راهنمای جامع سفر به کامبوج

معرفی واحد پول و وضعیت اقتصادی کامبوج، غذاهای محلی و اصیل کامبوج، بررسی آب و هوا، راه های سفر زمینی هوایی و دریایی، دریافت ویزا و…

 • تاریخ انتشار : ۱۸ مرداد ۱۳۹۷
 • تعداد نمایش : 48
 • دیدگاه ها : صفر

کاملترین راهنمای سفر به کامبوج ، کشور زیبای جنوب شرقی آسیا در مجاورت تایلند

سفر به کامبوج شاید برای شما کمی ناشناخته باشد ، اما باید بدانید این کشور زیبا در حال تبدیل شدن به یکی از مقاصد مهم و محبوب توریستی دنیاست. در این مقاله به بررسی کامل ابعاد سفر به کامبوج میپردازیم. از وضعیت آب و هوایی گرفته تا وضعیت اقتصاد و غذاهای اصیل و محلی کامبوج و…

کشور کامبوج یکی از کشورهای جنوب شرق آسیا است که  با مساحت ۱۸۲.۰۰۰ کیلومترمربع و بیش از پانزده میلیون جمعیت در همسایگی کشورهای ویتنام، لائوس و تایلند قرار دارد و همچنین در شمال خلیج تایلند واقع شده است.

سفر به کامبوج - سواحل زیبای کامبوج در جنوب آسیا

مذهب رسمی این کشور دین بودائی می باشد که بیش از ۹۵ درصد از جمعیت این کشور را شامل می شود. اقلیت های قابل ذکر در کشور کامبوج، شامل اقلیت های چینی، ویتنامی، چامی و همچنین جمعیت هایی از قبیله های بومی کامبوج که شامل ۳۰ قبیله می شوند. پایتخت و بزرگترین شهر کامبوج، پنوم پن می باشد که مرکز سیاسی، اقتصادی و فرهنگی کامبوج محسوب می شود. حکومت کامبوج از نوع پادشاهی مشروطه است که برخلاف پادشاهی مطلق دارای قانون اساسی بوده و دارای نهادهایی مانند مجلس و شورای سلطنتی می باشد.

نمایی زیبا از پایتخت کامبوج

کامبوج طی سالیان پیش از هزاره جدید، دچار نوعی بدشانسی تاریخی بوده و ناملایمات بسیاری بر این کشور وارد شده است. کامبوج از قرن نوزدهم میلادی مستعمره فرانسه بوده است. در اوایل قرن بیستم آتش جنگ های داخلی در این کشور برافروخته شد و سپس در دهه هفتاد میلادی در دوره های زمانی مختلف مورد حملات هوایی متعدد و بمباران ارتش ایالات متحده قرار گرفت.

جاذبه های گردشگری و مهمترین دیدنی های کامبوج

نابسامانی های سیاسی داخلی و خارجی این کشور تا سال ۱۹۹۳ تداوم داشت تا اینکه در این سال با مداخله نیروهای سازمان ملل، با برگزاری انتخابات آزاد دوباره آرامش به این کشور برگشت و پس از سالها، حکومتی مستقل در کامبوج مستقر شد. در هزاره جدید و طی سالهای اخیر اقدماتی مؤثر در زمینه بهبود صنعت گردشگری کامبوج صورت گرفته و با افزایش امکانات گردشگری از جمله هتل های لوکس و استاندارد، سیستم بانکی الکترونیک و همچنین تداوم و استقرار امنیت در کامبوج شمار بازدید گردشگران از این کشور با افزایش محسوس روبرو گردیده است. پارک جنگلی آنگکور، سواحل زیبا و مکان های تاریخی بسیاری که در این کشور وجود دارد مورد توجه بسیاری از گردشگران قرار دارد.

 

وضعیت اقتصادی کامبوج

اقتصاد نوپای کامبوج پس از سالهای متمادی جنگ داخلی و تشکیل حکومتی استقلال با بهره گیری از کمکهای جهانی بر پایه دو صنعت پارچه بافی و گردشگری قرار دارد. دولت کامبوج در حال توسعه زیرساخت های اساسی کشور از جمله جاده ها، امکانات ساحلی، اسکله های تجاری و گردشگری و ساختمان های دولتی ارائه دهنده خدمات عمومی و همچنین هتل ها می باشد. صنعت گردشگری کامبوج در سالهای اخیر رشدی سریع را تجربه کرده و سالیانه میلیونها گردشگر از سراسر جهان به این کشور سفر می کنند.

 

واحد پول کامبوج

واحد پول کامبوج ریل است که با حروف اختصاری (KHR : Cambodian Riel) نشان داده می شود. در حال حاضر ارزش رسمی ریل کامبوج در مقابل دلار ایالات متحده به میزان ۳۸۰۰ تا ۴۲۰۰ ریل در مقابل یک دلار می باشد که البته به ندرت توسط فروشندگان و در مبادلات مختلف مورد قبول واقع می شود و در سفر به کامبوج لازم است به حد کافی واحد پول ریل را به همراه خود داشته باشید.
بطور کلی با توجه به اختلاف زیاد ارزش ریل و دلار استفاده از دلار در سفر به کامبوج با مشکلاتی مواجه است بخصوص اسکناس های ۵۰ و ۱۰۰ دلاری توسط بسیاری از فروشندگان پذیرفته نمی شود.

وضعیت اقتصادی کامبوج - واحد پول ملی کامبوج

بهترین راه برای گردشگرانی که به کامبوج سفر می کنند تبدیل دلار به ریل کامبوج در بانک ها و مراکز رسمی تبدیل ارز می باشد که با نرخ رسمی و متوسط ۴۰۰۰ ریل در ازای هر دلار این کار را انجام می دهند.
کارت های اعتباری بین المللی مانند ویزاکارت و مسترکارت در باجه های خودپرداز قابل استفاده است و توجه داشته باشید که بسیاری از رستوران ها و هتل ها از پذیرفتن کارت اعتباری امتناع می کنند و فقط پول نقد را از شما می پذیرند. همچنین توصیه ما به شما این است که در پایان سفر به کامبوج و قبل از خروج تمام مبالغ ریل موجود را به دلار تبدیل کنید مگر مقداری اندک که تواند بعنوان یادگاری از مسافرت محسوب شود!

 

شرایط آب و هوایی کامبوج

آب و هوای کامبوج مانند سایر کشورهای منطقه جنوب شرق آسیا بسیار گرم و مرطوب است و دارای خصوصیات آب و هوای موسمی می باشد. دمای هوای متوسط در نقاط مختلف کامبوج در بازه ۲۱ تا ۳۵ درجه سانتیگراد قرار می گیرد که به شدت تحت تأثیر جریان های آب و هوایی از خلیج تایلند و اقیانوس هند قرار دارد.

شرایط آب و هوایی کامبوج

بطورکلی آب و هوای کامبوج دو فصل دارد. فصل بارندگی که از ماه می تا اکتبر می باشد و فصل خشک که از نوامبر تا آوریل طول می کشد. در ماههای نوامبر تا آوریل، شاهد آب و هوای بهتری هستیم و در فاصله ماههای سپتامبر تا اکتبر بیشترین میزان بارندگی اتفاق می افتد که برای سفر به کامبوج چندان مناسب نیست.

 

طبیعت و حیات وحش کامبوج

کامبوج دارای طیفی وسیع از گونه های طبیعی و جانوری است بطوریکه بیش از ۲۱۲ گونه پستانداران، ۵۳۶ گونه از پرندگان، ۲۴۰ گونه خزنده، ۸۵۰ نوع از انواع آبزیان و ۴۳۵ نوع ماهی دریایی در این کشور شناخته شده است.

طبیعت و حیات وحش کامبوج

یکی از بزرگترین زیستگاه های کامبوج، منطقه طبیعی حفاظت شده تونله ساپ که در دریاچه ای به همین نام را در خود جای داده است از سال ۱۹۹۷ در لیست مناطق طبیعی حفاظت شده یونسکو قرار گرفته است.

طبیعت کشور کامبوج در جنوب آسیا

دیگر مناطق قابل ذکر که بخش اعظم حیات وحش و اکوسیستم طبیعی کامبوج را در خود جای داده اند، جنگل مونتایکاری و منطقه راتاناکایری، کوهستان کارداموم، پارک ملی بوکور، پارک ملی بتوم ساکور و پناهگاه های حیات وحش فنوم ساموک و فنوم آئورال با جاذبه های دیدنی متعدد و مناظر زیبای حیات وحش می باشد.

 

ورود به کامبوج

تمامی گردشگران و بازدیدکنندگان خارجی به جز اتباع کشورهای اندونزی، مالزی، سنگاپور، فیلیپین، لائوس، تایلند و ویتنام برای سفر به کامبوج باید ویزا تهیه نمایند. برای ورود به کامبوج دو نوع ویزا ارائه می شود که عبارتند از ویزای گردشگری و ویزای معمولی یا تجاری.

مهمترین جاذبه های گردشگری و دیدنی های کامبوج - آنگکور وات کامبوج

مهمترین جاذبه های گردشگری و دیدنی های کامبوج – آنگکور وات کامبوج

ویزای گردشگری کامبوج برای اقامت و سفر به کامبوج به مدت یک ماه و طی یک دوره سه ماهه از تاریخ صدور ویزا دارای اعتبار می باشد و تنها یک بار قابل تمدید است و حدود ۳۰ دلار ایالات متحده هزینه دارد. ویزای معمولی یا تجاری که گزینه بهتری محسوب می شود اجازه اقامت به مدت دو ماه و بیشتر را فراهم می نماید و هزینه تهیه این نوع بین ۳۵ تا ۴۰ دلار ایالات متحده می باشد.

 

تمدید ویزای معمولی به مدت هر شش ماه ۱۵۵ دلار هزینه دارد. تفاوت عمده بین ویزای معمولی و ویزای گردشگری این است که ویزای گردشگری تنها یک بار و به مدت حداکثر دو ماه قابل تمدید است در حالیکه ویزای معمولی برای دوره های یکساله و بیشتر قابل تمدید می باشد. در کنار این موارد، ویزای الکترونیکی نیز وجود دارد که از طریق وب سایت وزارت امور خارجه کامبوج به آدرس www.evisa.gov.kh صادر می شود و در قالب یک فایل pdf در ازای پرداخت ۴۰ دلار به ایمیل شما ارسال می گردد.
برای این منظور باید پس از تکمیل فرمهای موجود در این وب سایت فایل عکس پاسپورت خود را ارسال نموده و طی سه روز کاری فایل موردنظر برای شما ارسال می شود. باید حداقل دو نسخه از فایل pdf را پرینت گرفته و همراه با پاسپورت خود برای ورود به کامبوج و همچنین خروج از این کشور به همراه داشته باشید.

 

راههای دسترسی و سفر به کامبوج

بررسی راه های مختلف سفر به کامبوج زیبا توسط راه های هوایی و زمینی و دریایی.

 

سفر به کامبوج توسط مسیرهای هوایی و هواپیما

دو فرودگاه بین المللی در شهرهای پنوم پن (Phnom Penh) و سیم ریپ (Siem Reap) واقع هستند که پروازهای خارجی از طریق این دو فرودگاه انجام می شود.
پروازهای مستقیم و روتین فرودگاه پنوم پن شامل پروازهایی از کشورهای چین، هنگ کنگ، لائوس، مالزی، سنگاپور، کره جنوبی، تایوان، تایلند و ویتنام می باشد و پروازهای خارجی و مستقیم فرودگاه سیم ریپ از کشورهای چین، لائوس، مالزی، سنگاپور، کره جنوبی، تایلند، قطر و ویتنام انجام می گیرد.

سفر به کامبوج توسط مسیرهای هوایی و هواپیما

 

سفر به کامبوج از طریق مسیرهای جاده ای و زمینی

دولت کامبوج از سال ۲۰۰۸ اقدام به ساخت و توسعه شبکه راههای این کشور کرده است و در حال حاضر وضعیت جاده های مختلف اصلی در کشور کامبوج در سطحی مطلوب قرار دارد و تمامی شهرهای مهم و نقاط مورد توجه صنعت گردشگری در کامبوج به یکدیگر متصل می باشند.

سفر به کامبوج از طریق مسیرهای جاده ای و زمینی

برای ورود به کامبوج از طریق مرزهای زمینی نیز جاده های با استاندارد های مطلوب وجود دارد. کامبوج و تایلند دارای شش نقطه مرزی هستند که تردد در این جاده ها  ورود و خروج از دروازه های مرزی دو کشور بین ساعات ۷ صبح تا ۸ شب انجام می شود که برای تردد در این مسیرها ارائه ویزا الزامی است.
همچنین دو نقطه مرزی بین کامبوج و ویتنام و یک نقطه مرزی بین کامبوج و لائوس در دسترس مسافرانی قرار دارد که قصد دارند از طریق زمینی به کامبوج وارد شوند.

 

سفر به کامبوج از طریق مسیرهای دریایی

یک مسیر دریایی مسافربری بین کامبوج و لائوس وجود دارد که کشتی های مسافربری تندرو این مسیر دریایی را در ۹۰ دقیقه طی کرده و مسافران را بین میکونگ واستانگ ترنگ جابجا می کنند.

سفر به کامبوج از طریق مسیرهای دریایی

در نقاط مرزی این مسیر دریایی، گاردهای مرزی همیشه و به بهانه های مختلف از مسافران مبالغی تحت عنوان جریمه اخذ می کنند و چانه زدن با آنها همواره بی فایده است. مسیر دریایی مسافربری بین کامبوج و تایلند وجود ندارد و مسیر دریایی ویتنام از طریق بندر هوشی مینه و توسط قایق های تندرو انجام می شود. بطور کلی مسافرت دریایی آخرین گزینه پیشنهادی برای سفر  به کامبوج می باشد و اغلب مناسب افراد محلی یا اتباع کشورهای همسایه تلقی می شود.

 

نکات امنیتی سفر به کامبوج

وضعیت امنیت برای گردشگران در کشور کامبوج مطلوب می باشد و تنها موردی که باید مورد توجه گردشگران قرار داشته باشد، خودداری از رفت و آمد در ساعات پایانی شبانه روز است.
هنگام حضور در محیط های پرجمعیت و مسیرهای پررفت و آمد وسایل شخصی مانند تلفن همراه، کیف پول و اسناد و مدارک قانونی خود را محلی مناسب قرار دهید به نحوی که از دسترس افراد بزهکار دور باشد. مواردی از سرقت گوشی همراه و کیف توسط دزدان موتورسوار گزارش می شود که در نقاطی از شهرهای شلوغ اجتناب ناپذیر تلقی می گردد و نیازمند دقت و حفظ رعایت نکات امنیتی توسط شخص گردشگر می باشد.

نکات امنیتی سفر به کامبوج - سرقت در مسافرت

در صورت استفاده از موتورسیکلت یا دوچرخه کرایه ای حتماً از قفل و کلید شخصی خود استفاده کنید چراکه در کمال تأسف، مواردی از کلاهبرداری و سرقت دوچرخه و موتورهای کرایه ای توسط عوامل شرکت های کرایه وسیله نقلیه مشاهده شده است.
تا حد امکان از مجادلات لفظی در معابر عمومی و یا اماکن عمومی و مغازه ها اجتناب کنید و سعی کنید موقعیت را با حفظ آرامش ترک نمایید. مواردی از پیشنهاد تمدید ویزای اقامت و تهیه بلیط ورود به اماکن تفریحی با هزینه های بسیار کمتر از حد متعارف دیده می شود که همگی دروغین و کلاهبرداری بوده و در صورت مواجه با این افراد تنها لبخند بزنید و آنها را نادیده بگیرید.

 

انواع غذاهای اصیل و تهیه وعده های غذایی در سفر به کامبوج

هزینه تهیه غذا های مختلف در کامبوج بسیار ارزان و بصرفه بوده و رقمی بین ۴ تا ۱۰ دلار می باشد که هزینه ای بسیار مطلوب در هنگام سفر تلقی می شود. رایج ترین غذا در کشور کامبوج برنج و نودل می باشد و برخلاف لائوس و تایلند از چاشنی های تند خبری نیست و فلفل سیاه به بقیه چاشنی های تند ترجیح داده می شود هرچند تأثیراتی از سبک آشپزی تایلندی و ویتنامی در انواع غذاهای کشور کامبوج مشاهده می شود.
چاشنی موردعلاقه اکثر کامبوجی ها نمک و دیگر چاشنی های شور هستند. تعدادی از محبوب ترین غذاهای کامبوجی به ترتیب زیر می باشد.

انواع غذاهای اصیل و تهیه وعده های غذایی در سفر به کامبوج

 

پراهوک (Prahok)
که نوعی غذای محلی بصورت پاستا است که در آن از گوشت ماهی استفاده می شود.

 

آموک (Amok)
شناخته شده ترین غذا در سراسر کامبوج محسوب می شود. آموک نوعی خوراک با گوشت جوجه یا ماهی است که با سبزیجات معطر و البته شیر نارگیل پخته می شود.

 

کایتی (K’tieu)
نوعی سوپ نودل است که برای صبحانه سرو می شود. محتویات آن سبزیجات و گوشت قرمز یا گوشت ماهی بهمراه چاشنی دلخواه، سس ماهی و یا شکر می باشد.

 

سوپ ماچو (Somlah Machou Khmae)
یک نوع سوپ با مزه ای ملس که از ماهی، گوجه فرنگی و آناناس تهیه می شود. این سوپ اغلب در نقاط مختلف بصورت داغ و تازه تهیه و عرضه می شود.

غذاهای اصیل و محلی کامبوجی

 

چاروک (Bai Sarch Ch’rouk)
یکی دیگر از صبحانه های کامبوجی است که از گوشت، برنج و سبزیجات تهیه می شود.

 

لوک لاک (Lok lak)
گوشت قرمز کباب شده که با سس و سبزیجات و پیاز و فلفل سرو می شود و احتمالا یادگار دوران استعمار فرانسه در کامبوج است.

 

مرکز اطلاعات گردشگری که در سفر به کامبوج به آن نیاز دارید

با مراجعه به مرکز اطلاعات گردشگری می توانید اطلاعاتی از قبیل رزرو تورهای گردشگری برای بازدید از مکان های تفریحی ، دستورالعمل های ایمنی و حمل و نقل عمومی و بروشور و نقشه های راهنمای شهر را بصورت رایگان دریافت نمایید.

 

Cambodia Tourism Information Center
Slor Cram Village, Siem Reap District, Siem Reap Province, Cambodia, Cambodia
Website:  www.cambodia-tourism.org
Phone Numbers:  + ۸۵۵ ۱۲ ۹۹۱ ۷۰۳

 

Tourist Information Center
National Route 6 (Airport Road), Krong Siem Reap, Cambodia
Website:  www.cambodia-tourism.org
Phone Numbers:  + ۸۵۵ ۱۲ ۹۹۱ ۷۰۳

 

لیست مکان های دیدنی که در سفر به کامبوج باید از آنها دیدن کنید

کشور کامبوج دارای مکان های دیدنی، تفریحی و تاریخی بسیاری است که لیست این مکان ها در این بخش ارائه می شود و در قسمت بعدی راهنمای سفر به کامبوج، شرح کامل بهترین مکان های دیدنی کامبوج به همراه اطلاعات تکمیلی درباره این مکان ها ارائه خواهد شد.

لیست مکان های دیدنی که در سفر به کامبوج باید از آنها دیدن کنید

 

 • پنوم پن پایتخت کامبوج
 • پارک طبیعی و آبشارهای بانلونگ
 • دریاچه زیبای تونله ساپ
 • موزه ملی
 • کاخ سلطنتی
 • مقبره تاریخی بانتئای سرای
 • باتم بنگ دومین شهر بزرگ کامبوج
 • پارک ملی بوکور
 • شهر مرزی و زیبای کوکونگ
 • مقبره های تاریخی کمپونگ تئوم
 • رودخانه زیبای کراتی
 • شهر ساحلی سیهانوک ویله
 • پارک ملی آنگ کور
 • منطقه ساحلی کپ
 • جزیره بامبو
 • منطقه تاریخی پریا ویهر
برچسب ها : ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید