت کلیسای بزرگ سنت فیودور به یاد شهروندان موردویا که در درگیری ها و جنگ ها و بلایا طبیعی رخ داده در تاریخ این منطقه کشته شده اند ساخته شده است. ساختمان این نمازخانه در عین کوچک بودن با استفاده از آجر های قرمز و گنبد بلند و دوست داشتنی آن بسیار زیباست و منظره ای زیبا در مقابل کلیسای سنت فیودور تشکیل می دهد.

آدرس : Ulitsa Volgogradskaya, 90, Saransk

 

بازدید از بناهای یادبود شهر (Monuments And Statue Run)

یکی دیگر از نمادهای خاص شهرها در روسیه علاوه بر پارک ها و فضای سبز متعدد، بناها و مجسمه های یادبود هستند که در نقاط مختلف شهر خودنمایی می کنند. مهم ترین آنها در سارانسک، مجسمه پوگاچف قهرمان و جنگجوی محلی سارانسک، مجسمه الکساندر پوشکین، مجسمه ولادیمیر لنین، بنای یادبود خلبانان موردویا و مجسمه زیبا و دوست داشتنی خانواده که هر یک در فضای سبزی دیدنی قرار داده شده اند و بدون شک همه آنها ارزش بازدید را دارند.

  1. موزه تاریخ جنگ (Museum of War and Work Efforts)

موزه ای متفاوت و دیدنی که به نمایش تاریخ جنگ هایی که کشور روسیه در آنها شرکت داشته است و قهرمانی ها و تلاش های فداکارنه سربازانی که در این نبردها شرکت داشته و کشته شده اند اختصاص دارد. بخصوص سربازانی که اهل مناطق مختلف از جمهوری موردویا بوده اند. تنها در جنگ جهانی دوم بیش از ۸٫۰۰۰ نفر از اهالی سارانسک و مناطق اطراف طی نبردهای مختلف کشته شدند. مهم ترین بخش های موزه که مورد علاقه و توجه بازدیدکنندگان قرا دارند سالن های جنگ جهانی دوم، جنگ افغانستان و جنگ چچن هستند. ساختمان موزه دارای معماری جالب توجه به شکل خطوط مرزی جمهوری موردویا ساخته شده است درحالیکه سقف ساختمان شبیه به کلاه محلی مورد استفاده زنان موردویایی ساخته شده و رنگ های استفاده در نمای ساختمان (مشکی و نارنجی) نماد شهامت در مدال های ارتش روسیه است.

آدرس : Museum of War and Work Efforts, Sovetskaya 34A, Saransk

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید