راهنمای سفر به شهر زیبای کوتائیسی ، نگین سبز گرجستان

معرفی شهر کوتائیسی به همراه تاریخچه مختصر، تهیه غذا و بهترین رستورانها، شرایط آب و هوایی، مهمترین جاذبه های توریستی و…

 • تاریخ انتشار : ۱۸ مرداد ۱۳۹۷
 • تعداد نمایش : 40
 • دیدگاه ها : صفر

کاملترین راهنمای سفر به کوتائیسی در کشور گرجستان

معرفی کوتائیسی ، بررسی وضعیت آب و هوا، تهیه غذا ، راههای دسترسی و مراکز اطلاعات گردشگری و لیست مهمترین جاذبه های دیدنی شهر

کوتائیسی ، سومین شهر بزرگ گرجستان و از مهم ترین مراکز اقتصادی این کشور است که در غرب تفلیس، پایتخت گرجستان واقع شده است. شهر کوتائیسی در ارتفاع ۱۲۵ تا ۳۰۰ متری از سطح دریا در دو سوی سواحل رودخانه ریونی ساخته شده و گسترش یافته است. این شهر از سمت شرق و شمال شرقی توسط کوهپایه های ایمرتی محدود شده و از سمت شمال به سرزمین بلند سامگورالی رسیده و از سمت غرب و جنوب با منطقه وسیع کولخیس در همسایگی قرار دارد. این شهر زیبا در محاصره جنگل هایی انبوه و اصطلاحاً برگ ریز واقع شده و بخش های زیادی از دامنه های بیرونی آن با زمین های کشاورزی پوشیده شده است.

کوتائیسی ، نگین سبز گرجستان

فضای داخل شهر کوتائیسی هم دست کمی از محیط اطراف آن ندارد و مملو از فضای سبز و باغ ها و پارک های زیبا و سرسبز است در حالیکه در دو سوی خیابان ها درختان بلند و زیبا کشیده شده اند. در فصل زمستان با آب شدن برفهای کوهستان، رودخانه ریونی به بالاترین ظرفیت خود رسیده و صدای خروش متلاطم آن در نقاط مختلف شهر به گوش می رسد. در روند رو به رشد صنعت گردشگری گرجستان، کوتائیسی یکی از نقاطی محسوب می شود که دارای پتانسیل کافی برای تبدیل شدن به یک مقصد گردشگری پرطرفدار می باشد.

walkthestreetsofkutaisi4

مختصری از پیشینه و تاریخچه شهر کوتائیسی

این شهر ، پایتخت پادشاهی باستانی کولخیس بوده است. شواهد باستانی نشان می دهد که کوتائیسی در قرن پنجم و ششم قبل از میلاد مسیح بعنوان پایتخت قلمرو کولخیس انتخاب شده است.
بسیاری از تاریخ دانان معتقدند که مقصد نهایی افسانه آرگونات ها همین شهر کوتائیسی بوده است. این شهر در طی دوران تاریخی مختلف بعنوان پایتخت پادشاهی متحد گرجستان، پادشاهی امرتیان و همچنین بخشی از قلمرو پادشاهی عثمانی ها بوده است.

مختصری از پیشینه و تاریخچه شهر کوتائیسی

در قرن هفدهم پادشاهان امرت به دفعات از امپراطوری روسیه برای رهایی از اشغال توسط عثمانیان درخواست کمک نمودند اما روسیه چندان تمایلی از خود نشان نداد چراکه خواهان حفظ روابط با ترکیه عثمانی بود. در سال ۱۷۷۰ شاه سلیمان بالاخره توانست با کمک روسها بخش های زیادی از خاک گرجستان را از قلمرو عثمانیان باز پس بگیرد.

فضای سبز و پارک های کوتائیسی گرجستان

در دهه ۹۰ کوتائیسی بعنوان یکی از مراکز صنعتی گرجستان محسوب میشد و پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و استقلال گرجستان، فعالیت های اقتصادی از حالت کلان به بخش های کوچک تغییرشکل پیدا کرد. در سال ۲۰۱۱ میخائیل ساکاشویلی رییس جمهور گرجستان، پارلمان این کشور را به کوتائیسی منتقل کرد و ساختمانی جدید برای این منظور ساخته شد.

 

کوتائیسی امروز

کوتائیسی، در طول تاریخ همواره بعنوان رقیب همیشگی تفلیس برای در اختیار داشتن عنوان پایتخت محسوب شده است هر چند در این میان چندین بار این عنوان را در اختیار داشته است اما در سالهای اخیر شهر اول گرجستان، همواره تفلیس بوده است. از سال ۲۰۱۱ با انتقال پارلمان گرجستان از تفلیس به این شهر ، توسعه عمران شهری دچار تحول بسیاری شده و نشانه های آن در بازسازی خیابان ها و ساختمان ها و همچنین پارک ها و فضای سبز شهری به وضوح قابل مشاهده است.

مراکز توریستی گرجستان - کوتائیسی امروز

مناظر زیبای شهر در دامنه کوهستان قفقاز و سواحل زیبای رودخانه ریونی بسیار مورد توجه قرار دارد و اماکن متعدد دیدنی و تاریخی از جمله صومعه تاریخی باگراتی و کلیسای جامع گلاتی بعنوان آثار ثبت شده در لیست سازمان یونسکو مورد توجه گردشگران قرار دارد.

 

شرایط آب و هوایی کوتائیسی

شهر کوتائیسی با قرارگرفتن در زمین های کم ارتفاع حاشیه رودخانه ریونی که کوهستان بزرگ قفقاز را در پشت سر خود می بیند، دارای آب و هوایی نسبتاً گرم و خشک در فصل بهار و تابستان و آب و هوایی خنک و مرطوب در فصل های سرد سال می باشد. آب و هوای شهر در طول فصل تابستان بسیار گرم و خشک می باشد و در فصل زمستان بسیار سرد و همراه با بارش باران و برف است.

شرایط آب و هوایی کوتائیسی

متوسط دما در کوتائیسی ۱۵ درجه سانتیگراد است که دمایی بسیار خنک محسوب می شود. ژانویه سردترین فصل سال با میانگین دمای هوای ۵.۳ درجه است درحالیکه جولای با متوسط دمای ۲۴ درجه گرم ترین ماه در طول سال محسوب می شود. کمترین دمای هوا در طول فصل زمستان منفی ۱۷ درجه و بیشترین دمای ثبت شده در فصل تابستان ۴۴ درجه می باشد. بارش باران به فصلی خاص اختصاص نداشته و در طول سال تداوم دارد و بارش برف در ماههای سرد تا حداکثر یک هفته مشاهده می شود.

 

تهیه غذا و رستوران های کوتائیسی

گرجستان یکی از کشورهایی است که بخاطر تنوع زیاد غذاهای بومی و روشهای جالب در پخت غذا از شهرتی خوب برخوردار است. شهر کوتائیسی مانند دیگر نقاط کشور گرجستان از این ویژگی بی بهره نبوده است و تعدادی از رستورانهای این شهر که دارای منو غذا با قیمت های مناسب هستند، عبارتند از Enso (متوسط هزینه هر پرس غذا حدود ۱۰ لاری گرجستان)، McDonald’s (که در دو نقطه شهر واقع شده و منوی کامل رستوران های مک دونالد را ارائه می دهد) ، رستوران Baraqa در میدان مرکزی شهر و El Depo در منطقه پل سفید کوتائیسی. رستوران Pizza Bar RICH، Palaty، Zedazani و رستوران قفقازی ها از گزینه های دیگر و با قیمتهای گران تر هستند.

تهیه غذا و رستوران های معروف کوتائیسی

 

واحد پول رایج گرجستان

به مانند بقیه نقاط گرجستان، واحد پولی مورد استفاده در کوتائیسی لاری گرجستان (GEL) است که بخصوص در نقاط روستایی و یا شهرهای نه چندان بزرگ به همراه داشتن آن بصورت اسکناس و سکه الزامی است. استفاده از کارت های اعتباری تنها در شهرهای بزرگ و اصلی گرجستان رایج است. برای تبدیل ارز باید به بانک ها و مراکز ویژه تبدیل ارز در شهرهای بزرگ مراجعه نمایید.

 

نکات امنیتی در سفر به کوتائیسی

کوتائیسی یکی از امن ترین شهرهای گرجستان محسوب می شود که تردد در نقاط مختلف این شهر در تمام ساعات شبانه روز امکان پذیر و دور از خطر می باشد تنها نکته ای که باید مورد توجه قرار گیرد، احتیاط کامل هنگام تردد از عرض تقاطع و خیابان های شهر است.

نکات امنیتی سفر به کوتائیسی

متاسفانه فرهنگ توجه به عابرین پیاده و احترام به چراغ های سبز مخصوص عابرپیاده در خیابان های گرجستان همچنان بخوبی رعایت نمی شود و احتیاط کامل در هنگام عبور از عرض خیابان ها توصیه می شود.
در سفر به کوتائیسی مانند بقیه نقاط گرجستان، دانستن زبان روسی بسیار مفید خواهد بود هرچند در برخورد با افراد جوان تر می توانید از زبان انگلیسی استفاده کنید.

 

راههای دسترسی به کوتائیسی

در این بخش راهای مختلف دسترسی به این شهر زیبا را برای شما بازگو میکنیم. سفر از طرق مختلف زمینی و هوایی میسر است.

 

سفر به کوتائیسی توسط هواپیما

فرودگاه بین المللی کوتائیسی در فاصله ۳۱ کیلومتری از غرب این شهر قرار دارد. در حال حاضر پرواز های متعدد از صوفیه بلغارستان، میلان و برگامو ایتالیا، برلین آلمان، بوداپست مجارستان، کیف، دونتسک و خارکوف اوکراین، ویلینوس لتونی، مسکو و تفلیس به فرودگاه کوتائیسی انجام می شود. از سال ۲۰۱۴ برای تبدیل ارزهای خارجی به لاری گرجستان در داخل فرودگاه بین المللی کوتائیسی یک باجه ویژه قبل از خروجی ترمینال پروازهای خارجی قرار داده شده است که توسط پرسنل دولتی اداره می شود و بر اساس نرخ های مصوب دولتی فعالیت می کند. در خارج از سالن نیز یکی از شعب تبدیل ارز خصوصی مستقر می باشد. ساعات کار این باجه های تبدیل ارز مطابق با ساعات پروازهای خارجی متغیر می باشد.

سفر به کوتائیسی توسط هواپیما - فرودگاه بین المللی کوتائیسی

وسایل نقلیه عمومی برای رفت و آمد بین فرودگاه بین المللی و شهر کوئیتاسی شامل تاکسی، ون و مینی بوس (Marshrutka) می باشد که در نقاط اصلی شهر و همچین در خارج از سالن فرودگاه مستقر هستند. برای استفاده از وسایل نقلیه عمومی به یاد داشته باشید که بهتر است سکه های لاری گرجستان بهمراه داشته باشید چراکه بسیاری از رانندگان سکه های یورو و سنت را قبول نمی کنند.

همچنین کرایه مسیرهای مختلف بین کوتائیسی و فرودگاه با ون و مینی بوس بین ۲ تا ۵ لاری گرجستان و برای تاکسی بین ۲۰ تا ۲۵ لاری گرجستان متغیر است پس مبالغ بیشتر از این حدود قیمت را قبول نکنید همینطور حتماً قبل از حرکت درباره کرایه مسیر با راننده مذاکره و توافق کنید. دقت داشته باشید که برای مثال یک پرس غذای نرمال در رستوران های کوتائیسی بین ۵ تا ۱۰ لاری هزینه دارد پس در پرداخت کرایه تاکسی خیلی دست و دلبازانه برخورد نکنید.

 

سفر به کوتائیسی توسط قطار و خطوط ریلی

تمام قطارهایی که از ایستگاه قطار تفلیس حرکت می کنند و یا به این ایستگاه وارد می شوند، یک توقف کوتاه در ایستگاه قطار کوتائیسی خواهند داشت. قطار شماره ۱۸ هر روز ایستگاه قطار مرکزی تفلیس را در ساعت ۸:۵۰ ترک می کند و پس از شش ساعت وارد ایستگاه قطار کوتائیسی می شود.
حداقل هزینه بلیط این قطار ۵ لاری گرجستان معادل ۲.۵ دلار می باشد. در مسیر بالعکس، قطار شماره ۱۷ در ساعت ۱۲:۲۵ از ایستگاه کوتائیسی خارج می شود و در ساعت ۱۸:۲۰ وارد ایستگاه تفلیس می شود.

ایستگاه قطار کوتائیسی گرجستان

آخرین قیمت بلیط این قطار ۸ لاری گرجستان معادل ۴ دلار بوده است.  مسافرت زمینی در داخل خاک گرجستان از طریق این خط یکی از بهترین گزینه های موجود برای دوستداران سفرهای زمینی در گرجستان محسوب می شود چرا که این قطار در مسیر بین تفلیس تا کوتائیسی در شهرهای متسختا (پایتخت باستانی گرجستان)، گوری (شهر محل تولد استالین) و زستافونی توقف می کند. این یک مسیر عالی و سیاحتی درجه یک است، شک نکنید!

سفر به کوتائیسی توسط قطار و خطوط ریلی

خطوط قطار دیگر مانند قطار کوتائیسی-باتومی و قطار تسکالتوبو-کوتائیسی و همچنین تعدادی قطار های شبانه در ایستگاه شماره یک و ایستگاه شماره دو کوتائیسی در دسترس هستند که برنامه زمانبندی حرکت این قطارها در تابلوهای اطلاعاتی داخل ایستگاه ها بطور منظم نمایش داده می شود.

 

سفر به کوتائیسی توسط اتوبوس

ون، مینی بوس و اتوبوس های مسافربری بطور مداوم از ایستگاه اتوبوس دید-یوب که در مجاورت ایستگاه متروی دید-یوب در تفلیس واقع شده است به سمت کوتائیسی حرکت می کنند.
برنامه حرکت مینی بوس ها با فاصله یک ساعته و فاصله حرکت اتوبوس ها سه ساعت می باشد. کرایه این مسیر بین ۱۰ تا ۱۵ لاری گرجستان می باشد و مدت زمان سفر با مینی بوس یا اتوبوس بین ۲.۵ تا ۳.۵ ساعت طول خواهد کشید. ایستگاه محل پیاده شدن شما در کوتائیسی در مقابل رستوران مک دونالد می باشد که می توانید در همانجا یک وعده غذایی را میل کنید و سپس با خط شماره یک اتوبوس داخل شهری به مرکز شهر کوتائیسی بروید.

همچنین شما می توانید در بین راه و در خروجی اتوبان به سمت فرودگاه بین المللی پیاده شوید اما در این مورد باید خودتان دقت به خرج داده و با دیدن خروجی فرودگاه به راننده اطلاع دهید که قصد پیاده شدن دارید چراکه گاهی اوقات راننده یا خدمه اتوبوس بدون توجه از خروجی مربوطه رد می شوند و شما را در مقابل مک دونالد پیاده می کنند!

 

سفر به کوتائیسی با اتومبیل

مسافرت به کوتائیسی بوسیله اتومبیل شخصی، مانند تمامی شهرهای گرجستان از طریق مرزهای زمینی ارمنستان، ترکیه و آذربایجان، با طی روال های تعیین شده و همراه داشتن مدارک شناسایی و اوراق قانونی برای گذر از مرزهای بین دو کشور امکان پذیر است. توصیه می شود گردشگران خارجی از مرزهای جنوبی آبخازیا به دلیل سابقه مناقشات سیاسی و نظامی، جهت تردد استفاده نکنند.

 

مرکز اطلاعات گردشگری در کوتائیسی

با مراجعه به مرکز اطلاعات گردشگری می توانید اطلاعاتی از قبیل رزرو تورهای گردشگری برای بازدید از مکان های تفریحی ، دستورالعمل های ایمنی و حمل و نقل عمومی و بروشور و نقشه های راهنمای شهر را بصورت رایگان دریافت نمایید.

 مرکز اطلاعات گردشگری در کوتائیسی

Kutaisi Tourism Information Center
Kutaisi, Rustaveli Street 3
Email: tickutaisi@gmail.com
Phone Numbers
(+۹۹۵ ۵۵۵)۵۹۰۶۰۲  –  (+۹۹۵ ۵۵۸)۱۷۴۹۷۷  –  (+۹۹۵ ۴۳۱)۲۴۱۱۰۳

لیست مکان های دیدنی کوتائیسی

شهر کوتائیسی دارای تعداد زیادی مکان های دیدنی، تفریحی و تاریخی است که لیست این مکان ها در این بخش ارائه می شود و در قسمت بعدی راهنمای سفر به کوتائیسی شرح کامل بهترین مکان های دیدنی کوتائیسی به همراه اطلاعات تکمیلی درباره این مکان ها ارائه خواهد شد.

مکان های دیدنی و جاذبه های گردشگری کوتائیسی

 • کلیسای باگراتی
 • موزه تاریخ شناسی
 • منطقه تاریخی شهر کوتائیسی
 • موزه باستان شناسی وانی
 • آبشار کینچاکا با ۸۸ متر ارتفاع
 • صخره های جنگلی اکاتسه با مناظر بی نظیر طبیعی
 • شهرک تاریخی کولاشی
 • موزه مجموعه نیکو نیکولادزه
 • غار پرومته
 • غار ساتاپلیا و سکوی شیشه ای منظره
 • خانه موزه تیتسیان تابیدزه
 • چشمه های آب گرم بزوانی
 • صومعه تاریخی گلاتی
 • صومعه تاریخی متسامتا
 • روستا و قلعه تاریخی گوگنی
 • مسیر کوهستانی تسینسکیلا با آثاری از دوران ناندرتال
 • قلعه تاریخی شوراپانی
 • صومعه تاباکینی
 • موزه ولادمیر مایاکوفسکی
 • گذرگاه کوهستانی ذکاری
 • تله کابین کوتائیسی
 • بلوار زیبای کوتائیسی
 • مجموعه پارک ششم می با آکواریوم، باغ وحش و نمایش دلفین
برچسب ها : ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود آهنگهای جدید