راهنمای جامع سفر به شهر روستوف

راهنمای سفر به روستوف و بررسی موقعیت جغرافیایی، تاریخچه، آب و هوا، وضعیت اقتصادی ، راه های دسترسی زمینی ، هوایی و آبی و …

  • تاریخ انتشار : ۱۲ اسفند ۱۳۹۶
  • تعداد نمایش : 146
  • دیدگاه ها : صفر

روستوف (Rostov-on-Don) از شهرهای تاریخی کشور روسیه و یکی از شهرهای میزبان جام جهانی ۲۰۱۸ است.

مسابقه های فوتبال برزیل – سوئیس (۱۷ ژوئن)، عربستان سعودی – اروگوئه (۲۰ ژوئن)، کره جنوبی – مکزیک (۲۳ ژوئن)، ایسلند – کرواسی (۲۶ ژوئن) در استادیوم زیبا و مدرن این شهر، Rostov Arena برگزار خواهد شد.

در این مطلب نگاهی کلی خواهیم داشت به شهر روستوف کشور روسیه و این بندر زیبا را به لحاظ موقعیت جغرافیایی ، تاریخچه ، آب و هوا ، جمعیت شناسی ، وضعیت اقتصادی ، راه های دسترسی زمینی ، هوایی و آبی و همچنین سیستم حمل و نقل درون شهری مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 

روستوف، شهری بندری و بسیار زیبا و مرکز استان روستوف (Rostov Oblast) در جنوب کشور روسیه است. با حدود ۱٫۰۸۹٫۳۰۰ نفر جمعیت ساکن، در شرقی ترین قسمت از دشت اروپا در مجاورت دلتای رودخانه دن (Don River) واقع شده است و حدود ۳۲ کیلومتر از دریای آزوف (بخش شمالی دریای سیاه) و ۱۰۷۶ کیلومتر از مسکو فاصله دارد.

نمایی زیبا از خیابان مرکزی شهر روستوف روسیه

نمایی زیبا از خیابان مرکزی شهر روستوف روسیه

 

موقعیت جغرافیایی شهر روستوف

روستوف در جنوب بخش اروپایی کشور روسیه واقع شده است و محدوده استحفاظی این شهر مساحتی به اندازه ۲۴۹۰۰۰ هکتار را پوشش داده است.  اقلیم شهر روستوف بسیار متنوع در عین مجاورت به راه های آبی، دارای ارتباطات جاده ای و هوایی متعدد به مناطق مرکزی روسیه می باشد و بطور کلی، شهر روستوف یکی از کوتاهترین مسیرهای ارتباطی در کشور روسیه به دریای خزر (Caspian Sea) و همچنین آبهای آزاد بین المللی بشمار می رود.

نمایی از شهر بندری روستوف در مجاورت رودخانه بزرگ دن

نمایی از شهر بندری روستوف در مجاورت رودخانه بزرگ دن

بزرگترین رود جاری در منطقه روستوف، رود دن (Don river) می باشد که طول این رودخانه بسیار عریض و بزرگ حدود ۱۱۷۰ مایل است و چهارمین رود بزرگ در سراسر اروپا محسوب می شود. این رود بعد از گذشتن از شهر روستوف با طی مسیری حدود ۴۶ کیلومتر به دریای سیاه (حوزه شمالی دریای سیاه) می ریزد.

 

تاریخچه مختصر شهر روستوف

حوزه آبریز رود دن (Don River) در طول تاریخ کشور روسیه همواره از اهمیت استراتژیک بسیار زیادی برخوردار بوده است و سکونتگاه هایی که در این منطقه تشکیل شده اند همواره از مراکز فرهنگی و اقتصادی این منطقه محسوب می شدند. اولین سکونتگاه دائمی در منطقه ای که امروزه بعنوان شهر روستوف شناخته می شود در سال ۱۷۴۹ توسط الیزابت، دختر ارشد پتر کبیر تزار مشهور روس و با هدف گسترش ارتباط تجاری با ترکیه ایجاد شد. در ابتدا در این منطقه یک قلعه نظامی بنام Dimitry of Rostov بنا شد و در ادامه سکونتگاه Rostov the Great  در اطراف این قلعه شکل گرفت و با گذشت اندک زمانی، کنترل کامل رفت و آمد های تجاری منطقه و از طریق رود دن در اختیار روستوف قرار گرفت.

عکس قدیمی از رودخانه دن در اوایل دهه سوم قرن نوزدهم میلادی

عکس قدیمی از رودخانه دن در اوایل دهه سوم قرن نوزدهم میلادی

در سال ۱۷۵۶ اولین کمپانی تجاری روسی در روستوف تأسیس شد (Kupecheskaya Sloboda) و در پایان قرن هجدهم با افزایش مبادلات تجاری با ترکیه عثمانی نقش نظامی روستوف در منطقه کمرنگ شد و جایگاه اقتصادی و تجاری این شهر به اولویت اول امپراطوری تزار روس تبدیل شد. در ابتدای قرن نوزدهم در سال ۱۸۰۶ نام شهر بصورت رسمی به Rostov-on-Don تغییر داده شد و با گسترش ارتباطات تجاری با دیگر نقاط سرزمین روسیه از طریق مسیر رودخانه ای این شهر به یکی از مهم ترین مراکز ارتباطی و تجاری کشور روسیه تبدیل شد.

عکس قدیمی شهر روستوف روسیه

در سال ۱۸۷۰ اولین خط آهن روستوف ساخته شد و طی مدت ۵ سال به بسیاری از نقاط دوردست در سرزمین روسیه متصل گردید. مانند بسیاری دیگر از مراکز مهم صنعتی، با گسترش خط آهن در منطقه کارخانه های متعددی در روستوف شروع به کار کردند بخصوص صنایع فولاد و ساخت دیگ های بخار بطور متمرکز در منطقه روستوف فعالیت داشتند بطوریکه در این دوره زمانی فعالیت بیش از ۱۴۰ کارخانه و واحد تولیدی در روستوف و مناطق اطراف این شهر به ثبت رسیده است. در سال ۱۹۲۸ شهرهای روستوف و کریمه به واسطه گسترش و توسعه شهری نسبت به گذشته، با یکدیگر ادغام شدند و سومین شهر بزرگ روسیه در آن دوره زمانی را تشکیل دادند. امروزه مرز پیشین این دو شهر در مرکز روستوف در میدان تترالنایا (Teatralnaya Square) قرار گرفته است.

راه آهن روسیه

راه آهن روسیه

در قرن بیستم شهر روستوف همچنان بعنوان یکی از مهم ترین مراکز صنعتی کشور روسیه به حیات خود ادامه داد اما در همان اولین هفته از آغاز جنگ جهانی دوم و یورش آلمان به خاک روسیه، روستوف توسط ارتش آلمان نازی اشغال شد و مدتها در اشغال ارتش آلمان باقی ماند. تنها در جریان یکی از حملات گسترده ارتش آلمان به روستوف در ۱۱ و ۱۲ آگوست ۱۹۴۲ بیش از ۲۷۰۰۰ غیرنظامی ساکن این شهر کشته شدند. بعد از پایان جنگ جهانی دوم، روند بازسازی و ساخت مجدد شهر بیش از یک دهه بطول انجامید. روستوف امروزه با پیشینه تاریخی بسیارمورداحترام یکی از زیباترین شهرهای روسیه محسوب می شود.

 

آب و هوای شهر روستوف

شهر روستوف  مانند تقریباً تمام دیگر شهرهای کشور روسیه دارای سیستم آب و هوای اقلیم قاره‌ای مرطوب (Humid continental climate) است که ویژگی این اقلیم داشتن اختلاف دمای بسیار میان فصل‌ها و داشتن تابستان‌های گرم و در بسیاری اوقات داغ و اغلب مرطوب و زمستان‌هایی بسیار سرد و همراه با بارش فراوان برف است. بارش باران اقلیم در طول سال نسبتاً متوازن بوده و در همهٔ فصل‌ها وجود دارد.

میانگین دمای هوای شهر روستوف در ماه های مختلف سال

میانگین دمای هوای شهر روستوف در ماه های مختلف سال

آلبرت پاری (Albert Parry) یکی از مشهورترین جامعه شناسان تاریخ روسیه که در سال ۱۹۰۱ در روستوف متولد شده و در همین شهر زندگی کرده است در کتاب خاطرات خود، تابستان های روستوف را چنین وصف کرده است:

روزها گرم بود و آفتاب بی وقفه و درخشان می تابید، اما در عین حال نسیمی خنک در هنگام غروب به بالکن خانه های مجاور به دن می وزید و رایحه گل ها و ذغال سوخته برخواسته از اجاق خانه ها در فضا می پیچید. در این هنگام بود که می دانستی وقت نوشیدن چای است.

نمایی زمستانی از شهر روستوف

نمایی زمستانی از شهر روستوف

شرح حال بهار و تابستان در روستوف را آقای آلبرت پاری به زیبایی هنرمندانه بیان کردند! اما در فصل زمستان اوضاع چندان رمانتیک نخواهد بود و جالب است بدانید که شهر روستوف رکورد سرمای منفی ۳۱ درجه سانتیگراد را نیز تجربه کرده است (در سال ۱۹۴۰) که به دلیل مجاورت با سرزمین جلگه ای مجاور رود دن همراه با بادهای فصلی نیز می باشد. بر اساس اطلاعات جمع آوری شده بهترین زمان برای مسافرت به روستوف در اواخر فصل بهار و ابتدای تابستان در ماه های می ، ژوئن و جولای می باشد. در روزهای برگزاری مسابقات جام جهانی که همزمان با شروع فصل تابستان است دمای هوا بصورت میانگین ۲۶ درجه خواهد بود که برای مسافرت و تفریح و گشت و گذار در شهر زیبای روستوف بسیار مناسب می باشد.

 

جمعیت شناسی شهر روستوف

سراسر منطقه استحفاظی شهر روستوف  در حدود ۱٫۰۸۹٫۲۶۱ نفر جمعیت را در خود جای داده است و بلحاظ جمعیت ساکن ، دهمین شهر بزرگ روسیه محسوب می شود.

جمعیت شناسی شهر روستوف - نمای خیابان روستوف

حدود ۹۰درصد از جمعیت ساکن در روستوف  از نژاد روس هستند و بقیه جمعیت این شهر به ترتیب بزرگی جمعیت از نژادهای اوکراینی، ارمنی، ترک، بلاروس، تاتار، آذری، چچنی، کره ای و گرجی هستند. مذهب رسمی جمعیت روستوف مسیحی ارتدوکس است که مذهب نزدیک به نیمی از جمعیت این شهر را تشکیل می دهد و مسیحیت کاتولیک و پروتستان، اسلام از دیگر اقلیت های بزرگ مذهبی روستوف  بشمار می روند.

 

وضعیت اقتصادی شهر روستوف

موقعیت جغرافیایی بسیار مناسب شهر روستوف در مجاورت رود بزرگ دن و ارتباط با دریای کاسپین و همینطور آبهای آزاد بین المللی باعث توسعه و رونق اقتصادی این شهر از همان ابتدای شکل گیری و در تمام دوران حیات شهر تا به امروز بوده است. رود دن در واقع مهم ترین خط ارتباطی آبی در داخل کشور روسیه و از شمال به جنوب این کشور محسوب می شود و بندر تجاری روستوف مرکز تجارت بین المللی کشورهای روسیه، ترکیه، ایتالیا و یونان بشمار می رود و انواع تولیدات و محصولات این کشورها از صنایع سنگین، پتروشیمی، مواد غذایی تا پوشاک و صنایع دستی از طریق این بندر مبادله می شود.

وضعیت اقتصادی شهر روستوف

در دوران جدید و با توجه به نقش استراتژیک منطقه جنوب فدرال روسیه برای حکومت این کشور، نقش روستوف بعنوان قلب تپنده اقتصاد این منطقه حتی بیشتر از گذشته گردید و رشد اقتصادی این منطقه بطور مداوم روندی افزایشی را طی می کند که این روند در سال جاری نیز همچنان ادامه داشته است. رشد بالای اقتصادی منطقه موجب ایجاد موقعیت های شغلی در حوزه های مختلف صنعتی و اقتصادی شده و سطح درآمد و میزان رفاه اقتصادی در منطقه روستوف یکی از بهترین ها در سراسر کشور روسیه محسوب می شود. بطوریکه طبق آخرین سرشماری اقتصادی در روسیه شهر روستوف در بین ۳۰ شهر بزرگ و تأثیرگذار بر اقتصاد روسیه در مقام چهارم قرار گرفته است که این شهر را در کنار شهرهای مسکو، سن پترزبورگ و ولگوگراد قرار می دهد.

دانشگاه تخصصی ارتباطات و علوم حمل و نقل روستوف روسیه

دانشگاه تخصصی ارتباطات و علوم حمل و نقل روستوف روسیه

امروزه شهر روستوف بعنوان مرکز اقتصادی، سیاسی و فرهنگی استان بزرگ روستوف در واقع مرکز استراتژیک سراسر منطقه جنوب روسیه محسوب می شود که بر تمام حوزه های سیاسی، اقتصادی، علمی و پژوهشی و صنعتی روسیه تأثیرگذار بوده و به جرأت می توان گفت که بسیاری از خانواده های روسی در صورت توان مالی برای خرید مسکن در این شهر با شوق فراوان برای زندگی در این شهر تمایل دارند چرا که علاوه بر امکانات عمومی بسیار مناسب در این شهر با وجود دانشگاهها و مراکز آموزش آکادمیک در این شهر، موقعیت های تحصیلی بسیار مناسبی در اختیار جوانان قرار می گیرد.

ساختمان تجاری Kupechesky Dvor روستوف روسیه

ساختمان تجاری Kupechesky Dvor روستوف روسیه

در عصر حاضر با رشد صنعت گردشگری در شهر روستوف و با توجه به وجود جذابیت های متعدد طبیعی، تاریخی و فرهنگی همراه با تاریخچه ای پرافتخار و در عین حال پرفراز و نشیب که قلعه ای نظامی در زمین های ساحلی رود دن را به یکی از بزرگترین شهرهای تاریخ کشور روسیه تبدیل کرده است، شهر روستوف بیش از ۱۰۰۰ نقطه دیدنی و جاذبه گردشگری را در خود جای داده . بدیهی است که این میزان از موقعیت های گردشگری درآمد سرانه بالایی را نصیب بخش اقتصاد این شهر می کند و این شهر بعنوان یکی از مهم ترین مراکز گردشگری روسیه معرفی کرده است.

 

دسترسی به شهر روستوف

شهر روستوف مرکز حمل و نقل جاده ای، ریلی، هوایی و راه آبی در منطقه اورال محسوب می شود و در برخی منابع از شهر روستوف بعنوان دروازه قفقاز (gateway to the Caucasus) یاد شده است.

نمایی هوایی از شهر روستوف روسیه

نمایی هوایی از شهر روستوف روسیه

فرودگاه بین المللی روستوف  (Rostov-on-Don Airport)

فرودگاه بین المللی روستوف در سال ۲۰۱۷ و با توجه به میزبان بودن شهر روستوف در مسابقات جام جهانی فوتبال به ۴۰ کیلومتری شمال شرقی شهر روستوف انتقال داده شد و با ساخت یک ترمینال جدید و مدرن امروزه قابلیت میزبانی از هواپیماهای جت غول پیکر را دارد اگر چه همچنان بیش از ۸۰ درصد پروازهای انجام شده در این فرودگاه را پروازهای داخل حریم هوایی روسیه تشکیل می دهند اما این فرودگاه بطور کامل آمادگی برنامه فشرده پروازهای بین المللی در روزهای برگزاری جام جهانی را دارد. بیشترین پروازهای خارجی این فرودگاه در حال حاضر به کشورهای ترکیه، گرجستان، اوکراین، ارمنستان، امارات متحده عربی و جمهوری چک انجام می شود.

فرودگاه بین المللی روستوف

نمایی زیبا از فرودگاه شهر روستوف

برای رفت و آمد بین فرودگاه و مرکز شهر در حال حاضر تنها یک خط ویژه مینی بوس در حال فعالیت و ارائه خدمات به مسافران می باشد. مینی بوس های خط شماره ۲۸۵ روستوف از مرکز شهر به ایستگاه مرکزی راه آهن روستوف (Rostov-Glavny) و سپس به فرودگاه بین المللی رفت و آمد می کنند. این مسیر با توجه به ترافیک مسیر و توقف های اجباری معمولاً یک ساعت طول می کشد و مبلغ بلیط این مسیر ۹۵ روبل تعیین شده است. اگر محل اقامت شما در بخش غربی شهر باشد این مسیر برای شما ایده آل و مناسب تر خواهد بود.

فرودگاه روستوف روسیه برای جام جهانی فوتبال 2018

خط شماره ۲۸۶ از خیابان شلوخووا (Sholokhova St) شروع شده و سپس در مسیری سراسر مناطق غرب، مرکزی و شرق روستوف را طی می کند که این مسیر ۴۵ دقیقه طول می کشد و بلیط آن ۷۵ روبل است. مدت زمان انتظار برای حرکت مینی بوس ها ممکن است تا ۳۰ دقیقه طول بکشد که این مدت زمان در ساعات شب می تواند به یک ساعت نیز افزایش داشته باشد.
پرداخت کرایه هم بصورت نقدی و هم با کارت های بانکی الکترونیکی امکان پذیر است و اغلب رانندگان از سوارکردن مسافر بیش از تعداد صدنلی های موجود در وسیله نقلیه خودداری می کنند.

کرایه تاکسی کاملاٌ متفاوت و بسیار گران تمام خواهد شد و فرقی نخواهد داشت که خودرو تاکسی و یا مسافربر شخصی باشد در هر صورت باید کرایه ای اغلب بیشتر از ۱۵۰۰ روبل بپردازید  که بستگی به مسافت مسیر، انصاف راننده و قدرت چانه زنی شما قبل از سوارشدن به تاکسی دارد.

بهترین روش برای گرفتن تاکسی، استفاده از اپلیکیشن مخصوص است که از طریق اینترنتی کار می کنند همینطور کمپانی های معتبر فعال در روستوف مانند Yandex  ، Gett و  Uber که کرایه ای مناسب تر (بین ۷۵۰ تا ۱۲۰۰ روبل) از شما دریافت می کنند.

 

ایستگاه قطار مرکزی روستوف   (Rostov-Glavny station)

چند ایستگاه راه آهن در روستوف وجود دارند اما مسیرهای طولانی مدت اغلب از طریق ایستگاه اصلی شهر، Rostov-Glavny انجام می شوند.

ایستگاه قطار مرکزی روستوف Rostov Glavny station

در حالیکه مسیرهای کوتاهتر از طریق ایستگاه Rostov-Prigorodny در ۳۰۰متری ایستگاه اصلی انجام می شوند. هر دو ایستگاه تقریباً در مرکز شهر و در فاصله کمتر از ۵ دقیقه از میدان مرکزی شهر واقع شده اند. در حدفاصل این دو ایستگاه ایستگاه اصلی اتوبوس روستوف هم ساخته شده که علاوه بر مسیرهای مسافرتی، تمام مسیرهای درون شهری روستوف از این ایستگاه تردد می کنند.

 

حمل و نقل عمومی در شهر روستوف

سیستم حمل و نقل عمومی روستوف شامل اتوبوس، ترموا، اتوبوس برقی  و ون (marshrutkas) می شود و در حال حاضر شبکه متروی شهر در حال ساخت بوده و آماده بهره برداری نشده است. بهترین وسیله برای رفت و آمد در شهر استفاده از اتوبوس است بخصوص اگر تلفن هوشمند در اختیار داشته باشید با کمک گرفتن از سیستم ناوبری (GPS) براحتی می توانید به کمک اتوبوس به تمام نقاط شهر سر بکشید و به گشت و گذار بپردازید.

حمل و نقل عمومی در شهر روستوف

نقشه مسیرهای شبکه اتوبوس شهر در تمام ایستگاه ها نصب شده است و این شبکه تقریباً تمام نقاط شهر را تحت پوشش خود قرار می دهد. مدت زمان انتظار برای اتوبوس ها اغلب از چند دقیقه تجاوز نمی کند و برای راهنمایی مسافران نام تمام ایستگاه های موجود در هر مسیر بر روی بدنه اتوبوس ها نوشته شده است.
قیمت کرایه اتوبوس برای هر مسیر کامل ۲۴ روبل است.
به یاد داشته باشید که تا زمان پیاده شدن از اتوبوس بلیط خریداری شده را سالم نگهداری کنید چون ممکن است مأمور بازرسی از شما بخواهد بلیط تان را به اون نشان بدهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید