راهنمای جامع سفر به باتومی گرجستان

کاملترین راهنمای سفر به باتومی ، آشنایی با وضعیت آب و هوایی، راههای دسترسی ، تهیه غذای محلی ، دریافت ویزا ، مهمترین جاذبه های گردشگری و مراکز اطلاعات گردشگری باتومی و…

 • تاریخ انتشار : ۱۴ مرداد ۱۳۹۷
 • تعداد نمایش : 41
 • دیدگاه ها : صفر

معرفی بندر باتومی مروارید دریای سیاه ، آشنایی با وضعیت آب و هوایی ، راههای دسترسی و مراکز اطلاعات گردشگری باتومی

باتومی، دومین شهر بزرگ گرجستان و از مهم ترین مناطق گردشگری این کشور است که در سواحل دریای سیاه واقع شده است. شهر باتومی در منطقه ای پوشیده از درخت و در محاصره آخرین بلندی های کوهستان قفقاز قرار گرفته که به سواحل زیبای دریای سیاه ختم می شوند. این شهر تلفیقی دلپذیر از سبک های معماری از سبک کلاسیک مربوط به قرن نوزدهم تا برج ها و ساختمان های بسیار بلند و مدرن را به نمایش می گذارد.

بندر باتومی در گرجستان

شهر باتومی با در اختیارداشتن ظرفیت های بالای گردشگری به واسطه شرایط آب و هوایی متنوع و موقعیت اقلیمی مناسب که از یک سو بر کوهستان های قفقاز تکیه زده و از سویی دیگر در مجاورت دریای سیاه قرار دارد، در حال تبدیل شدن به یکی از قطب های گردشگری منطقه قفقاز در مرز بین قاره های آسیا و اروپا می باشد.

 

مختصری از پیشینه تاریخی شهر باتومی

باتومی، یکی از قدیمی ترین شهرهای گرجستان بشمار می رود که ساخت و شکل گیری آن به پیش از میلاد مسیح بازمی گردد.
نام باستانی شهر در ابتدا، باتوس بوده است که ریشه ای یونانی داشته و به معنی عمیق می باشد که اشاره به آبهای دریای سیاه در مجاورت شهر داشته است. نام باتوس بعدها به پنتوس باثی (Pontus Batea) تغییر پیدا کرد و این شهر بعنوان مسیر بازرگانی  و ارتباطی به کشورهای اطراف از طریق دریای سیاه شناخته می شد.

تاریخچه بندر باتومی گرجستان

باتومی به دلیل شرایط آب و هوایی متنوع و موقعیت جغرافیایی ویژه، در طول دوره های تاریخی مختلف دارای اهمیتی استراتژیک بوده است و فرمانروایی های بزرگ مانند رومن ها، عثمانی ها و روس ها حاکمیت این شهر را در اختیار داشته اند تا فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی که در سال ۱۹۹۱ رخ داد و با تشکیل کشور مستقل گرجستان فصلی جدید از تاریخ این شهر آغاز شد.

 

آشنایی با بندر بزرگ باتومی

باتومی، یکی از مهم ترین شهرهای بندری گرجستان بشمار می رود و یکی از عمده ترین مراکز انتقال نفت دریای کاسپین (دریای خزر) به اروپا و نقاط دیگر دنیا می باشد.
همچنین بخشی عظیم از واردات و صادرات کشورهای آسیای میانه از طریق بندر تجاری باتومی انجام می شود که درآمد حاصل از گمرک این محموله های تجاری در حدود ۳۰۰ میلیون دلار می باشد.

آشنایی با بندر بزرگ باتومی

در سالهای اخیر، باتومی نظر بسیاری از سرمایه گذاران خارجی را به خود جلب کرده و ارزش املاک در این منطقه به شکلی چشمگیر افزایش داشته است. همچنین امکانات گردشگری و هتل های بزرگ متعددی ساخته شده و با ساخت برج های بلند و مدرن تجاری و مسکونی، باتومی در چند سال اخیر چهره شهری جذاب و مدرن را به خود گرفته است.

شهر ساحلی باتومی در گرجستان

 

شرایط آب و هوایی بندر باتومی گرجستان

شهر باتومی با قرارگرفتن در آخرین نقطه از کوهستان بزرگ قفقاز از یک سو و دریای سیاه از سویی دیگر، دارای موقعیت جغرافیایی خاص و آب و هوایی اقیانوسی و مرطوب می باشد. آب و هوای این شهر در طول فصل تابستان گرم و در فصل زمستان بسیار سرد و همراه با بارش برف است. با توجه به قرار گرفتن در مجاورت دریا و همچنین واقع شدن در سایه کوه های بلند قفقاز، جبهه های هوای دریای سیاه بر فراز این شهر باقی مانده و میزان بارش باران زیاد می باشد و منطقه ای سرسبز دارای پوشش گیاهی بسیار متنوع و زیبا پدید آمده است.

شرایط آب و هوایی بندر باتومی گرجستان

متوسط دما در باتومی ۲۲ درجه سانتیگراد است که دمایی معتدل محسوب می شود هر چند در بعضی روزهای فصل تابستان این شهر گرمایی ۴۰ درجه ای را تجربه می کند و از سوی دیگر در فصل زمستان دمای نزدیک به صفر درجه، بارش برف را به همراه دارد که البته میزان بارش برف خیلی کم و حداکثر ۳۰ سانتیمتر بوده و بطور متوسط در ۱۲ روز از سال، شاهد بارش برف در باتومی هستیم.
بطور خلاصه ژانویه، سردترین فصل سال، جولای گرم ترین، دسامبر پربارش ترین و ماه می خشک ترین فصل سال در باتومی محسوب می شوند.

 

تهیه غذا و رستوران های باتومی

غذاهای محلی این منطقه به دلیل تنوع زیاد و تکنیک های جالب توجه در پخت غذا از شهرتی خوب برخوردارند. استفاده از سبزیجات و میوه های تازه که از محصولات محلی محسوب می شوند، رواج زیادی دارد و در مجموع بیش از ۱۵۰ غذای محلی شهر باتومی و نواحی اطراف آن شناخته شده است.

غذاهای محلی باتومی گرجستان

آجاریان خاچاپوری (خوراک صبحانه با تخم مرغ)، بورانو (مخلوطی از پنیر و کره محلی) ، چیربولی و همچنین خوراک گوشت کبابی با سبزیجات محبوب ترین غذاهای محلی در باتومی هستند که چشیدن آنها یکی از باید های سفر به باتومی محسوب می شود.

رستوران Ajarian House در خیابان کیمشیاشویلی که از یک سو در مجاورت دریا قرار دارد یکی از بهترین مکان ها برای چشیدن غذاهای خوشمزه گرجی محسوب می شود.
ساختمان زیبای این رستوران و محیط طبیعی اطراف آن بسیاری از گردشگران را به سمت خود جذب می کند.

رستوران Ajarian House باتومی گرجستان

رستوران Ajarian House باتومی گرجستان

رستوران Up and Down در همین خیابان محیطی دلپذیر برای صرف انواع غذاهای اروپایی و گرجی محسوب می شود.
رستوران Megrul-Lazuri در خیابان ماخینجائوری در مقابل ایستگاه قطار قرار دارد که با دکوراسیون چوبی و حیاط بسیار زیبا یکی از مکان های محبوب باتومی برای صرف غذا است.
از دیگر رستوران های محبوب باتومی می توان Riviera ، VOX ، Tower ، Gold Fish ، San-Remo ، Sanapiro ، Sazandari ، Shemoikhede ، Privet Iz Batumi ، Fanfan و Grand Grill را نام برد.

 

واحد پولی گرجستان

به مانند بقیه نقاط گرجستان، واحد پولی مورد استفاده در باتومی لاری گرجستان (GEL) است که بخصوص در نقاط روستایی و یا شهرهای نه چندان بزرگ به همراه داشتن آن بصورت اسکناس و سکه الزامی است. استفاده از کارت های اعتباری تنها در شهرهای بزرگ و اصلی گرجستان رایج است. برای تبدیل ارز باید به بانک ها و مراکز ویژه تبدیل ارز در شهرهای بزرگ مراجعه نمایید.

 

راههای دسترسی به باتومی

بررسی راه های دسترسی زمینی ، هوایی ، دریایی و ریلی به بندر باتومی گرجستان.

 

سفر به باتومی با هواپیما

فرودگاه بین المللی باتومی در ۲ کیلومتری شهر واقع شده است و این بهترین راه برای سفر به باتومی محسوب میشود.
در حال حاضر شرکت های هواپیمایی بلاویا (Belavia)، ترکیش ایرلاینز، پگاسوس ایرلاینز و هفت شرکت هواپیمایی از خطوط هواپیمایی گرجستان در این فرودگاه فعالیت دارند.

سفر به باتومی با هواپیما - فرودگاه بین المللی باتومی گرجستان

 

سفر به باتومی با قطار

ایستگاه قطار ماخینجائوری در ۵ کیلومتری شهر باتومی واقع شده است و دارای خطوط ویژه تاکسی و اتوبوس برای تردد مسافران به ایستگاه و داخل شهر می باشد.
نکته عجیب درباره ایستگاه قطار باتومی عدم استفاده از علائم راهنما به زبان انگلیسی است که برای برخی گردشگران در سفر به باتومی مشکلاتی ایجاد می کند.
امکان مسافرت با قطارهای اکسپرس شبانه و روزانه بین باتومی و تفلیس وجود دارد.  قطارهای موجود در این خط بسیار مدرن و پیشرفته و دارای محیطی راحت و تمیز و همچنین امکانات رفاهی شامل اینترنت رایگان و سرو قهوه به مسافران می باشد.

سفر به باتومی با قطار

قطار شبانه تفلیس یک روز در میان، ساعت ۷ صبح وارد ایستگاه قطار باتومی می شود و بطور مشابه با حرکت در ساعت ۱۰ شب ، صبح فردا وارد ایستگاه تفلیس می شود. مبلغ بلیط واگن های درجه یک ۴۰ لاری است که هر کابین ظرفیت دو نفر را دارد و قیمت بلیط واگن های درجه دو با ۴ سرنشین، ۲۳ لاری است.
اگر تنها سفر می کنید با خرید دو بلیط درجه یک می توانید سفری بسیار راحت و خاطره انگیز را در واگن خصوصی تجربه کنید. قطار اکسپرس روزانه، ساعت ۸:۴۵ از تفلیس حرکت نموده و ساعت ۱۴ در ایستگاه باتومی وارد می شود. امکانات غذاخوری در قطار وجود ندارد و توصیه می شود یک وعده غذایی سبک همراه داشته باشید.

 

سفر به باتومی با اتوبوس

روزانه تعداد زیادی اتوبوس و مینی بوس بین باتومی و شهرهای مهم مانند تفلیس و ترابوزان در کشور ترکیه در حال تردد و جابجایی مسافران هستند.
مدت زمان سفر زمینی بین باتومی و تفلیس در حدود ۶ ساعت و مبلغ کرایه ۲ لاری است. بهترین مکان برای سوارشدن به اتوبوس در تفلیس، ایستگاه دیدوبه است که در هر ساعت یک اتوبوس این ایستگاه را به مقصد باتومی ترک می کند.

سفر به باتومی با اتوبوس

نکته قابل توجه برای انجام سفر به باتومی از طریق جاده ، گذر از جاده های کوهستانی است که برای آن دسته از افراد که در سفر های زمینی دچار خستگی و کسالت می شوند توصیه نمی شود هر چند وضعیت جاده های اصلی در کشور گرجستان بسیار خوب است و مشکلی در زمینه امنیت و کیفیت جاده ها در این کشور وجود ندارد. همچنین روزانه چند اتوبوس مسافربری بزرگ بین باتومی و ترابوزان تردد می کنند که مبلغ کرایه این مسیر ۲۵ لاری گرجستان می باشد. برای انجام این سفر زمینی تمام مدارک قانونی و اوراق شناسایی خود را به همراه داشته باشید چرا که باید از مرز زمینی گرجستان و ترکیه عبور نمایید همچنین اطمینان حاصل کنید که سوار مینی بوس یا اتوبوسی شوید که آخرین مقصدش نقطه مرزی بین دو کشور نباشد.

 

سفر به باتومی با اتومبیل شخصی یا کرایه

سفر به باتومی بوسیله اتومبیل شخصی از طریق مرزهای زمینی ارمنستان، ترکیه و آذربایجان، با طی روال های تعیین شده و همراه داشتن مدارک شناسایی و اوراق قانونی برای گذر از مرزهای بین دو کشور امکان پذیر است. توصیه می شود گردشگران خارجی از مرزهای جنوبی آبخازیا به دلیل سابقه مناقشات سیاسی و نظامی، جهت تردد استفاده نکنند.

 

مراکز اطلاعات گردشگری در باتومی

با مراجعه به مراکز اطلاعات گردشگری می توانید اطلاعاتی از قبیل رزرو تورهای گردشگری برای بازدید از مکان های تفریحی باتومی، دستورالعمل های ایمنی و حمل و نقل عمومی و بروشور و نقشه های راهنمای شهر را بصورت رایگان دریافت نمایید.

مراکز اطلاعات گردشگری در باتومی

لیست مراکز اطلاعات گردشگری که در سفر به باتومی باید بدانید

مرکز اطلاعات گردشکری خیابان نینوشویلی شهر ساحلی باتومی
ساعات کار از ۹ صبح تا ۹ شب
تلفن های تماس : +۹۹۵ ۵۷۷ ۹۰۹۰ ۹۱ – +۹۹۵ ۴۲ ۲۲۹ ۴۴ ۱۲

مرکز اطلاعات گردشکری خیابان کوگیباشویلی بندر باتومی
ساعات کار از ۹ صبح تا ۹ شب
تلفن های تماس : +۹۹ ۵۵ ۷۷ ۹۰۹۰ ۹۳ – +۹۹ ۵۴ ۲۲۲ ۹۴۴ ۱۰

مرکز اطلاعات گردشکری سارپی کاستومز باتومی
ساعات کار از ۹ صبح تا ۹ شب
تلفن های تماس : + ۹۹۵۵۷۷۹۰۹۰۷۲

مرکز اطلاعات گردشکری فرودگاه باتومی
ساعات کار بر اساس برنامه های پروازی
تلفن های تماس : +۹۹۵۴۲۲۲۹۴۴۱۴

 

فهرستی کوتاه از مکان های دیدنی که در سفر به باتومی باید از آنها بازدید کنید

شهر باتومی دارای تعداد زیادی مکان های دیدنی، تفریحی و تاریخی است که لیست این مکان ها در این بخش ارائه می شود و در قسمت بعدی راهنمای سفر به باتومی شرح کامل بهترین مکان های دیدنی باتومی به همراه اطلاعات تکمیلی درباره این مکان ها ارائه خواهد شد.

 • قلعه تاریخی گونیوآپساروسی
 • موزه هنر معاصر آجارا
 • موزه آثار باستانی باتومی
 • موزه فناوری برادران نوبل
 • موزه دولتی خاریتون آخولدیانی
 • گالری هنر کامل تورمانیدزه
 • کلیسای بزرگ جامع ارتدوکس
 • کلیسای سنت نیکلاس
 • کلیسای جامع کاتولیک
 • کلیسای ارامنه
 • مسجد قدیمی باتومی
 • کنیسه یهودیان
 • برج الفبا
 • ساعت نجومی
 • دروازه کولونادس
 • ساختمان رستوران چهارطبقه پیاتزا
 • تله کابین باتومی
 • بلوار زیبای باتومی
 • مجموعه پارک ششم می با آکواریوم، باغ وحش و نمایش دلفین
 • ساحل باتومی

 

ویزا و مدارک قانونی برای سفر به باتومی گرجستان

شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا و کشورهای ایالات متحده، کانادا، سوئیس، ترکیه، امارات، استرالیا، کره جنوبی، اوکراین و کشورهای آسیای میانه برای ورود و اقامت در باتومی به مدت حداکثر یک سال، نیاز به اخذ ویزا ندارند و بقیه شهروندان کشورهای دیگر باید قبل از مسافرت به باتومی جهت اخذ ویزای گرجستان اقدام نمایند.

برچسب ها : ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید