راهنمای جامع سفر به شهر یکاترینبرگ

بررسی یکاترینبرگ به لحاظ تاریخی و قدمت ، موقعیت جغرافیایی ، وضعیت اقتصادی ، آب و هوا ، راه های دسترسی و سیستم حمل و نقل عمومی درون شهری

  • تاریخ انتشار : ۳ اسفند ۱۳۹۶
  • تعداد نمایش : 106
  • دیدگاه ها : صفر

یکاترینبرگ (Yekaterinburg) از شهرهای میزبان جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه است که مسابقه های فوتبال مصر – اروگوئه (۱۵ ژوئن)، فرانسه – پرو (۲۱ ژوئن)، ژاپن – سنگال (۲۴ ژوئن)، سوئد – مکزیک (۲۷ ژوئن) در استادیوم زیبا و مدرن این شهر، Yekaterinburg Arena برگزار خواهد شد.

در این مطلب شهر یکاترینبرگ را به لحاظ تاریخی و قدمت ، موقعیت جغرافیایی ، وضعیت اقتصادی ، جمعت شناسی ، آب و هوا ، راه های دسترسی زمینی و هوایی و همچنین سیستم حمل و نقل عمومی درون شهری مورد بررسی قرار میدهیم.

نمایی زیبا از شهر بزرگ یکاترینبرگ

یکاترینبرگ چهارمین شهر پرجمعیت روسیه، مرکز استان سوردلوفسک (Sverdlovsk Oblast) و یکی از مهم ترین مراکز صنعتی و فرهنگی منطقه فدرال اورال در غرب روسیه محسوب می شود که مقر فرمانادهی واحدهای نظامی ارتش روسیه در منطقه اورال در همین شهر مستقر شده است. شهر در دوران اتحاد جماهیر شوروی با نام سوردلوفسک (Sverdlovsk) شناخته شده می شد و بعد از تشکیل دولت فدرال روسیه نام یکاترینبرگ برای این شهر انتخاب شد. یکاترینبرگ یکی از مهم ترین مراکز اقتصادی کشور روسیه است که در طی دهه اخیر با رشد بسیار خوب صنعتی و اقتصادی، شاهد تحولات بسیار مثبت در حوزه های اجتماعی و همینطور توسعه شهری بوده و یکی از معدود شهرهای روسی با آسمان خراش هایی در منظره شهری (Landscape) خود محسوب می شود.

یکاترینبرگ چهارمین شهر پرجمعیت روسیه

موقعیت جغرافیایی شهر یکاترینبرگ

یکاترینبرگ در نوار مرزی قاره های اروپا و آسیا در سرزمین روسیه در فاصله ۱۶۶۷ کیلومتری شرق مسکو واقع شده است. بلحاظ زمانی، یکاترینبرگ ۵ ساعت از جلوتر از ساعت هماهنگ جهانی (UTC+5) و ۲ ساعت از مسکو جلوتر است.  بسیاری تصور می کنند که یکاترینبرگ در منطقه سیبری قرار گرفته اما اینطور نیست و این شهر و مناطق اطراف آن بخشی از منطقه جغرافیایی اورال محسوب می شوند. یکاترینبرگ در بخش شرقی کوهستان اورال واقع شده و سراسر حوزه استحفاظی شهر یکاترینبرگ حدود ۵۰۰ کیلومتر مربع مساحت دارد که جمعیتی در حدود ۱٫۳۵۰٫۰۰۰ نفر را در خود جای داده است.

موقعیت جغرافیایی شهر یکاترینبرگ

با توجه به اقلیم یکاترینبرگ که یکی از مهم ترین حوزه های آبریز رودهای Tobol  و Iset  می باشد در اطراف شهر تعداد زیادی دریاچه و حوضچه های طبیعی وجود دارند که دو دریاچه Shuvakish و Shartash در داخل شهر یکاترینبرگ قرار گرفته اند و از جاذبه های طبیعی زیبای یکاترینبرگ محسوب می شوند. همچنین دو دریاچه دیگر بنامهای Isetskoye و Baltym در فاصله ای بسیار نزدیک از شهر واقع شده اند.

 

تاریخچه مختصر یکاترینبرگ

پایه گذاران یکاترینبرگ، واسیلی تاتیشچف (Vasily Tatishchev) تاریخدان مشهور روسیه و گئورگ ویلهلم (Georg Wilhelm) یکی از مشهورترین مهندسان روس بوده اند که شهر یکاترینبرگ در سال ۱۷۲۳ میلادی بر اساس طرح ارائه شده آنها ساخته شد. نام یکاترینبرگ از نام همسر پیتر کبیر امپراطور روسیه، یکاترینا الهام گرفته شده است. در اسناد موجود، تاریخ رسمی ایجاد یکاترینبرگ ۱۸ نوامبر ۱۷۲۳ ثبت شده است که از سال ۱۷۹۶ بعنوان شهر در تقسیم بندی منطقه ای کشور روسیه قرار گرفته است.

تصاویر تاریخی زیبا از یکاترینبرگ (گذشته و حال)

تصاویر تاریخی زیبا از یکاترینبرگ (گذشته و حال)

یکاترینبرگ یکی از اولین مناطق صنعتی روسیه محسوب می شود که از آغاز قرن هجدهم با ایجاد کارخانجات صنایع فولاد در این منطقه باعث اشتغال دهها هزار نفر و در نتیجه این جمعیت در مناطق اطراف کارخانه ها و مناطق صنعتی ساکن شدند و ادامه این روند به ایجاد شهر یکاترینبرگ منتهی شد. به دلیل قرارداشتن شهر در مجاورت بزرگترین صنایع فولاد روسیه معماری و سبک ساختمان سازی در یکاترینبرگ با بسیاری از شهرهای روسیه در زمان خود متفاوت بود و یکاترینبرگ از اولین شهرهای روسیه بود که استفاده از اسکلت های فولادی برای ساختمان سازی به شکلی وسیع در این شهر متداول شد و می توان این شهر را یکی از اولین شهرهای روسیه با معماری شهر مدرن بشمار آورد که در همان قرن هجدهم بعنوان یکی از مراکز ارتباطی روسیه با بقیه نقاط اروپا از اهمیتی بسیار برخوردار بود. برای مثال یکی از اولین بزرگراه های کشور روسیه در سال ۱۷۶۳ در یکاترینبرگ ساخته شد و مسیر ارتباطی این شهر بین شرق و غرب بطور کامل برقرار شد. یکاترینبرگ در این دوره زمانی بعنوان دروازه ارتباطی اروپا و آسیا شناخته می شد و در پایان قرن هجدهم بدون رقیب مهم ترین شهر در منطقه غرب روسیه بود.

عکس تاریخی زیبا از شهر بزرگ یکاترینبرگ

عکس تاریخی زیبا از شهر بزرگ یکاترینبرگ

در تاریخ روسیه، نام یکاترینبرگ با انقلاب اکتبر (October Revolution) که منجر به سقوط امپراطوری تزار روسیه شد گره خورده است. بعد از پیروزی انقلاب اکتبر و سرنگونی نیکلای دوم، او و خانواده اش به خانه ای در یاترینبرگ تبعید شدند و بعد از بدرفتاری های بسیار در صبحگاه ۱۷ جولای ۱۹۱۸ همه خانواده تزار در حیاط همان خانه تیرباران شدند. تمام افراد خانواده رومانوف در تمام نقاط روسیه در همان روز کشته شدند و در واقع می توان یکاترینبرگ را نقطه پایانی امپراطوری تزار بشمار آورد.

تاریخچه مختصر یکاترینبرگ

بعد از انقلاب اکتبر حاکمیت سیاسی کشور روسیه در اختیار جناح کمونیست قرار گرفت. در سال ۱۹۲۴ نام شهر یکاترینبرگ به افتخار یکی از رهبران جناح کمونیست، یکوف سورولوف (Yakov Sverdlov) به سوردلوفسک (Sverdlovsk) تغییر داده شد و تمام تمرکز صنایع فولاد روسیه در همین منطقه قرار داده شد.  در دوران جنگ جهانی بسیاری دیگر از کارخانه ها و مراکز تولیدی از شهرهای درگیر با جنگ مانند مسکو به یکاترینبرگ انتقال داده شدند و بعد از پایان جنگ در همین منطقه باقی ماندند و بطور کلی یکاترینبرگ یکی از شهرهای روسیه بود که در طول جنگ جهانی دوم دورانی آرام را سپری کرد و در سالهای پس از جنگ تا دهه هفتاد صنایع فولاد یکاترینبرگ، مهم ترین تأمین کننده آهن موردنیاز برای بازسازی زیرساخت های شهری و صنعتی روسیه بودند.

نمایی زیبا از مقایسه گذشته و حال شهر یکاترینبرگ روسیه

بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی با توجه اوضاع نابسامان شهر مسکو، شهر یکاترینبرگ بعنوان پایتخت موقت انتخاب شد چراکه این شهر زادگاه بوریس یلستین (Boris Yeltsin) اولین رئیس جمهور دولت فدرال روسیه بود و یکاترینبرگ برای دومین بار در تاریخ کشور روسیه، بعد از اینکه یک بار نقطه پایانی امپراطوری تزار لقب گرفت بار دیگر به نقطه آغازین دوره ای جدید از تاریخ این کشور بدل شد ضمن اینکه در تاریخ ۴ سپتامبر ۱۹۹۱ نام اولیه شهر به آن بازگردانده شد. در حال میزان رشد اقتصادی یکاترینبرگ به بیشترین میزان در تاریخ این شهر رسیده و با برگزاری جام جهانی ۲۰۱۸ آینده ای بسیار مطلوب برای صنعت گردشگری منطقه پیش بینی می شود.

 

آب و هوا شهر یکاترینبرگ

شهر یکاترینبرگ مانند بسیاری مناطق و شهرهای کشور روسیه دارای سیستم آب و هوای اقلیم قاره‌ای مرطوب (Humid continental climate) است که ویژگی این اقلیم داشتن اختلاف دمای بسیار میان فصل‌ها و داشتن تابستان‌های گرم یا داغ و اغلب مرطوب و زمستان‌های سرد و گاهی خشن است. در بیشتر مناطق این اقلیم بارش در طول سال نسبتاً متوازن بوده و در همهٔ فصل‌ها بارش باران وجود دارد.

وضعیت آب و هوایی و میانگین دما , درصد شانس بارش باران در فصول مختلف سال در شهر یکاترینبرگ

وضعیت آب و هوایی و میانگین دما , درصد شانس بارش باران در فصول مختلف سال در شهر یکاترینبرگ

یکاترینبرگ یکی از شهرهای روسیه است که از آب و هوایی چهارفصل برخوردار است به این معنی که در هر یک از فصل های سال، آب و هوایی با مشخصه های استاندارد همان فصل بر شهر و مناطق اطراف حاکم می شود. به دلیل قرارگرفتن در شرق کوهستان اورال، جریان های آب و هوایی از جانب غرب، به ندرت وارد سیستم آب و هوایی منطقه می شوند که این مسئله مانع از معتدل شدن هوا بخصوص در فصل های سرد سال می شود و دمای هوا در فصل زمستان به شدت کاهش می یابد. در مقابل جریان های آب و هوایی گرم از سمت دریای کاسپین (خزر) به منطقه وارد می شود و در فصل بهار و تابستان به مرور بر گرمای هوا افزوده می شود. بر اساس اطلاعات جمع آوری شده بهترین زمان برای مسافرت به یکاترینبرگ در ماه های آوریل و می و سپتامبر و اکتبر می باشد. در روزهای برگزاری مسابقات جام جهانی که همزمان با شروع فصل تابستان است دمای هوا بصورت میانگین ۳۰ درجه خواهد بود که روزهایی آفتابی با گرمایی دلپذیر انتظار گردشگران و هواداران فوتبال را می کشد.

 

جمعیت شناسی یکاترینبرگ

سراسر منطقه استحفاظی شهر یکاترینبرگ در حدود ۱٫۳۵۰٫۰۰۰ نفر جمعیت را در خود جای داده است و بلحاظ جمعیت ساکن ، چهارمین شهر بزرگ روسیه محسوب می شود. حدود ۹۰درصد از جمعیت ساکن در یکاترینبرگ از نژاد روس هستند و بقیه جمعیت این شهر به ترتیب بزرگی جمعیت از نژادهای تاتار، اوکراینی، باشقیر (ترک های آسیای میانه)، تاجیک، آذری، ازبک، بلاروس و موردوی، چاووشی و آلمانی هستند.

جمعیت شناسی یکاترینبرگ

مذهب رسمی جمعیت یکاترینبرگ مسیحی ارتدوکس است و دین های اسلام مسیحیت کاتولیک  و پروتستان از دیگر اقلیت های بزرگ مذهبی یکاترینبرگ بشمار می روند.  یکاترینبرگ یکی از جوامع بزرگ مسلمانان در روسیه محسوب می شود اما در عین حال هیچ مسجد جامع بزرگی در منطقه وجود ندارد و تنها دو مسجد کوچک در یکاترینبرگ ساخته شده است. یکی از دلایل این مسئله تخریب بخش اعظم بناهای مذهبی شهر در دوران حکومت کمونیستی در دهه ۶۰ و ۷۰ می باشد که در سالهای اخیر برنامه هایی برای ساخت چند مسجد و کلیسا در یکاترینبرگ ارائه شده است.

وضعیت اقتصادی شهر یکاترینبرگ

یکاترینبرگ یکی از مراکز بزرگ اقتصادی در کشور روسیه بشمار می رود در لیست ۶۰۰ شهر بزرگ سهیم در اقتصاد جهانی قرار دارد بطوریکه در دهه گذشته میزان تبادل تجاری و تولید در یکاترینبرگ بیش از ۱۹ میلیارد دلار بوده است. مهم ترین منبع اقتصاد یکارتینبرگ در بخش صنعتی این شهر قرار دارد و اصولاً شکل گیری این شهر در قرن هجدهم به دلیل وجود صنایع مختلف بخصوص صنایع فولاد بوده است و در ادامه قرن نوزدهم صنایع غذایی و ساخت انواع ماشین آلات و صنایع الکترونیک در یکاترینبرگ فعال شدند. در دوران جنگ جهانی دوم یکاترینبرگ بیشترین سهم را در تأمین فولاد موردنیاز کشور ایفا کرد و همین نقش عمده در دوران پس از جنگ جهانی و بازسازی کشور بر دوش صنایع فعال در این شهر قرار داشت.

وضعیت اقتصادی شهر یکاترینبرگ

در حال حاضر بیش از ۲۲۰ کارخانه و تولیدکننده بزرگ و متوسط در یکاترینبرگ در حال فعالیت تولیدی و صنعتی هستند که گردش مالی این شرکتها در سال ۲۰۱۵ به میزان ۳۲۳ میلیون روبل بوده است. بیشترین سهم از صنایع در منطقه به ترتیب به صنایع فولاد، صنایع تجهیزات الکترونیکی، صنایع ماشین آلات، صنایع شیمیایی، صنایع و تولیدات معدنی، صنایع پلاستیک و صنایع تولید کاغذ اختصاص دارد.

 

راه های دسترسی زمینی و هوایی به یکاترینبرگ

فرودگاه بین المللی کولتسوو (Koltsovo Airport)

این فرودگاه در جنوب شرقی مرکز شهر یکاترینبرگ قرار دارد و سالیانه میزبان بیش از ۴ میلیون مسافر است و فرودگاه اصلی خطوط هواپیمایی اورال (Ural Airlines) می باشد. پروازهای مستقیم به شهرهای رم، صوفیه، فرانکفورت، مونیخ، پراگ، بارسلونا، وین، دوبی، استانبول، تاشکند، هیلسینکی و بسیاری از شهرهای پایتخت کشورهای آسیای میانه از طریق این فرودگاه بطور روزانه انجام می شود.

فرودگاه بین المللی شهر یکاترینبرگ

فرودگاه بین المللی شهر یکاترینبرگ

برای رفت و آمد بین فرودگاه و مرکز شهر می توانید از خط شماره یک اتوبوس شهری یکاترینبرگ استفاده کنید که این اتوبوس ها در فاصله های زمانی ۱۵ دقیقه ای در این مسیر حرکت می کنند. این مسیر با توجه به میزان ترافیک معمولاً بین ۵۰ تا ۷۰ دقیقه طول می کشد و مبلغ کرایه ۲۸ تا ۳۰ روبل است. اتوبوس های خط ویژه فرودگاه در همین مسیر تردد می کنند ولی در هیچیک از ایستگاه های بین مسیر توقف نمی کنند. با توجه به عدم توقف در طول مسیر مدت زمان مسیر بین ۳۰ تا ۴۰ دقیقه است و هزینه بلیط این اتوبوس ها ۱۰۰ روبل است. استفاده از تاکسی هم گزینه دیگری است که با توجه به توافق شما با راننده حداکثر ۵۰۰ روبل هزینه خواهد داشت و مدت زمانی کمتر از ۳۰ دقیقه طول می کشد.

ایستگاه قطار یکاترینبرگ  (Yekaterinburg railway station)

یکاترینبرگ مانند دیگر شهرهای بزرگ روسیه از ارتباطات خطوط ریلی بسیار گسترده ای برخوردار است و تمام قطارهای مسیرهای منطقه اورال و سیبری از یکاترینبرگ رد می شوند.

ایستگاه قطار شهر یکاترینبرگ

ایستگاه قطار شهر یکاترینبرگ

بوسیله قطار می توانید از یکاترینبرگ به بسیاری نقاط کشور روسیه سفر کنید. در مسافرت با قطار در کشور روسیه باید به مسئله اختلاف ساعت بین مناطق مختلف این کشور توجه کنید و برای اطلاع از زمان حرکت قطارها و خرید بلیط باید به سایت راه آهن روسیه مراجعه کنید. به دلیل این اختلاف ساعت در مناطق مختلف کشور پهناور روسیه، ساعت تمام ایستگاه های قطار، زمان را به وقت مسکو نمایش می دهند.

حمل و نقل عمومی درون شهری یکاترینبرگ

سیستم حمل و نقل عمومی یکاترینبرگ بسیار گسترده است و تمام نقاط اصلی شهر را تحت پوشش قرار داده است. تراموا در یکاترینبرگ بسیار پرطرفدار است و جالب اینجاست که شبکه تراموا در این شهر همچنان در حال توسعه است برخلاف بسیاری شهرهای بزرگ روسیه که استفاده از این سیستم حمل و نقل در حال کاهش است. اتوبوس شهری و همینطور اتوبوس های برقی از دیگر وسایل نقلیه عمومی محبوب در شهر هستند.

شبکه حمل و نقل عمومی شهر یکاترینبرگ با تراموا

شبکه حمل و نقل عمومی شهر یکاترینبرگ با تراموا

شبکه مترو زیرزمینی شهر نیز در مسیر شمال – مرکز – جنوب شهر و منطقه صنعتی شهر (Uralmash) در حال فعالیت است و یک ایستگاه ویژه نیز در ایستگاه قطار یکاترینبرگ دارد. ایستگاه های مترو اغلب دارای معماری و دکوراسیون بسیار زیبا با استفاده از سنگ های مرمر و گرانیت هستند و استقبال شهروندان یکاترینبرگ از مترو با ترافیک شدید این روزها در خیابان های شهر بسیار بیشتر شده است. ساعت کار ایستگاه ها از ساعت ۶ صبح تا نیمه شب است و فاصله بین قطارهای مترو حداکثر ۴ تا ۵ دقیقه است.

ایستگاه مترو زیبای شهر یکاترینبرگ

ایستگاه مترو زیبای شهر یکاترینبرگ

قیمت بلیط در سراسر شبکه حمل و نقل عمومی ۲۸ روبل برای هر مسیر تعیین شده است که برای خرید بلیط می توانید به باجه های فروش بلیط مستقر در ایستگاه های اتوبوس و مترو یا اپراتور فروش بلیط در داخل وسایل نقلیه عمومی مراجعه کنید. در اتوبوس های کوچکتر یا مسیرهایی که تعداد مسافر کمتری دارند بلیط مستقیماً توسط راننده فروخته می شود. پرداخت هزینه بلیط فقط بوسیله پول نقد امکان پذیر است. تنها روش پرداخت غیرنقدی کارت های الکترونیک موسوم به Ekarta  است که بعنوان بلیط الترونیک فروخته می شوند. این کارت ها در انواع مختلف ۳روزه، یک ماهه و دو ماهه ارائه شده اند و در صورت استفاده از آنها بهای بلیط برای هر مسیر چند روبل ارزان تر از بلیط کاغذی محاسبه می شود.

بهترین روش برای رفت و آمد با وسیله نقلیه عمومی کوچک، استفاده از شرکت های تاکسی خصوصی است که با تماس تلفنی و یا اپلیکیشن های اینترنتی نصب شده در تلفن همراه کار می کنند و برخلاف انتظار قیمت هایی مناسب و ارزان در ازای مسیرهای مختلف طلب می کنند.

حمل و نقل درون شهری با استفاده از تاکسی در یکاترینبرگ

حمل و نقل درون شهری با استفاده از تاکسی در یکاترینبرگ

از معتبرترین شرکت های تاکسی خصوصی در یکاترینبرگ شرکت های Yandex، Uber، Gett، Maxim و RuTaxi هستند که بسیاری از آنها کرایه ثابت ۱۰۰ روبل را برای کلیه مسیرهای داخل شهری در یکاترینبرگ تعیین کرده اند که در بسیاری مواقع می تواند قیمتی مناسب تلقی شود. در صورتی که مقصد شما در نقطه ای خارج از محدوده شهری قرار داشته باشد مبلغ کرایه پرداختی ۳۰۰ روبل تعیین شده است که باید بصورت نقدی به راننده پرداخت شود.

نمایی زیبا از شهر یکاترینبرگ روسیه

نمایی زیبا از شهر یکاترینبرگ روسیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید