راهنمای جامع سفر به شهر ولگوگراد – تاریخچه شهر ، وضعیت آب و هوا و امکانات

معرفی شهر ولگوگراد از نظر تاریخی ، آب و هوا ، اقتصاد ، مردم شناسی ، راه های دسترسی و ارتباطی و همچنین امکانات رفت و آمد درون شهری

  • تاریخ انتشار : ۲۳ بهمن ۱۳۹۶
  • تعداد نمایش : 133
  • دیدگاه ها : صفر

ولگوگراد (Volgograd) یکی از شهرهای میزبان جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه است که مسابقه های فوتبال انگلستان – تونس (۱۸ ژوئن)، نیجریه – ایسلند (۲۲ ژوئن)، مصر – عربستان (۲۵ ژوئن)، ژاپن – لهستان (۲۷ ژوئن) در استادیوم زیبا و مدرن این شهر، Volgograd Arena برگزار خواهد شد.

در این مطلب راهنمای جامع سفر به شهر ولگوگراد را در اختیارتان قرار خواهیم داد و این شهر را به لحاظ تاریخی ، آب و هوا ، اقتصاد ، مردم شناسی ، راه های دسترسی و ارتباطی و همچنین امکانات رفت و آمد درون شهری بررسی میکنیم.

ولگوگراد، یکی از مهم ترین مراکز صنعتی، فرهنگی و اجتماعی روسیه محسوب می شود که با ۸۰ کیلومتر حوزه استحفاظی و بیش از یک میلیون نفر جمعیت ساکن، مرکز استان ولگوگراد (Volgograd Oblast) در جنوب غربی روسیه است. شهر ولگوگراد در گذشته با نام تزاریتسین (Tsaritsyn) و سپس در سالهای ۱۹۲۵ ال ۱۹۶۱ با نام استالینگراد (Stalingrad) شناخته شده و به دلیل مقاومت مردم این شهر در کنار ارتش روسیه در جریان نبرد مشهور استالینگراد در جنگ جهانی دوم از جایگاهی خاص در تاریخ کشور روسیه برخوردار است.

صحنه ای از نبردهای جنگ جهانی دوم در شهر ولگوگراد روسیه

تاریخچه مختصر

راهنمای جامع سفر به شهر ولگوگراد – اسناد و شواهد تاریخی از ایجاد شهر ولگوگراد به سال ۱۵۵۵ میلادی برمی گردد که در این دوره زمانی، نام اولیه شهر تزاریتسین (Tsaritsyn) بوده است. سنگ بنای اولیه شهر در محل تلاقی رودهای ولگا (Volga) و تزاریتسا (Tsaritsa) و در اطراف قلعه نظامی Sary Su قرار داشته که از خطوط دفاعی مرزهای جنوب سرزمین روسیه بشمار می آمد و بخش هایی از آن قلعه امروزه همچنان در منطقه باقی مانده است.  در سال ۱۶۰۷ میلادی، ساکنان قلعه و مناطق اطراف آن بر علیه حکومت تزاری قیام کردند و کنترل منطقه را در دست گرفتند و اولین کلیسای منطقه (St. John) در سال ۱۶۰۸ میلادی ساخته شد. در طی یک قرن شهر بارها مورد تهاجم نیروهای تزاری و همینطور اقوام تاتار قرار داشت تا اینکه در سال ۱۷۰۸ حاکمیت شهر و مناطق اطراف در دست حکومت کازان (Kazan Governorate) قرار گرفت و در سال ۱۷۷۳ برای اولین بار عنوان شهر به آن داده شد. با احداث خط آهن در قرن نوزدهم در سال ۱۸۶۲ روند توسعه شهر، سرعت گرفت بین سالهای ۱۸۷۲ تا ۱۹۰۷ چندین سالن تئاتر و سینما در شهر ساخته شد.

تصویر قدیمی از شهر شهر تزاریتسین قدیم - وگوگراد امروزی

راهنمای جامع سفر به شهر ولگوگراد – در ابتدای قرن بیستم در سال ۱۹۲۵ نام شهر به افتخار جوزف استالین رهبر کاریزماتیک روسیه که نقشی عمده در دفاع از شهر در جنگ داخلی روسیه و در مقابل حملات نیروهای ضدکمونیستی مشهور به ارتش سفید (White movement) داشت به استالینگراد تغییر داده شد و به سرعت به مهم ترین شهر در منطقه جنوب روسیه تبدیل شد بطوریکه اولین مرکز دانشگاهی منطقه در سال ۱۹۳۰ در استالینگراد تأسیس شد و این شهر بعنوان یکی از مهم ترین مراکز صنعتی روسیه شناخته شد. در جریان جنگ جهانی دوم شهر استالینگراد صحنه وقوع مرگبارترین نبرد تاریخ بشر بود که با محاصره شهر توسط ارتش ششم آلمان نازی طی نبردهایی که بیش از یک سال بطول انجامید نزدیک به دو میلیون نفر انسان جان خود را از دست دادند و شهر بطور کامل ویران شد. در سال ۱۹۴۵ به دلیل شهامت و فداکاری شهروندان استالینگراد در جریان نبرد استالینگراد، عنوان شهر قهرمان (Hero City) از سوی رهبران اتحاد جماهیر شوروی سابق به این شهر اعطا شد.

راهنمای جامع سفر به شهر ولگوگراد - تصویر تاریخی و قدیمی از شهر ولگوگراد روسیه پیش از آغاز رسمی جنگ جهانی دوم

تصویر تاریخی و قدیمی از شهر ولگوگراد روسیه پیش از آغاز رسمی جنگ جهانی دوم

بخش زیادی از سالهای بعد از جنگ جهانی در استالینگراد تا دهه ۶۰ میلادی صرف بازسازی و ساخت دوباره شهر گردید که تقریباً تمام بخش های آن طی نبرد استالینگراد ویران شده بود. در سال ۱۹۶۱ و با مرگ جوزف استالین، نام شهر بار دیگر تغییر داده شد و نام ولگاگراد (به معنی شهر ولگا Volga City) برای شهر انتخاب شد چرا که استالین در آخرین سالهای حیات خود تمایل داشت که نام شهرهای روس مطابق با منطقه جغرافیایی آنها انتخاب شود  و از نام فردی خاص برای نامگذاری شهرها استفاده نشود. تغییر دوباره نام شهر از همان ابتدا تا به امروز با مخالف گسترده قشرهای مختلف مردم و نهادهای اجتماعی و مذهبی همراه بوده است و در آخرین تلاش، درخواستی رسمی با امضای ۵۰٫۰۰۰ نفر از مردم شهر به ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه برای بازگرداندن نام استالینگراد داده شده است که رئیس جمهور در پاسخ، برگزاری یک رفراندوم محلی را لازمه انجام این امر دانسته است. در صورت برگزاری این رفراندوم ممکن است بار دیگر شاهد بازگشت نام استالینگراد به تاریخ روسیه باشیم.

 

آب و هوای شهر ولگوگراد

راهنمای جامع سفر به شهر ولگوگراد – شهر ولگوگراد مانند بسیاری مناطق و شهرهای کشور روسیه دارای سیستم آب و هوای اقلیم قاره‌ای مرطوب (Humid continental climate) است که ویژگی این اقلیم داشتن اختلاف دمای بسیار میان فصل‌ها و داشتن تابستان‌های گرم یا داغ و اغلب مرطوب و زمستان‌های سرد و گاهی خشن است. در بیشتر مناطق این اقلیم بارش در طول سال نسبتاً متوازن بوده و در همهٔ فصل‌ها بارش به اندازه بسنده وجود دارد.

آب و هوای شهر ولگوگراد در فصل بهار

آب و هوای شهر ولگوگراد در فصل بهار

نوسان وضعیت آب و هوا در فصل های مختلف از سال در ولگوگراد بسیار زیاد است و تابستان و زمستان هر یک در گرم ترین و سردترین حالت در ولگوگراد اتفاق می افتند بطوریکه سرمای زمستان بسیار سردتر از دمای میانگین شهرهای روسیه در زمستان و گرمای تابستان بسیار گرمتر از دمای میانگین شهرهای روسیه در تابستان است. شهر ولگوگراد بطور کامل در معرض جریان های آب و هوایی منطقه سیبری قرار دارد و در سردترین اوقات زمستان دمای هوا براحتی تا منفی ۲۰ درجه سانتیگراد کاهش می یابد. بارش برف تقریباً در تمام طول زمستان بطور متناوب ادامه دارد و تنها بعد از شروع فصل بهار متوقف می شود. کوهستان قفقاز از رسیدن جریان های آب و هوایی گرمسیری از جانب فلات ایران جلوگیری می کند اما جریان های آب و هوایی شمال آفریقا به اینجا می رسند . اغلب روزهای تابستان گرم و دمای میانگین ۳۵ درجه سانتیگراد می باشد. بر اساس اطلاعات جمع آوری شده بهترین زمان برای مسافرت به ولگوگراد در ماه های می و سپتامبر و ائایل فصل تابستان می باشد بخصوص در روزهای برگزاری مسابقات جام جهانی که همزمان با شروع فصل تابستان و دمای هوا بصورت میانگین ۲۵ درجه است فرصتی ایده آل برای سفر به شهرهای روسیه از جمله ولگوگراد محسوب می شود.

 

جمعیت شناسی شهر ولگوگراد

راهنمای جامع سفر به شهر ولگوگراد – سراسر منطقه استحفاظی شهر ولگوگراد در حدود ۱٫۰۱۶٫۰۰۰ نفر جمعیت را در خود جای داده است و بلحاظ جمعیت ساکن در رتبه ۱۲ در بین شهرهای روسیه قرار می گیرد.

راهنمای جامع سفر به شهر ولگوگراد - جمعیت شناسی شهر ولگوگراد

نرخ رشد جمعیت در ولگوگراد منفی است که دلیل آن عدم تمایل قشر جوان به تشکیل خانواده و پایین بودن نرخ ازدواج رسمی است. حدود ۹۰درصد از جمعیت ساکن در ولگوگراد از نژاد روس هستند و بقیه جمعیت این شهر از نژادهای قزاق، اوکراینی، تاتار، ارمنی، آذری، آلمانی، چچن و بلاروس هستند. مذهب رسمی نزدیک به ۵۵ درصد جمعیت ولگوگراد مسیحی ارتدوکس است و مسیحیت کاتولیک  و پروتستان، اسلام از اقلیت های بزرگ مذهبی ولگوگراد بشمار می روند.

 

وضعیت اقتصادی شهر ولگوگراد

راهنمای جامع سفر به شهر ولگوگراد – ولگوگراد یکی از مهم ترین مراکز صنعتی و اقتصادی در کشور روسیه بشمار می رود که بلحاظ اقتصادی نیز از مناطق ممتاز در کشور روسیه محسوب می شود. اقتصاد ولگوگراد بر پایه صنایع پتروشیمی، کشتی سازی و تعمیرات شناورهای دریایی، صنایع متالوژی، صنایع استیل و آلومینیوم، صنایع چوب، صنایع ساخت و مونتاژ ماشین های سنگین صنعتی و صنایع خودروسازی قرار دارد. در دهه اخیر با پیشرفت انواع فناوری در حوزه های مختلف صنعتی، نرخ رشد تولید صنعتی در ولگوگراد نسبت به سال ۱۹۹۶ نزدیک به ۱۰۳ درصد افزایش داشته که رقمی بسیار قابل توجه محسوب می شود.

کارخانجات صنعتی پتروشیمی شهر ولگوگراد

شهر ولگوگراد همچنین یکی از مهم ترین مراکز گردشگری روسیه محسوب می شود و هر سال صدها هزار گردشگر برای دیدن این شهر که در دوران جنگ جهانی با نام استالینگراد صحنه مرگبارترین نبرد تاریخ بوده است به اینجا سفر می کنند. بعد از پایان جنگ جهانی، استالینگراد لقب شهر قهرمان را دریافت کرد و امروزه هم با وجود تغییر نام شهر به ولگوگراد در مناسبت های ملی از این شهر بعنوان (شهر قهرمان استالینگراد) یاد می شود. جاذبه های گردشگری ولگوگراد شامل طبیعت زیبای اطراف شهر در ساحل رود ولگا و پارک ها و فضای سبز شهری، مکان های تاریخی و دیدنی متعدد، موزه ها و بناهای یادبود می باشد.

 

دسترسی به شهر ولگوگراد

فرودگاه بین المللی ولگوگراد  (Volgograd International Airport)

راهنمای جامع سفر به شهر ولگوگراد – این فرودگاه در فاصله ۱۵ کیلومتری از مرکز شهر واقع شده و روزانه تعدادی زیادی پرواز داخلی بین ولگوگراد و شهرهای مسکو و سنت پیترزبورگ در این فرودگاه انجام می شود. شهرهای مونیخ (آلمان) و ایروان (ارمنستان) پررفت و آمد ترین مسیرهای خارجی در این فرودگاه محسوب می شوند. برای تردد بین فرودگاه و مرکز شهر می توانید از اتوبوس ها و تاکسی های خط ویژه استفاده کنید که قیمت بلیط اتوبوس ۱۷ روبل است اما کرایه تاکسی بر اساس مسافت و مدت زمان مسیر تعیین می شود که حداقل مبلغ کرایه ۱۰۰ روبل خواهد بود. مدت زمان مسیر مستقیم فرودگاه تا مرکز شهر ۳۰ دقیقه است.

راهنمای جامع سفر به شهر ولگوگراد - فرودگاه بین المللی ولگوگراد روسیه

فرودگاه بین المللی ولگوگراد روسیه

ایستگاه قطار ولگوگراد  (Volgograd railway station)

راهنمای جامع سفر به شهر ولگوگراد – ولگوگراد مانند دیگر شهرهای بزرگ روسیه از ارتباطات خطوط ریلی بسیار گسترده ای برخوردار است و بوسیله قطار می توانید از ولگوگراد به بسیاری نقاط کشور روسیه سفر کنید. از مهم ترین شهرهای داخلی و خارجی که از طریق ایستگاه ولگوگراد می توانید به آنها سفر کنید شهرهای مسکو (۲۰ ساعت)، سنت پیترزبورگ (۳۴ ساعت)، باکو در آذربایجان (۳۰ ساعت)، دوشنبه در تاجیکستان (۷۲ساعت)، آلماتی (۶۸ ساعت) و آستانه (۵۲ ساعت) در قزاقستان، کیف اوکراین (۲۹ ساعت)، صوفیه بلغارستان (۶۱ ساعت) و بخارست رومانی (۴۹ ساعت) می باشد که تمام این مسیرها مستقیم بوده و نیاز به تغییر قطار نمی باشد.

نمایی از ایستگاه قطار شهر وگوگراد روسیه

نمایی از ایستگاه قطار شهر وگوگراد روسیه

در مسافرت با قطار در کشور روسیه باید به مسئله اختلاف ساعت بین مناطق مختلف این کشور توجه کنید و برای اطلاع از زمان حرکت قطارها و خرید بلیط باید به سایت راه آهن روسیه مراجعه کنید. به دلیل این اختلاف ساعت در مناطق مختلف کشور پهناور روسیه، ساعت تمام ایستگاه های قطار، زمان را به وقت مسکو نمایش می دهند.

حمل و نقل عمومی در ولگوگراد

راهنمای جامع سفر به شهر ولگوگراد – ناوگان حمل و نقل عمومی در شهر ولگوگراد شامل ترموا، اتوبوس های شهری، اتوبوس های برقی، خودروهای ون و تاکسی است و این شهر هنوز مجهز به مترو نشده است.

راهنمای جامع سفر به شهر ولگوگراد - حمل و نقل عمومی در ولگوگراد با اتوبوس و ترموا و تاکسی

یکی از روشهای بسیار موردعلاقه ساکنین شهر برای تردد بین نقاط مختلف، اتوبوس های دریایی هستند که بر روی رودخانه ولگا فعالیت می کنند و مانند گذشته از وسایل نقلیه عمومی محبوب شهر محسوب می شوند.  در واقع ترمینال رودخانه ولگا در ولگوگراد بزرگترین ترمینال درون شهری river port در سراسر اروپا محسوب می شود که در داخل این مجموعه رستوران، کافه، کلوپ های ورزشی و سرگرمی زیادی وجود دارد. برای استفاده از تاکسی یا خودروهای ون مانند هر شهر دیگری در روسیه کافی است در کنار خیابان دست خود را تکان دهید. کرایه با توجه به طول مسیر و میزان ترافیک مسیر از ۵۰ و ۱۰۰ روبل شروع می شود. حتماً قبل از سوارشدن درباره مبلغ کرایه با راننده تاکسی مذاکره کنید و به توافق برسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید