کلاهبرداری های متداول در حین سفر و روشهای مقابله با آنها

آشنایی با کلاهبرداری های متداول در حین سفر که در نقاط مختلف جهان مشاهده شده اند، تا در صورت مشاهده موقعیت مشابه با حفظ خونسردی از خطر دور شوید.

  • تاریخ انتشار : ۲۳ تیر ۱۳۹۷
  • تعداد نمایش : 60
  • دیدگاه ها : صفر

افراد بزهکار در مناطق گردشگری و مکان های رفت و آمد و اقامت گردشگران هستند پرسه می زنند و طعمه های خود را انتخاب می کنند و اگر هوشیار نباشید به سادگی قربانی نقشه های شوم آنها خواهید شد.

در این مطلب شما را با کلاهبرداری های متداول در حین سفر که در نقاط مختلف جهان مشاهده شده اند آشنا می کنیم تا در صورت قرار گرفتن در موقعیت هایی مشابه با حفظ خونسردی و به سادگی خود را از خطر دور نگهدارید.

یکی از مشکلات و خطراتی که گردشگران را در طول مدت مسافرت مورد تهدید قرار می دهد به دام افتادن در تله افراد بزهکار و کلاهبردار است.
افراد مسافر به دلایل مختلف از جمله نا آشنایی با محیط جدید، هیجان ناشی از تجربه مکان و موقعیت های جدید و یا عجله ناشی از احساس کمبود زمان کافی برای برنامه های سفر، اهدافی مناسب و گاهی آسان برای افراد بزهکار محسوب می شوند. اکثر گردشگران احساس می کنند آنقدر هوشیار هستند که هرگز قربانی کلاهبرداری در حین سفر نخواهند شد اما واقعیت این است که راحت تر از آنچه که فکر می کنند در دام کلاهبرداران گرفتار می شوند و این، یکی از بدترین اتفاقاتی است که ممکن است در حین سفر و گذراندن اوقاتی خوش برای یک گردشگر رخ بدهد. موقعیت هایی ساده مانند پرداخت کرایه یک تاکسی تا افشای اطلاعات کارت اعتباری از جمله مواردی هستند که در لیست ما قرار دارند.

 

شاید توضیح این مسئله الزامی باشد که بیان هر یک این روشها به معنای توهین به هیچیک از مشاغل نمی باشد و صرفاً بر اساس موارد مستند و تجربیات افراد ثبت شده و برای انتقال آگاهی در این زمینه ارائه می گردد.

 

تاکسی متر خراب است !

کلاهبرداری های متداول در حین سفر : این روش، اغلب توسط رانندگان تاکسی خطوط ویژه فرودگاه ها و ایستگاه های قطار مورد استفاده قرار می گیرد اما بهرحال توسط هر راننده تاکسی و در هر مسیری می تواند اجرا شود.
وقتی سوار تاکسی می شوید و شروع به حرکت می کنید، راننده در بین راه به نحوی شما را در جریان خراب بودن تاکسی متر قرار می دهد و هزینه کرایه ای بسیار بیشتر از مبلغ واقعی از شما طلب می کند. شما نیز در میانه راه هستید و احتمالاً از نرخ کرایه ها در آن کشور یا منطقه اطلاعی ندارید. نتیجه در غالب موارد معمولاً یکسان است. پرداخت مبلغی که به نحوی باورنکردنی، بالاتر از کرایه متداول در آن مسیر است.

تاکسی متر خراب است

روش مقابله
همیشه قبل از سوار شدن در تاکسی و قرار دادن وسایل در صندوق عقب، درباره قیمت نهایی کرایه با راننده مذاکره و توافق کنید و تا زمانی که قیمت نهایی برای شما مشخص نشده و مورد قبول واقع نشده است حرکت نکنید.
اگر راننده مذکور از استفاده تاکسی متر امتناع کرد و یا از جمله هایی مثل “بدون تاکسی متر برات ارزون تر میفته”  استفاده کرد خیلی خونسرد از او دور شوید. تعداد کمی از راننده ها از این روش کلاهبرداری استفاده می کنند.

 

بدگویی درباره هتلی که رزرو کرده اید

کلاهبرداری های متداول در حین سفر : این روش کلاهبرداری در اغلب موارد دیده شده توسط راننده های تاکسی استفاده شده است.
روش کلاهبرداری اینطور است که راننده در طول مسیر فرودگاه تا هتلی که رزرو کرده اید یا در نظر دارید که در آنجا قامت کنید، تا آنجا که توان دارد بدگویی می کند و به شما می گوید که با انتخاب آن هتل اشتباه بزرگی مرتکب شده اید که می تواند به قیمت خراب شدن تعطیلات شما تمام شود.
نتیجه این روش کلاهبرداری اینطور است که راننده شما را به هتلی می برد که قطعاً از هتلی اولی گران تر خواهد بود و البته حق الزحمه اساسی به راننده محترم پرداخت می کند.

بدگویی درباره هتلی که رزرو کرده اید

روش مقابله
بهترین راه حل برای مقابله با قرارگرفتن در این موقعیت، هماهنگی با هتل موردنظر برای فرستادن تاکسی سرویس (سرویس شاتل) به فرودگاه است.
اگر جناب راننده تلاش زیادی برای منصرف کردن شما از خود نشان می دهد به او بگویید که اتاق تان در آن هتل از قبل رزرو شده است حتی اگر قبلاً این کار را نکرده اید.

 

دستبند یادگاری مجانی

کلاهبرداری های متداول در حین سفر : این روش کلاهبرداری غالباً روی گردشگران خانم اجرا می شود. در مکانی عمومی یک مرد یا زن با خوشرویی و لبخند به سمت شما می آید و به شما خوشامدگویی می کند و یک دستبند یادگاری بعنوان هدیه و خوش شانسی به شما می دهد یا خودش به دست شما می بندد.
و بلافاصله از شما طلب پولش را می کند! اگر مقاومت کنید که احتمالاً می کنید سر و صدا راه انداخته و چنان صحنه ای به راه خواهد انداخت که بیا و ببین!

دستبند یادگاری مجانی

روش مقابله
هرگز به هیچکس اجازه ندهید هیچ چیزی به دست و یا دور گردن شما بیندازد یا انواعی از کلاه را به بهانه آفتاب، باران یا یادگاری توریستی روی سرتان بگذارد مگر اینکه با توجه به شرایط و محیطی که در آن قرار دارید از حسن نیت آن فرد اطمینان داشته باشید. بهترین روش برای دورنگهداشتن خود از این خطر یک تشکر ساده بهمراه لبخند است.

 

سرقت از جیب های کوله پشتی و پالتو

این مشکل در تمام نقاط گردشگری در تمام دنیا وجود دارد و خطری جدی برای برنامه سفر گردشگران محسوب می شود. در بسیاری موارد شما در حال گذر از مسیری هستید که ناگهان یک لیوان آب، باقیمانده فنجانی قهوه یا پسمانده غذا از پنجره ای در طبقه بالای یک ساختمان یا از گوشه ای در خیابان روی لباس شما ریخته می شود. بعد از چند لحظه سر و کله طرف پیدا می شود و در حالیکه از شما عذرخواهی می کند سعی میکند افتضاح پیش آمده را تمیز کند. شما احتمالاً به او خواهید گفت که مشکل خاصی نیست و با لبخند از یکدیگر خداحافظی می کنید و لحظاتی بعد و یا بدتر از آن ساعتی بعد متوجه می شوید که محتوای جیب کوله پشتی یا پالتوی شما خالی شده است.

سرقت از جیب های کوله پشتی و پالتو

روش مقابله
اگر در این موقعیت قرار گرفتید هرگز اجازه ندهید آن شخص به شما نزدیک شود و خودتان کثیفی و لکه های ایجاد شده روی لباس هایتان پیش آمده را برطرف کنید.

 

مأمورین پلیس قلابی

کلاهبرداری های متداول در حین سفر : در این روش کلاهبرداری کار به این صورت است که یکی از افراد باند خلافکار جلوی شما را می گیرد و پیشنهاد خرید جنسی ممنوعه مانند مواد مخدر را به شما می دهد و در همین حین دو نفر دیگر از افراد باند در حالیکه لباس فرم پلیس به تن دارند سر می رسند و شما را به اتهام خرید مواد مخدر مورد پرسش قرار می دهند و از شما می خواهند کارت و مدارک شناسایی و کیف تان را به آنها تحویل دهید. نتیجه قربانی شدن در این روش کلاهبرداری این است که شما کیف و مدارکتان را دیگر نخواهید دید.

مأمورین پلیس قلابی

روش مقابله
هرگز مدارک شناسایی، پاسپورت و کیف تان را به افراد دیگر تحویل ندهید. از آنها بخواهید مدارک شناسایی خود را به شما نشان دهند و در صورت مشاهده مدارک به انها بگویید که همه مدارک خود را در گاوصندوق هتل گذاشته اید و باید شما را به هتل برسانند تا بتوانید مدارک خود را نشان بدهید. اگر بعد از چند ثانیه مکالمه از شما دور شدند مطمئن باشید از یک کلاهبرداری خیلی جدی جان سالم به در برده اید.

 

مکان دیدنی مورد نظر شما بسته است !

در این روش کلاهبرداری، افراد بزهکار در اطراف ورودی مکان های دیدنی پرسه می زنند و پس از انتخاب طعمه خود به سمت او رفته و به او می گویند که مکان دیدنی موردنظر شما به دلیل تعمیرات یا برگزاری مراسمی مذهبی در حال حاضر بسته است.
این افراد سپس شما را ترغیب می کنند که به مکان دیدنی، تفریحی یا مرکز خریدی که به شما پیشنهاد می دهند بروید. نتیجه اینطور خواهد بود که شما سر از کلوپی تفریحی درخواهید آورد که هزینه ورودی گزافی از شما دریافت می کنند و یا برای خرید از فروشگاهی گران قیمت تحت فشار قرار خواهید گرفت.

مکان دیدنی مورد نظر شما بسته است - کلاهبرداری های متداول در حین سفر

روش مقابله
توصیه ها و نظرات افراد ناشناس را نادیده گرفته و دقیقاً به آدرس موردنظر خودتان بروید و اگر با در بسته روبرو شدید از چندین نفر از افراد محلی درباره مکان های مشابه سؤال کنید.

 

کمک گرفتن از افراد ناشناس برای کار با دستگاه خودپرداز

این اشتباه می تواند بسیار مهلک باشد! در مقابل دستگاه خودپرداز هستید که فردی ناشناس جلو می آید و به شما توصیه میکند برای جلوگیری از پرداخت هزینه های اضافی که آن بانک محلی از شما اخذ خواهد کرد، به شما کمک کند. در بسیاری از سناریو های مشابه کارت بانکی افراد توسط دستگاه مخصوص اسکن شده و در مرحله بعد رمز عبور شما را حفظ کرده و دقایقی بعد با استفاده از کپی تهیه شده از کارت شما تمام موجودی حسابتان خالی خواهد شد.

 

روش مقابله
هرگز اجازه ندهید در هنگام انجام عملیات بانکی در مقابل دستگاه خودپرداز، کسی به شما نزدیک شود و همیشه در هنگام وارد کردن رمز عبور، صفحه کلید را با دست دیگر خود بپوشانید. اگر فردی فاصله نرمال را رعایت نکرد و رفتاری غیرعادی از خود نشان داد محل را ترک کنید.

 

زنان و کودکان متکدی

در این روش، افرادی با آسیب دیدگی های ناراحت کننده در صورت، چشم و دست و پا و یا زنانی باردار در وضعیتی ناراحت کننده و همچنین زنانی همراه با کودکانی که حتی شاید بچه های خود آنان نباشند از شما تقاضای پول می کنند. این افراد اغلب توسط باندهای بزهکاری در شهرهای توریستی سازماندهی می شوند چرا که این گروه های خلافکار از ضعف احساسی افراد در مقابل خواهش کودکان، زنان رنج دیده و افراد سالخورده آگاه هستند و از این خصوصیت انسان دوستانه در افراد سوء استفاده می کنند.

زنان و کودکان متکدی

روش مقابله
مقابله با این روش کاملاً به خودتان بستگی دارد. شما می توانید به هر فرد نیازمند که در سر راهتان می بینید و از شما تقاضای کمک می کند پول بدهید. تشخیص اینکه کدام، نیازمند واقعی هستند ممکن نیست اما بهترین شیوه در صورت مواجه با این افراد بخشیدن لباس یا مقداری غذا به آنان است چرا که در این صورت مطمئن خواهید بود پولتان به جیب گروهی بزهکار نخواهد رفت.

 

پیشنهاد گرفتن یک عکس یادگاری

کلاهبرداری های متداول در حین سفر : در یک مکان دیدنی که مملو از جمعیت گردشگران است یک فرد محلی به شما پیشنهاد می دهد که از شما یا گروه همراهتان یک عکس یادگاری بگیرد. شما دوربین خودتان را به او می دهید و آماده ژست گرفتن و ایستادن در مکان مناسب می شوید و وقتی سرتان را بلند می کنید اثری از دوست مهربان و محترم که قرار بود از شما عکس بگیرد نیست. نتیجه اینکه دوربین عکاسی احتمالاً ارزشمند تان بهمراه تمام عکس هایی که در سفر گرفته اید را دیگر نخواهید دید.

 

روش مقابله
این مورد از آن مواردی است که دقت و تجربه بالایی را طلب می کند. افرادی هستند که دوربین چند هزار دلاری خودشان را به فردی رهگذر می سپارند!  نکته اینجاست که شما از فردی رهگذر درخواست کنید که عکستان را بیندازد نه اینکه ناگهان فردی از ناکجا پیدایش شود و به شما پیشنهاد گرفتن عکس یادگاری بدهد.  همچنین مکان های بسیار شلوغ و پر رفت و آمد جای خوبی برای سپردن دوربین به افراد غریبه محسوب نمی شوند و معمولاً گردشگران دیگری در موقعیت حضور دارند که این کار را برایتان انجام دهند.

 

تله اینترنت Wi-Fi مجانی

متاسفانه اوضاع بگونه ای شده است که باید به هر چیزی که مجانی داده می شود شک کنید. افراد سودجو در مکان های عمومی یک کانکشن اینترنت آزاد و رایگان برپا می کنند و پس از ورود به سیستم قربانیانی که در سودای وای-فای مجانی به دستگاه هاب انها وصل شده اند اطلاعاتی مانند فیلم، عکس، فایل های متنی و پسوردهای آنلاین آنها را سرقت می کنند.

تله اینترنت Wi-Fi مجانی

روش مقابله
همیشه در مکان های عمومی مانند رستوران، هتل، کافی شاپ ها و سالن های انتظار فرودگاه از پرسنل مربوطه سؤال کنید که کدام کانکشن متعلق به آن مکان می باشد و از اتصال به کانکشن هایی که آزاد و رایگان هستند تا حد امکان دوری کنید. همچنین استفاده از نرم افزارهای رمزنگار و یا اتصال VPN  راهکاری مناسب تلقی می شود.

 

خسارت به ماشین، موتور و دوچرخه های کرایه شده

کلاهبرداری های متداول در حین سفر : در این روش، گردشگری که اتومبیل، موتورسیکلت یا دوچرخه ای را برای مدتی کرایه کرده است و آنرا به فرد یا مکان صاحب وسیله پس می دهد با ادعای وادر آمدن خسارت به وسیله مواجه می شود و در اکثر موارد قادر به اثبات بی گناهی خودش نمی شود.  نتیجه این روش کلاهبرداری اینطور است که شما برای خواباندن شر برپا شده قوبول می کنید خسارت وارده را پرداخت کنید که قطعاً مبلغی بالاتر از قیمت واقعی تعمیر یا جایگزینی آن قطعه  خواهد بود.

خسارت به ماشین، موتور و دوچرخه های کرایه شده - کلاهبرداری های متداول در حین سفر

روش مقابله
هرگز در هنگام شب وسیله نقلیه کرایه نکنید. در هنگام روز و قبل از کرایه وسیله، عکسهایی واضح از وسیله تهیه کنید. اگر وسیله نقلیه، موتور یا دوچرخه است حتماً از قفل دوم که متعلق به خودتان است استفاده کنید و در طول مدت کرایه وسیله نقلیه آنرا به مدت طولانی ترک نکنید. اگر با ادعای خسارت روبرو شدید و مجبور به پرداخت آن شدید، تعمیرگاه دلخواه خودتان را پیدا کنید و به مکانی که فرد کرایه دهنده اصرار دارد نروید.

 

بلیط های قلابی وسایل حمل و نقل عمومی مانند اتوبوس و مترو

در این روش، افرادی به شما مراجعه  می کنند و بلیط هایی با قیمت پایین تر از قیمت اصلی به شما پیشهناد می دهند و یا بلیط هایی گران قیمت تحت عنوان بلیط های خطوط ویژه به شما می فروشند و شما تنها در زمان استفاده از بلیط ها از تقلبی بودن آنها آگاه می شوید. زمانی که افراد بزهکار مایل ها از شما دور شده اند!

بلیط های قلابی وسایل حمل و نقل عمومی مانند اتوبوس و مترو

روش مقابله
همیشه از ایستگاه ها و باجه های رسمی و قانونی فورش بلیط، اقدام به خرید بلیط کنید.

 

خرید اشیاء بسیار قیمتی مانند جواهرات، فرش و عتیقه جات

کلاهبرداری های متداول در حین سفر : خرید جواهرات، فرش های دست بافت و اشیاء قدیمی و عتیقه شاید شور و هیجان مضاعفی به سفر شما بدهد اما براحتی می تواند شما را قربانب کلاهبرداری های بزرگ مسافرتی کند. خرید وسایل و اشیاء بسیار قیمتی همواره شما را در خطر به دام افتادن در تله خرید جنس تقلبی قرار می دهد. توجه داشته باشید که انجام معامله با افراد ناشناس بخصوص در کشوری بیگانه دارای ریسک بالایی است و اقدامی در چهارچوب سفرهای تفریحی محسوب نمی شود.

خرید اشیاء بسیار قیمتی مانند جواهرات، فرش و عتیقه جات

روش مقابله
هرگز اجناس بسیار لوکس با قیمت هایی که بصورت غیرعادی گران هستند را خریداری نکنید و اگر پیشنهاد هایی بیش از حد خوب و سود آور دریافت کنید قبل از هر چیز به امکان کلاهبرداری و تقلبی بودن اجناس موردنظر فکر کنید.

 

 

تماس های نابهنگام درباره اطلاعات حساب بانکی

کلاهبرداری های متداول در حین سفر : اگر هنگامی که در هتل محل اقامت خود در حال استراحت هستید و تماسی دریافت کردید که از شما درباره اطلاعات حساب بانکی شما پرسش می کند و یا درخواست تأیید شماره یا رمز عبور حساب بانکی شما را دارد می توانید مطمئن باشید که فرد یا افرادی بزهکار در طول روزی که پشت سر گذاشته اید یک کپی از کارت شما تهیه کرده اند و حالا برای خالی کردن حساب شما نیاز به رمز عبور کارت دارند پس فقط تماس را قطع کنید.

تماس های نابهنگام درباره اطلاعات حساب بانکی - کلاهبرداری های متداول در حین سفر

روش مقابله
هرگز اطلاعات حساب بانکی خودتان را طی تماس های تلفنی افشا نکنید و اگر تماسی با شما گرفته شد بصورت حضوری به پذیرش هتل رفته و مراتب را جویا شوید.

برچسب ها : ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید