راهنمای جامع سفر به سنت پیترزبورگ

تاریخچه مختصر ، آشنایی با آب و هوا و موقعیت جغرافیایی ، جمعیت شناسی و بررسی وضعیت اقتصادی شهر سنت پیترزبورگ روسیه شهر بزرگ سنت پیترزبورگ (Saint Petersburg) میزبان یکی از مسابقات تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه است که قطعاً تعداد زیادی از علاقمندان به فوتبال برای تشویق تیم ملی فوتبال […]

  • تاریخ انتشار : ۶ دی ۱۳۹۶
  • تعداد نمایش : 136
  • دیدگاه ها : صفر

تاریخچه مختصر ، آشنایی با آب و هوا و موقعیت جغرافیایی ، جمعیت شناسی و بررسی وضعیت اقتصادی شهر سنت پیترزبورگ روسیه

شهر بزرگ سنت پیترزبورگ (Saint Petersburg) میزبان یکی از مسابقات تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه است که قطعاً تعداد زیادی از علاقمندان به فوتبال برای تشویق تیم ملی فوتبال کشورمان در دیدار مقابل تیم فوتبال مراکش که در ۲۵ خرداد در استادیوم مدرن این شهر برگزار خواهد شد به سنت پیترزبورگ سفر خواهند کرد.

در این مطلب جامع ترین راهنمای سفر به شهر سنت پیترزبورگ در اختیار شما قرار می گیرد.

سنت پیترزبورگ از مشهورترین شهرهای روسیه در ساحل شرقی دریای بالتیک است که با بیش از پنج میلیون نفر جمعیت ساکن، دومین شهر بزرگ و مهم روسیه بعد از مسکو پایتخت این کشور محسوب می شود. شهر سنت پیترزبورگ در سال ۱۷۰۳ میلادی توسط پتر کبیر (Tsar Peter the Great) تزار روس در مجاورت رودخانه نوا (Neva River) و در شمال خلیج فنلاند که بخشی از دریای بالتیک می باشد قرار دارد.

نمایی از رودخانه بزرگ و پر آب نوا که از میان سنت پترزبورگ میگذرد

نمایی از رودخانه بزرگ و پر آب نوا که از میان سنت پترزبورگ میگذرد

در ابتدا، نام سنت پیترزبورگ برای شهر انتخاب شده بود اما در سال ۱۷۱۴ نام اولیه ابتدا به پتروگراد (Petrograd) تغییر داده شد و سپس در سال ۱۷۲۴ به لنینگراد (Leningrad) تغییر داده شد تا اینکه در سال ۱۹۹۱ پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و تشکیل کشور روسیه، نام اولیه شهر به آن بازگردانده شد.

سنت پیترزبورگ در کنار مسکو پایتخت کشور روسیه از شهرهای مدرن این کشور محسوب می شود و با توجه به قدمت و پیشینه تاریخی این شهر و نقش مهمی که در تاریخ سیاسی سرزمین روسیه در سیصد سال گذشته داشته است، دارای مکان های تاریخی و جاذبه های گردشگری متعددی است بطوریکه بخش مرکزی شهر که بافت تاریخی آن را در خود جای داده است در فهرست میراث تاریخ جهانی سازمان یونسکو قرار دارد. همچنین یکی از بزرگترین موزه های جهان (The Hermitage) در سنت پیترزبورگ واقع شده است.

سنت پترزبورگ یکی از شهرهای بزرگ اروپا و دومین شهر بزرگ روسیه است

سنت پترزبورگ یکی از شهرهای بزرگ اروپا و دومین شهر بزرگ روسیه است

تاریخچه مختصر سنت پیترزبورگ

اولین سکونتگاه های دائمی در منطقه فعلی شهر سنت پیترزبورگ در حدود ۲۵۰۰ سال قبل شکل گرفتند. بخش زیادی از آثار باستانی کشف شده در این منطقه شامل انواع ابزار، زیورآلات و ظروف ساخته شده از نقره پیشینه تاریخی این منطقه را اثبات می کند. ساکنین این مناطق ساکنین جنگل و همینطور غارها و کانال هایی بوده اند که بطور طبیعی در این منطقه وجود داشته اند و به دلیل مهارت بسیار در شکار و همچنین تبحر طب گیاهی و صنعت آهنگری و ساخت ابزارآلات از استیل از شهرت زیادی در سراسر اروپا برخوردار بودند. این منطقه به تدریج محل گردهم آمدن اقوامی از مناطق مرزی فنلاند، سوئد و روسیه گردید و به تدریج شهر اولیه سنت پیترزبورگ پدید آمد که به دلیل وجود رودخانه های متعدد در داخل شهر به (ونیز شمال اروپا) شهرت پیدا کرد.

وجود رودخانه های متعدد در سنت پترزبورگ آنرا به ونیز شمال اروپا مشهور کرده است

وجود رودخانه های متعدد در سنت پترزبورگ آنرا به ونیز شمال اروپا مشهور کرده است

در دوران جنگ جهانی اول این شهر با نام Petrograd  محل نبردهایی بزرگ بود و چند سال پس از جنگ در سال ۱۹۲۴ نام شهر به افتخار رهبر نظام کومونیستی شوروی سابق به Leningrad  تغییر پیدا کرد و در سالهای جنگ جهانی دوم بعنوان یکی از شهرهای جایگزین مسکو پایتخت روسیه که زیر بمباران های وسیع قرار داشت محل استقرار بسیاری از ادارات و مراکز مهم دولتی و نظامی روسیه بود. در این زمان نیروهای آلمان پس از ورود به خاک روسیه تا محاصره لنینگراد پیشروی کردند که این محاصره به مدت ۸۷۲ روز یکی از طولانی ترین و مرگبارترین وقایع تاریخ معاصر محسوب می شود. طی این محاصره بیش از یک میلیون نفر از ساکنین شهر اغلب از فرط گرسنگی کشته شدند. محاصره شهر در ژانویه ۱۹۴۴ با عملیات مشترک نیروهای مردمی و ارتش روسیه شکسته شد و در سال ۱۹۴۵ جوزف استالین شهر لنینگراد را بعنوان یکی از شهرهای قهرمان جنگ (hero cities of the war) در تاریخ روسیه نامگذاری کرد.

سنت پترزبورگ در جنگ جهانی

سنت پترزبورگ در جنگ جهانی

در سالهای پس از جنگ جهانی دوم روند بازسازی و توسعه لنینگراد به سبک خاص اروپای شرقی و در چارچوب نظام کومونیستی شوروی سابق که به معماری استالین مشهور است انجام شد و اغلب شامل ساخت زیربناهای اصلی شهری مانند خیابان، جاده و همچنین ساخت و راه اندازی شبکه متروی زیرزمینی بود که در سال ۱۹۵۵ برای اولین بار با هشت ایستگاه شروع به کار کرد. طی سه دهه تا اواخر دهه هشتاد بیش از ده محله مسکونی جدید در بخشهای حومه و اطراف شهر تشکیل شد و شهرک های مسکونی بسیاری در این بازه زمانی در این نقاط ساخته شد و باعث منتقل شدن بخش زیادی از جمعیت ساکن در مناطق مرکزی شهر به مناطق حومه شهر شد.

نمایی از بافت تاریخی شهر سن پترزبورگ

نمایی از بافت تاریخی شهر سن پترزبورگ

پس از فروپاشی نظام شوروی سابق سنت پیترزبورگ به سرعت شروع به تغییر کرد و از نخستین شهرهای روسیه بود که توسعه به سبک غربی در این شهر در دستور کار قرار گرفت. در طی سالهای حکومت ریاست جمهوری یلستین شهر سنت پیترزبورگ به نحوی نگران کننده در سلطه باند تبهکاری بنام Tambov gang قرار داشت و تنها پس از کناررفتن یلستین بود که دوران شکوفایی واقعی سنت پیترزبورگ آغاز شد.

شهر سنت پیترزبورگ بیش از ۸۰۰۰ اثر تاریخی را در خود جای داده و امروزه منطقه مرکزی شهر در لیست مناطق تحت حفاظت سازمان یونسکو قرار دارد. همینطور پروژه ساخت یک آسمانخراش که مرکز لاکتا (Lakhta Center) نام خواهد داشت از سال ۲۰۱۲ آغاز شده است که بعد از ساخت و تکمیل بلندترین آسمانخراش در سراسر اروپا محسوب خواهد شد.

موقعیت جغرافیایی سنت پیترزبورگ

مساحت منطقه ای که شهر سنت پیترزبورگ در آن قرار گرفته است بیش از ۶۰۰ کیلومتر مربع می باشد و مجموع حوزه استحفاظی این شهر حدود ۱۴۴۰ کیلومترمربع است که شامل شهر سنت پیترزبورگ و ۹ شهر کوچکتر (شهرستان) شامل Kolpino، Krasnoye Selo ، Kronstadt ، Lomonosov ، Pavlovsk ، Petergof ، Pushkin ، Sestroretsk و Zelenogorsk می باشد.

نقشه سن پترزبورگ روسیه

نقشه سن پترزبورگ روسیه

ارتفاع شهر از سطح دریا در بالاترین نقطه این شهر، منطقه Orekhovaya حدود ۱۷۶ متر است که در جنوب شهر قرار دارد این در حالیست که بخش های زیادی از مناطق غربی شهر بطور میانگین تنها ۴ متر بالاتر از سطح دریا قرار دارند و سابقه جاری شدن سیل در این مناطق در موارد متعددی وجود داشته است که اغلب به دلیل طوفان های دریایی در منطقه بالتیک بوده است. با ساخت سد سنت پیترزبورگ از سال ۱۹۷۵ دیگر سیلاب های ویرانگر در سنت پیترزبورگ رخ نداده است.

آب و هوا سنت پیترزبورگ

منطقه ای که شهر سنت پیترزبورگ در آن واقع شده است دارای سیستم آب و هوای قاره ای مرطوب (humid continental climate) است که ویژگی این اقلیم آب و هوایی اختلاف دمای زیاد در فصل های تابستان و زمستان است بطوریکه تابستان ها گرم و داغ و زمستان های بسیار سرد و خشن در این سیستم آب و هوایی دیده می شوند. به دلیل قرارداشتن در مدار ۶۰ درجه، اختلاف ساعات روز در سنت پیترزبورگ بسیار زیاد است بطوریکه طول ساعات روشنایی از حدود ۶ ساعت تا حدود ۱۹ ساعت متغیر است.

هوای شهر سنت پترزبورگ در تابستان تا حدودی گرم میشود اما خیلی زود فصل سرما فرا میرسد

هوای شهر سنت پترزبورگ در تابستان تا حدودی گرم میشود اما خیلی زود فصل سرما فرا میرسد

در اواخر ماه دسامبر ساعت روشنایی روز حدود شش ساعت است ولی هوا هرگز کاملاً تاریک نمی شود بطوریکه در ماه ژوئن ساعات تاریکی شب مانند سپیده دم باقی می ماند. در طول پاییز و زمستان در دوره های زمانی طولانی آسمان پوشیده از ابر خواهد بود و برای افراد وابسته به نور آفتاب می تواند بسیار سخت و حتی موجب بروز افسردگی شود. ماه های جولای و آگوست پرباران ترین زمان سال محسوب می شوند و اگر در این زمان به سنت پیترزبورگ سفر می کنید چتر و بارانی را فراموش نکنید.

در نوامبر و مارس به ندرت می توان گردشگری را در سنت پیترزبورگ مشاهده کنید و اغلب مسافرت ها در این زمان از سال، به دلایل کاری صورت می گیرد. بیشترین بارش برف در این ماهها رخ می دهد و اگر از دیدن مناظر برفی و زیبایی بی نظیر سنت پیترزبورگ پوشیده از برف لذت می برید فرصت خوبی برای شما محسوب می شود. دمای هوا در بسیاری از روزها زیر صفر بوده که براحتی می تواند تا ۲۵ درجه زیر صفر کاهش یابد که همراه با رطوبت و وزش باد خواهد بود. در این مدت از سال بازدید از مکان ها و جاذبه های گردشگری که در میان آب قرار داشته باشند امکان پذیر نخواهد بود، تمام شهر پوشیده از برف شده و کمترین قیمت برای رزرو هتل های لوکس شهر در همین بازه زمانی از سال مشاهده می شود.

هوای برفی سنت پترزبورگ - دمای هوا تا -25 درجه کاهش میابد

هوای برفی سنت پترزبورگ – دمای هوا تا -۲۵ درجه کاهش میابد

مسافرت به سنت پیترزبورگ در ماه آوریل اصلاً توصیه نمی شود چون با آب شدن برف و یخ بسیاری از نقاط شهر شامل خیابان های اصلی و مسیرهای پیاده روی گل آلود و دچار آبگرفتگی می شوند و تجربه دلپذیری از سفر به سنت پیترزبورگ محسوب نخواهد شد.  ماه ژوئن یکی از بهترین اوقات سال برای سفر به سنت پیترزبورگ است و بیشترین تعداد گردشگران نیز در همین زمان به این شهر سفر می کنند. از یازده ژوئن تا دوم جولای دوره زمانی شبهای روشن (White Nights) در سنت پیترزبورگ است که هوا در شبانه روز تقریبا هرگز تاریک نمی شود و آسمان در ساعات شب مانند زمان سپیده دم می شود.

شب های روشن سنت پترزبورگ

شب های روشن سنت پترزبورگ

ماه های جولای و آگوست گرم ترین اوقات سال هستند و اگر چه شدت گرما به ندرت طاقت فرسا می شود اما به دلیل رطوبت هوا، تحمل گرما در روزهای بسیار گرم کمی سخت خواهد بود. بارش باران های فصلی در این ماهها متداول است و حتی در روزهای آفتابی طی چند دقیقه ممکن است حسابی غافلگیر شوید.

اواخر سپتامبر و اوایل اکتبر یکی از دوست داشتنی ترین اوقات سال در سنت پیترزبورگ محسوب می شود. گرمای تابستان تمام شده است و در فاصله فرارسیدن دوباره سرما، هوایی معتدل و مطبوع در شهر حکمفرماست و برای دوستداران گشت و گذار که دغدغه شروع مدارس را ندارند، فرصتی بسیار ایده آل محسوب می شود.

هتل مجلل Renaissance سنت پترزبورگ

هتل مجلل Renaissance سنت پترزبورگ

جمعیت شناسی

سنت پیترزبورگ دومین شهر بزرگ و پرجمعیت روسیه است که در سال ۲۰۱۷ جمعیت این شهر حدود ۵٫۳۰۰٫۰۰۰ نفر شمارش شده است که این مقدار جمعیت بیشترین میزان شمارش شده در تاریخ پیدایش این شهر محسوب می شود. بیشترین حالت سکونت در سنت پیترزبورگ بصورت آپارتمان نشینی است که این فرهنگ یادگاری از دوران حکومت کومونیستی از اغاز دهه سی میلادی می باشد. بیشترین فعالیت های اقتصادی شهر در منطقه مرکزی شهر جریان دارد که در ضمن محل سکونت قشر مرفه سنت پیترزبورگ نیز می باشد.

شهر سنت پیترزبورگ در سالهای قرن بیستم تغییرات جمعیتی چشمگیری را تجربه کرد که جمعیت این شهر از ۲٫۴ میلیون نفر در سال ۱۹۱۶ به تنها ۷۰۰٫۰۰۰ نفر در سال ۱۹۲۰ رسید که دلیل اصلی این کاهش جمعیت وقوع جنگ داخلی از سال ۱۹۱۷ بود. با مهاجرت اقلیت های لهستانی، آلمانی، استونیایی، لیتوانی و آلمانی در دهه ۳۰ میلادی به سنت پیترزبورگ که در آن زمان لنینگراد نامیده می شد، جمعیت شهر به مرز سه میلیون نفر رسید اما بار دیگر با وقوع جنگ جهانی دوم و محاصره مشهور لنینگراد بیش از ۲ میلیون نفر از جمعیت شهر کشته شدند یا از شهرفرار کردند. بعد از جنگ جهانی با سروع روند بازسازی شهر طی دهه۵۰ رشد جمعیتی دوباره آغاز شد بطوریکه تا دهه هشتاد میلادی جمعیت شهر به پنج میلیون نفر رسید.

این روزها شهر سنت پیترزبورگ پرجمعیت ترین دوران حیات خود را سپری می کند. از سال ۲۰۱۲ نرخ تولد در این شهر بیشتر از نرخ فوت شده است که نشان از افزایش در شاخص های سلامت و کیفیت زندگی دارد و میانگین سنی جمعیت این شهر حدود ۴۰ سال است. ترکیب جمعیتی سنت پیترزبورگ از لحاظ مذهب رسمی به این صورت است که ۵۰٫۳ درصد از جمعیت شهر مسیحی ارتدوکس، ۴٫۶ درصد کاتولیک و پروتستان، ۲٫۲ درصد اسلام و حدود ۴۳ درصد بدون مذهب رسمی هستند.  جمعیت فعلی شهر سنت پیترزبورگ شامل ۸۰٫۱ درصد نژاد روس، ۱٫۳ درصد اوکراینی، ۰٫۸ درصد بلاروس، ۰٫۶ درصد نژاد تاتار، ۰٫۶ درصد ارمنی، ۰٫۵ درصد یهودی، ۰٫۴ درصد ازبک، ۰٫۳ درصد تاجیک، ۰٫۳ درصد آذری، ۰٫۲ درصد گرجی، ۰٫۲ درصد مولداوی و ۱۵ درصد دیگر از ملیت ها و نژادهای مختلف از سراسر جهان هستند که در این شهر ساکن شده اند.

وضعیت اقتصادی سنت پیترزبورگ

سنت پیترزبورگ یکی از مراکز اصلی تجارت و صنعت کشور روسیه بخصوص در حوزه نفت و گاز محسوب می شود. صنایع تکنولوژی و الکترونیک مانند تجهیزات رادیویی، دستگاه های چندرسانه ای، سخت افزار و نرم افزار کامپیوتر، ماشین های سنگین، دستگاه های صنعتی، صنایع حمل و نقل و همینطور صنایع ابزار صنعتی در کنار صنایع شیمیایی و متالوژی مانند کارخانجات آلومنیوم و همینطور صنایع دارویی سنت پیترزبورگ را بعنوان یکی از مهم ترین مراکز صنعتی و اقتصادی روسیه مطرح کرده اند. بسیاری از خودروسازان معتبر بین المللی مانند تویوتا (Toyota)، نیسان (Nissan)، هیوندا (Hyundai) و اپل (Opel) در مناطق صنعتی سنت پیترزبورگ در حال فعالیت هستند و این شهر یکی از اصلی ترین مراکز مونتاژ خودرو در منطقه شرق اروپا و همینطور آسیای میانه محسوب می شود. امروزه ۱۰ درصد از توربین های قدرتی مورد استفاده در تمام کشورهای جهان در کارخانجات LMZ در شهر سنت پیترزبورگ ساخته می شوند که بیش از ۲۰۰۰ توربین در سال می باشد.

سنت پیترزبورگ دارای ۳ اسکله دریایی است که بطور شبانه روزی در حال گمرک کالاهای تجاری هستند (Bolshoi Port ، Kronstadt و Lomonosov) همچنین یک اسکله مخصوص کشتی های کروز اقیانوس پیما (Morskoy Vokzal) در این شهر واقع شده است. در داخل شهر اسکله های متعددی (riverports) در نقاط مختلف از سواحل نوا (Neva River) و ولگا (Volga River) ساخته شده است که با مراکز ساحلی در کشورهای مجاور دریای بالتیک ارتباط دارند.

اسکله دریایی سن پترزبورگ

اسکله دریایی سن پترزبورگ

در سال ۲۰۰۶ گردش مالی بخش صنعتی و تجاری شهر سنت پیترزبورگ در حدود ۱۸۰ میلیارد روبل (حدود هفت میلیارد دلار) بوده است که این رقم در سال ۲۰۱۷ بیش از دو برابر شده است بطوریکه تولید خالص بخش صنعتی به رقم ۳٫۲ هزار میلیارد روبل رسیده است و از این لحاظ پس از مسکو در جایگاه دوم قرار می گیرد. بیشترین سهم در بخش اقتصادی و صنعتی شهر سنت پترزبورگ به ترتیب در اختیار بخش خدمات (۲۴٫۷ درصد)، بخش تولید (۲۰٫۹ درصد) و بخش حمل و نقل و ترانزیت (۱۵٫۱ درصد) می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید