راهنمای جامع سفر به شهر نیژنی نووگراد

منطقه تاریخی شهر نیژنی در مرکز شهر قرار دارد و تعداد زیادی دانشگاه و مراکز آکادمیک، سالن تئاتر، موزه و کلیسا را در خود جای داده است.

 • تاریخ انتشار : ۱۹ بهمن ۱۳۹۶
 • تعداد نمایش : 140
 • دیدگاه ها : صفر

نیژنی نووگراد (Nizhny Novgorod) که بطور خلاصه نیژنی نامیده می شود، از شهرهای میزبان جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه است که مسابقه های فوتبال سوئد – کره جنوبی (۱۸ ژوئن)، آرژانتین – کرواسی (۲۱ ژوئن)، انگلستان – پاناما (۲۴ ژوئن)، سوئیس – کاستاریکا (۲۷ ژوئن) در استادیوم Nizhny Novgorod Stadium این شهر برگزار خواهد شد. نیژنی نووگراد، بعد از مسکو، سن پترزبورگ، نووسیبرسک و ایکاترینبرگ، پنجمین شهر بزرگ و پرجمعیت روسیه محسوب می شود که حدود ۱٫۳۰۰٫۰۰۰ نفر جمعیت ساکن را در خود جای داده است. این شهر همچنین مرکز استان نیژنی نووگراد و قطب اقتصادی منطقه فدرال ولگا (Volga Federal District) در غرب روسیه است که در ۴۰۰ کیلومتری شرق مسکو پایتخت روسیه قرار دارد.

راهنمای جامع سفر به شهر نیژنی نووگراد

شهر نیژنی نووگراد یکی از مهم ترین مراکز اقتصادی، سیاسی و آکادمیک روسیه و همچنین یکی از مراکز گردشگری این کشور محسوب می شود. منطقه تاریخی شهر نیژنی نووگراد در مرکز شهر قرار دارد و تعداد زیادی دانشگاه و مراکز آکادمیک، سالن های تئاتر، موزه ها و کلیساهای تاریخی را در خود جای داده است. بلحاظ جغرافیایی شهر نیژنی نووگراد در منطقه ای با طبیعت بسیار زیبا در مجاورت یکی از مناطق جلگه ای رود ولگا واقع شده و نقطه تلاقی رود اوکا (Oka) به ولگا (Volga) در مجاورت این شهر قرار دارد.

شهر نیژنی نووگراد یکی از مهم ترین مراکز اقتصادی، سیاسی و آکادمیک روسیه

این مطلب راهنمای جامع سفر به شهر نیژنی نووگراد است که با توجه به برگزاری چند دیدار از مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸ در این شهر در بهترین زمان از سال یعنی پایان بهار و آغاز تابستان، گزینه ای ایده آل برای سفر به روسیه محسوب می شود.

تاریخچه مختصر شهر نیژنی نووگراد

راهنمای جامع سفر به شهر نیژنی نووگراد – ساخت اولین سکونتگاه در محل کنونی شهر نیژنی نووگراد به سال ۱۲۲۱ میلادی برمی گردد که در این دوره زمانی، سنگ بنای اولیه شهر نیژنی نووگراد در مقابل محل تلاقی دو رود بزرگ ولگا و اوکا توسط پرنس یوری دوم (Prince Yuri II of Vladimir) گذاشته شد. در ابتدا نام نووگراد (Novgorod) به معنی شهر نو (New Town) برای آن انتخاب شد اما به دلیل تشابه اسمی با شهری دیگر به همین نام در غرب روسیه، نام نیژنی به آن اضافه شد که در زبان روسی به معنای جلگه یا زمین های پایین دستی (Lower lands) است که به موقعیت جغرافیایی شهر در راستای رودخانه ولگا اشاره دارد و نام Nizhny Novgorod برای شهر ماندگار شد.

رودخانه ولگا در میان شهر نیژنی نووگراد

رودخانه ولگا در میان شهر نیژنی نووگراد

در قرن سیزدهم میلادی این بخش از سرزمین روسیه به دلیل وجود دو رود بزرگ الکا و ولگا به تدریج در حال تبدیل شدن به یکی از مراکز تجاری و اقتصادی این کشور بود و به همین دلیل در بازه های زمانی مختلف مورد تهاجم اقوام مختلف قرار می گرفت. بعد از شکل گیری اولیه شهر نیژنی نووگراد این حملات همچنان ادامه داشت و در نهایت در سال ۱۳۲۸ میلادی پرنس یوری در یکی از نبردها برای دفاع از شهر کشته شد. در این زمان تصمیم گرفته شد که در این شهر یک دژ دفاعی مستحکم ساخته شود که یا ساخت این قلعه نظامی، موقعیت استراتژیک نیژنی نووگراد مهم تر از گذشته شد و با مراودات تجاری در منطقه با حمایت نظامی گسترش یافت.

تصویر تاریخی از شهر نیژنی نووگراد

تصویر تاریخی از شهر نیژنی نووگراد

راهنمای جامع سفر به شهر نیژنی نووگراد – در ابتدای قرن نوزدهم در سال ۱۸۱۷ نیژنی نووگراد یکی از مشهورترین مراکز تجاری دنیا بود و میلیونها نفر برای تجارت، خرید و داد و ستد در طول سال به این شهر سفر می کردند بطوریکه در سالهای میانه قرن نوزدهم نیژنی نووگراد مرکز تجاری امپراطوری روسیه بشمار می رفت. در قرن بیستم توسعه اقتصادی و صنعتی نیژنی نووگراد ادامه پیدا کرد و اولین سازه های هذلولی جهان که امروزه در ساخت برج های خنک کننده کاربرد دارند، نخستین گیرنده رادیویی جهان، بزرگترین مجتمع فولاد روسیه تا آن زمان و بزرگترین کارخانه ماشین آلات کشاورزی و تراکتور در سراسر روسیه، در نیژنی نووگراد قرار داشتند. با ورود به دوران حاکمیت استالین و اتحاد جماهیر شوروی، در سال ۱۹۳۲ ، نام نیژنی نووگراد به گورکی (Gorky) تغییر داده شد چراکه این شهر زادگاه ماکسیم گورکی (۱۸۶۸-۱۹۳۶) نویسنده مشهور روس بود که از پایه گذاران سبک ادبی رئالیسم سوسیالیستی محسوب می شود. طی دوران اتحاد جماهیر شوروی، نیژنی نووگراد مرکز علمی و تحقیقات نظامی شوروی بشمار می رفت و ورود اتباع خارجی به این شهر ممنوع بود اما به دلیل موقعیت مناسب نسبت به رود ولگا و مسیر کشتیرانی به مسکو، همچنان موردتوجه گردشگران داخلی قرار داشت.

نقشه قدیمی شهر نیژنی نووگراد - راهنمای جامع سفر به شهر نیژنی نووگراد

نقشه قدیمی شهر نیژنی نووگراد

با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در ابتدای دهه نود، بار دیگر نام گورکی به نام اولیه نیژنی نووگراد تغییر داده شد و با تغییر سیستم سیاسی حاکم بر کشور روسیه و تمایل جامعه به سبک زندگی غربی، حال و هوایی جدید در شهر نیژنی نووگراد حاکم شد که با توجه به موقعیت اقتصادی این شهر و همچنین موقعیت جغرافیایی مناسب در مجاورت رود ولگا زمینه برای توسعه و رشد صنعت گردشگری در نیژنی نووگراد و مناطق اطراف این شهر را فراهم کرده است. برگزاری ۴ دیدار از مسابقات جام جهانی در تابستان ۲۰۱۸ بهترین فرصت برای نیژنی نووگراد محسوب می شود تا نظر گردشگران خارجی را به سمت خود جلب کند.

بررسی وضعیت آب و هوا نیژنی نووگراد

راهنمای جامع سفر به شهر نیژنی نووگراد – شهر نیژنی نووگراد مانند بسیاری مناطق و شهرهای کشور روسیه دارای سیستم آب و هوای اقلیم قاره‌ای مرطوب (Humid continental climate) است که ویژگی این اقلیم داشتن اختلاف دمای بسیار میان فصل‌ها و داشتن تابستان‌های گرم یا داغ و اغلب مرطوب و زمستان‌های سرد و گاهی خشن است. در بیشتر مناطق این اقلیم بارش در طول سال نسبتاً متوازن بوده و در همهٔ فصل‌ها بارش به اندازه بسنده وجود دارد.

میانگین دمای هوا در شهر نیژنی نووگراد

میانگین دمای هوا در شهر نیژنی نووگراد

هوای شهر در بسیاری از اوقات سال مرطوب، سرد و همراه با نوسان دمای زیاد است و نسبت به آب و هوای مسکو سردتر محسوب می شود بخصوص از اواخر نوامبر تا مارس بارش برف بصورت متناوب ادامه دارد و در سردترین روزهای زمستان دمای هوا براحتی تا منفی ۱۰ درجه سانتیگراد کاهش می یابد.

نیژنی نووگراد در یک شب زمستانی

نیژنی نووگراد در یک شب زمستانی

راهنمای جامع سفر به شهر نیژنی نووگراد – بطورکلی آب و هوای شهر نیژنی را می توان چهارفصل درنظر گرفت و هر فصل از سال با خصوصیات آب و هوایی همان فصل در اوقات مختلف از سال دیده می شود. بر اساس اطلاعات جمع آوری شده بهترین زمان برای مسافرت به نیژنی نووگراد در ماه های می تا اکتبر می باشد بخصوص در روزهای برگزاری مسابقات جام جهانی که همزمان با شروع فصل تابستان و دمای هوا بصورت میانگین ۲۵ درجه است فرصتی ایده آل برای سفر به نیژنی نووگراد محسوب می شود.

پارک سرسبز شهر نیژنی نووگراد در فصل بهار

پارک سرسبز شهر نیژنی نووگراد در فصل بهار

جمعیت شناسی نیژنی نووگراد

سراسر منطقه استحفاظی شهر نیژنی نووگراد در حدود ۱٫۲۵۱٫۰۰۰ نفر جمعیت را در خود جای داده است و بلحاظ جمعیت ساکن در رتبه پنجم شهرهای روسیه (بعد از مسکو، سنت پیترزبورگ، نووسیبرسک و ایکاترینبرگ) محسوب می شود. بعد از پایان جنگ جهانی دوم و دوره حکومت سوسیالیستی اتحاد جماهیر شوروی، شهر نیژنی نووگراد که در آن دوره نام آن به گورکی تغییر داده شده بود به روی اتباع خارجی بسته شد و تنها افراد دارای تابعیت روسی می توانستند به آن وارد شوند.

جمعیت شناسی نیژنی نووگراد - راهنمای جامع سفر به شهر نیژنی نووگراد

دلیل این محدودیت ها قرار داشتن مراکز مهم تحقیقاتی نظامی و پروژه های محرمانه در این شهر بوده است که همین پیشینه باعث شده است مهاجرین پرشماری در این شهر دیده نشود و تنها در دهه اخیر بر تعداد اتباع خارجی ساکن در شهر اضافه شده است و غالب جمعیت ساکن در نیژنی نووگراد از نژاد روس هستند و دین رایج در منطقه، مسیحیت ارتدوکس است.

مناطق شهر نیژنی نووگراد

راهنمای جامع سفر به شهر نیژنی نووگراد – شهر نیژنی نووگراد توسط رود اوکا (Oka) به دو بخش بزرگ تقسیم شده است که اصطلاحاً به بالای شهر (Upper city یا به زبان روسی Nagornaya chast) و پایین شهر (Lower city یا به زبان روسی Nizhnyaya chast) مشهور هستند اما معنای عامیانه این عبارات درباره آنها صدق نمی کند. بخش بالای شهر در سمت راست و بر روی منطقه مرتفع مجاور رودخانه ساخته شده و قسمت تاریخی و قدیمی شهر (old historical district) محسوب می شود. بخش پایین شهر در سمت چپ مسیر رودخانه اوکا گسترش یافته و نسبت به بخش بالایی شهر، منطقه ای مدرن و وسیع تر محسوب می شود که بسیاری واحدهای صنعتی و دفاتر مرکز تجاری را در خود جای داده است.

بخش بالای شهر نیژنی نووگراد

بخش بالای شهر نیژنی نووگراد

بخش بالای شهر از سه منطقه مسکونی تشکیل شده :

 • نیژگرودسکی (Nizhegorodsky) که بخش تاریخی و قدیمی شهر محسوب می شود.
 • پریوکسکی (Prioksky) در راستای مسیر رود اوکا قرار گرفته است.
 • سوتسکی (Sovetsky) که جدیدترین منطقه مسکونی در بخش بالایی شهر است.

بخش پایین شهر نیژنی نووگراد

بخش پایین شهر نیژنی نووگراد

بخش پایین شهر از پنج منطقه مسکونی تشکیل شده:

 • کاناوینسکی (Kanavinsky) که بازار اصلی و ایستگاه قطار مرکزی شهر در این منطقه قرار دارد.
 • سورموفسکی (Sormovsky) که تعدادی از نقط دیدنی شهر را در خود جای داده است.
 • لنینسکی (Leninsky)
 • آتوزاودسکی (Avtozavodsky) منطقه ای مسکونی در اطراف صنایع GAZ automotive است.
 • مسکوفسکی (Moskovsky) که فرودگاه شهر در این منطقه قرار دارد.

وضعیت اقتصادی شهر نیژنی نووگراد

راهنمای جامع سفر به شهر نیژنی نووگراد – نیژنی نووگراد یکی از مراکز مهم صنعتی کشور روسیه محسوب می شود و اقتصاد این شهر بر پایه صنایع حمل و نقل و ساخت ماشین آلات سنگین که در منطقه فعالیت می کنند قرار دارد. از مهم ترین صنایع فعال در نیژنی نووگراد باید به ماشین آلات صنعتی، ماشین های سنگین، کشتی سازی، صنایع موتور دیزل، ماشین سازی و صنایع هواپیمایی اشاره کرد.

فعالیت تجاری و تحقیقاتی اینتل در شهر نیژنی نووگراد

فعالیت تجاری و تحقیقاتی اینتل در شهر نیژنی نووگراد

درکنار صنایع سنگین و ماشین آلات، نیژنی نووگراد یکی از مراکز مهم صنعت فناوری اطلاعات (IT Industry) در روسیه محسوب می شود و در صدر تولیدکنندگان نرم افزارهای کامپیوتری در بین شهرهای روسیه قرار دارد. برای مثال شرکت معتبر و مشهور Intel با یک مرکز تولیدی و تجاری در نیژنی فعالیت می کند که ۵۰۰ پرسنل متخصص در حوزه فناوری اطلاعات در این مرکز مشغول به کار هستند. در مجموع ۲۵ شرکت معتبر با سوددهی تجاری بالا در شهر نیژنی نووگراد فعالیت می کنند و این شهر یکی از ۴ مرکز پارک فناوری اطلاعات (technology park) در کشور روسیه را در خود جای داده است.

راهنمای جامع سفر به شهر نیژنی نووگراد - کارخانجات صنعتی شهر نیژنی روسیه

کارخانجات صنعتی شهر نیژنی روسیه

راهنمای جامع سفر به شهر نیژنی نووگراد – با توجه به فعالیت موفق صنایع ماشین آلات و صنعت فناوری اطلاعات در نیژنی نووگراد چندین دانشگاه و مراکز آموزش آکادمیک مرتبط با این حوزه ها در این شهر فعالیت می کنند که باعث سکونت تعداد زیادی دانشجو در شهر شده است و یکی از منابع اقتصادی شهر محسوب می شود. صنعت گردشگری یکی دیگر از منابع اقتصادی نیژنی نووگراد است که با توجه به موقعیت جفرافیایی شهر در مسیرهای انتهای رود ولگا و محل تلاقی آن با رود اوکا (Oka) این منطقه بسیار موردتوجه گردشگران قرار دارد که البته سهم گردشگری داخلی بسیار بیشتر است و نیژنی نووگراد امیدوار است برگزاری مسابقات جام جهانی موجب آشنایی گردشگران خارجی با جاذبه های این شهر و آغاز مرحله ای جدید از تاریخ این شهر باشد.

دسترسی به نیژنی نووگراد

فرودگاه بین المللی استریگینو نیژنی نووگراد  (Strigino International Airport)

راهنمای جامع سفر به شهر نیژنی نووگراد – این فرودگاه در فاصله ۲۰ کیلومتری جنوب غربی شهر نیژنی نووگراد واقع شده است و سالیانه به بیش از ۱٫۲ میلیون مسافر خدمت رسانی می کند. روزانه تعدادی زیادی پرواز بین نیژنی نووگراد و شهرهای مسکو، سنت پیترزبورگ، کازان، سامارا، ایکاترینبرگ و دیگر شهرهای مهم روسیه همینطور شهرهای تاشکند، دوبی، ایروان، دوشنبه و پراگ در این فرودگاه انجام می شود. سالن ترمینال جدید این فرودگاه از سال ۲۰۱۵ راه اندازی شده است و در هرساعت ظرفیت حداقل ۳۰۰ مسافر را دارد.

راهنمای جامع سفر به شهر نیژنی نووگراد - فرودگاه بین المللی استریگینو نیژنی نووگراد

فرودگاه بین المللی استریگینو نیژنی نووگراد

برای دسترسی به این فرودگاه از مرکز شهر می توانید از اتوبوس های خط شماره ۱۱، ۲۰ و اتوبوس های خط ویژه T-29 و T-46 استفاده کنید. این اتوبوس ها با فاصله زمانی یک و نیم ساعت بین ترمینال مرکز شهر و فرودگاه تردد می کنند که مدت زمان این مسیر یک ساعت و مبلغ کرایه حداقل ۲۵۰ روبل می باشد. مسیر فرودگاه تا مرکز شهر نیژنی نووگراد با استفاده از تاکسی حدود نیم ساعت خواهد بود و حداقل کرایه برای این مسیر می تواند ۱۰۰۰روبل باشد که البته به میزان قدرت چانه زنی شما بستگی دارد!

ایستگاه قطار نیژنی نووگراد  (Nizhny Novgorod railway station)

راهنمای جامع سفر به شهر نیژنی نووگراد – ایستگاه قطار نیژنی نووگراد در شمال مرکز شهر نزدیک به پل متروموست (Metromost Bridge) واقع شده است و دسترسی به آن با تمام وسایل نقلیه عمومی امکان پذیر است. ساختمان و سالن اصلی این ایستگاه یکی از زیباترین نمونه ها در کشور روسیه بشمار می رود و سبک معماری خاص روسی با استفاده از نمادهای فرهنگ مردم روسیه در آن کار رفته که بسیار دیدنی است.

نمایی از ایستگاه قطار نیژنی نووگراد

نمایی از ایستگاه قطار نیژنی نووگراد

بهترین راهنما برای استفاده از این ایستگاه در سایت اینترنتی www.pass.rzd.ru قرار دارد که شامل امکانات تهیه بلیط برای تمام شهرهای مهم کشور روسیه و راهنمای تمام مسیرهای موجود منتهی به این ایستگاه قطار در شهر نیژنی نووگراد می باشد. مهم ترین مسیر که در روزهای برگزاری جام جهانی مورد استفاده قرار خواهد داشت به شهر مسکو تعلق دارد که مدت زمان این سفر ۳٫۵ ساعت است و مبلغ بلیط این مسیر در حال حاضر بین ۱۲۰۰ تا ۱۷۰۰ روبل می باشد. قطارهای شبانه (night train) این مسیر را طی ۷ ساعت طی می کنند که بلیط این قطارها را می توان با پرداخت ۷۰۰ روبل تهیه کرد.

طراحی داخلی زیبای ایستگاه قطار نیژنی نووگراد

طراحی داخلی زیبای ایستگاه قطار نیژنی نووگراد

مهم ترین شهرهایی که از طریق ایستگاه نیژنی نووگراد می توانید به آنها سفر کنید شهرهای ایکاترینبرگ (۲۰ ساعت – ۱۴۰۰روبل)، سن پترزبورگ (۱۶ ساعت – ۹۰۰روبل)، کازان و سامارا (۹ ساعت – ۴۵۰روبل)، بندر آستاراخان (۵۲ساعت – ۱۹۰۰روبل) می باشد. در مسافرت با قطار در کشور روسیه باید به مسئله اختلاف ساعت بین مناطق مختلف این کشور توجه کنید و برای اطلاع از زمان حرکت قطارها و خرید بلیط باید به سایت راه آهن روسیه مراجعه کنید. به دلیل این اختلاف ساعت در مناطق مختلف کشور پهناور روسیه، ساعت تمام ایستگاه های قطار، زمان را به وقت مسکو نمایش می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید