مضرات جدی مسواک نزدن و خطر از دست دادن دندان ها

بررسی عوارض ناشی از مسواک نزدن و خطراتی که دندان ها را تهدید میکنند.

  • تاریخ انتشار : ۱۴ مرداد ۱۳۹۷
  • تعداد نمایش : 45
  • دیدگاه ها : صفر

چرا نباید تا زماینکه مسواک نزده ایم به خواب برویم؟

سازمان دندانپزشکی آمریکا ADA توصیه کرده که دندان های سفید صدفی خودتان را روزی دوبار مسواک بزنید ولی اگر این کار را نکنید چه اتفاقی ممکن است برای سلامتی دندان های شما بیافتد؟ آیا مسواک نزدن ممکن است موجب از دست دادن دندان هایمان شود؟

مسواک زدن دندان های شما به این دلیل بسیار حایز اهمیت است که نفس شما را تازه میکند و حس شادابی بشما می بخشد. حتی اگر یکبار هم مسواک زدن خود را به تعویق بیاندازید و یا فراموش کنید  ، شما در را برای پیشرفت باکتری های مضر باز کرده اید. این باکتری ها باعث ایجاد پلاکت دندان میشوند و از آن بدتر حفره هایی در دندان بوجود می آورند که به انها اصطلاحا کرم خوردگی دندان میگوییم.

در میانه روز ، زبان خود را به آرامی بر روی دیواره دندان های خود جایی که به لثه های شما مرتبط شده اند بکشید. خواهید یافت که یک ماده ای چسبنده و غیر پاک شونده بر روی سطح دندان های تشکیل شده است و این همان چیزی است که دکتر های دندانپزشک به آنها پلاک می گویند.

مسواک زدن و کشیدن نخ دندان

مسواک زدن خوشبخانه باعث از بین رفتن این باکتری های مضر از روی سطح دندان می شوند و چقدر خوب که زودتر این باکتری های مضر از روی سطح دندان پاک شوند ، چراکه به همان مقدار سریعتر خطر نشستن بر روی سطوح و آسیب دیدگی از بین می رود. علاوه بر پلاکت های مضر دندان ، ماده ای نسبتا سخت برنگ زرد معمولا در بین دندان ها جا خوش کرده اند ، این ماده باعث ایجاد خونریزی و عفونت در میان لثه ها می شود و اگر با نخ دندان این مواد را پاک نکنید ، ریسک بالایی برای از دست دادن دندانهایتان به جان خریده اید.

بطور یقیین نمی توان زمان مناسبی اعلام کرد که چه موقع این باکتری ها و پلاک ها ممکن است این ریسک و خطر را بوجود آورند ، ولی شما قطعا با یکبار مسواک نزدن ، این پروسه را شروع کرده اید.

به هر حال اگر شما از آن دسته افرادی هستید که مسواک زدن خود را نیز بصورت کامل و صحیح انجام نمی دهید ، دندان های خود را در معرض خطر قرار داده اید. روتین مسواک زدن روزی دوبار یک شوخی نیست و این کار را ترجیحا با خمیر دندان فلوراید دار و مسواک با سطح برس نرم انجام دهید. هر بار مسواک زدن شما باید حداقل دو دقیقه بطول بیانجامد و تمام سطوح و دندان ها را در بر بگیرد و نه فقط قسمتی از دندان ها که برای لبخند زدن و نمایش دندان های زیبای خودمان بطور روزمره و روتین استفاده می کنیم.

 

توصیه سازمان پزشکی آمریکا برای حفظ دندان ها

سازمان ADA آمریکا همچنین توصیه کرده است حداقل روزی یکبار میان لثه ها و دندان های خود را با استفاده از نخ دندان پاک و تمیز کنید. همواره بطور روتین برای بازدید و چک آپ دندان های خود نزد پزشک رفته و تحت درمان قرار بگیرید.

 

تقلب در مسواک زدن

همچنین تقلب در مسواک زدن نیز باعث نمی شود شما از معرض آسیب های دندان خود در امان قرار بگیرید.
کارهایی نظیر قرقره کردن مایع شستشو ، نعنا و آدامس های سفید کننده ، دندان ها را کاملا پاک و تمیز نمی کنند. ممکن است احساس تازگی طراوت و شادابی به شما و دهان شما بدهند ولی تاثیر آنچنانی بر بهداشت دندان های شما ندارد. تنها روش صحیح مسواک زدن بموقع و صحیح است که باعث از بین رفتن پلاک های بر روی دندان می شوند.

برچسب ها : ، ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید