نقش ید در سلامت بدن نوزادان

کمبود ید و یا دریافت بیش از حد ان تاثیرات ناگواری بر بدن یک نوزاد خواند داشت.

  • تاریخ انتشار : ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
  • تعداد نمایش : 46
  • دیدگاه ها : صفر

کمبود ید در کودکان مشکل بسیار مهمی است و می تواند موجب اختلال در رشد و نمو ، ضعف و بی حالی ، از دست دادن نشاط و و انرژی ، خواب آلودگی ، کندی در صحبت کردن و تحرک بدنی ، افزایش وزن ، کدر و شکننده شدن موها و ناخن ها ، کوتاهی قد ، افسردگی ، افت تحصیلی و عقب ماندگی ذهنی شود. شاید تصورش سخت باشد که کمبود ید بتواند باعث بروز چنین مشکلات جدی و بزرگی در بدن نوزاد شود ، اما متاسفانه حقیقت دارد.

بررسی نقش ید در سلامت بدن نوزادان و بیماری های شایع از دریافت کم و زیاد ید

زنان در دوران شیردهی به ید بیشتری نیاز دارند زیرا یک فرزند شیرخوار از آنها تغذیه می کند و در صورتی که مشکلی ایجاد شود به کودک نیز انتقال خواهد یافت ، بنابراین استفاده از مقدار کافی ید در رژیم غذایی بسیار اهمیت دارد.

 

نقش ید در سلامت بدن : علل بیماری کم کاری تیروئید

اختلالات ناشی از افزایش یا کاهش میزان ید در بدن میتواند منجر به بیماری کم کاری یا پرکاری تیروئید شود.

مهمترین علل بروز بیماری کم کاری تیروئید در کودکان : ازدواج های فامیلی ، کمبود ید ، ابتلا مادر به بیماری هایی مثل مشکلات تیروئید ، دیابت ، فشار خون بالا در بارداری و… است.
بنابراین ضروری است که در روزهای سوم تا پنجم پس از تولد هرچه سریع تر جهت غربالگری اقدام نمایید و به سرعت آزمایش پاشنه پا را توسط یکی از مراکز بهداشت مرجع در شهر یا استان خود انجام دهید.

 

نقش ید در سلامت بدن : عواقب دریافت ید زیاد نوزادان

همانقدر که کمبود ید بر بدن انسان تاثیر منفی میگذارد ، استفاده بیش از حد ان نیز برای ما ضرر های جبران ناپذیری به بار می اورد.

اگر ید بیش از مقدار مورد نیاز وارد بدن شود مشکلات شدیدی را برای یک جنین به وجود می آورد(می تواند از طریق خوراکی همچون داروهای دارای ید زیاد از جمله شربت اکسپکتورانت و یا از رنگ های مخصوص رادیوگرافی ها باشد).

از جمله این مشکلات می توان به بیماری کم کاری تیروئید، بیماری گواتر، تغییر در هورمون های تیروئیدی و در مواجهه با مقادیر بسیار زیاد ید بطور حاد مسمومت با ید، سوزش در دهان، گلو و معده، تهوع، تب، دل درد، استفراغ، اسهال و در نهایت کما ، افزایش شانس ابتلا به سرطان تیروئید در بین افراد سن بالا و… اشاره نمود.

 

مادر چگونه میتواند ید بیشتری دریافت کند؟

همانطور که گفتیم در دوران بارداری و شیردهی مصرف میزان کافی از ید برای مادر الزامی است. اما از چه منابعی برای تامین ید مورد نیاز بدنمان میتوانیم استفاده کنیم؟

نمک های یددار شاید یکی از عامیانه ترین و شناخته شده ترین منابع در دسترس ید برای انسان است. اما از طرفی نمیتوانیم با مصرف بیش از اندازه آن پاسخگوی نیازهای بدن یک مادر برای دریافت کافی ید باشیم. بنابراین تغذیه از آبزیانی نظیر ماهی و میگو میتواند بخش بزرگی از نیاز بدن را به این ماده حیاتی پاسخ دهد.
تن ماهی نیز میتواند به عنوان یک وعده محدود مورد استفاده قرار گیرد ، چرا که مقدار زیادی ید دارد ، اما از طرفی مقادیر زیاد چربی ، جیوه و انواع نگهدارنده های موجود در آن میتواند خطرناک باشد و به همین دلیل باید مقدار مناسبی از آن را مصرف کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید