مرواریدهای پنهان اروپا : شهر کلمار فرانسه ، ونیز کوچک

معرفی شهر زیبا و فانتزی کلمار در شمال فرانسه که به ونیز کوچک معروف است.

  • تاریخ انتشار : ۲۲ مرداد ۱۳۹۷
  • تعداد نمایش : 45
  • دیدگاه ها : صفر

سری مطالب مرواریدهای پنهان اروپا به معرفی تعدادی از زیباترین شهرهای کوچک در نقاط مختلف قاره اروپا اختصاص دارد که با وجود برخورداری از جذابیت های متنوع طبیعی، تاریخی، تفریحی و گردشگری از کانون توجه گردشگران دور مانده اند و سفر به این شهرها با توجه به فضای آرام و دلپذیر و همچنین دورماندن از هیاهو و ازدحام گردشگران پرتعداد تجربه ای شیرین و بیادماندنی محسوب شود. این مطلب به ونیز کوچک اروپا ، یعنی شهر زیبا و فانتزی کلمار می پردازیم.

راهنمای سفر به کلمار در کشور فرانسه ، شهر توریستی زیبا و خلوت در اروپا

راهنمای سفر به کلمار شهر زیبای فرانسه

 

معرفی شهر و تاریخچه مختصر کلمار

کلمار (Colmar) یکی از شهرهای ایالت آلزاس در شمال شرقی فرانسه است که یکی از زیباترین مناطق مسکونی در سراسر جهان محسوب می شود. شهر کلمار ۶۴ کیلومتر مربع وسعت دارد و در شرق کوهستان ووژ (Vosges) واقع شده و توسط یک کانال به رودخانه راین متصل است. جمعیت کلمار در سال ۲۰۱۳ در حدود ۶۸ هزار نفر شمارش شده است که بخش عمده آن اصلیت آلمانی و بقیه فرانسوی هستند.

معرفی شهر و تاریخچه مختصر کلمار

شهر کلمار در دوره تاریخی معاصر، چندین بار ملیت آلمانی و فرانسوی یافته است تا اینکه در نهایت پس از پایان جنگ جهانی دوم برای آخرین بار به خاک فرانسه پیوست و تا به امروز بخشی از این کشور باقی مانده است. امروزه بخش زیادی از جمعیت این شهر به زبان آلمانی صحبت می کنند و به همین دلیل گردشگران بسیاری از کشورهای آلمان و سوئیس به این شهر سفر می کنند.

کانال های آب و معماری فانتزی شهر کلمار فرانسه

کلمار بخاطر میدان های متعدد و مملو از گلهای زیبا و رنگارنگ، خیابان ها و کوچه هایی که به زیبایی سنگفرش شده اند و فواره های آب و معماری کلاسیک و دوست داشتنی که در ساختمان های مسکونی، کلیساها، موزه ها و دیگر مکان های عمومی آن بکار رفته است دارای شهرت فراوانی است. شهر کلمار همچنین بدلیل کانال های آب که با طراحی زیبا و منحصر بفرد در سراسر شهر گسترده شده اند به ونیز کوچک مشهور شده است.  یکی دیگر از دلایل شهرت کلمار این است که فردریک بارتولدی، هنرمند مجسمه ساز که مجسمه مشهور آزادی را ساخته است اهل این شهر بوده است.

زیباترین شهرهای فرانسه - کلمار

سنگ بنای اولیه شهر کلمار در قرن نهم میلادی ساخته شده است. در طی دوران مختلف قدرت های مختلف از جمله امپراطوری رومن، نیروهای سوئدی و ارتش آلمان نازی حاکمیت شهر را در اختیار داشته اند. کلمار برای نخستین بار در سال ۱۶۳۷ توسط لوئی چهاردهم تصرف شد و به خاک فرانسه بازگشت اما دوباره و در سال ۱۶۷۹ توسط امپراطوری رایش آلمان اشغال شد. پس از جنگ جهانی اول در سال ۱۹۱۹ به فرانسه پس داده شد و بار دیگر در سال ۱۹۴۰ توسط ارتش آلمان نازی اشغال شد.

عکسهای قدیمی از فرانسه در جنگ جهانی دوم

امروزه همچنان دیدن عکسهای شهر کلمار در حالیکه پرچم حکومت نازی در تمام خیابان های شهر برافراشته شده است باعث حیرت می شود. در نهایت پس از نبرد مشهور کلمار در سال ۱۹۴۵ به خاک فرانسه بازگردانده شد و اکنون بعنوان یکی مروارید های پنهان قاره اروپا در خاک فرانسه می درخشد.

 

آب و هوای کلمار

کلمار به دلیل آب و هوای بسیار خوب و آفتابی دارای شهرت است و یکی از خشک ترین شهرهای کشور فرانسه از لحاظ میزان رطوبت هوا محسوب می شود و برخلاف تصور، میزان بارندگی این شهر به دلیل قرارگرفتن در مجاورت کوهستا ووژ، کم می باشد.

میانگین دمای هوا در ماه های مختلف سال در کلمار و درصد شانس بارش باران

میانگین دمای هوا در ماه های مختلف سال در کلمار و درصد شانس بارش باران

حداکثر دمای هوا در ماه جولای و پایین ترین سطح دما در ماه ژانویه مشاهده می شود. به همین ترتیب، کمترین و بیشترین میزان بارندگی در ماه آگوست و دسامبر می باشد. بر اساس آمار، بیشترین میزان بازدید گردشگران از شهر کلمار در ماه دسامبر و همچنین ماههای ژوئن، جولای و آگوست می باشد.

 

وضعیت اقتصادی کلمار

پایه های اقتصادی شهر کلمار بر مبنای صنعت گردشگری قرار دارد و در کنار آن، صنایع مختلف از جمله شرکت صنایع سنگین لایبهر (Liebherr) ، کمپانی ساخت قطعات ماشینی تیمکن (Timken)، شرکت تولیدی وسایل اداری لیتز (Leitz) و شرکت داروسازی کاپسوگل فرنس در این شهر فعالیت دارند و دارای شعبه های تولیدی و اداری هستند. بر مبنای صنایعی که به آنها اشاره شد اقتصاد کلمار در سطحی بسیار خوب ارزیابی می شود.

 

دیدنی های کلمار فرانسه

شهر کلمار دارای پیشینه تاریخی بسیار پر فراز و نشیبی بوده است و در طی دوران مختلف، حکومت ها و امپراطوری های مختلف حاکمیت این شهر را در اختیار داشته اند. به همین دلیل در نقاط مختلف این شهر یادگارهایی از هر یک از دوره های تاریخی این شهر مشاهده می شود. این شهر سه دوره طولانی جنگ را سپری کرده است که شامل سالهای ۱۸۷۰ تا ۱۸۷۱، ۱۹۱۴ تا ۱۹۱۸ و ۱۹۳۹ تا ۱۹۴۵ بوده است.

دیدنی های کلمار فرانسه

نکته جالب این است که اغلب مکان های تاریخی و دیدنی شهر از تمامی این دوره های جنگ و درگیری جان سالم به در برده اند و اکنون از جاذبه های بسیار دیدنی و محبوب گردشگرانی محسوب می شوند که به آن می کنند. بدون شک در این میان، جذاب ترین بخش شهر ، بافت قدیمی و تاریخی آن است که توسط شبکه ای گسترده از کانال های آب به قسمت هایی کوچک تقسیم شده است و به ونیز کوچک (la Petite Venise) مشهور است.

بافت تاریخی و کلیسا های قدیمی شهر زیبای کلمار در فرانسه

تمام مکان های دیدنی کلمار در بخش قدیمی شهر در فاصله ای نزدیک از یکدیگر قرار دارند و بسیاری از گردشگران با توجه به محیط زیبای این شهر، مسافت بین این مکان ها را پیاده طی می کنند. در صورت عدم تمایل به پیاده روی می توانید از اتوبوس های داخل شهری استفاده کنید که هزینه ای کمتر از دو یورو خواهد داشت.

میدان تاریخی و آبنمای اصلی شهر کلمار

مکان های دیدنی و ساختمان های تاریخی شهر کلمار، نمایش دهنده هشت قرن از تاریخ معماری اروپا از سبک های معماری آلمانی و ایتالیایی و همچنین تطبیق و تلفیق این سبک های با معماری و سنت های محلی این منطقه از کشور فرانسه می باشد. تعدادی از مهم ترین این مکان ها و ساختمان ها عبارتند از :

  • خانه آدولف (با سبک معماری گوتیک آلمان ساخته شده در قرن چهاردهم میلادی)
  • ساختمان Ancienne Douane  در سال ۱۴۸۰ با سبک گوتیک
  • ساختمان های Ancien Corps de garde (1575)، Maison des Têtes (1609)، Maison des Chevaliers de Saint-Jean (1608) با سبک معماری رنسانس آلمان
  • ساختمان های Poêle des laboureurs ، Gare SNCF و Cour d’appel  با سبک معماری باروک آلمان
  • ساختمان های Ancien Hôpital (1744)، Tribunal de grande (1771)، Hôtel de ville (1790) و ساختمان زندان قدیمی کلمار (۱۷۷۱) با سبک معماری کلاسیک فرانسوی
  • ساختمان های Cour d’Assises (1840) و Théâtre municipal (1849) با سبک معماری نئو کلاسیک فرانسوی

                    

کلیسای سنت مارتین کلمار (Église Saint-Martin)

کلیسای سنت مارتین ، بزرگترین کلیسای شهر کلمار محسوب می شود که در فاصله سالهای ۱۲۳۴ تا ۱۳۶۵ ساخته شده و بنای آن توسعه یافته است. با معماری مثال زدنی سبک گوتیک و پنجره های دارای شیشه های رنگی یکی از زیباترین و کامل ترین نمونه های معماری گوتیک و باروک در عصر حاضر بشمار می رود.

کلیسای سنت مارتین کلمار (Église Saint-Martin)

 

کلیسای دومینیکن کلمار (Église des Dominicains)

این کلیسا که در بین سالهای ۱۲۸۹ تا ۱۳۶۴ ساخته شده است اثر معروف و شاهکار نقاش مشهور آلمانی، مارتین شونگاوئر را در خود جای داده است. این اثر نقاشی که باکره در باغ گلهای رز نام دارد در مقابل محراب اصلی این کلیسا کشیده شده و در تلفیق با اجزای معماری باروک و شیشه های رنگی بکاررفته شده در ساختمان کلیسا، مناظری دیدنی را در داخل ساختمان پدید آورده است.

نمای بیرونی کلیسای دومینیکن (Église des Dominicains)

نمای بیرونی کلیسای دومینیکن (Église des Dominicains)

نقاشی باکره در باغ گلهای رز داخل کلیسای دومینیکن کلمار

نقاشی باکره در باغ گلهای رز داخل کلیسای دومینیکن کلمار

 

کلیسای سنت متیو کلمار (Église des matthieu)

کلیسای سنت متیو در قرن سیزدهم میلادی ساخته شده و سبک معماری بکار رفته در ساختمان کلیسا تلفیقی از سبک های رنسانس و گوتیک با بهره گیری از شیشه های رنگی و سقف هایی چوبی است که به زیبایی نقاشی شده است.

کلیسای سنت متیو کلمار (Église des matthieu)

از دیگر کلیساهای تاریخی کلمار که هر یک بعنوان یکی از آثار تاریخی و مکان های دیدنی این شهر محسوب می شوند می توان به Couvent des Antonins ، Église Sainte-Catherine و Chapelle Saint-Pierre اشاره نمود که آثار تاریخی و دیدنی از دوره های تاریخی مختلف در قاره اروپا را در خود جای داده اند.

 

آب نماهای مشهور شهر کلمار فرانسه

شهر کلمار دارای سه آب نمای مشهور می باشد که عبارتند از  آمیرال بروت (de l’Amiral Bruat)، روسلمن (Roeselmann) و شوندی (Schwendi) که هر سه این آب نما ها از مکان های محبوب کلمار نزد گردشگران محسوب می شوند.

آب نماهای مشهور شهر کلمار فرانسه

 

مهمترین موزه های شهر کلمار

کلمار دارای پنج موزه مهم و بزرگ است که در ادامه به معرفی آنها میپردازیم.

 

موزه آنترلیندن (Unterlinden Museum)

موزه آنترلیندن ، مهم ترین موزه در کل ایالت آلزاس محسوب می شود و بسیاری از آثار تاریخی و هنری ارزشمند از دوران مختلف تاریخی شامل قرون وسطی، عصر رنسانس، دوران باروک تا عصر حاضر و هنر مدرن را در خود جای داده و در معرض نمایش عموم قرار می دهد.

موزه آنترلیندن (Unterlinden Museum)

 

موزه بارتولدی (Bartholdi)

موزه بارتولدی که در واقع خانه محل تولید فردریک بارتولدی هنرمند مشهور فرانسوی است و بسیاری از آثار هنری متعلق به وی را به نمایش می گذارد.

موزه بارتولدی (Bartholdi)

 

موزه تاریخ طبیعی و مردم شناسی (d’histoire naturelle et d’ethnographie)

موزه تاریخ طبیعی و مردم شناسی که در سال ۱۸۵۹ ساخته شده است و مجموعه ای بزرگ از حیوانات و جانوران تاکسیدرمی شده ار مناطق مختلف اروپا و آفریقا بخصوص مناطقی از آفریقا که ارتش های فرانسه و آلمان در طول جنگ جهانی در آن مناطق حضور داشته اند در این موزه نگهداری می شود. تعدادی از آثار باستانی متعلق به مصریان باستان نیز در این موزه نگهداری می شود.

موزه تاریخ طبیعی و مردم شناسی (d'histoire naturelle et d'ethnographie)

 

موزه دو ژوت (Musée du jouet)

موزه دو ژوت یا موزه اسباب بازی کلمار، یکی از محبوب ترین موزه های کلمار است و در سال ۱۹۹۳ تأسیس شده است.

 موزه دو ژوت (Musée du jouet)

 

موزه صنعت و تکنولوژی (Musée des usines municipales)

موزه صنعت و تکنولوژی ، این موزه در مکان یک کارخانه قدیمی برپا شده است و به تاریخ فناوری و صنعت در منطقه آلزاس و بطور کلی صنعت جهان اختصاص دارد.

موزه صنعت و تکنولوژی (Musée des usines municipales)

 

دسترسی به کلمار

کلمار بین باسل و استراسبورگ قرار گرفته است که یک خط مستقیم قطار مسافربری بین این دو شهر وجود دارد.
اگر سوار بر این قطار از استراسبورگ به باسل در حرکت هستید حتماً در سمت راست قطار بنشینید تا از مناظر زیبا و کم نظیر کوهستانی که در بین مسیر قرار دارند لذت ببرید. شهر کلمار بسیار به مرز آلمان نزدیک است.

دسترسی به کلمار و نقشه شهر

اگر از مرز آلمان به فرانسه وارد می شوید، یک خط اتوبوس که ایستگاه آن در مقابل ایستگاه قطار فرایبورگ قرار دارد شما را به کلمار می رساند. نزدیک ترین فرودگاه ها به کلمار، فرودگاه باسل و همچنین فرودگاه استراسبورگ و فرودگاه زوریخ هستند.

 

راهنمای خرید و گشت و گذار در کلمار

گردشگرانی که به کلمار سفر می کنند شور و علاقه ای وصف ناشدنی برای پیاده روی در خیابان های زیبای این شهر دارند. در کنار گشت و گذار در شهر، نشستن در رستوران هایی با محیطی دلپذیر و خرید یادگاری از فروشگاه ها و تور قایق سواری در کانال های زیبای شهر یکی از محبوب ترین برنامه های گردشگران محسوب می شود.

راهنمای خرید و گشت و گذار در کلمار - فروشگاه های کلمار

لباس و پوشاک یکی از بهترین گزینه های خرید در کلمار هستند. با توجه به استقرار چندین کمپانی تولید پوشاک در منطقه، قیمت خرید در کلمار از تمام مناطق همسایه حتی در کشورهای آلمان و سوئیس نیز ارزان تر است. همچنین صنایع دستی کلمار یکی از بهترین گزینه ها برای خرید سوغاتی محسوب می شود. ظروف سفالی در رنگ های مختلف که با نقاشی هایی زیبا تزئین شده است و تأثیراتی از فرهنگ آلمان در آن قابل مشاهده است.

کانالهای آب زیبای کلمار

کلمار همچنین بخاطر شیرینی و کیک های خوشمزه اش دارای شهرت خوبی است. شیرینی کوگلهوف (Kugelhopf) که نوعی کیک حلقه ای است که با کشمش و پودر شکر تزیین می شود و طرفداران بسیاری دارد. بطور کلی مغازه های شیرینی فروشی از شلوغ ترین مکان های کلمار هستند و انواع نان ها و شیرینی ها با تنوع زیاد ظاهر و طعم های مختلف ارائه می شوند. خوراک Tarte flambée که نوعی پیتزا محسوب می شود بهمراه ماکارونی هم در بسیاری از رستوران ها سرو می شود و در اینجا بسیار پرطرفدار است.

خوراک سنتی Tarte flambée

خوراک سنتی Tarte flambée

شیرینی کوگلهوف (Kugelhopf)

شیرینی کوگلهوف (Kugelhopf)

 

عکسهای جذاب و زیبا از کلمار

عکسهای جذاب و زیبا از کلمارساختمانهای زیبا و رنگارنگ کلمار فرانسهشهر فانتزی و زیبای کلمار شمال فرانسهدیدنی های فرانسهزیباترین شهرهای فرانسه - شهر کوچک کلمارکانال آب و گلهای رنگارنگ در ونیز کوچک فرانسهتاریخچه بارتولدی در کلمار فرانسه ونیز کوچک اروپا

برچسب ها : ، ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید